pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#126 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by Cober »

s31 wrote:Imam jedno pitanje.Imam Bommanov pekac kruha, neki, stari, i sve je ok , tijesto fina naraste i sve bude za 5, ali kada pocene peci obavezno se tijesto spusti i obavezno ostane tako udubljeno. Ima li lijeka tome?
Ima. Stavljaš previše vode ili previše germe.
A pošto se mnogi žale na blijed ili odozgo nedovoljno pečen hljeb, evo da pomognem sa jednim bitnim savjetom a koji niko ne spominje. Uglavnom, za one koji tek kupuju: obratite pažnju, i u radnji izvadite posudu za pečenje i pogledajte u pekač. Postoje pekači samo jednim grijačem, što uglavnom dovodi do blijede i nepečene boje na površini, kao i modeli sa dva paralelna grijača što je bolji izbor (npr. Moulinex OW5003).
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#127 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by alica.k »

eh, dizem ovu temu jer sutra odoh kupiti ovo cudo...procitacu je od pocetka do kraja, ali eto ako neko ima neki savjet, preporuku :D
necu da mi se pokvari za 10 dana :(
i super bi bilo ako moze i manje hljeBcice da pravi obzirom da slabije jedemo hljeb, pa ako je veci stoji danima :D
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#128 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by jaca-maca »

Ja sam prodala svoj moulinex-ov jer ne valja :-?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#129 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by alica.k »

eh steta, mama je navijala za moulinex
User avatar
BlackCaviar
Posts: 955
Joined: 05/06/2010 16:36

#130 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by BlackCaviar »

Ja se ne mogu najesti Moulinexovog hljeba, gnjetem ga svakodnevno :)

Uglavnom, dođu recepti i ostatak uz njega pa znaš koliko čega staviti itd. (komšija je vidio kod mene, uzeo sebi jedan ali ne moulinex već neki njemački ali mu nisu došla nikakva uputstva i morao ih je od mene uzimati...)
Čitav proces pravljenja hljeba traje 3 sata, ali kad završi, ne možeš odoliti mirisu :)
Prvi hljeb ma okus sličan aluminijumu (tako su rekli u prodavnici, mada ja to skoro nisam osjetio)

Samo moraš paziti na to na onaj mali dio koji okreće kanticu moraš detaljno čistiti poslije svakog procesa jer će se zapeći i kantica će pući.
Last edited by BlackCaviar on 21/04/2011 21:34, edited 2 times in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#131 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by banjaluka078 »

Moulinex, savršen. Moja preporuka. Od toga da ga koristimo samo kao mikser za tijesto, do pravljenja hljeba. Pravimo crni hljeb, veknu 750 grama, svaka dva dana...ako nije još bolji drugog dana, lošiji sigurno nije!
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#132 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by alica.k »

hm, pa mozda onda i nije tako los :S. koje imate modele?
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#133 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by jaca-maca »

Ja sam pratila sve recepte, pa pekla na drugi nacin, dodavala manje ili vise ali nista, hljeb ne valja :-?
User avatar
BlackCaviar
Posts: 955
Joined: 05/06/2010 16:36

#134 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by BlackCaviar »

alica.k wrote:hm, pa mozda onda i nije tako los :S. koje imate modele?
Kod mene je OW 200030.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#135 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by wewa »

kod mene je onaj sad vec stari xxl model, prezadovoljna sam!
koristim ga aktivno vec pune 3 godine, kao nov je - mijesila sam i tijesto za tjesteninu i za pitu i za pizzu, a pekla hrpu vrsta hljebova, od bijelog do gotovo potpuno integralnog. s kefirom ili mlijekom u prahu, sa sjemenkama ili bez, brzi ili s odgodom pecenja.

fora je upratiti odnos brasna i vode, jer mjere u receptima iz knjizice ne odgovaraju nasim tipovima brasna.
najbolje se pokazalo podravkino brasno tip 500 u kombinaciji s integralnim razevim brasnom, omjer pola-pola.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#136 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by beautyfool »

i kod mene je xxl model, cini mi se da sam pisala na temi, prezadovoljna sam :thumbup:
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#137 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by amyca »

