Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#26 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

Postoje standardi ispod koji ne mozeš čak ni kad su zatvori u pitanju.
Zivimo u Evropi i demokratskom društvu .. Nismo u Sibiru i Rusiji :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#27 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by O'zone »

_BataZiv_0809 wrote:
SaraFina wrote:
Pa evo kao što navede o' Zone .. Neka pomazu ljudima koji su recimo dobili donacije i grade i renoviraju kuće uništene od poplava.
Po Posavini i Semberiji imaju velika gazdinstva gdje za poljske radove fali radnika i sl..
Gradska čistoća, odrzavanje parkova i korita Rijeka i sl.
Kao nekad u EY Jugi što su radne akcije bile pričaju stariji.
To je bar lako pronaći ..
Pa haj sad ti zamisli nekog opasnog mafijasa, tipa Ali Gasi kako ti unosi gradjevinski materijal ili navlaci edel puc :) Ili uopce ne mora biti neki veliki mafijas, eto npr ubica, silovatelj, prevarant da ti radi oko kuce. Ko bi to htio?

Ako bi se angazovali cuvari, to opet kosta. Dakle nije bas neka blistava ideja.

Da ne kazem da bi to dodatno strajbalo ioanko skromnu ponudu rada u BiH.

Najbolje je postojece rjesenje-Zatvor ima svoju ekonomiju na kojoj rade oni koji zele, a ciji se proizvodi prodaju u slobodnoj trzisnoj utakmici.
E jebi ga Živojinoviću de šaraj malo nemoj samo crno ili bijelo.

Prvo zna se ko može ići na rad ko ne. Čuvari moraju biti tu i onako i onako a hvala bogu ima ih (ako i nema načiće se djdžića i amidžića kao i obično da se popune pozicije na budžetskoj sisi)

Kakvu ponudu rada bolan? Eno redovi i redovi ljudi u čekanju za fizičke poslove.

Zatvorska ekonomija treba da bude rezervisana za tipove koji ne bi smjeli izlaziti iz ćuze.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#28 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

_BataZiv_0809 wrote:
SaraFina wrote:
Pa ja i ne mislim da su ti ljudi za društveno koristan rad. Ali jesu ovi sto ne plaćaju kojekakve kazne, alimentacije i sl.
Utaja poreza i sitni privredni kriminal i sl.
Ma yok to Sarafina, samo ih prisilit da izvrsavaju svoje obaveze. Sta njegovo dijete ima od toga sto on tuca kamen, ako ne vidi para od alimentacije. Eh sad da on radi, a da pare idu direktno porodici, to je prislini rad, krsenje Evropske konvencije koja je kod nas jaka kao ustav. To ti znaci tuzba Evropskom sudu i popuslic.

Pa drzava neka nadoknadi alimentaciju a njemu umanji recimo zaradu. Logično ..
Ne mozeš ti takve ljude nikakvim zakonskim odredbama prisiliti da izvršavaju obaveze.
Ali drzava im moze valjda umanjiti satnicu upola ili za 30-40% i preusmjeriti te novce za dug.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#29 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by _BataZiv_0809 »

O'zone wrote: E jebi ga Živojinoviću de šaraj malo nemoj samo crno ili bijelo.

Prvo zna se ko može ići na rad ko ne. Čuvari moraju biti tu i onako i onako a hvala bogu ima ih (ako i nema načiće se djdžića i amidžića kao i obično da se popune pozicije na budžetskoj sisi)

Kakvu ponudu rada bolan? Eno redovi i redovi ljudi u čekanju za fizičke poslove.
Zatvorska ekonomija treba da bude rezervisana za tipove koji ne bi smjeli izlaziti iz ćuze.
Jebi ga beg moj, samo zamisli da ti dodje neko osudjivan raditi oko kuce. Ne treba ti nista vise.

