PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5426 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by sarajevo-x.com »

Oko nekih 150 KM. Polovne grafe, naravno
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#5427 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

sarajevo-x.com wrote:Da na kraju zaključimo; je li bolja varijanta gtx 750 (pci 3.0) ili hd 6870 xfx (2.0) ? Znam da nisu u pitanju neke aman grafičke ali eto da mogu neke pristojne igre
I hvala svima na odgovorima :kiss:
Isti ti klinac dođe
Ako je baš izbor između te dvije, onda uzmi 750, jer AMD-ove grafe te generacije se malo više griju i troše struju (npr. HD6870 troši ~150W dok je GTX750 na ~60W).

Na kraju, ti odlučuješ i moraš biti svjestan da kupuješ nešto što je starije, pa ne očekuj sad GTAV na ultra :D
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5428 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by sarajevo-x.com »

Averus wrote:
sarajevo-x.com wrote:Da na kraju zaključimo; je li bolja varijanta gtx 750 (pci 3.0) ili hd 6870 xfx (2.0) ? Znam da nisu u pitanju neke aman grafičke ali eto da mogu neke pristojne igre
I hvala svima na odgovorima :kiss:
Isti ti klinac dođe
Ako je baš izbor između te dvije, onda uzmi 750, jer AMD-ove grafe te generacije se malo više griju i troše struju (npr. HD6870 troši ~150W dok je GTX750 na ~60W).

Na kraju, ti odlučuješ i moraš biti svjestan da kupuješ nešto što je starije, pa ne očekuj sad GTAV na ultra :D
Ma tu je i HD 7770 ali sve je to u pet deka, pao izbor na gtx 750 :mrgreen:
Ma naravno da ne očekujem tako nešto. Kod nas dosta ljudi "prži" grafičke da drže sedam do mjesec dana :run:
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5429 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

ne znam jesi vec uzeo i za koliko ces dobit tu 750 , ali evo za 120 HD7850 na olx , mozda ima jos koja i jeftinije , vidi malo .. nezz sto planiras igrat ali cesto bolja i jaca od 750 , pa uzmi i nju u razmatranje

https://www.olx.ba/artikal/25835047/gra ... 5-256-bit/


evo i video sa yt gdje su usporedjene


https://www.youtube.com/watch?v=8Hc0xUReZwU
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5430 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

SanskiBiser wrote:
DaShip wrote:
SanskiBiser wrote:Moja preporuka za ovaj monitor, ko ima AMD graficku, uzeo sam ga prije 10ak dana, nisam preko PIKa jer ga nema tamo :lol:
cijena 350 KM, slika je odlicna, Freesync je, lako se overklokuje na 72 Hz u FHD rezoluciji i freesync range se moze spustiti sa 48-72 range na 36-72 uz pomoc male aplikacije CRU (cru.exe), 4 ms je odziv, igram zadnjih 10ak dana iskljucivo BF4 multiplayer kad imam vremena i nemam nikakvih zamjerki na monitor, utisci su izvrsni. Presao sam sa Acer monitora sa TN panelom na ovaj IPS/PLS i ne znam da bi se mogao sad vratiti ponovo na TN, razlika je tolika da imam osjecaj kao da sam ponovo progledao na neki nacin.

Jesi li imao ikakvih problema sa monitorom?
Ama bas nikakvih, da kucnem u drvo.
Imam nekoliko pitanja:
-da li se monitor može pomjerati naprijed i nazad (tiltati)?Koji dio treba gurati?
-kako se monitor vadi iz onog postolja sa diskom (ili radim nešto pogrešno ili treba primijeniti veću silu)?
-jesi li siguran da si smanjio minimalni freesync opseg sa cru-om?Da li se to računa kao overclockanje i da li smanjuje životni vijek monitora?
-da li je na tvom ekranu bilo naljepnica (ili nekih papira) kao kod ovog recenzenta?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8758
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5431 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

DaShip wrote: Imam nekoliko pitanja:
-da li se monitor može pomjerati naprijed i nazad (tiltati)?Koji dio treba gurati?
-kako se monitor vadi iz onog postolja sa diskom (ili radim nešto pogrešno ili treba primijeniti veću silu)?
-jesi li siguran da si smanjio minimalni freesync opseg sa cru-om?Da li se to računa kao overclockanje i da li smanjuje životni vijek monitora?
1. tilt radi bez problema, uhvatis monitor sa strane jednom rukom dlanom a drugom rukom pridrzavas postolje, moze se fino tj. precizno podesiti, e sad fazon je sto kako god da ga podesis slika je ista, tj. nema promjene kvaliteta slike tako da prakticno nema potrebe za podesavanjem, kako kod gledas i odakle god da gledas slika je ista, barem ja ne vidim nikakve promjene, mozda u nekim igrama gdje jako taman ambijent da se nesto osjeti pa da treba malo korekcije uraditi da bude vjernija crna u biti mogli su napraviti i da nema tilta sto se mene tice.