Podizem temu, jer sam dobila pekac za hljeb, Moulinex, ne znam tacno koji tip, ima 12 programa. Posljednjih 4-5 dana pokusavam da potrefim recept za hljeb koji se ne mrvi, koji je ukusan, koji se moze rezati na tanke snite... NIkako mi ne uspijeva. Ili se mrvi odmah, a drugi dan pogotovu... Il je tvrd ko kamen... Rezanje na tanke snite ne dolazi u obzir, jer se raspada... Moze li neko postaviti recept da se ne mucim... Sto je najgore, i suprug i ja odrasli na domacem hljebu... Nema onog smeka... Voljela bih da mogu da olaksam sebi sa ovim aparaticem, al mi ne ide...
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#138 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by Motokultivator »

amyca wrote:Podizem temu, jer sam dobila pekac za hljeb, Moulinex, ne znam tacno koji tip, ima 12 programa. Posljednjih 4-5 dana pokusavam da potrefim recept za hljeb koji se ne mrvi, koji je ukusan, koji se moze rezati na tanke snite... NIkako mi ne uspijeva. Ili se mrvi odmah, a drugi dan pogotovu... Il je tvrd ko kamen... Rezanje na tanke snite ne dolazi u obzir, jer se raspada... Moze li neko postaviti recept da se ne mucim... Sto je najgore, i suprug i ja odrasli na domacem hljebu... Nema onog smeka... Voljela bih da mogu da olaksam sebi sa ovim aparaticem, al mi ne ide...
Mi smo kupili pekac prije tri dana i vec smo napravili nekoliko hljebova, 10tak kg ajvara, oko 5kg pindjura i oko 5kg djema od sljiva :)

Recepte sibnem poslije. Mada smo ih sve nasli na netu, al svakako mogu kazati i kako smo to mi radili, za one koji zele znati.
Sto se tice hljeba, probali smo i bijeli i onaj sareni (integralni). Bili su OK. Mozda je kod tebe do brasna. Probaj promijeniti brasno.
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#139 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by amyca »

Ma stavljala sam i zlatni puder, ono drugo klasovo brasno, pa cak i neko pravo dobro brasno koje imam za pite, al nije mi ispalo kako sam ocekivala... Nekako sam vise ocekivala od ovog pomocnika... :) Cekam recepte... Hvala...
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#140 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by alica.k »

amyca wrote:Ma stavljala sam i zlatni puder, ono drugo klasovo brasno, pa cak i neko pravo dobro brasno koje imam za pite, al nije mi ispalo kako sam ocekivala... Nekako sam vise ocekivala od ovog pomocnika... :) Cekam recepte... Hvala...
ako ti nista drugo ne uspije, u tushu imas kupiti njihovu smjesu za hljeb u pekacu, kosta oko 2.5KM, za 1kg. naspes to, naspes vodu, i hljeb super ispadne.
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#141 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by amyca »

alica.k wrote:
amyca wrote:Ma stavljala sam i zlatni puder, ono drugo klasovo brasno, pa cak i neko pravo dobro brasno koje imam za pite, al nije mi ispalo kako sam ocekivala... Nekako sam vise ocekivala od ovog pomocnika... :) Cekam recepte... Hvala...
ako ti nista drugo ne uspije, u tushu imas kupiti njihovu smjesu za hljeb u pekacu, kosta oko 2.5KM, za 1kg. naspes to, naspes vodu, i hljeb super ispadne.
Pa to jeste barem neko rjesenje... :)
User avatar
arman1
Posts: 5328
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#142 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by arman1 »

čuvaj te se klasovog brašna. Zbog cijena uzimaju jako lošu pšenicu.
User avatar
Edinz
Posts: 375
Joined: 03/11/2008 15:03

