PERMAKULTURA

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#26

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:20, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#27

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/03/2015 09:22, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#28 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

@drug mile, na zalost nisam uspjela pogledati videa koja si postavio u linku...da li zahtijevaju registraciju?
slatko zvuci to tvoje ne perem auto, pustim da ga kisa opere za mene, a gledam da priroda uradi i druge stvari (ne mogu se sjetiti doslovno recenice, izvini), ali meni to zvuci prejednostavno i nepotpuno

zivim u kuci i smanjiti troskove struje (kolju nas) i grijanja bi bilo sjajno...no ovo prepustam muzu da istrazuje...okucnice imamo oko 700 kvadrata, ali samo nekih 100tinjak je basta...ostalo je pa dvoriste sa vockama po rubu i supom i mjestom za ljetno uzivanje...negdje ce se ubrzo smjestiti koke, nazalost uslova za stalu sa npr. kravom nemamo..niti imamprostora za uzgoj svojih zitarica....nesto povrca i to je to...nekad u perspektivi kad se dvoriste dovede u red se ostavlja prostora za koju dodatnu gredicu jagoda npr.ili koji grm malina
jjedino sto bii mogla od vidjenog u avliji napraviti jeste zacinska spirala

i dalje sam ubjedjena da je potrebno mnogo zemljista da bi covjek mogao sebi da izgradi samoodrzivi sistem, zatvoreni krug u kojem ce imati sve sto mu je potrebno za zivot u ishrani...opet nista bez nekog kapitala....jer ma koliko ti manje trosio za zivot je potrebno mnogo toga
koliko razlicito razmisljamo?
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#29 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

@Syd Barrett, zaboravih dodati da mi je "jestivi grad" odlicna ideja....malo angazovanosti ihrana na dohvat ruke...super kul :)
jedino sto se pitam je koliko je to moguce u nasim zagadjenim gradovima, da li je moguce uopste?
ali sama ideja je tako jednostavna i jednostavno genijalna :thumbup:
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#30 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

slatko zvuci to tvoje ne perem auto, pustim da ga kisa opere za mene, a gledam da priroda uradi i druge stvari (ne mogu se sjetiti doslovno recenice, izvini), ali meni to zvuci prejednostavno i nepotpuno
To je bila ilustracija permakulture, baš kao i svi ovi filmovi i slike gore. Permakulturu je nemoguće shvatiti kroz jedan tekst, knjigu, film ili razgovor. Permakulturu je najbolje shvatiti kao način razmišljanja. Npr. da odgovorim na pitanje je li moguće primjenjivati permakulturu u zagađenim gradovima. Gradovi su zagađeni zato što nema permakulture u njima. Gradovi i postoje zato što nema permakulture. Postoje zato što je netko ljudima oduzeo zemlju, doveo ih na rub egzistencije i onda ponudio da se presele u grad, jer tamo mogu raditi u nekom rudniku, luci, tvornici i sl. Tako se ljudi sele u gradove i gradovi rastu. Hrana se i dalje proizvodi na selu, pa je potreban prijevoz i trgovina. Potrebna je i država koja bi sve te stvari kontrolirala, a država košta. Da skratim priču, rezultat su zagađeni gradovi. Ako znate uzrok, onda možete naći i rješenje, a ima ga.

Ja kad dizajniram permakulturne sustave za neke naručioce, onda se trudim razmišljati o uzroku problema i raditi da problem smanjim. Problem je što ljudi u gradovima moraju kupovati hranu, pa dizajniram dvorišta u kojima se proizvodi hrana. Naravno, kad razgovaram s naručiocem ne govorim mu da ću ja u njegovom dvorištu riješiti problem ovog grada, nego da ću riješiti njegov osobni problem, a to je obično novac. Posadim jabuku ispred kuće, i ta obitelj više ne kupuje jabuke. Ako ju posadim južno od kuće, onda su dobili i hlad ljeti. Ispod jabuke posadim neko grmlje, pa ne raste trava, jabuka bolje uspjeva, ne treba ju zaljevati, obitelj troši manje vode. Ako je grmlje takvo da i hrani jabuku, onda obitelj ne mora ni gnojiti. Tako sa jednom malom gestom riješim puno problema jedne obitelji. Onda ta obitelj priča o tome svojim susjedima, pa i njima napravim isto. Tako na kraju riješim problem zagađenja u mom gradu. Ne sam i ne odmah i ne baš tako jednostavno, ali to je otprilike razmišljanje kakvo prakticiramo u permakulturi.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#31 Re: PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

