PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#5101 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

mi smo ustvari malo tržište te samim tim totalno nebitni u evropskim a pogotovo svjetskim razmjerama. Brojimo stanovnika kao predgrađe Moskve ili Pariza tako da ove sistnice ustvari trebaju jako malom broju ljudi te se iste i ne isplate nabavljati. Za nas postoji ebay za ove stvari i nikad ne bi tražio mimo ebaya ove điđe jer su daleko jeftinije. Jedino što se često dosta dugo čeka na isporuku ako je ista free shiping.
eyesburn wrote:u čemu je toliki fazon sa ryzenom, recimo taj 1400, koliko je bolji od nekog phenoma ili fx-a?
osim što ti je Sanski objasnio, ja bih još dodao laički da je razlika između tih procesora kao nebo i zemlja. Također, radi se i o potpuno drugoj arhitekturi i izvedbi procesora. Međutim, ovisno šta misliš raditi s kompom, FX serija je još uvijek dobar izbor kao i Phenom II u kombinaciji s dobrom grafičkom, možeš se lijepo izigrati. Što se cijene tiče, ovaj 1400 je sad tu negdje cjenovno s FX serijom, međutim dosta jeftinije češ proći ako kupiš AM3+ socket nego da sad izdvajaš za AM4 250-300 KM (na piku) plus procesor i DDR4 RAM...milja maraka. FX, AM3+ i DDR3 se može sve zajedno sklopiti za nekih cca 600 (novo, ne polovno). Što se grafičkih tiče tu se najviše ili najmanje štedi...ovisi :)
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5102 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

Ne znam baš ko ima dual monitor setup ovdje na forumu, ali - neka iskustva da podijeli? Da li se isplati uzimati?

Hvala unaprijed. :mrgreen:
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5103 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

aditon wrote:mi smo ustvari malo tržište te samim tim totalno nebitni u evropskim a pogotovo svjetskim razmjerama. Brojimo stanovnika kao predgrađe Moskve ili Pariza tako da ove sistnice ustvari trebaju jako malom broju ljudi te se iste i ne isplate nabavljati. Za nas postoji ebay za ove stvari i nikad ne bi tražio mimo ebaya ove điđe jer su daleko jeftinije. Jedino što se često dosta dugo čeka na isporuku ako je ista free shiping.
eyesburn wrote:u čemu je toliki fazon sa ryzenom, recimo taj 1400, koliko je bolji od nekog phenoma ili fx-a?
osim što ti je Sanski objasnio, ja bih još dodao laički da je razlika između tih procesora kao nebo i zemlja. Također, radi se i o potpuno drugoj arhitekturi i izvedbi procesora. Međutim, ovisno šta misliš raditi s kompom, FX serija je još uvijek dobar izbor kao i Phenom II u kombinaciji s dobrom grafičkom, možeš se lijepo izigrati. Što se cijene tiče, ovaj 1400 je sad tu negdje cjenovno s FX serijom, međutim dosta jeftinije češ proći ako kupiš AM3+ socket nego da sad izdvajaš za AM4 250-300 KM (na piku) plus procesor i DDR4 RAM...milja maraka. FX, AM3+ i DDR3 se može sve zajedno sklopiti za nekih cca 600 (novo, ne polovno). Što se grafičkih tiče tu se najviše ili najmanje štedi...ovisi :)
Zar se na online narudžbe ne plaćaju PDV i carina (17% PDV-a na deset postotno uvećanje realne cijene)?
Usput am3+ je loš izbor, bolje je kupiti pentium g4560.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#5104 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

da, za proizvode preko 50 KM
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#5105 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by AmirBaa »

Mega Man X wrote:Ne znam baš ko ima dual monitor setup ovdje na forumu, ali - neka iskustva da podijeli? Da li se isplati uzimati?