#143 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by Edinz »

amyca wrote:Podizem temu, jer sam dobila pekac za hljeb, Moulinex, ne znam tacno koji tip, ima 12 programa. Posljednjih 4-5 dana pokusavam da potrefim recept za hljeb koji se ne mrvi, koji je ukusan, koji se moze rezati na tanke snite... NIkako mi ne uspijeva. Ili se mrvi odmah, a drugi dan pogotovu... Il je tvrd ko kamen... Rezanje na tanke snite ne dolazi u obzir, jer se raspada... Moze li neko postaviti recept da se ne mucim... Sto je najgore, i suprug i ja odrasli na domacem hljebu... Nema onog smeka... Voljela bih da mogu da olaksam sebi sa ovim aparaticem, al mi ne ide...
umjesto vode stavljaj mlijeko ili mlijeko u prahu, rezultati neupore4divo bolji
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#144 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vjesticanametli »

valahi mi se podavismo s tim hljebom iz pekaĆa :lol: mljac
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#145 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by alica.k »

vjesticanametli wrote:valahi mi se podavismo s tim hljebom iz pekaĆa :lol: mljac
to jest :( malo sam se popunila thanx to hljebu iz pekaca. ozbiljno se razmisljam da se okanem toga
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#146 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vjesticanametli »

:lol: :lol: :lol: ma ne mogu :lol: sinoc pristavili oko 10 hljeb i kao svi odmah gladni :lol: cekali pecenje do 1 i u kuci vladala glad :-) :lol:
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#147 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by alica.k »

vjesticanametli wrote::lol: :lol: :lol: ma ne mogu :lol: sinoc pristavili oko 10 hljeb i kao svi odmah gladni :lol: cekali pecenje do 1 i u kuci vladala glad :-) :lol:
tako i mi, kao odjednom se mora u ponoc pravit hljeb za sutra :) i onda u 3 mi pisti ono a ja se dignem i jedem hljeb :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#148 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by vjesticanametli »

jest jest :D a dok se pece malo virimo i otvaramo :lol: i kazem ja to vi gladni :? a odgovor je ma neeeeeeeeeee samo gledam ucinilo mi se ... :lol: :lol: :lol: nosi ga ĐŽavo dobar je :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#149 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by njonjica »

amyca wrote:Ma stavljala sam i zlatni puder, ono drugo klasovo brasno, pa cak i neko pravo dobro brasno koje imam za pite, al nije mi ispalo kako sam ocekivala... Nekako sam vise ocekivala od ovog pomocnika... :) Cekam recepte... Hvala...
Kruh iz pekaca je najljepsi kruh....od kako imamo Mulinexov pekac jedemo samo domaci kruh, domace marmelade, dzemove...

Ovaj kruh sam mnogo puta pravila i uvijek bude potpuno isti i uspije pa se nadam da ce i tebi:
- 500 ml vode
- 1 kasicica soli (mjerice si dobila uz pekac, ovo je ona manja koja odgovara cajnoj kasicici)
- 700 gr. crnog brasna (ja uzimam Majic, vrlo je ukusno a isplativo-vreca od 5 kg kosta 5 km)
- malo mljevenog lana
- 1 kesica suhog kvasca
- malo cimeta.

sastojke stavljaj u pekac ovim redosljedom; ja pecem na programu 4 (program za brzi bijeli kruh)


Takodjer jako dobar recept ali vrlo zahtjevan; sve mora biti u gram ili mililitar tacno inace ne uspije...ja sam pokusavala napraviti varijacije na temu i bacila nekoliko puta ovaj kruh:
- 405 ml vode
- 2,5 supene kasike ulja
- 2 supene kasike meda
- 2 cajne kasike soli
- 330 gr razevog brasna
- 330 gr integralnog brasna
- vrecica kvasca

Kad pekac zapisti (znak da mozete dodati jos neke sastojke) dodam jos
- 100 gr lanenog sjemena
- 30 gr suncokretovih sjemenki
- 20 gr tikvinih sjemenki

Ovaj kruh pecem na programu 3 (kruh za puno zrno).