Kopiran tekst ali u sustini idealno objasnjenje sta je permakultura kome jos nije jasno.


Permakultura je metoda dizajniranja održivih ljudskih zajednica prema uzorcima iz prirode.

Samu riječ i principe osmislili su australci Bill Mollison i David Holmgren, šezdesetih godina dvadesetog stoljeća.
Mnogi projekti uzgoja vlastite hrane koji su pokrenuti od permakulturista, spašavaju živote i ozelenjuju pustinje.

Permakultura je također i skup znanja o dizajniranju održivih ljudskih zajednica. Nastala je kao spoj starih tradicijskih tehnika obogaćenih novim znanjima i tehnologijom iz mnoštva znanosti i ljudskih djelatnosti, poput arhitekture, graditeljstva, poljoprivrede i šumarstva, kemije, biologije, sociologije, urbanizma, ekologije, ekonomije, energetike, gospodarenja vodama i otpadom itd. Primjenom tih znanja možemo organizirati resurse kojima gospodarimo i stvarati uravnotežene i održive životne sredine.

Permakultura kopira modele iz prirode i upućuje na potrebu reorganiziranja sadašnjeg načina trošenja dobara našeg planeta
Permakultura uzima u obzir lokalnu kulturu, klimu, lokalne uzorke i navike, te nudi bazično znanje o promatranju specifičnosti krajolika, klime, zemlje, flore i faune, insolacije i vode te ih uvrštava u jedinstveni dizajn prilagođen određenom korisniku ili korisnicima.

Permakulturni dizajn izrađuje se na temelju načela - briga za ljude, briga za Zemlju i pravedna raspodjela resursa. Kao predlošci se koriste uzorci iz prirode kako bi se optimalno iskoristili svi prirodni potencijali spajajući ih u međusobno podupiruće elemente koji zadovoljavaju naše potrebe bez da se narušava prirodni poredak.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#32

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:20, edited 2 times in total.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#33 Re: PERMAKULTURA

Post by staradis »

pratim
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#34 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

malo citala, malo razmisljala o permakulturi...zanima me naravno, ali i dalje mi je nedokuciva

zahvaljujuci muzevom poticaju i temi basta, te mom sjajnom mentoru vrtlaru, ja sam u odnosu na proslu godinu napravila prilican pomak u percipiranju prirode...skupljam oganske tvari u kompost, pepelom iz peci (za koju mogu reci da je prilicno ekoloska, jer koristi piljevinu i otpatke iz drvne industrije za lozenje, ostavlja vrlo malo pepela, ali je zato ovaj vise ekoloski ogrijev jako skup...izaslo bi nas jeftinije da se grijemo na struju :sad: ...sto mi nema nikakave logike, ali dobro...navikla sam da je kod nas sve naopacke) takodje gnojim vocke, a dio je otisao i u kompost
medjutim, kako sam shvatila, ovo nije ni povrsinski sloj permakulture
ne preostaje mi nista drugo nego citati i goglati, pa naucicu vec nesto

i dalje smatram da je za zatvoreni krug potrebno mnogo zemljista i prilicna svota novca kako bi sebi covjek obezbijedio svoju hranu...ali ovdje to bas i nije poenta...vise da se zabavi ekologijom i upoznavanjem prirode mozda

ono sto mene u sustini zarko zanima je uzgoj zitarica i povrca u permakulturi...znamo da se zemlja vremenom iscrpljuje od sijanja i oranja, prekopavanja...vremenom ona izgubi sve sto je nekad imala...zbog toga je tradicija da se mijenja plodored ili kod zitarica da se svakih nekoliko godina sade druge zitarice na jednom polju....da li permakultura ima nesto vise za reci na ovu temu?...ima li permakultura neko bolje rjesenje? (znatizelja)