2. Ja kako sam utaknuo i sastavio postolje za monitorom nisam rastavljao tako da pojma nemam, kako kod na silu ne bi trebalo tj. mora biti neka caka kako se skida bez puno otpora.

3. Da sa CRU (koji je izuzetno koristan i mocan program) mozes podesiti i uz upute koje imas na linku koji sam vec cini mi se stavljao, imas na reddit:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5 ... h=d48b6cf1
kod mene je sad 27 - 68 range. Ako hoces LFC onda mora biti 2.5 : 1 odnos min / max framerate da bi drajveri automatski ga aktivirali. Ne utice nista na vijek monitora niti ga moze pokvariti, ako se jave artefakti ili crni ekran na momenat tokom igranja smanjis vrijednosti do stabilnih i to je to.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5432 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

SanskiBiser wrote:
1. tilt radi bez problema, uhvatis monitor sa strane jednom rukom dlanom a drugom rukom pridrzavas postolje, moze se fino tj. precizno podesiti, e sad fazon je sto kako god da ga podesis slika je ista, tj. nema promjene kvaliteta slike tako da prakticno nema potrebe za podesavanjem, kako kod gledas i odakle god da gledas slika je ista, barem ja ne vidim nikakve promjene, mozda u nekim igrama gdje jako taman ambijent da se nesto osjeti pa da treba malo korekcije uraditi da bude vjernija crna u biti mogli su napraviti i da nema tilta sto se mene tice.

2. Ja kako sam utaknuo i sastavio postolje za monitorom nisam rastavljao tako da pojma nemam, kako kod na silu ne bi trebalo tj. mora biti neka caka kako se skida bez puno otpora.

3. Da sa CRU (koji je izuzetno koristan i mocan program) mozes podesiti i uz upute koje imas na linku koji sam vec cini mi se stavljao, imas na reddit:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5 ... h=d48b6cf1
kod mene je sad 27 - 68 range. Ako hoces LFC onda mora biti 2.5 : 1 odnos min / max framerate da bi drajveri automatski ga aktivirali. Ne utice nista na vijek monitora niti ga moze pokvariti, ako se jave artefakti ili crni ekran na momenat tokom igranja smanjis vrijednosti do stabilnih i to je to.
Koliki opseg :-) Čudi me da ga tvornički ne podese na približne vrijednosti.Usput da li je na tvom ekranu bilo naljepnica ili papira kao kod onog recenzenta?
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5433 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by sarajevo-x.com »

typeOnegative wrote:ne znam jesi vec uzeo i za koliko ces dobit tu 750 , ali evo za 120 HD7850 na olx , mozda ima jos koja i jeftinije , vidi malo .. nezz sto planiras igrat ali cesto bolja i jaca od 750 , pa uzmi i nju u razmatranje

https://www.olx.ba/artikal/25835047/gra ... 5-256-bit/


evo i video sa yt gdje su usporedjene


https://www.youtube.com/watch?v=8Hc0xUReZwU
Nisam još uzeo već eto informišem se i biram. Ova gtx 750 je isto oko 120 KM a po ovom videu hd 7850 ima bolji fps. Hvala :thumbup:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8758
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5434 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

DaShip wrote:
SanskiBiser wrote:
1. tilt radi bez problema, uhvatis monitor sa strane jednom rukom dlanom a drugom rukom pridrzavas postolje, moze se fino tj. precizno podesiti, e sad fazon je sto kako god da ga podesis slika je ista, tj. nema promjene kvaliteta slike tako da prakticno nema potrebe za podesavanjem, kako kod gledas i odakle god da gledas slika je ista, barem ja ne vidim nikakve promjene, mozda u nekim igrama gdje jako taman ambijent da se nesto osjeti pa da treba malo korekcije uraditi da bude vjernija crna u biti mogli su napraviti i da nema tilta sto se mene tice.

2. Ja kako sam utaknuo i sastavio postolje za monitorom nisam rastavljao tako da pojma nemam, kako kod na silu ne bi trebalo tj. mora biti neka caka kako se skida bez puno otpora.