Hvala unaprijed. :mrgreen:
paa zavisi sta planiras raditi :D za 3D modeling, unity i slicne stvari je to jako korisno, bas pomogne u vecini situacija. Ja sad imam triple monitor ali se trenutno ne bavim toliko ovim nabrojanim pa mi vecinom koristi da slusam youtube, gledam tekmu i skrolam fb :lol:
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5106 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

aditon wrote:da, za proizvode preko 50 KM
Zar se isplati kupovati online?Neće li te koštati isto ili čak i više?Kod naših dilera barem imaš neke šanse za reklamacijom dok ovako moraš slati avionom proizvođaču negdje u EU.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5107 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

AmirBaa wrote: paa zavisi sta planiras raditi :D za 3D modeling, unity i slicne stvari je to jako korisno, bas pomogne u vecini situacija. Ja sad imam triple monitor ali se trenutno ne bavim toliko ovim nabrojanim pa mi vecinom koristi da slusam youtube, gledam tekmu i skrolam fb :lol:
Ma kakav Unity i to. :mrgreen:

Govorim za općenito korištenje, samo me nervira kod igara što ide preko oba monitora.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#5108 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

DaShip wrote:
aditon wrote:da, za proizvode preko 50 KM
Zar se isplati kupovati online?Neće li te koštati isto ili čak i više?Kod naših dilera barem imaš neke šanse za reklamacijom dok ovako moraš slati avionom proizvođaču negdje u EU.
isplati se uzimati stvari poput ovih kablića koji su pominjani, stvari kao što su neki dodaci za mobitele itd, sitnije stvari koji i nećeš slati na reklamaciju, windows ključ npr itd
User avatar
FasterThanLight
Posts: 187
Joined: 08/07/2016 23:54

#5109 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by FasterThanLight »

ryzen 5 1500x (495 km) vs i5 7600k (480 km)

hm..
User avatar
Maharadza
Posts: 16724
Joined: 30/01/2013 15:13

#5110 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

FasterThanLight wrote:ryzen 5 1500x (495 km) vs i5 7600k (480 km)

hm..
Ako je PC isključivo za gaming, onda 7600K, a ako planiraš i neki streaming, rendering i sl. onda 1500x (koji btw ne zaostaje nešto značajno za 7600k u gaming-u, čak u nekim naslovima ima i bolje rezultate, pogotovu pri većim rezolucijama tj. 1440p i 4K):

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_1500X/

Najbolje pogledaš detaljno sve rezultate i odlučiš za sebe! :thumbup:
User avatar
FasterThanLight
Posts: 187
Joined: 08/07/2016 23:54

#5111 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by FasterThanLight »

Maharadza wrote:
Ako je PC isključivo za gaming, onda 7600K, a ako planiraš i neki streaming, rendering i sl. onda 1500x (koji btw ne zaostaje nešto značajno za 7600k u gaming-u, čak u nekim naslovima ima i bolje rezultate, pogotovu pri većim rezolucijama tj. 1440p i 4K):

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_1500X/

Najbolje pogledaš detaljno sve rezultate i odlučiš za sebe! :thumbup:
zeznuh se sto sam cekao kaby/ryzen, trebao sam skylake odmah
smece cijene kod nas sto se tice ryzena
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5112 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

Maharadza wrote:
FasterThanLight wrote:ryzen 5 1500x (495 km) vs i5 7600k (480 km)

hm..
Ako je PC isključivo za gaming, onda 7600K, a ako planiraš i neki streaming, rendering i sl. onda 1500x (koji btw ne zaostaje nešto značajno za 7600k u gaming-u, čak u nekim naslovima ima i bolje rezultate, pogotovu pri većim rezolucijama tj. 1440p i 4K):

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_1500X/

Najbolje pogledaš detaljno sve rezultate i odlučiš za sebe! :thumbup:

Ma sta god da uzme nece se zahebati da smo i to docekali :lol:
DonieBrasco
Posts: 15423
Joined: 31/08/2016 16:09

