Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1201 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

Ne mogoh a da ne repliciram, dugo me vremena interesuje i ne mogoh maći odgovora zašto je med livada-šuma u trgovini u pola zime tečan iako se kod mene ta ista vrsta obavezno kristalizira ako ne krajem ljeta onda s jeseni. A ŠUMA/LIVADA, SE MORAJU KRISTALISATI 2-3 mjeseca poslije vrcanja. I tako već 10 godina od kako se bavim pčelarstvom. A prateći dnevne, sedmićne i ine časopise x puta se upozoravalo na pojavu patvorenog meda koji se najviše plasira na polocama TRGOVINA ali i uz neke magistralne dionice pojavljujući se u svim godišnjim dobima u svim bojama :sad: .
User avatar
Janjicar
Posts: 5458
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#1202 Re: Pčelarstvo

Post by Janjicar »

Jeste vi pcelari levati, kada vas neko nesto pita ne odg. ja vas pitah niko nista cura vas pita za imuntet sutite.

Nije ni cudo sto vam ljudi falsifikuju med :run:
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#1203 Re: Pčelarstvo

Post by PlayItCoolowski »



Prava stvar.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#1204 Re: Pčelarstvo

Post by udrch »

volim pčele i uskoro ću sebi da ih zbavim..za godinu - dvije..
crnojević
Posts: 11
Joined: 18/08/2012 00:11

#1205 Re: Pčelarstvo

Post by crnojević »

Prvi korak u pčelarstvu i jeste ljubav prema pčeli, a ko je ekonomiju vodio nema ga nigdje, što bi rekao jedan moj kolega pčelar: ''Ko je vidio bogata pčelara''? :D
Sa srećom! :thumbup:
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#1206 Re: Pčelarstvo

Post by todd_smith »

Da li neko zna postoji li trziste u BiH za pcelin otrov?

Ili Europsko trziste i koliko se cijene krecu?

Citam nedavno €30,000 min. za 1 kg, da li je to tacno?
Kama Preksutra
Posts: 176
Joined: 08/09/2013 21:37

#1207 Re: Pčelarstvo

Post by Kama Preksutra »

Možda otkupljivači ali sigurno je bolje prodati to vani

A i teško se dobije, ako imaš 1 kg onda si sretan a ja sam čuo cijenu od cca 5k€
MVeis
Posts: 196
Joined: 03/04/2013 09:26

#1208 Re: Pčelarstvo

Post by MVeis »

crnojević wrote:Prvi korak u pčelarstvu i jeste ljubav prema pčeli, a ko je ekonomiju vodio nema ga nigdje, što bi rekao jedan moj kolega pčelar: ''Ko je vidio bogata pčelara''? :D
Sa srećom! :thumbup:
a koji će priznati da je bogat? :D
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#1209 Re: Pčelarstvo

Post by janje_ »

crnojević wrote:Ne mogoh a da ne repliciram, dugo me vremena interesuje i ne mogoh maći odgovora zašto je med livada-šuma u trgovini u pola zime tečan iako se kod mene ta ista vrsta obavezno kristalizira ako ne krajem ljeta onda s jeseni. A ŠUMA/LIVADA, SE MORAJU KRISTALISATI 2-3 mjeseca poslije vrcanja. I tako već 10 godina od kako se bavim pčelarstvom. A prateći dnevne, sedmićne i ine časopise x puta se upozoravalo na pojavu patvorenog meda koji se najviše plasira na polocama TRGOVINA ali i uz neke magistralne dionice pojavljujući se u svim godišnjim dobima u svim bojama :sad: .
cini mi se da postoji metoda kojom se odmah nakon vrcanja meda mijesa i tako stvara medna krema, koja se nikad ne kristalizira..

elem, pravi med, MORA se kristalizirati, s tim da vrsta meda utice na vrijeme za koje se med "stisne".. od ovih cescih vrsta meda, maslacak se daleko najbrze stisne..
User avatar
hamzah
Posts: 81
Joined: 09/01/2009 21:10

#1210 Re: Pčelarstvo

Post by hamzah »