3. Da sa CRU (koji je izuzetno koristan i mocan program) mozes podesiti i uz upute koje imas na linku koji sam vec cini mi se stavljao, imas na reddit:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5 ... h=d48b6cf1
kod mene je sad 27 - 68 range. Ako hoces LFC onda mora biti 2.5 : 1 odnos min / max framerate da bi drajveri automatski ga aktivirali. Ne utice nista na vijek monitora niti ga moze pokvariti, ako se jave artefakti ili crni ekran na momenat tokom igranja smanjis vrijednosti do stabilnih i to je to.
Koliki opseg :-) Čudi me da ga tvornički ne podese na približne vrijednosti.Usput da li je na tvom ekranu bilo naljepnica ili papira kao kod onog recenzenta?
Zato sto freesync na tim niskim vrijednostima dok nije bilo LFC, koji je to popravio, nije mogao sprijeciti ( tj. proizvodio je) kako ga zovu Motion Judder zato te nize min vrijednosti ne znace da je monitor bolji cak sta vise preniske vrijednosti mogu dovesti do pojacanog efekta motion judder, pretpostavka je da onaj ko kupuje freesync monitor ima mainstream graficku koja moze da omoguci dobar fps u svim novim igrama (preko 40) kod ovog Samsunga mozes podesiti u njegovom meniju Freesync engine na Standard i Ultimate svaki sa svojim opsegom zavisno od toga kakvu graficku imas, a CRU aplikacija radi override tih podesavanja.

Jedine naljepnice su bile one providne zastitne na plastici na okviru displeja, obicno izlozbeni tzv Store modeli, koji se postavljaju u prodavnicama na police imaju naljepnice sa karakteristikama. Retail pakovanja nemaju nikakvih tj. ne bi trebala.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5435 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

SanskiBiser wrote: Zato sto freesync na tim niskim vrijednostima dok nije bilo LFC, koji je to popravio, nije mogao sprijeciti ( tj. proizvodio je) kako ga zovu Motion Judder zato te nize min vrijednosti ne znace da je monitor bolji cak sta vise preniske vrijednosti mogu dovesti do pojacanog efekta motion judder, pretpostavka je da onaj ko kupuje freesync monitor ima mainstream graficku koja moze da omoguci dobar fps u svim novim igrama (preko 40) kod ovog Samsunga mozes podesiti u njegovom meniju Freesync engine na Standard i Ultimate svaki sa svojim opsegom zavisno od toga kakvu graficku imas, a CRU aplikacija radi override tih podesavanja.

Jedine naljepnice su bile one providne zastitne na plastici na okviru displeja, obicno izlozbeni tzv Store modeli, koji se postavljaju u prodavnicama na police imaju naljepnice sa karakteristikama. Retail pakovanja nemaju nikakvih tj. ne bi trebala.
Hvala na odgovorima.Pokušao sam pomjeriti monitor i uopšte neće da se pomjeri, zapravo ne znam ni kako bi se pomjerio s obzirom da je postolje fiksno (nema pokretnih dijelova). :shock:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8758
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5436 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

DaShip wrote:
SanskiBiser wrote: Zato sto freesync na tim niskim vrijednostima dok nije bilo LFC, koji je to popravio, nije mogao sprijeciti ( tj. proizvodio je) kako ga zovu Motion Judder zato te nize min vrijednosti ne znace da je monitor bolji cak sta vise preniske vrijednosti mogu dovesti do pojacanog efekta motion judder, pretpostavka je da onaj ko kupuje freesync monitor ima mainstream graficku koja moze da omoguci dobar fps u svim novim igrama (preko 40) kod ovog Samsunga mozes podesiti u njegovom meniju Freesync engine na Standard i Ultimate svaki sa svojim opsegom zavisno od toga kakvu graficku imas, a CRU aplikacija radi override tih podesavanja.

Jedine naljepnice su bile one providne zastitne na plastici na okviru displeja, obicno izlozbeni tzv Store modeli, koji se postavljaju u prodavnicama na police imaju naljepnice sa karakteristikama. Retail pakovanja nemaju nikakvih tj. ne bi trebala.
Hvala na odgovorima.Pokušao sam pomjeriti monitor i uopšte neće da se pomjeri, zapravo ne znam ni kako bi se pomjerio s obzirom da je postolje fiksno (nema pokretnih dijelova). :shock:
Na postolju se i ne pomjera nista, pomjera se stopa tj. plocica koja je ugradjena na monitoru ili na onom dijelu postolja koje se kaci na monitor ne sjecam se vise, i to jako fino se pomjera tj. pruza ravnomjeran otpor. I to bas fin tilt na max poziciji daje. Postolje pritisnes o stol a panel pomjeras, osima ako nisi nesto pogresno monitirao ili ako te nije zapao neki novi model - sto ne vjerujem.
User avatar
relativno84
Posts: 15324
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#5437 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by relativno84 »

Par dana dok igram BF1 primjetim da mi se temp dize onako malo vise, ajd kontam toplo vani. Slucajno nesto pogledam sad i vidim da mi na ovom speedfanu pokazuje samo fan1 i gpu fan, i fan2 je ranije imao broj okreta ali sad nista, pomjerim mrezu vidim radi ali koji mu je :?
Image
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#5438 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by R9.. »

Jel moze neko preporucit neki jeftin / povoljan dzojstik za PC a da obavlja funkciju... :D :D
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#5439 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

R9.. wrote:Jel moze neko preporucit neki jeftin / povoljan dzojstik za PC a da obavlja funkciju... :D :D
Novca?