#5113 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Ako neko od vas bude u skorije vrijeme sastavljao novi racunar sa Ryzen procesorm, neka nas pocasti slikama i kasnije recenzijom rada istog.
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5114 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

nedjelja,hladno,kisni dan,idealno vrijeme za projekat :D
pisao sam ovdje na par tema da mi se laptop pregrijava a rijec je o ASUS u32u modelu sa amd 450 APUom
danas sam se odlucio da mu promijenim termalnu pastu na GPU i CPU i da ocistim cooler
usao sam u projekat uz 2 videa sa youtubea a obzirom da nikada do sada nisam rastavljao komplet laptop,nisam znao ni sta da ocekujem
nakon jednostanog kontanja koje sve sarafe treba odvrnuti i malo trazenja po youtubeu,uspio sam...nisam znao da se mora i tastatura izvaditi,to je kljucno :D
ono sto je zanimljivo da niko u rtznim centrima nema termalnu pastu,jedva sam je nasao i to kod poznanika koji ima radnju IT opreme i zivi u kuci gdje je i radnja pa mi je izasao u susret i otvorio radnju da kupim pastu,jer mi je od pronalaska paste zavisilo da li cu uopste raditi ovo sto sam radio
nakon sto sam laptop rastavio na proste faktore,uspio sam doci do maticne i do coolera,CPua i GPUa ...ocistio sam staru pastu a ono sto mi je bilo cudno je izvedba hladjenja za GPU,koje je nekako meni nestandardno i nije uopste hladjeno pastom,nego nesto kao plastelin ili guma pa nalegne na GPU...ne znam ni sta je to ustvari...ali sam to opet ostavio a malo paste namazao preko toga
oko coolera je bio debeli sloj prasine ,nije ni cudo sto su temeperature bile previsoke...oko 75 stepeni u idle a 95 u loadu i tada bi se laptop sam ugasio ili zaledio

desilo mi se i nesto cudno,mozda sam sta uspio i zeznuti,mada za sada sve radi...naime,dok sam sklapao to sve,htio sam spojiti bateriju i HDD pa da probam upaliti laptop,da vidim da li ce dici sistem,da ne zavrcem sve sarafe pa da moram ponovo odvrcati i zaboravio sam ubaciti jedan konektor u leziste,onu trakicu sa pinovima i slucajno mi se priblizise pinovi sa konektorom i sijevnu i ugasi se laptop
kada sam pogledao,vidim da je 1-2 konektora malo i pocrnili i kao uzdigli se,kontam otisao je trackpad i lijevi i desni taster misa...kad nekim cudom,evo sve radi
jesam li mogao sta shebati ovako,nesto drugo osim mozda pinova ,obzirom da je doslo do spoja ,jer je sjevnulo?
sve se vidi na slikama
moram priznati da je razlika izmedju servisiranja laptopa i dekstopa nebo i zemlja :D
sad cu upladovati i slike pa ubaciti

jeste li i vi nesto slicno eksperimentisali :D

temperatura dok surfam i normalno koristim laptop sada je od 50-60 stepeni a bila je minimalno 75 stepeni prije ovog
u loadu mi je sada max 72 stepena temeperatura...dakle razlika preko 20 stepeni i igramo sam asphalt 8 preko sat vremena i nije se digla preko 72 stepena,niti se laptop gasio
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


image upload no limit
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5115 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Pinovi izgledaju ok a čim radi nije to nikakva frka.
Ne treba ti toliko paste, može i manja temperatura s manje paste... Dovoljno je samo onoliko da pokrije mikroneravnine na procesoru i grafici.
U biti ta pasta ti prenosi toplotu na te bakrene cijevi koje je dalje šalju vanka :D
Kako god i tih 20 stepeni manje je ekstra rezultat ali u buduće ne mora toliko paste :thumbup:
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5116 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