Primjer Gasija je bio ilustracija :)

Slazem se jaro da redovi cekaju za fizicke poslove. I sad im jos treba robijase natovarit kao konkurenciju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#30 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by _BataZiv_0809 »

SaraFina wrote:

Pa drzava neka nadoknadi alimentaciju a njemu umanji recimo zaradu. Logično ..
Ne mozeš ti takve ljude nikakvim zakonskim odredbama prisiliti da izvršavaju obaveze.
Ali drzava im moze valjda umanjiti satnicu upola ili za 30-40% i preusmjeriti te novce za dug.
Ne zaboravi da govorimo o Bosni i Hercegovini.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#31 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

_BataZiv_0809 wrote:
SaraFina wrote:

Pa drzava neka nadoknadi alimentaciju a njemu umanji recimo zaradu. Logično ..
Ne mozeš ti takve ljude nikakvim zakonskim odredbama prisiliti da izvršavaju obaveze.
Ali drzava im moze valjda umanjiti satnicu upola ili za 30-40% i preusmjeriti te novce za dug.
Ne zaboravi da govorimo o Bosni i Hercegovini.

Pa to je naravno prijedlog. I ne bi zatvorenici bili nikakva konkurencija nego radna snaga za sve. Kao što rekoh neka čiste korita rijeka, parkova i sl..
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#32 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by Danguba »

SaraFina wrote:
Pa evo kao što navede o' Zone .. Neka pomazu ljudima koji su recimo dobili donacije i grade i renoviraju kuće uništene od poplava.
Po Posavini i Semberiji imaju velika gazdinstva gdje za poljske radove fali radnika i sl..
Gradska čistoća, odrzavanje parkova i korita Rijeka i sl.
Kao nekad u EY Jugi što su radne akcije bile pričaju stariji.
To je bar lako pronaći ..
Upravo tako.
Ocistili bi oni meni nicaZe od snijega. :-)

Neke 1985.god. radila se elektrifikacija pruge B.Novi-Knin. Svaki dan par autobusa sa zatvorenicima dolazilo je da radi. Kazu da je to sve bilo na ''dobrovoljnoj bazi'' jer ce time steci druge povlastice. Pravo su bili od koristi. Odredi im sta trebaju raditi i oni to rade uz zezu i sukanje jedni drugima ali nema incidenata.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#33 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by insomnia78 »

SaraFina wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
SaraFina wrote:

Pa drzava neka nadoknadi alimentaciju a njemu umanji recimo zaradu. Logično ..
Ne mozeš ti takve ljude nikakvim zakonskim odredbama prisiliti da izvršavaju obaveze.
Ali drzava im moze valjda umanjiti satnicu upola ili za 30-40% i preusmjeriti te novce za dug.
Ne zaboravi da govorimo o Bosni i Hercegovini.

Pa to je naravno prijedlog. I ne bi zatvorenici bili nikakva konkurencija nego radna snaga za sve. Kao što rekoh neka čiste korita rijeka, parkova i sl..
Ne mozes natjerati ljude na rad
Ako nece, nece
Mada se vecina "otima" za pos'o, posebno ako je vani, dosadno
User avatar
ruzavjetrova
Posts: 157
Joined: 17/02/2015 16:55

#34 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by ruzavjetrova »

Lijepo je vidjeti kako razradjujemo dobru ideju. Ne treba zaboraviti ni socioloski aspekt drustveno korisnog rada kao nacin resocijalizacije i dusevne rehabilitacije osudjenika.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#35 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by Danguba »

_BataZiv_0809 wrote:
Jebi ga beg moj, samo zamisli da ti dodje neko osudjivan raditi oko kuce. Ne treba ti nista vise.

Primjer Gasija je bio ilustracija :)

Slazem se jaro da redovi cekaju za fizicke poslove. I sad im jos treba robijase natovarit kao konkurenciju.
I ti ides iz krajnosti u krajnost.
Gasija i ekipu bi ostavio da pocisti toalete i prostorije da to ne radi onaj kokosar. :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#36 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

Danguba wrote:
SaraFina wrote:
Pa evo kao što navede o' Zone .. Neka pomazu ljudima koji su recimo dobili donacije i grade i renoviraju kuće uništene od poplava.
Po Posavini i Semberiji imaju velika gazdinstva gdje za poljske radove fali radnika i sl..
Gradska čistoća, odrzavanje parkova i korita Rijeka i sl.
Kao nekad u EY Jugi što su radne akcije bile pričaju stariji.
To je bar lako pronaći ..
Upravo tako.
Ocistili bi oni meni nicaZe od snijega. :-)

