pisanje magistarskog

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#51 Re: pisanje magistarskog

Post by Michun »

Hafis wrote:
Michun wrote:ja temu ne mogu da odaberem :shock: :sad:
zakucala
Šta studiraš?
Može na pp. Ako ti ne rješim slučaj za par sati napuštam ovaj forum.
Moze naravno. Javno te osramotim ako mi ne pomognes :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#52 Re: pisanje magistarskog

Post by Hafis »

.
Last edited by Hafis on 20/07/2014 14:41, edited 1 time in total.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#53 Re: pisanje magistarskog

Post by Hafis »

Michun wrote:
Hafis wrote:
Michun wrote:ja temu ne mogu da odaberem :shock: :sad:
zakucala
Šta studiraš?
Može na pp. Ako ti ne rješim slučaj za par sati napuštam ovaj forum.
Moze naravno. Javno te osramotim ako mi ne pomognes :D
I? Kako ti se čini ideja?
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#54 Re: pisanje magistarskog

Post by Michun »

Hafis wrote:
Michun wrote:
Hafis wrote: Šta studiraš?
Može na pp. Ako ti ne rješim slučaj za par sati napuštam ovaj forum.
Moze naravno. Javno te osramotim ako mi ne pomognes :D
I? Kako ti se čini ideja?
poslala sam ti pp
za siri auditorij - ideja OK, ali mi ne odgovara zbog prof. kod kojeg bi morala uzeti bas tu temu
alma24
Posts: 11
Joined: 27/06/2013 23:58

#55 Re: pisanje magistarskog

Post by alma24 »

Ljudi jel neko zna kakve su procedure ako se master rad ne zavrsi do septembra (do kraja sk.god. u kojoj je dobijena tema)?
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#56 Re: pisanje magistarskog

Post by sarajevo999999 »

alma24 wrote:Ljudi jel neko zna kakve su procedure ako se master rad ne zavrsi do septembra (do kraja sk.god. u kojoj je dobijena tema)?
Formalno se vodi kao da si izgubila godinu tj. moras upisivati obnovu godine i platiti sta imas platiti. Ustvari ne gubis cijelu skolsku godinu jer taj rad mozes odbraniti recimo u februaru i tad zvanicno diplomirati, uzimas potvrdu iz studentske da si diplomirala i sa njom apliciras na poslove itd... Diplomu dobivas najesen, sa ostalim koji su diplomirali tekuće školske godine.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#57 Re: pisanje magistarskog

Post by dinooh »

Ja mislim da ne moras ponovo upisivati godinu jer ti je prijava master teze prosla (valjda je tako kod tebe). Odbranis kad mozes a diplomu dobijes tek sljedece godine. Potvrdu dobijes nakon odbrane i ona sluzi kao zamjena za diplomu..
alma24
Posts: 11
Joined: 27/06/2013 23:58

#58 Re: pisanje magistarskog

Post by alma24 »

Ajd super ako se to moze zavrsiti u zimskom semestru naredne godine...to bi valjda znacilo da ne moram opet prijavljivati temu ( i uplacivati 100 KM za prijavu teme), samo uplatim obnovu godine i branim kad zavrsim rad?
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#59 Re: pisanje magistarskog

Post by promjenjivoblacno »

Ako mi je profesorica rekla da donesem nacrt sadrzaja teme na konsultacije (tek trebam da joj predstavim temu i da mi je ona odobri) to znaci da samo sadrzaj napravim znaci jednu stranicu, bez ikakvih objasnjenja jer nije u pitanju pisanje prijave teme :?
Vec imam problem, a nisam ni dobila temu.. Mogu samo zamislit' kako ce biti kada pocnem s pisanjem :lol:
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#60 Re: pisanje magistarskog

Post by sanjam-te »

Ima li ovdje ovih sa mastera...kako kome ide???
Ja sam na masteru u TZ, ekonomija, smjer Računovodstvo, tri generacije masterovaca je prošlo, a da nije niti jedna prijava prošla..do koga je, ne znam, ali nešto ne mogu da vjerujem da 100 ljudi je lijeno, bez volje i šta ja znam.

