Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#1226 Re: Pčelarstvo

Post by Tkanton »

ima li neko presu za satne osnove ili zna gdje se ima kupit, ako nista zna li neko kad se pravi silikonska presa jeli to neki specijalni silikon i gdje se ima kupit
T-pain
Posts: 420
Joined: 20/05/2008 16:39

#1227 Re: Pčelarstvo

Post by T-pain »

Pozz, jel moze neko da mi ukratko napise kako se pravi sirup (agda) sa germom ?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#1228 Re: Pčelarstvo

Post by Drinski »

Kako sprijeciti smrt drustava kada se zatvore kosnice radi zaprasivanja komaraca a napolju ovakvo visoke temperature? Ima li ko kakva pozitivna iskustva?
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#1229 Re: Pčelarstvo

Post by kritichar »

T-pain wrote:Pozz, jel moze neko da mi ukratko napise kako se pravi sirup (agda) sa germom ?
možeš izguglati tih recepata, ima različitih
Drinski wrote:Kako sprijeciti smrt drustava kada se zatvore kosnice radi zaprasivanja komaraca a napolju ovakvo visoke temperature? Ima li ko kakva pozitivna iskustva?
kad pčele zatvaraš, moraš im napraviti dobru ventilaciju i neka imaju unutra vode, a krov neka ostane, izvuci podnjaču
fenolftalein
Posts: 10
Joined: 26/07/2012 08:46

#1230 Re: Pčelarstvo

Post by fenolftalein »

pozdrav...zanima me zna li iko koliko dugo moze stajati secerni sirup 60% sa dodatkom octene kiseline a da ne dodje do kvarenja? hvala
bukva
Posts: 5
Joined: 21/08/2014 18:49

#1231 Re: Pčelarstvo

Post by bukva »

danas sam kupio Super Strips varocid repelent letvice. Između kojih ramova da postavim letvice?
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#1232 Re: Pčelarstvo

Post by kritichar »

mislim da piše na pakovanju

treba da razmak između 2 letvice bude isti kao razmak između zida i letvice
bukva
Posts: 5
Joined: 21/08/2014 18:49

#1233 Re: Pčelarstvo

Post by bukva »

Mnogo hvala na odgovoru, potpuni sam pocetnik pa me, normalno , puno toga me jos zanima. Imam jednu kosnicu pa me strah da ne otrujem pcele iz neznanja, a opet, ako pogresno postavim da ih ne ubije varoa...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#1234 Re: Pčelarstvo

Post by Drinski »

kazu da je ova godina među najlošijima.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#1235 Re: Pčelarstvo

Post by kritichar »

bukva wrote:Mnogo hvala na odgovoru, potpuni sam pocetnik pa me, normalno , puno toga me jos zanima. Imam jednu kosnicu pa me strah da ne otrujem pcele iz neznanja, a opet, ako pogresno postavim da ih ne ubije varoa...
mijenjaj te preparate, nemoj uvijek isti koristiti, varoa stvori imunitet
a najbolji su ti biološki proizvodi od tih preparata, ali dok malo stekneš iskustva
bukva
Posts: 5
Joined: 21/08/2014 18:49

#1236 Re: Pčelarstvo

Post by bukva »

kritichar wrote:mijenjaj te preparate, nemoj uvijek isti koristiti, varoa stvori imunitet
a najbolji su ti biološki proizvodi od tih preparata, ali dok malo stekneš iskustva
hvala!
bukva
Posts: 5
Joined: 21/08/2014 18:49

#1237 Re: Pčelarstvo

Post by bukva »

već tridesetak dana prihranjujem pčele sa sirupom i društvo se veoma brojno povećalo, tako da sam primijetio veliki broj pčela koje provode noć napolju ispod žičane podnice tako da formiraju neku vrstu grozda. Međutim i preko dana je slično. Danas sam pažljivo posmatrao i vidio kako radilice zapravo ulaze i izlaze kroz žičane otvore na podnici i što je još gore prilikom provlačenja sav polen im spada sa nožica na zemlju. Šta da radim? Inače košnica je starija.
T-pain
Posts: 420
Joined: 20/05/2008 16:39

#1238 Re: Pčelarstvo

Post by T-pain »

bukva wrote:danas sam kupio Super Strips varocid repelent letvice. Između kojih ramova da postavim letvice?


stavi ih na 5 ram stim da jednu okrenes prema 6 ramu a drugu prema 4
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#1239 Re: Pčelarstvo

Post by kandelabar »

Imam 3 pitanja ako moze neko da objasni
1.Prihrana sirupom trenutno do kada traje i u kojem omjeru dajete secer i vodu ?
2.Sprjecavanje razrojavanja,dodavanje nastavka aktivnosti koje se pri tome rade sta se prenosi ?
3.Vjestacko razrojavanje (kad hocemo da prenesemo u drugi sanduk sta kako)?
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#1240 Re: Pčelarstvo