Neke 1985.god. radila se elektrifikacija pruge B.Novi-Knin. Svaki dan par autobusa sa zatvorenicima dolazilo je da radi. Kazu da je to sve bilo na ''dobrovoljnoj bazi'' jer ce time steci druge povlastice. Pravo su bili od koristi. Odredi im sta trebaju raditi i oni to rade uz zezu i sukanje jedni drugima ali nema incidenata.
Bezposlenim ljudima i u normalnim zivotnim uvjetima pada svašta na um. A zamisli tek kad je čovjek zatvoren i to sa osobama iz razlicitog krominalnog miljea.
Pa kad izadje samo moze usvojiti još gore navike. Ako je bio dokon i bezposlen.
Dakle što da ne? Bilo što? A hvala Bogu bar u BiH se ima što raditi.
Neka krče i sade šume.. Čiste .. Sve ono što recimo drzava nema srestava da plaća a nuzno je raditi.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#37 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by jao_situacije »

O'zone wrote:
jao_situacije wrote:
ruzavjetrova wrote:Ja se zalazam za kaznu znanu kao drustveno koristan rad, u svim situacijama u kojima se takva mjera moze primjeniti. I ekonomski i socio-psiholoski ucinkovita i djelotvorna.
To je svakako dobra kazna, ali ne može se svaki zatvorenik tako kazniti. Takva kazna postoji u KZ FBiH i zove se rad za opće dobro na slobodi čl. 44 KZ FBIH
Ali se u potpunosti slažem ako je to model kao iz Kalifornije gdje zatvorenici rade teške poslove i imaju dnevnicu.
Istina ne može svaki ali ih može dosta.

Sitni kokošari, kafanske lole, oni što namjerno odu u zatvor jer neće da plate kazne koje su im se nakupile (EJ logike! Ima tip 2000 KM kazni nema imovine niti išta da bi sud zaplijenio i oni ga strpaju da leži u zatvoru dok ne otplati kaznu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: a mi plaćmo za njega dok on leži), saobraćajni prekršaji, džeparoši ustvari svi osim onih koji su optuženi za teška krivična djela.

U isto vrijeme povesti računa da se radna obaveza odredi prema vrsti prekršaja pa za sitne kazne može skupljanje otpada po parkovima ili rad u JKP dok za one zajebanije ide se na kopanje kanala, ispomoć u izgradnji kuća povratnicima ili pomoć domaćinstvima koji su stradali u zadnjim poplavama, izgradnji nasipa, etc
Prema podacima koji su bili dostupni, od kraja 2011. do marta 2014. godine izrečeno je 182 presuda kojima se kazne zatvora do godine dana zamjenjuje radom za opće dobro na slobodi. Sve ove presude izrečene su na području 5 kantona: Sarajevskog, Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Hercegovačko-neretvanskog i to od strane sljedećih općinskih sudova:

• Općinski sud u Sarajevu (92 presuda);
• Općinski sud u Bosanskoj Krupi (51 presuda);
• Općinski sud u Sanskom Mostu (15 presuda);
• Općinski sud u Bihaću (8 presuda);
• Općinski sud u Velikoj Kladuši (6 presuda);
• Općinski sud u Cazinu (4 presuda);
• Općinski sud u Tuzli (3 presude);
• Općinski sud u Lukavcu (1 presuda);
• Općinski sud u Konjicu (1 presuda) i
• Općinski sud u Zenici (1 presuda).
Bitno je naglasiti par stvari: sud uz pristanak osuđene osobe može zamijeniti kaznu u rad za opće dobro na slobodi, rad može trajati 10-90 radnih dana, rok za izvršenje je godinu dana, može se primjeniti samo na djela gdje sud izrekne kaznu od max. godinu dana ili novčane kazne.

Potpisuju se ugovori sa firmama gdje će osuđenici raditi, najčešće su to komunalna preduzeća; i GRAS je potpisao ugovor..
..u nekoliko kantona su ugovori potpisani sa institucijama koji se bave socijalnom brigom i humanitarnim radom, kao što su općinske podružnice Crvenog krsta/križa ili domovi za socijalno i zdravstveno zbrinjavanje osoba. Ima nekolicina institucija koje, iako su kantonalne institucije, obavljaju poslove koji su jednim dijelom komercijalne prirode.
Ovo je također bitno, može se desiti da i ovakvi osuđenici rade u npr. GRAS-u:
koji su prouzrokovali smrt iz nehata
koji su nanijeli teške ili lahke tjelesne ozljede
koji su:
protupravno lišili slobode
izvršili otmicu
ugrozili sigurnost
narušavali dom
navodili i/ili izvršili spolni odnošaj zloupotrebom položaja
prinudili sa spolni odnošaj
činili bludne radnje
zadovoljavali pohotu pred djetetom
učinili rodoskvrnuće
oduzeli dijete ili maloljetnika
činili nasilje u porodici
prenosili zarazne bolesti
prenosili spolne bolesti
zaposlili zaražene zaraznom bolesti
ko:
posjeduje i omogućava uživanje opojnih droga
izvrši krađu
izvrši tešku krađu
izvrši iznudu
izvrši ucjenu
izvrši lihvarstvo
ošteti tuđu stvar
izazove opću opasnost
ugrozi javni saobraćaj
-II- usljed omamljenosti
-II- opasnom radnjom
....