Imam jedno jednostavno pitanje i par podpitanja:
-KAKO POCETI?
-Koliko kosta jedna kosnica?
-Koliko se meda moze dobiti iz npr 10 kosnica (godisnje ili koliko se vec puta vadi taj med)
-Je li previse zahtijevno, tj je li moguce drzati 10-20 ak kosnica na vikendici( ima 4 duluma zemlje,cist zrak,nema puno vikendica, put daleko) i posvetiti im se samo vikendom ?
Molim vas da mi odgovorite jer sam stvarno zainteresovan poceti se malo baviti tim,
Unaprijed hvala :D :D :D
eto sta
Posts: 16
Joined: 14/11/2013 21:41
Location: negdje na kraju

#1211 Re: Pčelarstvo

Post by eto sta »

Izdvojis 100km za 1 "porodicu",za ostalo se sam educiras,osnove su sasvim dovoljne.
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#1212 Re: Pčelarstvo

Post by zakonpera »

I ovo mene interesuje, da li za pocetak mogu 3-4 kosnice obradjivati vikendom jer mi je plac udaljen 90 km od kuce tj. na selu. Da li je moguce imati 3 kosnice a brinut se o njima vikendima. Prije svega pcele su mi potrebne jer imam vocnjak za oprasivanja a nesto da se i pojede. Radnim danima zbog posla u gradu se ne moze ici nazalost.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1213 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

zakonpera wrote:I ovo mene interesuje, da li za pocetak mogu 3-4 kosnice obradjivati vikendom jer mi je plac udaljen 90 km od kuce tj. na selu. Da li je moguce imati 3 kosnice a brinut se o njima vikendima. Prije svega pcele su mi potrebne jer imam vocnjak za oprasivanja a nesto da se i pojede. Radnim danima zbog posla u gradu se ne moze ici nazalost.
Za početak je dovoljno i pola košnice :)
Bitna je ljubav prema ovome, ako toga nema sve pada u vodu.
Pčelama treba ići i raditi oko njih kad je potrebno a ne kad ti imaš vremena, jer kod njih nema vikenda, nego im je svaki dan radni (ako je vrijeme lijepo).
Pčelari (vikendaši) ipak plaćaju danak, ali ništa previše, ako ode poneki roj, nita se neće dogodit.

Dakle, ti kreni slobodno, pa ćeš ako se zaljubiš napravit i vikendicu i godišnji provodit kod njih...
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#1214 Re: Pčelarstvo

Post by relax11 »

Je li neko drzao pcele oko Modriče, kakvi su utisci?
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#1215 Re: Pčelarstvo

Post by i_ja_na_forumu »

Ja sam nedavno cula nesto o proizvodnji kosnica od strane osoba sa invaliditetom. to me je bas nesto odusevilo..pa preporuka za sve koji se budu htjeli baviti sa ovim da ih potraze..
ja ne znam nista o pcelarstvu, ni o tim kosnicama, ni kakve oni kosnice prave..ali mi je drago da neko zaposljava osobe sa invaliditetom..

necu davati ime da ne bude reklama..moze se potraziti :D
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#1216 Re: Pčelarstvo

Post by relax11 »

Ija sam cuo zato :)
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1217 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

Takve projekte mi koji se bavimo pčelarstvom trebamo apsolutno podržati.
Spreman sam stupiti u direktan kontakt sa takvim osobama, kako bi ih uvezao sa ostalim kolegama pčelarima.

I ovo je jedan od primjera razvijanja svijesti o uzajamnoj pomoći za zajednički uspjeh.

Što se tiče pčelarske sezone, mogu da izrazim zadovoljstvo do sada, a već od naredne sedmice kreće rast noćne temperature, što daje preduslov za brži razvoj legla, mislim prije svega na poticajnu prihranu sirupom.
Ovo je iznimno značajno uraditi do maja mjeseca kako bi društva bila spremna za bagremovu pašu koja bi ove godine mogla uraniti zbog rane vegetacije.
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#1218 Re: Pčelarstvo

Post by relax11 »

Gdje ti vozis na bagrem?
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1219 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

relax11 wrote:Gdje ti vozis na bagrem?
Moj stil pčelarenja je stacionaran, dakle ne vozim pčele na pašne terene, nego pčelarim u Sjeveroistoku BiH (TK) na cca 400 m/n.v.
U mom kraju je u posljednje vrijeme, spletom okolnosti-uticajem čovjeka na prirodu, stvorena dobra dionica divlje kupine, a koja medi krajem jula, tako da mi je to glavna paša. Ni bagremova nije za podcjenit, ali mi je u posljednje vrijeme ekonomičnije raditi na formiranju nukleusa u maju, koji tokom sezone stasaju u solidna društva za prodaju.
dzankadzeni
Posts: 1
Joined: 17/03/2014 13:43