Ja sam pokušavala kod par profesora, izgubila više od godine na to i sad nemam volje ni da pomislim na fax, a kamoli da ganjam kakve teme. Kako ste vi odabrali temu??
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#61 Re: pisanje magistarskog

Post by dinooh »

sanjam-te wrote:Ima li ovdje ovih sa mastera...kako kome ide???
Ja sam na masteru u TZ, ekonomija, smjer Računovodstvo, tri generacije masterovaca je prošlo, a da nije niti jedna prijava prošla..do koga je, ne znam, ali nešto ne mogu da vjerujem da 100 ljudi je lijeno, bez volje i šta ja znam.

Ja sam pokušavala kod par profesora, izgubila više od godine na to i sad nemam volje ni da pomislim na fax, a kamoli da ganjam kakve teme. Kako ste vi odabrali temu??
otisao kod profesora na konsltacije i on dao neke prijedloge, a i ja dao svoje. Potrazio po netu omaterijala oko tih prijedloga i dosao za 2 dana kod njega opet. Dogovorili se oko teme u prijavu napisao za 7 dana i profa odobrio. S tim da nije u TZ nego SA
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#62 Re: Odg: pisanje magistarskog

Post by Hafis »

Milloni wrote::cry::cry::cry::cry::cry:
Samo to imam reci za svoj magistarski.

Ne znam gdje drugo da pitam.
Da li je neko koristio SPSS ili Statu, koji je laksi/bolji za Gravity model, nisam to nikad koristila a trebala bih...
Hvala.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
SPSS u svakom slucaju.
Ako treba pomoc slobodno pitaj. To mi je fah.

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#63 Re: pisanje magistarskog

Post by sanjam-te »

dinooh wrote: otisao kod profesora na konsltacije i on dao neke prijedloge, a i ja dao svoje. Potrazio po netu omaterijala oko tih prijedloga i dosao za 2 dana kod njega opet. Dogovorili se oko teme u prijavu napisao za 7 dana i profa odobrio. S tim da nije u TZ nego SA

Ja sam otisla kod jednog samo sa temama, njegov komentar bio da trebam svaku istraziti i detaljnije objasniti pa onda doci.....sljedeci put dosla skoro sa gotovom prijavom za dvije teme, da bi on rekao da nece biti na tim temama mentor...itd da ne širim bezveze, uglavnom je kod nas sve na studentu, a profesori samo kažu hoću-neću bez ikakvih sugestija, prijedloga ili bilo šta...ja to iz svog iskustva, a zaista bih voljela da se neko hoće javiti sa drugačijim iskustvom.
I nije mi jasno kako ja sama da nađem temu kad nemam dodira sa praksom i konkretnim problemima, trebali su onda zabraniti upis mastera ako nemaš iskustva 3 godine, a ne ovako, naprave ga kao produžetak studija,sve teoretski i onda očekuju da studenti sami znaju prepoznati problem u praksi koji bi mogli istraživati.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#64 Re: pisanje magistarskog

Post by dinooh »

sanjam-te wrote:
dinooh wrote: otisao kod profesora na konsltacije i on dao neke prijedloge, a i ja dao svoje. Potrazio po netu omaterijala oko tih prijedloga i dosao za 2 dana kod njega opet. Dogovorili se oko teme u prijavu napisao za 7 dana i profa odobrio. S tim da nije u TZ nego SA

Ja sam otisla kod jednog samo sa temama, njegov komentar bio da trebam svaku istraziti i detaljnije objasniti pa onda doci.....sljedeci put dosla skoro sa gotovom prijavom za dvije teme, da bi on rekao da nece biti na tim temama mentor...itd da ne širim bezveze, uglavnom je kod nas sve na studentu, a profesori samo kažu hoću-neću bez ikakvih sugestija, prijedloga ili bilo šta...ja to iz svog iskustva, a zaista bih voljela da se neko hoće javiti sa drugačijim iskustvom.
I nije mi jasno kako ja sama da nađem temu kad nemam dodira sa praksom i konkretnim problemima, trebali su onda zabraniti upis mastera ako nemaš iskustva 3 godine, a ne ovako, naprave ga kao produžetak studija,sve teoretski i onda očekuju da studenti sami znaju prepoznati problem u praksi koji bi mogli istraživati.
probaj koj profesora kod koga si imala dobre ocjene i vise predmeta. Ili kod profesora kod koga si diplomirala. Profesor kao mentor bi trebao pomoci koliko on moze, jer i u samom radu moras pisati istrazili SMO, a ne istrazio/la SAM. Znaci to je rad tebe i mentora.
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#65 Re: pisanje magistarskog