Evo ja se nadam da je sad malo jasnije...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#38 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

insomnia78 wrote:
SaraFina wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ne zaboravi da govorimo o Bosni i Hercegovini.

Pa to je naravno prijedlog. I ne bi zatvorenici bili nikakva konkurencija nego radna snaga za sve. Kao što rekoh neka čiste korita rijeka, parkova i sl..
Ne mozes natjerati ljude na rad
Ako nece, nece
Mada se vecina "otima" za pos'o, posebno ako je vani, dosadno

Pa mozeš ukinuti privilegije. A u zatvorima je i tuširanje čak svakodnevno privilegija. Pa oni koji rade imali bi ga a koji ne rade ne.
Onda sportske aktivnosti, duze šetnje .. Posjete DVA put tjedno i sl.
Da se itekako motivirati čovjek da radi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by _BataZiv_0809 »

Danguba wrote:
I ti ides iz krajnosti u krajnost.
Gasija i ekipu bi ostavio da pocisti toalete i prostorije da to ne radi onaj kokosar. :D
Gasi je samo primjer, vec rekoh.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#40 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by Danguba »

_BataZiv_0809 wrote:
Danguba wrote:
I ti ides iz krajnosti u krajnost.
Gasija i ekipu bi ostavio da pocisti toalete i prostorije da to ne radi onaj kokosar. :D
Gasi je samo primjer, vec rekoh.
pa i ja rekoh... :D
ja mislim da je gasi odmah do upravnika(u ovakvoj drzavi i uredjenju). :oops:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#41 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by _BataZiv_0809 »

Danguba wrote: pa i ja rekoh... :D
ja mislim da je gasi odmah do upravnika(u ovakvoj drzavi i uredjenju). :oops:
Koliko sam cuo, dobija cesto velike batine u KPZ Zenica.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#42 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by Danguba »

Da ne zaboravim, tuzlanski zatvor na Kozlovcu je nekada imao veliku farmu, dobar restoran, ekonomiju...gdje su zatvorenici radili i to odrzavali.

Ima toga jako mnogo gdje bi oni mogli pridonijeti nekim ustedama da se ne moraju izdvajati sredstva iz budzeta i hraniti parazite.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#43 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by _BataZiv_0809 »

SaraFina wrote:
Pa mozeš ukinuti privilegije. A u zatvorima je i tuširanje čak svakodnevno privilegija. Pa oni koji rade imali bi ga a koji ne rade ne.
Onda sportske aktivnosti, duze šetnje .. Posjete DVA put tjedno i sl.
Da se itekako motivirati čovjek da radi.
Ne mozes jer imaju evropske konvencije koje garantuju neki minumum prava zatvorenih osoba. Nije Rusija da uvodis takve mjere. A i Tito je to sve znao :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#44 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by jao_situacije »

_BataZiv_0809 wrote:
Danguba wrote: pa i ja rekoh... :D
ja mislim da je gasi odmah do upravnika(u ovakvoj drzavi i uredjenju). :oops:
Koliko sam cuo, dobija cesto velike batine u KPZ Zenica.
Istina.. Mlate ga redovno i običaj je da se članovi iste grupe razmjeste u više zatvora..
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#45 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by Danguba »

_BataZiv_0809 wrote:
Danguba wrote: pa i ja rekoh... :D
ja mislim da je gasi odmah do upravnika(u ovakvoj drzavi i uredjenju). :oops:
Koliko sam cuo, dobija cesto velike batine u KPZ Zenica.
Ne znam.
Nisam ni za taj sistem.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#46 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by insomnia78 »

Danguba wrote:Da ne zaboravim, tuzlanski zatvor na Kozlovcu je nekada imao veliku farmu, dobar restoran, ekonomiju...gdje su zatvorenici radili i to odrzavali.