@Syd Barrett, dobre - lose komsije je uvijek dobro ponoviti...mada mi povrtlari ovo gradivo stalno ponavljamo :lol:
ovo mozes postaviti i na temi "basca"...imamo par novih clanova tamo koji vjerujem imaju milion pitanja, a mozda i ne znaju pitati...steta sto nemas nista iz svog vrta...smijem pitati zasto?...mislim zasto ne uzgojis barem nesto u saksiji :)
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#35

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:20, edited 2 times in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#36 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

Syd Barrett wrote:
bizet wrote: @Syd Barrett, smijem pitati zasto?...mislim zasto ne uzgojis barem nesto u saksiji :)
U pustinji sam, a saksija je mozda opcija posto ni cvijece nece kako treba :D pogotovo kad covjek ode na godisnji
trenutno sam u fazi edukacije/skupljanja informacija i sredstava za pravi podvig :)
:lol: :thumbup:
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#37 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

Uzgoj žitarica je najbolje u Europi razradio Marc Bonfils, a u svijetu Fukuoka. Proučite kako oni to rade, zanimljivo je. Ukratko, Bonfils pšenicu sije u 6. mjesecu. Sije po jednu sjemenku na svakih pola metra do metar razmaka. Ne ore tlo, nego sjeme sije u gusti tepih od djeteline koju je ranije sijao. Pšenica formira busen prije zime i takva prezimi. Sljedećeg ljeta ju ručno žanje, ali prije toga je posijao novu. Slamu ostavlja na polju kao malč. Ima još detalja, ali to je suština.

Neki rade na uzgoju višegodišnjih žitarica, recimo postoji višegodišnja raž, sije se jednom a žanje više godina.

Permakultura također preporuča smanjivanje konzumacije žitarica.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#38

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:20, edited 2 times in total.
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#39 Re: PERMAKULTURA

Post by Almond »

Korisna ideja dobivanja kvalitetnog humusa i bioplina

bioplin.webs.com
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#40 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

svidja mi se ideja za pticiju hranilicu...bas prava stvar :)

@drug mile, bez zitarica je nemoguce opstati, globalno, ma koliko ih smanjili potrosnja ce uvijek biti ogromna...prije cemo opstati bez mesa....tu bi mogli napraviti ustedu

@Almond, jesi li nasao sebi basticu u kojoj ces se okusati kao bastovan ove godine?
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#41 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

Bizet, ni ja ne mogu opstati bez kave, pa tako ni čovječanstvo ne može bez žitarica. Poanta je da neke stvari trebamo samo zato što ih imamo, i onda ih i dalje imamo jer mislimo da ih trebamo. Naravno da je moguć život bez žitarica, kakav bi to apsurd bio da ljudski rod nakon što je milion godina živio bez njih, odjednom ovisan o njima?

Treba se podsjetiti kako je evropa izgledala prije industrijske revolucije. Bila je šuma. U toj šumi su živjeli ljudi i u njoj zadovoljavali većinu svojih potreba za hranom. To nisu bili polu-majmuni, koji su skakali s grane na granu. Bili su razvijeni ljudi u razvijenom društvu, samo što su hranu tražili, a ne uzgajali. Jedan manji dio su uzgajali.