Svaki put namjestim zapecenost korice na srednju.

Ovo je kruh od cokolade, prava poslastica za jutarnji dorucak, topao i svjez, mmmm :-)
Za kruh od 1000 gr mjere su slijedece:
- 100 ml mlijeka
- 3 gr soli (po originalnom receptu je 6, mnogo za moj ukus)
- 70 gr secera
- 160 gr maslaca (moze i margarin, bude odlicno)
- 3 jaja
- 420 gr brasna, tip 500
- 24 gr svjezeg kvasca (sto odgovara malo manje od tri cajne kasike suhog - 2 i 2/3)
- 150 gr cokolade za kuhanje (ja stavim 200)
Ovim redom stavljati sastojke u pekac: mlijeko, sol, secer, maslac, jaja, brasno i na kraju kvasac.
Program 4 i start; nakon zvucnog signala dodati cokoladu.

Vjerovatno znas da mozes na pekacu namjestiti da ti kruh bude gotov u odredjeni sat a ako nakon pecenja ostane u pekacu, mislim da ga pekac podgrijava svakih 30 minuta tako da korica bude malo jaca i hrskavija.
Jedina mana mom pekacu je boja gornje korice; u odnosu na ostatak kruha bude malo bledunjava.

Svakako probaj praviti domace dzemove...sad su sljive jeftine i ja svake sedmice pravim dzem bez secera, sa malo ekstrakta od vanilije, dvije kasike dekstroze, cimeta stavim malo vise jer ga jako volim, moze i malo ruma pri kraju pecenja i Dzemfix. Na netu sam nasla da umjesto Dzemfixa moze i zelatin nakon pecenja ali to nisam probala.
I da, dzemove i marmelade pecem 2x na programu broj 9 (logicno-program za dzemove, marmelade i kompote).

Zabluda je da cete se udebljati jeduci kruh iz pekaca - upravo je suprotno :wink:
Kruh je kompaktniji, tezi i vrlo zasitan. Ja mogu pojesti u jednom obroku maksimalno dvije tanke kriske ovog crnog i to bas u slast jer je jako ukusan.

Ako ima jos nekih pitanja u vezi pekaca (a budem znala odgovor) vrlo rado cu pomoci.

Negdje na netu procitah da onom ko je izmislio ovu sjajnu spravu treba dati nobelovu nagradu...e pa potpuno se slazem :-D
Last edited by njonjica on 15/09/2011 00:27, edited 1 time in total.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#150 Re: pekač hljeba/kruha/ljeba/kruva

Post by njonjica »

Motokultivator wrote:
amyca wrote:Podizem temu, jer sam dobila pekac za hljeb, Moulinex, ne znam tacno koji tip, ima 12 programa. Posljednjih 4-5 dana pokusavam da potrefim recept za hljeb koji se ne mrvi, koji je ukusan, koji se moze rezati na tanke snite... NIkako mi ne uspijeva. Ili se mrvi odmah, a drugi dan pogotovu... Il je tvrd ko kamen... Rezanje na tanke snite ne dolazi u obzir, jer se raspada... Moze li neko postaviti recept da se ne mucim... Sto je najgore, i suprug i ja odrasli na domacem hljebu... Nema onog smeka... Voljela bih da mogu da olaksam sebi sa ovim aparaticem, al mi ne ide...
Mi smo kupili pekac prije tri dana i vec smo napravili nekoliko hljebova, 10tak kg ajvara, oko 5kg pindjura i oko 5kg djema od sljiva :)

Recepte sibnem poslije. Mada smo ih sve nasli na netu, al svakako mogu kazati i kako smo to mi radili, za one koji zele znati.
Sto se tice hljeba, probali smo i bijeli i onaj sareni (integralni). Bili su OK. Mozda je kod tebe do brasna. Probaj promijeniti brasno.
Kako ste pravili ajvar i pindjur?
Post Reply