Post by sanjam-te »

Ja imam na raspolaganju samo profesore kod kojih sam imala predmete na masteru, 6 profesora, kad se oduzme izborni predmet i metodologija ostane mi 4 profesora, a svi koji studiraju u tz znaju koja su milina ti profesori :/ u ovom trenutku bi najradije odustala od svega.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#66 Re: pisanje magistarskog

Post by dinooh »

sanjam-te wrote:Ja imam na raspolaganju samo profesore kod kojih sam imala predmete na masteru, 6 profesora, kad se oduzme izborni predmet i metodologija ostane mi 4 profesora, a svi koji studiraju u tz znaju koja su milina ti profesori :/ u ovom trenutku bi najradije odustala od svega.
vidi kakve su opcije da se prebacis na fax u sarajevu. Sigurno si isla samo 1 semestar na master, tj 4 godine prvi ciklus. Vidi jesu li isti predmeti na ekonomiji u sarajevu pa bi mozda bili spremni priznati te predmete i da se prebacis na ekonomiju u sarajevu.
triple mama
Posts: 558
Joined: 18/03/2011 19:41

#67 Re: pisanje magistarskog

Post by triple mama »

pisem prijedlog teme za master tezu...kao jedna od tacaka je i tzv. 'Timeline of research' (studij je na engleskom). Nije mi jasno sta ovde trebam obrazložiti? vremenski da podijelim svoj rad na tezi, kad cu sta pisati i zavrsiti ili?
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#68 Re: pisanje magistarskog

Post by Daryl Dixon »

triple mama wrote:pisem prijedlog teme za master tezu...kao jedna od tacaka je i tzv. 'Timeline of research' (studij je na engleskom). Nije mi jasno sta ovde trebam obrazložiti? vremenski da podijelim svoj rad na tezi, kad cu sta pisati i zavrsiti ili?
mozda kratki opis sta si planirala da radis.. od prikupljanja materijala, knjiga, clanaka itd do recimo pravljenja ankete i istrazivanja trzista..

-------------

ima li neko preporuciti kakav plag checker da provucem rad da vidim koliko % ima plagijata? hvala
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#69 Re: pisanje magistarskog

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 07/07/2017 00:24, edited 1 time in total.
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#70 Re: pisanje magistarskog

Post by gilla »

Daryl Dixon wrote:
Daryl Dixon wrote: ima li neko preporuciti kakav plag checker da provucem rad da vidim koliko % ima plagijata? hvala
anyone?
Google, plagiarism checker i pogledaj sta ima. Ja sam koristio plagiarisma.net ovako nesto, 10 ili 12$ mjesec koristenja, platis paypalom zacas. Inace imaju ogranicenja za free verziju, 3 stranice dnevno. Ovaj sto sam koristio kada platis mislim da je ogranicenje 2000 znakova po jednoj provjeri, znaci mors u dijelovima raditi ako je veci tekst ili rad. Ne znam ostale.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#71 Re: pisanje magistarskog

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 07/07/2017 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#72 Re: pisanje magistarskog

Post by Cossack »

Théa wrote:Vozdra, eh ti kao da si tek poceo studirati.

Ustvari kod nas nasi studenti koji upisu neki magistarski rad ili doktorat tek tad studiraju.
Vi ste vjerovatno studirali u BiH te Vam je poznato kako se polaze npr. jedan ispit. Zamislite da si u inostranstvu i da polazes svaki ispit tako sto odes u biblioteku i ucis, u mjesto mozda 1-2 knjige koje cesto nasi studenti nauce na pamet, u inostranstvu procitas jedno 20ak knjiga i jos ti malo pitas se dali ces poloziti. Plus predavanja koje moras svakako pjevusiti.

