PERMAKULTURA

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#1 PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

Permakultura ili suma hrane je uzgoj hrane koristeci prirodni okolis.Permakultura je i ekoloski dizajn,ekoloski inzinjering itd.Ime za permakulturu su nekih 70 godina proslog vijeka izmislila dvojica Australaca.Permakultura ili sistem suma hrane je samoodrziv i sam se obnavlja jel imaju biljke koje apsorbuju azot i ne treba nista raditi samo brati voce,povrce.Dok se uspostavi sistem suma hrane moze se ubrzati proces dodavanjem bio otpada ali kad se uspostavi sistem ne treba vise nista raditi.U svijetu se od proizvedene hrane skartira oko 35% voca i povrca jer su kao nepravilnog oblika i koliko se sjecam neke zemlje su ukinule tu odredbu.Od proizvedene hrane se baca oko 4o% do 45% zavisi od zemlje.poljoprivreda trosi ogromne kolicine fosilnih goriva,od fosilnih goriva se prave i vjestacka djubriva itd.Upotrebom pesticida smo smanjili i mikoroorganizme i druge korisne zivotinje u zemlji.Vode je sve manje i manje suse su ogromne itd.Po nekim naucnicima nacin za opstanak covjeka je permakultura jer ta suma hrane nam daje hranu cijelu godinu.U UK postoje vec duze vrijeme farme odnosno livade koje se same obnavljaju i to na nacin da su posijano oko 20 vrsta trava a ne kao dosad dvije tri i na ovaj nacin se smanjuje troskovi proizvodnje mlijeka jer krave i druge zivotinje mogu i zimi ako nema snijega da pasu.mogu se i hraniti iz sume hrane i liscem.

Da li je permakultura jedini nacin za prezivljavanje covjecanstva.
Last edited by vrtlar on 23/02/2013 14:49, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

dzaba tebi svo ovo fino pisanje...ja i dalje pokusavam dokuciti o cemu ti pricas ali ja ovo ne kontam
velis dvojica Austrijanaca ovo izmislila...jel' neko fakat pokusava zivjeti tj. uzgajati na ovaj nacin?
daj nam takve primjere, a ne hipoteticki (sad mi naumpade vic o hipoteticki...mozak mi je totalno off work, trebace lijekovi)
negdje bi da je covjeku za opstanak potrebno nekih par stotina m2...no ovo tvoje je ipak neka druga misao koliko sam razumjela
dobro vrtlaru, ti imas nesto zemlje, jel' to imas ideju da pokusas uspostaviti ovaj sistem samoodrzivosti pa te zanimaju misljenja drugih koji se bave slicnim pitanjima ili onako razmisljas naglas?

a sad ono kao prava bosanka...ako sve samo raste i ako, sem branja, ja tu nemam nikakvog posla koja je car imati takvu samoodrzivu basticu?....i sta kad jedne godine bude susa ili obratno pa ne rodi i sjeme propadne...onda opet treba vremena da se samoodrzivi sistem uspostavi...ne znam, meni ovo zvuci kao neki eko sf...al' znas sta, da imam zemlje na bacanje ja bi u jednom kutu fakat pokusala uspostaviti nesto ovako, cisto eksperimenta radi :)
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3 Re: PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

bizet wrote:dzaba tebi svo ovo fino pisanje...ja i dalje pokusavam dokuciti o cemu ti pricas ali ja ovo ne kontam
velis dvojica Austrijanaca ovo izmislila...jel' neko fakat pokusava zivjeti tj. uzgajati na ovaj nacin?
daj nam takve primjere, a ne hipoteticki (sad mi naumpade vic o hipoteticki...mozak mi je totalno off work, trebace lijekovi)
negdje bi da je covjeku za opstanak potrebno nekih par stotina m2...no ovo tvoje je ipak neka druga misao koliko sam razumjela
dobro vrtlaru, ti imas nesto zemlje, jel' to imas ideju da pokusas uspostaviti ovaj sistem samoodrzivosti pa te zanimaju misljenja drugih koji se bave slicnim pitanjima ili onako razmisljas naglas?