Zašto te šume više nema? Ne, nije zato da bi se mogle uzgajati žitarice. Šume nema zato što je trebalo taliti željezo, ono se talilo ugljenom a ugljen se dobivao sječom šuma. Kasnije je trebalo pokretati strojeve, opet ugljenom. Posjekle su se šume i ljudi su ostali gladni. Tek onda su se naučili na žitarice. Znači žitarice su drugorazredna hrana, i tko bi pametan orao, kopao, gnojio, navodnjavao, sijao, žeo i mljeo žitarice, i tako svake godine, ako bi u šumi same od sebe rasle savršeno dobre "zamjene" za njih? Kažem zamjene, jer su žitarice zamjena za ono što su ljudi prije njih jeli. Recimo kestene. Šta fali kuhanim kestenima?

Ja nisam radikal, nikoga ne bih pokušao prisiliti da mijenja svoju prehranu, pa teško i sebe prisilim, ali bilo bi dobro da ljudi shvate kako žitarice trebaju isključivo zbog pljačkanja i pustošenja prirodnih staništa, a ne zato što nam je takva genetika.
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#42 Re: PERMAKULTURA

Post by Almond »

bizet wrote: @Almond, jesi li nasao sebi basticu u kojoj ces se okusati kao bastovan ove godine?
Iako sam nedavno od kolege dobio mogućnost da koristim njegovo zemljište,mislim da ću ipak u ovoj godini
za početak zasaditi povrće na balkonu :D i nastaviti sa edukacijom.

Prije par mjeseci otišao sam iz firme i započeo vlastiti posao pa mi je prioritet uložiti vrijeme i sredstva da
uspijem i opstanem na tržištu.Priroda posla mi omogućuje da se preselim iz grada na selo,što mi je želja.
miss v
Posts: 389
Joined: 12/02/2011 14:45

#43 Re: PERMAKULTURA

Post by miss v »

..
Last edited by miss v on 26/12/2013 20:25, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#44 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

Almond wrote:
bizet wrote: @Almond, jesi li nasao sebi basticu u kojoj ces se okusati kao bastovan ove godine?
Iako sam nedavno od kolege dobio mogućnost da koristim njegovo zemljište,mislim da ću ipak u ovoj godini
za početak zasaditi povrće na balkonu :D i nastaviti sa edukacijom.

Prije par mjeseci otišao sam iz firme i započeo vlastiti posao pa mi je prioritet uložiti vrijeme i sredstva da
uspijem i opstanem na tržištu.Priroda posla mi omogućuje da se preselim iz grada na selo,što mi je želja.
ovo su sjajne vijesti Almond :thumbup: , za dobar pocetak dana
zelim ti srecu i uspjeh :)
postavljaj nam slike o napretku balkonskog povrca, vazi?
ja se nadam papricicama na terasi ove godine i zacinskom bilju...samo zacini mi slabije idu...uopste ne konam te biljke, njihove potrebe i uslove za rast...zvucace povrsno, jer nemam iskustva sa drugim povrcem sem sa parazajzom, mrkvom, lukom i tikvama, ali cini mi se da ako uspijem uzgojiti zacinsko bilje moci cu uzgojiti sta pozelim u basti...nekako mi se zacini cine mnogo osjetljivijim za uzgoj
a bastica bi trebala biti raznovrsnija ove godine...eksperimentalno, da vidimo kako rastu tikvice, patlidzani, grah, grasak...pa eto, sta bude bice :)...treba upoznati biljke, bas kao i ljude

@drug mile, kad bih morala opsatajati od hrane koje mogu skupiti u prirodi, pa potrudila bih se da opstanem...ali ja sam bas tip koji moze zivjeti na zitaricama i mlijecnim proizvodima...to je moja osnovna hrana...iskreno, volim povrce, ali nisam luda za njim, meso sam ponovo pocela konzumirati u trudnoci (slaba krvna slika i ne zelim da rizikujem da se beba ne razvija kako treba, njemu treba hranjivih tvari i iz te vrste hrane), mada moj zeludac se odvikao od varenja mesa, pa makar to pila i piletina ili puretina...sve mora biti kuhano ili dinstano, a previjanja i mucnina (koje nisu bila trudnicke nego iskljucivo vezano za nemogucnost mog organizma da preradi meso) je bilo sva tri mjeseca, pa i sad ako se usudim pojesti zacinjeno meso...kad se pocastim danom bez mesa kao da dobijem krila i organizam kaze hvala ti sto me ne patis :)
helem, bez zitarica tesko da mogu zamisliti ovaj svijet...bez mesa prilicno jednostavno...sad nisam nikad probala divljac...mozda bi to meso bilo prihvatljivije za moje shvatanje..i to samo ako bi ga ja ulovila i zaklala...to je razlog sto sam prestala jesti meso, silna industrija koja hem sto zagadjuje zemlju, hem sto trosi ogromna prirodna bogatstva da bi se silna stoka nahranila, hem sto se te zivotinje ubijaju na jako nehuman nacin...a mi jedemo jako nezdravo meso...no ovo je sila prilika

