Piaggio mp3 yourban

Podforum za motocikliste...
Post Reply
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#1 Piaggio mp3 yourban

Post by otsam »

zanima me da li se ovaj skuter može voziti samo sa položenom B kategorijom, hvala.
User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#2 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Sajo---: »

Isto pitanje imam, pa rekoh samo da malo osvježim temu.
Vidio sam na nekoliko oglasa na domaćim internet oglasnicima gdje vlasnici govore da je Piaggia MP3 moguće voziti bez položenog vozačkog ispita A kategorije (dakle, samo uz B kategoriju), pa da provjerim da li je to istina, jer sam u tom slučaju zainteresovan za skuter.
User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#3 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Sajo---: »

Malo istraživah i skontah da Piaggio MP3 i slični spadaju u L5 kategoriju vozila (tricikli sa simetrično postavljenim točkovima u odnosu na uzdužnu osu i sa motorom većim od 50 ccm, koji ostvaruju brzinu veću od 50 km/h).
Sljedeće što sam pronašao je to da u zvaničnom pravilniku o vozačkoj dozvoli piše da se polaganjem B kategorije automatski dobija i dozvola za upravljanjem vozila iz kategorije B1 (tricikli i teški četverocikli) i BE (vozila sa prikolicom do 750 kg i još nešto, nije ni bitno)

To praktično znači da se uz B kategoriju (B1 i BE), uz registrovanje i homologaciju Piaggia MP3 kao tricikla (što i jeste) omogućava upravljanje ovim vozilom samo uz B kategoriju!

Imal' iko stručan da ovo potvrdi ili opovrgne? Il' barem da mi kaže koga mogu nazvati da ovo malo bolje ispitam.

Evo kategorija:
Mopedi, motocikli, tricikli i četverocikli spadaju u L kategoriju.

Kategorija L1: motorna vozila na dva točka s toplotnim motorom radne zapremine koja nije veća od 50 cm3 i konstrukcijske brzine koja nije veća od 50 km/h (mopedi).

Kategorija L2: motorna vozila na tri točka s toplotnim motorom radne zapremine koja nije veća od 50cm3 i konstrukcijske brzine koja nije veća od 50 km/h (mopedi).

Kategorija L3: motorna vozila na dva točka s toplotnim motorom radne zapremine koja je veća od 50 cm3 ili konstrukcijske brzine koja je veća od 50 km/h (motocikl). Naknada za sprovođenje postupka homologacije za kategorije L1, L2 i L3 iznosi 80 KM.

Kategorija L4: motorna vozila na tri točka asimetrično postavljenih u odnosu na srednju uzdužnu osu, s toplotnim motorom radne zapremine koja je veća od 50 cm3 ili konstrukcijske brzine koja je veća od 50 km/h (motocikl s bočnom prikolicom).

Kategorija L5: motorna vozila na tri točka simetrično postavljena u odnosu na srednju uzdužnu osu, s toplotnim motorom radne zapremine koja je veća od 50 cm3 ili konstrukcijske brzine koja je veća od 50 km/h. Naknada za sprovođenje postupka homologacije pojedinačnog vozila za kategorije L4 i L5 iznosi 90 KM.

Kategorija L6: motorna vozila na četiri točka s masom neopterećenog vozila manjom od 350 kg, bez mase akumulatora kod električnih vozila, čija najveća konstrukcijska brzina nije veća 45 km/h i čija radna zapremina nije veća od 50 cm3 i čija neto snaga nije veća od 4 kW.

Kategorija L7: motorna vozila na četiri točka osim vozila navedenih u L6 kategoriji, s masom neopterećenog vozila manjom od 400 kg (550 kg za vozila za prevoz robe), čija najveća neto snaga motora ne prelazi 15 kW (četverocikl). Naknada za sprovođenje postupka homologacije pojedinačnog vozila za kategorije L6 i L7 iznosi100KM.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Optimist »

Zaista interesantno pitanje. Na Piku ih ima nekoliko i otprilike za pola njih pise da se mogu voziti sa B a druga polovina da se mora imati A kategorija. Zamolio bih te ako dodjes do nekih konkretnih podataka vezanih za ovaj skuter/tricikl da napises ovdje. I meni djeluje jako interesantan pogotovo ako se zaista moze voziti sa B kategorijom.
User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#5 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Sajo---: »

U sljedećih nekoliko dana trebao bih znati više pa ću se svakako javiti!
User avatar
Rafael4
Posts: 369
Joined: 16/01/2013 14:47
Location: Getropola
Contact:

#6 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Rafael4 »

otsam wrote:zanima me da li se ovaj skuter može voziti samo sa položenom B kategorijom, hvala.
imam ja piaggio isti može sa b kategorijom..
User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#7 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Sajo---: »

Šta piše u vozačkoj, kako je registrovan? Ima li problema sa policijom?
User avatar
Rafael4
Posts: 369
Joined: 16/01/2013 14:47
Location: Getropola
Contact:

#8 Re: Piaggio mp3 yourban

Post by Rafael4 »

rijetko kad naletiš na probleme sa drugovima milicajcima, jer vide 3 točka u saobraćajki piše ono B1 oznaka za trotočkaše nisu do sad pravili probleme, a registracija ti sve zavidi od kubikaže motora. :D
Post Reply