a sad ono kao prava bosanka...ako sve samo raste i ako, sem branja, ja tu nemam nikakvog posla koja je car imati takvu samoodrzivu basticu?....i sta kad jedne godine bude susa ili obratno pa ne rodi i sjeme propadne...onda opet treba vremena da se samoodrzivi sistem uspostavi...ne znam, meni ovo zvuci kao neki eko sf...al' znas sta, da imam zemlje na bacanje ja bi u jednom kutu fakat pokusala uspostaviti nesto ovako, cisto eksperimenta radi :)


Evo pogledaj

http://www.youtube.com/watch?v=cXrCXB7i ... re=related
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#4 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

ovo prvi minut sto vidjeh izgleda bozanstveno...pogledacu veceras ako stignem...hvala vrtlaru na pojasnjenju

nego imas li ti to volje ili zelje nesto slicno kod sebe napraviti?
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#5 Re: PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

bizet wrote:ovo prvi minut sto vidjeh izgleda bozanstveno...pogledacu veceras ako stignem...hvala vrtlaru na pojasnjenju

nego imas li ti to volje ili zelje nesto slicno kod sebe napraviti?

KAd bi imao hektar zemljista sto da ne mislim da na manje od jutra se ne bi moglo nista napraviti a mozda bi i moglo kao neka skracena verzija.U stavarnju ove sume ucestvuju i patke koje jedu puzeve i koskoske itd.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#6 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

gledam Rebekinu farmu....razmisljam...dopada mi se pristup problemu, nacin razmisljanja...a mnoge stvari i sami koristimo, ali mozda ne ukombinovano na ovakav nacin...ovo je dobro...ovo je zanimljiva tema vrtlaru...planska sadnja
sad mi pada na pamet ideja da se udruzim sa nekim i pokusamo napraviti nesto slicno...tacnije ideja za rad udruzenim snagama mi se vrzma glavom vec neko vrijeme...nemam vremena raditi oko vise zemlje...ali kada bi imali partnera moglo bi se svasta fino zajedno napraviti

hvala na temi
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#7 Re: PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

bizet wrote:gledam Rebekinu farmu....razmisljam...dopada mi se pristup problemu, nacin razmisljanja...a mnoge stvari i sami koristimo, ali mozda ne ukombinovano na ovakav nacin...ovo je dobro...ovo je zanimljiva tema vrtlaru...planska sadnja
sad mi pada na pamet ideja da se udruzim sa nekim i pokusamo napraviti nesto slicno...tacnije ideja za rad udruzenim snagama mi se vrzma glavom vec neko vrijeme...nemam vremena raditi oko vise zemlje...ali kada bi imali partnera moglo bi se svasta fino zajedno napraviti

hvala na temi

VAs nekoliko se udruzite i eto imate sve ono sto prica Rebeka.Valjda postoji zemlje koja se moze iznajmiti.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#8 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

treba naci istomisljenike mili moj vrtlaru...nije to tako lako kako je lako reci
hajde polako...daje pameti pa zdravlja, a ostalo se sve moze stici i postici :)
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#9 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

Istomišljenike je teško naći, tako je i meni bilo prije nekoliko godina u Hrvatskoj kad sam tek čuo za permakulturu. Tada se tek nekoliko ljudi ozbiljnije bavilo njome kod nas, zapravo sam dugo mislio da to nikoga osim mene ne zanima :)