Post by kritichar »

kandelabar wrote:Imam 3 pitanja ako moze neko da objasni
1.Prihrana sirupom trenutno do kada traje i u kojem omjeru dajete secer i vodu ?
2.Sprjecavanje razrojavanja,dodavanje nastavka aktivnosti koje se pri tome rade sta se prenosi ?
3.Vjestacko razrojavanje (kad hocemo da prenesemo u drugi sanduk sta kako)?
1. trebaš da završiš što prije, da ne bi došlo do grabeži, 1:1
2.matica i mlado leglo u jedan
3. dovoljno je maticu i nešto hrane i starog legla ili samo okvir sa maticom
a imaš tih kombinacija razrojavanja više, vjerovatno možeš na internetu naći
bukva wrote:već tridesetak dana prihranjujem pčele sa sirupom i društvo se veoma brojno povećalo, tako da sam primijetio veliki broj pčela koje provode noć napolju ispod žičane podnice tako da formiraju neku vrstu grozda. Međutim i preko dana je slično. Danas sam pažljivo posmatrao i vidio kako radilice zapravo ulaze i izlaze kroz žičane otvore na podnici i što je još gore prilikom provlačenja sav polen im spada sa nožica na zemlju. Šta da radim? Inače košnica je starija.
promjeni podnjaču, vjerovatno ti je mreža pokidana, kroz nju pčele ne bi smjele prolaziti
grozd koji prave je zbog prevelike temperature u košnici, temperaturu povećava i veliki broj pčela
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#1241 Re: Pčelarstvo

Post by kandelabar »

kritichar wrote:
kandelabar wrote:Imam 3 pitanja ako moze neko da objasni
1.Prihrana sirupom trenutno do kada traje i u kojem omjeru dajete secer i vodu ?
2.Sprjecavanje razrojavanja,dodavanje nastavka aktivnosti koje se pri tome rade sta se prenosi ?
3.Vjestacko razrojavanje (kad hocemo da prenesemo u drugi sanduk sta kako)?
1. trebaš da završiš što prije, da ne bi došlo do grabeži, 1:1
2.matica i mlado leglo u jedan
3. dovoljno je maticu i nešto hrane i starog legla ili samo okvir sa maticom
a imaš tih kombinacija razrojavanja više, vjerovatno možeš na internetu naći
Mozes mi objasniti ovo oko grabezi tudje pcele dolaze napadaju ove i odnose med jel se kako moze sprijeciti sobzirom da je u blizini moje 3 kosnice nekih 200m vazdusne linije neki covjek donio 5 sanduka pa da nece reko navalit on kolko vidim ne sipa im sirup,a ja svaka 3 dana nalijem..
Ono drugo pitanje sprecavanje razrojavanja kazes matica i leglo u jedan medjutim to mi je nejasno,a evo zasto ove godine sam stavio nastavak prazan sa satnim osnovama jer mi je covjek reko da ce pcele preci gore i da se nece razrojavati da bi one nakon mjesec dana 2 roja mi otisla prazan je nastavak gore bio,a dole vec 3 maticnjak bio spreman da izadje jos jedna matica i 3 roj bi uskoro otiso..
T-pain
Posts: 420
Joined: 20/05/2008 16:39

#1242 Re: Pčelarstvo

Post by T-pain »

kandelabar wrote:
kritichar wrote:
kandelabar wrote:Imam 3 pitanja ako moze neko da objasni
1.Prihrana sirupom trenutno do kada traje i u kojem omjeru dajete secer i vodu ?
2.Sprjecavanje razrojavanja,dodavanje nastavka aktivnosti koje se pri tome rade sta se prenosi ?
3.Vjestacko razrojavanje (kad hocemo da prenesemo u drugi sanduk sta kako)?
1. trebaš da završiš što prije, da ne bi došlo do grabeži, 1:1
2.matica i mlado leglo u jedan
3. dovoljno je maticu i nešto hrane i starog legla ili samo okvir sa maticom
a imaš tih kombinacija razrojavanja više, vjerovatno možeš na internetu naći
Mozes mi objasniti ovo oko grabezi tudje pcele dolaze napadaju ove i odnose med jel se kako moze sprijeciti sobzirom da je u blizini moje 3 kosnice nekih 200m vazdusne linije neki covjek donio 5 sanduka pa da nece reko navalit on kolko vidim ne sipa im sirup,a ja svaka 3 dana nalijem..
Ono drugo pitanje sprecavanje razrojavanja kazes matica i leglo u jedan medjutim to mi je nejasno,a evo zasto ove godine sam stavio nastavak prazan sa satnim osnovama jer mi je covjek reko da ce pcele preci gore i da se nece razrojavati da bi one nakon mjesec dana 2 roja mi otisla prazan je nastavak gore bio,a dole vec 3 maticnjak bio spreman da izadje jos jedna matica i 3 roj bi uskoro otiso..