da znas da sam mislila da bez kafe ne mogu pregurati ni pola dana...ali kafa u trudnoci nije zdrava i ja sam je prekrizila...kao i cigare jos prije...caskom se covjek odvikne loseg i navikne na bolje

kuhani kesteni...joj 2-3 puta sam ove zime pokusala da ih ispecem i nisam uspjela :oops: ...ne znam zasto, ranije sam ih pekla i bili su dobri, ali ove godine niti jedan put...ostala mi je zelja za pecenim kestenjem...kestenju fali samo jedna stvar, nisu se nasli u mojoj posudi ove godine :cry: :)
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#45 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

@ bizet: kako si se odvikla od kave, tako bi i od žitarica i mlijeka, kad bi morala. Ali ne moraš. Permakultura ima rješenja za održiv uzgoj žitarica, tko ih voli neka se toga drži. Kada bi svatko sam uzgajao žitarica koliko može pojesti, već bi to bila daleko bolja situacija nego da jedan čovjek hrani tisuće.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#46 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

@drug mile, jasno...ali nema svako uslove za takav, ili da kazem toliki, pa ma kako mali bio, uzgoj
ja cu ovisiti o masovnim proizvodjacima zitarica...najbolje sto mogu je ovo sto trenutno radim i koliko imam :)
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#47 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

bizet, ovisnost je došla da niskom cijenom, i otići će sa visokom. Da ti kruh košta 10 ili 100 puta više nego što košta, ne bi bila ovisna o njemu i gotovo. Ili da si u svom dvorištu osiguraš sve što ti treba za život, napustiš posao i živiš bez novca, onda opet više ne bi bila ovisna o žitaricama. Ili bi ih sama uzgojila, ali onda bi tek znala da li ih zaista toliko voliš :)

Ima još jedna pojedinost koju ljudi često krivo shvate. Permakultura ne kaže da svatko mora sve sam osigurati. Recimo internet, permakultura nije protiv njega. Možda i uzgoj žitarica na velikim poljima ne treba uopće izbaciti, samo ga treba prilagoditi svijetu koji dolazi a to je svijet bez nafte. Da danas nestane nafte, pomrlo bi 90% populacije, ali kako je to proces koji će se polako događati, i ljudi će se polako prilagođavati i tražiti nove načine kako da stvari i dalje funkcioniraju.

U hrvatskoj se dosta razvijaju grupe ljudi koje zovemo GSR. To znači da na sastanku odlučimo od koga kupujemo, bilo što. Za sad se radi o hrani, ali možemo primjeniti i na sve ostalo. Kao grupa, imamo snagu da proizvođača financijski upropastimo ako saznamo da nas vara, ili da nekome tko nam se sviđa donesemo veliku financijsku korist. Kako se budu grupe razvijale, mislim da ćemo u budućnosti moći utjecati na to da se hrana ne uvozi koja se može proizvesti kod nas, da sav novac koji platimo ide direktno proizvođaču, moći ćemo utjecati kako se šta uzgaja, pa i na to što će se uzgajati. Grupa ljudi može ipak više napraviti on puno individualaca. Ne zaboravite, kupovina je politička odluka. Kupnjom utječete na politiku, puno više nego odlaskom na izbore.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#48 Re: PERMAKULTURA