U međuvremenu sam prošao tečaj permakulturnog dizajna (preporučam, tko ima prilike da ga prođe, iako ne znam kad će se nešto organizirati u vašem kraju), a i sama permakultura je kod nas puno popularnija u zadnje vrijeme. Recimo da ima preko 200 ljudi koji su prošli ovaj tečaj, oko 20 novih svaki mjesec, o permakulturi se priča na državnoj televiziji, pokreću se društveni (zajednički) vrtovi u mnogim gradovima, imamo nekoliko lokalnih "grupa solidarne razmjene" itd. Sve se događa jako brzo, permakultura je jako privlačna i čim ljudi nauče malo više o njoj ne mogu si pomoći a da ne krenu u akciju :)

Veze među ljudima su ovdje jako važne, jer vas okolina u svemu sputava, sve im je smješno, govore kako su to gluposti. Ako nađete nekoliko ljudi koji razmišljaju poput vas, onda vam ništa ne može stati na put. Tako to krene. U Hrvatskoj se puno nas okuplja na forumu za permakulturu (ne želim reklamirati jer mi je ovo prvi post ovdje ali lako ga je naći preko googla), a mislim da ima dosta članova i iz Srbije, BiH, možda i drugih zemalja.

Ako mogu ikako pomoći kakvim savjetom ili komentarom, samo recite.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#10 Re: PERMAKULTURA

Post by vrtlar »

drug mile wrote:Istomišljenike je teško naći, tako je i meni bilo prije nekoliko godina u Hrvatskoj kad sam tek čuo za permakulturu. Tada se tek nekoliko ljudi ozbiljnije bavilo njome kod nas, zapravo sam dugo mislio da to nikoga osim mene ne zanima :)

U međuvremenu sam prošao tečaj permakulturnog dizajna (preporučam, tko ima prilike da ga prođe, iako ne znam kad će se nešto organizirati u vašem kraju), a i sama permakultura je kod nas puno popularnija u zadnje vrijeme. Recimo da ima preko 200 ljudi koji su prošli ovaj tečaj, oko 20 novih svaki mjesec, o permakulturi se priča na državnoj televiziji, pokreću se društveni (zajednički) vrtovi u mnogim gradovima, imamo nekoliko lokalnih "grupa solidarne razmjene" itd. Sve se događa jako brzo, permakultura je jako privlačna i čim ljudi nauče malo više o njoj ne mogu si pomoći a da ne krenu u akciju :)

Veze među ljudima su ovdje jako važne, jer vas okolina u svemu sputava, sve im je smješno, govore kako su to gluposti. Ako nađete nekoliko ljudi koji razmišljaju poput vas, onda vam ništa ne može stati na put. Tako to krene. U Hrvatskoj se puno nas okuplja na forumu za permakulturu (ne želim reklamirati jer mi je ovo prvi post ovdje ali lako ga je naći preko googla), a mislim da ima dosta članova i iz Srbije, BiH, možda i drugih zemalja.

Ako mogu ikako pomoći kakvim savjetom ili komentarom, samo recite.

Pozdrav i dobro dosao

Ja konkretno sam gledao mnogo klipova iz Hrvatske o permakulturi i bas me zacudilo kako se brzo siri u Hrvatskoj.
Koliko se mogu sjetiti neki kipari ili slikari su napustili grad i otisli u sela gdje su od prirodnih stvari pravili kuce i pravili vrtove naravno permakulturni vrtovi.Bas mi je drago da se neko javio ko ima licnog iskustva o permakulturi.
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#11 Re: PERMAKULTURA

Post by Almond »

Kako nadolaze sve teža vremena za život dostojan čovjeka permakultura će sve više dobivati na značaju.
Pohvala autoru teme i gostu iz HR. :thumbup:
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#12 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

Permakultura se svugdje u svijetu brzo širi. Prije 40 godina su tek postavljeni temelji u Australiji, a danas gotovo da upravlja nekim zemljama. Pogledaj što su napravili samo na Kubi. Havana danas proizvodi 60-80% sve hrane koju potroši u samom gradu. Ej, to je glavni grad! Svi parkovi su pretvoreni u voćnjake, svaki komadić neiskorištenog zemljišta se pretvara u vrt. Ljudi na balkonima uzgajaju povrće umjesto cvijeća. Sve je to dio permakulturnog pokreta, nije to samo tako došlo. U Africi se pustinje pretvaraju u oaze. Po cijeloj Europi se formiraju alternativni novčani sustavi, ljudi godinama trguju uglavnom "zamišljenim" novcem. To je čisto za ilustraciju što se može ako se nema ni novca, ni zemlje, ni idealnu klimu za uzgoj hrane... potrebno je jedino znanje.