Eh nasi studenti, ovdje i da hocu ne mogu upisati magistarski rad ili doktorat ako teza nije otvorena sa strane profesora instituta a jos onda tek zavisi dali imas tu prednost posto profesori pitaju mlade diplomirane za dalja istrazivanja.

Zaista je sve cudno i ne logicno kad je u pitanju nauka. Nase skole i profesori su primitivne tj zaostale ako poredimo aktuelnu evropu.

sretno za tvoj pocetak studija ;)
Iskreno, gluplji i beskorisniji komentar odavno nisam pročitao. Treba biti načitan pa i to znati.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#73 Re: pisanje magistarskog

Post by KB9 »

Cossack wrote:
Théa wrote:Vozdra, eh ti kao da si tek poceo studirati.

Ustvari kod nas nasi studenti koji upisu neki magistarski rad ili doktorat tek tad studiraju.
Vi ste vjerovatno studirali u BiH te Vam je poznato kako se polaze npr. jedan ispit. Zamislite da si u inostranstvu i da polazes svaki ispit tako sto odes u biblioteku i ucis, u mjesto mozda 1-2 knjige koje cesto nasi studenti nauce na pamet, u inostranstvu procitas jedno 20ak knjiga i jos ti malo pitas se dali ces poloziti. Plus predavanja koje moras svakako pjevusiti.

Eh nasi studenti, ovdje i da hocu ne mogu upisati magistarski rad ili doktorat ako teza nije otvorena sa strane profesora instituta a jos onda tek zavisi dali imas tu prednost posto profesori pitaju mlade diplomirane za dalja istrazivanja.

Zaista je sve cudno i ne logicno kad je u pitanju nauka. Nase skole i profesori su primitivne tj zaostale ako poredimo aktuelnu evropu.

sretno za tvoj pocetak studija ;)
Iskreno, gluplji i beskorisniji komentar odavno nisam pročitao. Treba biti načitan pa i to znati.
najbolje od svega je sto pametuje, samara mala i velika slova al opet jasno daje do znanja da je totalno nepismen :lol:
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#74 Re: pisanje magistarskog

Post by muhanata »

Vidim da je zadnji post bio poodavno, zanima me da li je ovaj Hafiz aktivan, jer nema mogućnost slanja pp

Treba mi pomoć vezano za master, voljela bih da mi se jave ljudi koji se bave pisanjem istih ili raja koja su radila sama rad, da mi kažu gdje bih sve mogla da nađem naučne radove (tema je vezana za migrantsku populaciju), ili ja ne znam naći ili generalno nije puno radova uopšte pisano na ovu temu :roll:
User avatar
dzejkej
Posts: 746
Joined: 16/03/2011 16:17

#75 Re: pisanje magistarskog

Post by dzejkej »

muhanata wrote: 06/09/2021 11:38 Vidim da je zadnji post bio poodavno, zanima me da li je ovaj Hafiz aktivan, jer nema mogućnost slanja pp

Treba mi pomoć vezano za master, voljela bih da mi se jave ljudi koji se bave pisanjem istih ili raja koja su radila sama rad, da mi kažu gdje bih sve mogla da nađem naučne radove (tema je vezana za migrantsku populaciju), ili ja ne znam naći ili generalno nije puno radova uopšte pisano na ovu temu :roll:
Preporucujem ti: https://www.sciencedirect.com/
Tu imas veliki broj naucnih radova iz razlicitih oblasti. Ako imate licencu (raspitaj se na fakultetu da li je obezbjedjena licenca) mozes skidati radove. Druga opcija zamoli mentora da ti snimi radove koji te interesuju. Treca opcija - piratske stranice pa opleti.
Registruj se na researchgate - tu mozes pretrazivati naucne radove i projekte. Jako puno radova je free za pregled i skidanje a autori znaju slati na PP neke radove koje inace moras placati.
Sretno.
Post Reply