Post by graue_maus »

pratim ........
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#49 Re: PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

drug mile wrote:bizet, ovisnost je došla da niskom cijenom, i otići će sa visokom. Da ti kruh košta 10 ili 100 puta više nego što košta, ne bi bila ovisna o njemu i gotovo. Ili da si u svom dvorištu osiguraš sve što ti treba za život, napustiš posao i živiš bez novca, onda opet više ne bi bila ovisna o žitaricama. Ili bi ih sama uzgojila, ali onda bi tek znala da li ih zaista toliko voliš :)

Ima još jedna pojedinost koju ljudi često krivo shvate. Permakultura ne kaže da svatko mora sve sam osigurati. Recimo internet, permakultura nije protiv njega. Možda i uzgoj žitarica na velikim poljima ne treba uopće izbaciti, samo ga treba prilagoditi svijetu koji dolazi a to je svijet bez nafte. Da danas nestane nafte, pomrlo bi 90% populacije, ali kako je to proces koji će se polako događati, i ljudi će se polako prilagođavati i tražiti nove načine kako da stvari i dalje funkcioniraju.

U hrvatskoj se dosta razvijaju grupe ljudi koje zovemo GSR. To znači da na sastanku odlučimo od koga kupujemo, bilo što. Za sad se radi o hrani, ali možemo primjeniti i na sve ostalo. Kao grupa, imamo snagu da proizvođača financijski upropastimo ako saznamo da nas vara, ili da nekome tko nam se sviđa donesemo veliku financijsku korist. Kako se budu grupe razvijale, mislim da ćemo u budućnosti moći utjecati na to da se hrana ne uvozi koja se može proizvesti kod nas, da sav novac koji platimo ide direktno proizvođaču, moći ćemo utjecati kako se šta uzgaja, pa i na to što će se uzgajati. Grupa ljudi može ipak više napraviti on puno individualaca. Ne zaboravite, kupovina je politička odluka. Kupnjom utječete na politiku, puno više nego odlaskom na izbore.

I u cemu se te tvoje grupe razlikuju od ovih korporacija koje hoce da uniste svakog samostalnog proizvodjaca.Ja imam pravo proizvoditi sta hocu i kako hocu sa ili bez hemije.Te tvoje grupe isto ko teroristicke organizacije samo sto je promijenjen nacin borbe.Znaci ja sam poljoprivredni proizvodjac i posvadjam se sa tobom i tvoja grupa pocne da me bojkotuje i radi svasta protiv mene jer se tebi ne svidjam."Permakultura ne zabranjuje internet" sta je permakultura diktatura pa ce zabranjivati te ovo te ono.Mnogi su pogresno shvatili permakulturu.Agresivnost nikome nije donijela korist samo edukacija stanovnistva.
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#50 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

Ti si potpuno krivo shvatio svaku moju riječ, i nastavljam pisati samo zato jer ima ljudi i koji me razumiju. Permakultura se ne bori protiv ničega, osim neznanja.

Ako postoji 10 ljudi u gradu koji žele domaći pekmez od šljiva, onda nađite čovjeka u gradu koji ga pravi, kažite da ćete ga kupiti ako dobro napravi, i on će ga napraviti za 10 ljudi. Kvaliteta će biti bolja nego onoga u dućanu zato što znate tko je taj čovjek, provjerili ste ga, i on zna da ako vas prevari nećete više od njega kupiti. Cijena će biti niža od one u dućanu zato što su mu troškovi puno niži, ne plaća maržu trgovcu, ne baca višak zaliha zato što zna koliko ima kupaca, i na kraju imate jedan pošten odnos u kojem se nitko ne osjeća prevaren. Ovo je suprotnost korporacijama, ne vidim kako to možeš usporediti. Korporacije se upravo protiv takvog razmišljanja bore, i žele da nitko nikome ne vjeruje.
Post Reply