U Hrvatskoj je najpoznatija "alternativna" zajednica ona u selu Blatuša. Mislim da na njih misliš kad spominješ umjetnike, jer ima i jedno selo u Istri ali oni nisu toliko poznati. Dobar sam s nekima od njih ali ne bih o osobnim detaljima. Općenito je teško doći do takvih ljudi, jer kad netko napravi puno po pitanju vlastite neovisnosti, kad ima svoju struju, vodu, sam uzgaja svoju hranu i ljekovito bilje, ne plaća račune, što će onda takav čovjek na internetu? Tako da neki ljudi koji su prije nekoliko godina pisali o nekim stvarima, danas kao da ih nema. A ima ih, jer ih poznam. Oni drugi pak rade jako puno na edukaciji drugih, da nema njih vjerojatno ni ja ne bih danas ništa nao o permakulturi.

Htio sam reći, zašto se permakultura tako brzo širi. Zato što je dobro izbalansirala potrebe ljudi i prirode. Napraviš solarni kolektor za grijanje vode, i čuvaš prirodu jer manje struje trošiš, ali istodobno čuvaš i sebe jer plaćaš manje struje. I ako ti isključe struju, bar imaš toplu vodu. Ako solarni kolektor napraviš od otpadnog materijala, čuvaš prirodu jer si počistio neki divlji deponij, ili si ponovno iskoristio vlastito smeće. Ali čuvaš i sebe jer nisi kupio preskupi kolektor, pa nemaš kredit, mirnije spavaš, bolje živiš. Itd. U permakulturi nema rješenja koja štete čovjeku, a ni onih koja štete društvu ili prirodi. Zato je privlačna i vrlo sebičnim ljudima koji samo žele vlastitu egzistenciju, ali i čuvarima prirode koji su jučer sami sakupljali smeće iz prirode, a danas imaju način da motiviraju tisuće ljudi da to isto rade.

Ne mogu niti zamisliti da bi kod vas moglo biti drugačije, samo treba proći neko vrijeme. Da, što ljudi budu teže živjeli, to će im permakultura biti draža. Najgore je kad se država brine za čovjeka. Onda čovjek postane lijen, neuredan, nesposoban. Kad mu država okrene leža, onda se on jednostavno mora zapitati kako da sam sebi osigura uvjete za život.
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#13 Re: PERMAKULTURA

Post by Almond »

drug mile wrote: Po cijeloj Europi se formiraju alternativni novčani sustavi, ljudi godinama trguju uglavnom "zamišljenim" novcem.
Svaka država nastoji očuvati svoj monetarni sistem.Kako su te zajednice riješile problem sa
uvođenjem vlastite valute i da li se ta robno-uslužna razmjena vrši samo između zajednica?
Jesu li te zajednice registrovane kao udruge ili egzistiraju neovisno od društva?
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#14 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