ja ti mogu reci samo za sirup, nema veze sto tvoj komsija ima pcele 200m od tebe , sipaj ga sto kasnije i ne boj se.

ja sipam svako vece iza 19:30 i sve dobro.
bukva
Posts: 5
Joined: 21/08/2014 18:49

#1243 Re: Pčelarstvo

Post by bukva »

Promijenio sam podnicu koja je bila stara (nekako su uspjele da razmaknu mrežicu na nekoliko mjesta). Stavio sam novu koja ima gušću mrežicu i sad je ok ali dosta pčela i dalje boravi napolju ispod mrežice-nije mi jasno kako ne znaju pronaći leto a sad je još i zahladilo i kiši se ne nezire kraj. Hoće li uginuti? Pretpostavljam da se tu radi o mladim "avgustovskim" pčelama koje treba da prezime a nisu se navikle da izlaze na leto. Ima li pomoći?
traumahot
Posts: 137
Joined: 05/09/2014 15:02

#1244 Re: Pčelarstvo

Post by traumahot »

pozzz svima. Ja veoma mnogo volim pcelarstvo, ali problem je u tome st se nikada nisam bavio . U zadnje vrijeme veoma mnogo razmisljam da nabavim bar jednu kosnicu i da polako pocnem sa pcelarstvom, pa me interesuje kao amatera i velikog neznanca u ovome , zato molim iskusne da me upute sta bih trebao da uradim, naucim itd prije nabavke kosnice . za pocetak sam razmisljaoo jednoj a kasnije ko znam. Unaprijed hvala. :thumbup:
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1245 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

traumahot wrote:pozzz svima. Ja veoma mnogo volim pcelarstvo, ali problem je u tome st se nikada nisam bavio . U zadnje vrijeme veoma mnogo razmisljam da nabavim bar jednu kosnicu i da polako pocnem sa pcelarstvom, pa me interesuje kao amatera i velikog neznanca u ovome , zato molim iskusne da me upute sta bih trebao da uradim, naucim itd prije nabavke kosnice . za pocetak sam razmisljaoo jednoj a kasnije ko znam. Unaprijed hvala. :thumbup:
Prvo dobra edukacija na kvalitetnim stranicama/forumima, mi nažalost nemamo toga, osim u Srbiji kvalitetan i dobar forum spos.info registracija obavezna, a kasnije odlazak nekoliko puta na tako da kažem praktičan rad kod nekog pčelara, jednostavno da sjetiš pčele.

Drago mi je da si izrazio želju za pčelarstvom, ako te nešto još bude zanimalo, slobodno se javi.
traumahot
Posts: 137
Joined: 05/09/2014 15:02

#1246 Re: Pčelarstvo

Post by traumahot »

ekseks wrote:
traumahot wrote:pozzz svima. Ja veoma mnogo volim pcelarstvo, ali problem je u tome st se nikada nisam bavio . U zadnje vrijeme veoma mnogo razmisljam da nabavim bar jednu kosnicu i da polako pocnem sa pcelarstvom, pa me interesuje kao amatera i velikog neznanca u ovome , zato molim iskusne da me upute sta bih trebao da uradim, naucim itd prije nabavke kosnice . za pocetak sam razmisljaoo jednoj a kasnije ko znam. Unaprijed hvala. :thumbup:
Prvo dobra edukacija na kvalitetnim stranicama/forumima, mi nažalost nemamo toga, osim u Srbiji kvalitetan i dobar forum spos.info registracija obavezna, a kasnije odlazak nekoliko puta na tako da kažem praktičan rad kod nekog pčelara, jednostavno da sjetiš pčele.

Drago mi je da si izrazio želju za pčelarstvom, ako te nešto još bude zanimalo, slobodno se javi.
Hvala mnogo :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1247 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Nekoliko ovogodišnjih fotografija sa mojeg pčelinjaka

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Mogu Vam reći, nakon konzumacije i prijatnog ukusa domaćeg organskog pčelinjeg meda,trud i ljubav prema pčelicama se isplati.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#1248 Re: Pčelarstvo

Post by kandelabar »

jel pcelari postaju imuni na ujed pcele ili namazu necim ruke ili koriste dimilice vidim dosta pcelara golim rukama vadi okvire mene sa kapom i rukavicama nekako strah da nece grknut na mene
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1249 Re: Pčelarstvo

Post by AstorH »

Ja ne bi prisao tu da mi neko citav zivot daje dzaba med. Plasim se pcela i osa i sl. jer sam alergican na ugriz, ali strasno postivam pcele i ljude koji se bave pcelarstvom.
Nego kako ovo na drugoj slici vratis ovaj okvir, a da ne zgnjecis dole pcele ?


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1250 Re: Pčelarstvo

Post by Qler »

Mom starom medo odnio 4 kosnice... a ove godine poceo time da se bavi. Sad mora sve ponovo...
Post Reply