#1220 Re: Pčelarstvo

Post by dzankadzeni »

Zdravo, da li je moguce da nabavim pcelinjeg voska u Sarajevu? prodaje li iko?
albus44
Posts: 1
Joined: 01/04/2014 17:11

#1221 Re: Pčelarstvo

Post by albus44 »

Zdravo, zanima me smijem li ja staviti tuđe okvire(sa medom i leglom) u jedan slabi roj koji je jedva preživio zimu?
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#1222 Re: Pčelarstvo

Post by ekseks »

albus44 wrote:Zdravo, zanima me smijem li ja staviti tuđe okvire(sa medom i leglom) u jedan slabi roj koji je jedva preživio zimu?
Moraš ostaviti malo više informacija:
1.) U kakvom je stanju taj roj što je izašao iz zime sad trenutno, ima li maticu i koliko ima okvira sa leglom?
2.) Odakle su ti okviri sa leglom i medom što sad namjeravaš da ubaciš (obzirom da u ovom periodu nema onih koji se mogu razbacivati leglom, jer svaka je larva zlata vrijedna)?
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#1223 Re: Pčelarstvo

Post by janje_ »

hamzah wrote:Imam jedno jednostavno pitanje i par podpitanja:
-KAKO POCETI?
-Koliko kosta jedna kosnica?
-Koliko se meda moze dobiti iz npr 10 kosnica (godisnje ili koliko se vec puta vadi taj med)
-Je li previse zahtijevno, tj je li moguce drzati 10-20 ak kosnica na vikendici( ima 4 duluma zemlje,cist zrak,nema puno vikendica, put daleko) i posvetiti im se samo vikendom ?
Molim vas da mi odgovorite jer sam stvarno zainteresovan poceti se malo baviti tim,
Unaprijed hvala :D :D :D
idealan je start sa dva drustva..
jedno drustvo kosta izmedju 50 i 100 KM u zavisnosti od dogovora, velicine drustva, i sta sve ulazi u "deal"..
racunaj u osrednjoj godini da imas oko 10 kg po drustvu.. u odlicnoj godini bude i po 50kg, ali je to sa stacionarnim pcelarenjem tesko postici jer se vrijeme pretumbalo..
10 i vise je vec previse posla da bi to obavljo samo vikendom.. a ima perioda i kad svaki dan moras biti tu..

pocni sa jednim-dva drustva, pa ces vidjeti kako se to razvija..
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#1224 Re: Pčelarstvo

Post by silm »

Da li je Albert Ajnštajn opet bio u pravu?



Nestanak velikog broja pčela u Britaniji počeo se primećivati kroz opadanje zaliha voća i povrća za čije su oprašivanje najzaslužnije upravo pčele. Naučnici su upozorili na smanjenje britanskih jabuka i mahunarki zbog smanjenog broja medonosnih pčela. Trećina pčela Velike Britanije u poslednjih godinu dana je nestala, a kao uzrok navodi se loše vreme, insekticidi i parazitski crvi. Zbog toga će zalihe meda, kao i voća i povrća, uskoro nestati. Ozbiljnost problema prepoznao je i Tim Lovett, predsjednik Britanskog udruženja pčelara, koji je zbog nastavka opadanja broja pčela pozvao vladu da uloži veće finansijske napore za istraživanje ovog problema. Najugroženije su jabuke i kruške čija zaliha opada za 90 posto, zatim maline (30 posto), grožđe (20 posto) te uljane repice, jagoda i mahunarki za 10 posto. Nestanak pčela u vrlo kratkom vremenu mogao bi dostići trošak od 14 milijardi dolara, izračunao je "New York Times", dok je Albert Ajnštajn zaključio kako bi s nestankom pčela čoveku ostalo još četiri godine života!



(Izvor: Index
T-pain
Posts: 420
Joined: 20/05/2008 16:39

#1225 Re: Pčelarstvo

Post by T-pain »

.
Post Reply