U nekim zemljama je to veliki problem. Hoću reći, problem je za državu jer nema kontrolu i ne može naplatiti porez, ali nije problem za ljude koji su u tim zajednicama. U nekima su tisuće ljudi koji trguju kojekakvim bodovima ili nečim sličnim. Mislim da je Britanija, ili neka druga zemlja, nedavno uvela u zakon da ne možeš primati socijalnu pomoć ako si član ovakve alternativne novčane zajednice. Države će se boriti protiv takvih sustava, to je sigurno, samo je pitanje tko će na kraju prevladati. Zato je za neke stvari potreban masovni pokret. Puno stvari čovjek može sam napraviti, recimo posaditi voćku, ali za promjenu državne politike potrebni su deseci tisuća ljudi sa voćkom u ruci. Sukob je svugdje prisutan, što je zemlja "razvijenija" to gore. U americi ljudi imaju problem ako travnjak zamjene vrtom, susjedi ih tuže. Zabranjeno im je sakupljati kišnicu (neke savezne države). U siromašnijim državama je puno lakše, jer se država jednostavno raspadne ako čovjek malo pričeka. Evo u Grčkoj milijuni ljudi odlaze iz gradova na selo, i tamo su ovakve alternativne zajednice i ekonomski sustavi posebno jaki.

Permakultura potpuno okreće pogled na stvari, čovjek se počne veseliti svakom neuspjehu vlastite vlade, gospodarski pad smatra napretkom svoje zemlje, kad ostane bez posla osjeti se slobodnijim itd. Zvuči čudno ali tako je :)

Evo malo o LETS sustavima za početak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Local_exch ... ing_system

Kako ćete vidjeti, mnoge zemlje su ih i prihvatile, znači nije to borba sa unaprijed poznatim pobjednikom.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#15 Re: PERMAKULTURA

Post by bizet »

sad cu ja kao prava baba, takva mi priroda, ne mogu protiv sebe

ima li tih seminara negdje u Bosni da se odrzavaju? ... mogu li se pogledati on line kojim slucajem?

@drug mile, ti se bavis permakulturom, kako to kod tebe funkcionise?.
.mislim kako se reflektuje na svakodnevni zivot?

meni se cini da covjek ipak treba imati solidan kapital za pocetak...a i dalje se mora negdje dodatno raditi, ako nista zbog zdravstvenog (bas prava tetka, znam)
lijepo je mastati kako zivis okruzen prirodom, daleko od zagadjenja, stresa koje namece zivot na betonu...ali da bi zivot u prirodi bio dostojan covjeka tj. na zadovoljavajucem nivou trebaju sredstva...a onda mozemo krasti vrijeme za skladanje pjesama
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#16

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:24, edited 2 times in total.
drug mile
Posts: 23
Joined: 13/02/2013 21:50

#17 Re: PERMAKULTURA

Post by drug mile »

Ima svega na internetu, čovjek uopće ne mora proći seminar da bi se bavio permakulturom ili da bi ju primjenio u svom životu. Evo jedan online tečaj:
http://mediasite.online.ncsu.edu/online ... LBGHyGitMP

Oni koji se održavaju kod nas su slični ovom jer je sadržaj standardiziran. U BiH se još nije održao, ne znam kad će. Pretpostavljam kad se javi bar 20-ak zainteresiranih i pozove predavače.

Permakultura nije život okružen prirodom, a ni maštanje o takvom životu. Permakultura je kad ugasiš televizor dok nema nikoga u kući, kad biraš posao koji ti je blizu kuće da ne moraš puno putovati, kad umjesto da radiš više, trošiš manje itd. Permakultura je možda suprotnost kapitalizmu, zato je permakultura najpopularnija kod ljudi koji nemaju novaca. Nije uopće potrebno puno novca uložiti da se nešto napravi, a nije potrebno ni ostaviti svakodnevni gradski život i otići u neka brda i živjeti kao samotnjak. Znam da zvuči komplicirano, ali to je jednostavno tako.

Kako to izgleda u mom slučaju? Ne perem auto, pere ga kiša. Kako priroda rješava jedan moj problem, tako se trudim da riješi i sve ostale.
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#18 Re: PERMAKULTURA

Post by otsam »

Syd Barrett wrote:Ovdje je napravljen Info Graph koliko i sta ti treba za jednu godinu:

Image

hvala
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#19

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:24, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#20

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:24, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#21

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:23, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#22

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:21, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#23

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:21, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#24

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:21, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#25

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:21, edited 2 times in total.
Post Reply