Logitech F310 = 40KM
A imaš i kineze po 10-15KM, čak i da dva dobiješ za te pare :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5440 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

User avatar
SanskiBiser
Posts: 8758
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5441 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

amar1994 wrote:Je li ovo dobra cijena ljudi :?

https://www.olx.ba/artikal/25673313/gra ... rx580-o4g/

:shock: :)

Jbg. nov prodavac tesko je sta reci, cijena odgovara trenutnoj maloprodajnoj cijeni u Njemackoj, ove graficke ako si gledao pitanja i odgovore nabavlja po narudzbi ceka se 35 dana kako kaze...Inace RX 480, 470, 580, 570 su rasprodate tj. "planule su" :lol: nema ih prakticno nigdje skoro na stanju jer ljudi su pokupovali za rudarenje etheriuma.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5442 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by amar1994 »

SanskiBiser wrote:
amar1994 wrote:Je li ovo dobra cijena ljudi :?

https://www.olx.ba/artikal/25673313/gra ... rx580-o4g/

:shock: :)

Jbg. nov prodavac tesko je sta reci, cijena odgovara trenutnoj maloprodajnoj cijeni u Njemackoj, ove graficke ako si gledao pitanja i odgovore nabavlja po narudzbi ceka se 35 dana kako kaze...Inace RX 480, 470, 580, 570 su rasprodate tj. "planule su" :lol: nema ih prakticno nigdje skoro na stanju jer ljudi su pokupovali za rudarenje etheriuma.
:thumbup:

hahah vidim , prazan OLX :-) :D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5443 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

CIjena je više nego dobra ali sumnjam da ima na stanju, kao što kolega reče to je puklo ko halva :D
Rudari ubiše :lol:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8758
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5444 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

avaks wrote:CIjena je više nego dobra ali sumnjam da ima na stanju, kao što kolega reče to je puklo ko halva :D
Rudari ubiše :lol:

Na Amazonu i NewEgg digli bezobrazno cijene jer je trenutno stanje takvo da je velika potraznja a mala ponuda:

https://www.newegg.com/Product/ProductL ... isNodeId=1

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss ... rds=rx+580

Idu i po 700$, za te pare 1080 GTX uzeti i da jos ostane love - tamo gdje je 220-250$ pise OUT OF STOCK :lol:

ovaj iz kcerkinog PC mazno RX 470 da proda jer zarada mu je kaze preko 100$ u odnosu za koliko je on platio, preko ebay prodaje (prodao za 355$) :lol:

el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#5445 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by el_bake007 »

Ovi mineri su dno dna,nema nijedne RX 470 ili 480 na OLXu za uzet,neki hašišar traži 700 KM , drugi 900 a treći 1000 KM za RX 480 :lol:


Jučer ethereum pao za 25%, valjda će se crashat do nule da svi izgube pare i poprodaju GPUove jeftino . Čak je i cijena GTX 1060 porasla na OLXu
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72866
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#5446 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Velkoski »

haver već 20 dana traži grafe za majnanje... :lol: s obzirom na to da ih je tek naš'o garant će sve otić' u kujac jer je peh neviđeni :mrgreen:
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#5447 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

el_bake007 wrote:Ovi mineri su dno dna,nema nijedne RX 470 ili 480 na OLXu za uzet,neki hašišar traži 700 KM , drugi 900 a treći 1000 KM za RX 480 :lol:


Jučer ethereum pao za 25%, valjda će se crashat do nule da svi izgube pare i poprodaju GPUove jeftino . Čak je i cijena GTX 1060 porasla na OLXu
Ova moja 1060-ka sada 590KM nova na PIK-u a prije 7 mjeseci izašla ~530KM u švabiji gdje sam je kupio! :lol:
User avatar
boogy
Posts: 961
Joined: 28/04/2005 13:02

#5448 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by boogy »

Moja dva jarana su fino obrnuli rx 480 8GB u zadnjih sedam dana.
Ovaj jedan dobio ponudu i zamjenio rx 480 za GTX 1080, a ovaj drugi prodao svoju za 600 eura :-)

AMD gives more .... gold :-D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5449 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Isto ovoliko plaćena prije tačno 9 mjeseci, znači ni marke razlike:
https://www.olx.ba/artikal/25030001/asu ... 6g-gaming/

Da sam čekao da padnu cijene načekao bih se a ja se do sada naigrao momački :lol:
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#5450 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Ja svoju STRIX 1060 platio prije godinu dana 650KM i gledam po piku i dan danas nova otprilike takvu cijenu drži (čak je negdje i skuplja) i kontam jesu li ovi normalni :oops:
Post Reply