Ima toga jako mnogo gdje bi oni mogli pridonijeti nekim ustedama da se ne moraju izdvajati sredstva iz budzeta i hraniti parazite.
Ima i danas
Moras imati stelu da "lezis" gore
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#47 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by jao_situacije »

_BataZiv_0809 wrote:
jao_situacije wrote:
Ali opet jarane, 175 KM za jedan dan pa ne živi u hotelu Europi :-)
Uostalom ovo Vijeće Europe nas je zajebalo samo tako zbog ukidanja smrtne kazne :twisted:
Druze treba to posmatrati sire.

Tu su uracunate npr plate strazarskog osoblja, na koje idu doprinosi drzavi, a oni ih trosenjem ponovo upumpavaju u realni sektor i opet se dio vraca drzavi od , zatim placanje faktura dobavljacima koji opet placaju porez drzavi itd itd.

Dakle nije to bas bukvalno 175 KM dnevno koje pojede mrak.

Ali da je puno puno je.
Izvini jarane ono što sam ja pročitao kaže da u tu cifru ne ulazi "sigurnost u zatvoru" trebalo bi da su to čuvari..
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#48 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

_BataZiv_0809 wrote:
SaraFina wrote:
Pa mozeš ukinuti privilegije. A u zatvorima je i tuširanje čak svakodnevno privilegija. Pa oni koji rade imali bi ga a koji ne rade ne.
Onda sportske aktivnosti, duze šetnje .. Posjete DVA put tjedno i sl.
Da se itekako motivirati čovjek da radi.
Ne mozes jer imaju evropske konvencije koje garantuju neki minumum prava zatvorenih osoba. Nije Rusija da uvodis takve mjere. A i Tito je to sve znao :D

U jednoj Austriji je to moguće .. Ne vidim zašto ne bi bilo kod nas. Pravo na tuširanje oni koji ne rade nemaju svaki dan. Isto tako otkljucane sobe tj celije se ostavljaju ljudima koji rade od 4 do 7. upotreba teretane je dostupna bez posebnog rasporeda, kupovina i priprema osobno hrane u kuhinjama i sl.
Takve zatvore nazivaju poluotvoreni.
Masa zatvorenika IDE ujutro na posao i vraća se samostalno gradskim prijevozom.
Naravno ne ubice i slični prijestupnici.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#49 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by SaraFina »

Danguba wrote:Da ne zaboravim, tuzlanski zatvor na Kozlovcu je nekada imao veliku farmu, dobar restoran, ekonomiju...gdje su zatvorenici radili i to odrzavali.

Ima toga jako mnogo gdje bi oni mogli pridonijeti nekim ustedama da se ne moraju izdvajati sredstva iz budzeta i hraniti parazite.

Ja mislim da tamo idu do tri godine presudjeni i to za " lakša" krivična djela.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#50 Re: Penzioner 300 KM - zatvorenik 5265 KM

Post by _BataZiv_0809 »

SaraFina wrote: U jednoj Austriji je to moguće .. Ne vidim zašto ne bi bilo kod nas. Pravo na tuširanje oni koji ne rade nemaju svaki dan. Isto tako otkljucane sobe tj celije se ostavljaju ljudima koji rade od 4 do 7. upotreba teretane je dostupna bez posebnog rasporeda, kupovina i priprema osobno hrane u kuhinjama i sl.
Takve zatvore nazivaju poluotvoreni.
Masa zatvorenika IDE ujutro na posao i vraća se samostalno gradskim prijevozom.
Naravno ne ubice i slični prijestupnici.
Austrija nije kao BiH da potpisuje sve sto ima memorandum EU ili Vijeca Evrope na sebe. Narocito konvencije koje ne zna provesti.

Pa i Sejdic Fincija smo popusili jer smo potpisali dodatak na Evropsku konvenciju. Pola evropskih drzava bi zaglavilo u Strazburu da su je potpisale, ali one na svoju srecu imaju politicare koji znaju sta rade.

Elem nije tema.

Postoje i u BiH razlicite vrste zatvora (zatvoreni, poluotvoreni i otvoreni).
Post Reply