avaks wrote:Pinovi izgledaju ok a čim radi nije to nikakva frka.
Ne treba ti toliko paste, može i manja temperatura s manje paste... Dovoljno je samo onoliko da pokrije mikroneravnine na procesoru i grafici.
U biti ta pasta ti prenosi toplotu na te bakrene cijevi koje je dalje šalju vanka :D
Kako god i tih 20 stepeni manje je ekstra rezultat ali u buduće ne mora toliko paste :thumbup:
a znas li sta je ovo kao plastelin,sto nalijeze na GPU ?
imas gore na slici se fino vidi...je li i to neka vrsta kao termalne paste...i pogledaj kako je cudan hladnjak na GPU,uopste nije kao kod vecine laptopa,gdje nalegne cijela bakarna povrsina na GPU,ovdje nalegne na taj "plastelin" a metalni dio je 2-3 mm iznad GPUa
cak ni cijev ova ne ide do GPUa...iako evo hladi sve,cudno mi kako je to sve sastavljeno a funkcionise
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5117 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Iskreno ne znam... Što kažeš laptop i desktop dva svijeta različita :D
Imam 2 laptopa, jedan sam rastavljao ali nisam toliko detaljno, samo mu ssd ubo' i još 4GB rama a dok dođem do kulera ti ćeš me uputiti kako i šta :mrgreen:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5118 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

zippoo87 wrote:
avaks wrote:Pinovi izgledaju ok a čim radi nije to nikakva frka.
Ne treba ti toliko paste, može i manja temperatura s manje paste... Dovoljno je samo onoliko da pokrije mikroneravnine na procesoru i grafici.
U biti ta pasta ti prenosi toplotu na te bakrene cijevi koje je dalje šalju vanka :D
Kako god i tih 20 stepeni manje je ekstra rezultat ali u buduće ne mora toliko paste :thumbup:
a znas li sta je ovo kao plastelin,sto nalijeze na GPU ?
imas gore na slici se fino vidi...je li i to neka vrsta kao termalne paste...i pogledaj kako je cudan hladnjak na GPU,uopste nije kao kod vecine laptopa,gdje nalegne cijela bakarna povrsina na GPU,ovdje nalegne na taj "plastelin" a metalni dio je 2-3 mm iznad GPUa
cak ni cijev ova ne ide do GPUa...iako evo hladi sve,cudno mi kako je to sve sastavljeno a funkcionise

Taj "plastelin" su Thermal Pads, imaju nesto slabiju termalnu konduktivnost od kvalitetnih pasta ali i idu na komponente koje se ne griju previse, sve nove kvalitetne graficke karte na PC imaju ih na hladnjaku i nalijezu na memorijske cipove, u laptopima su standardna potrosna roba...Problem sa previse paste ili premalo paste, bolje je previse nego premalo tj. nema veze ako je malo pretjerano sve dok pasta ne provodi struju tj. dok je non conductive tip, ako imas Conductive (pastu koja provodi struju) tip onda moras biti izuzetno oprezan i paziti da se ne razlije preko ivica povrsine koju hladi jer mozes spaliti nesto...
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5119 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

e hvala za info o ovom "plastelinu"...kontao sam da sluzi za hladjenje ali nisam znao kako se tacno zove
uglavnom laptop sada fercera kao lud,sve je brze i fluidnije radi,valjda su ga i visoke temeperature usporavale
najvise sam se bio zabrinuo da nisam sprzio pinove na onom konektoru,jer je doslo do kratkog spoja,sjevnulo je i laptop se ugasio a i pinovi su se malo kao odlijepili (1-2 pina) ali evo sve uredno radi
obzirom da sam ovo prvi puta izveo,sve je dobro proslo...
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#5120 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Laptop je ASUS X550VC, procesor i maticna temperature im normalne izmedju 70-85, znaci nista dok igram igre ili nesto, grafickoj je normalnija temperatura od te 2, evo trenutno 60. Ciscen prije 2 mjeseca, mjenjana pasta, nista pomoglo nije. Sta bi moglo biti?
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5121 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

diablobih wrote:Laptop je ASUS X550VC, procesor i maticna temperature im normalne izmedju 70-85, znaci nista dok igram igre ili nesto, grafickoj je normalnija temperatura od te 2, evo trenutno 60. Ciscen prije 2 mjeseca, mjenjana pasta, nista pomoglo nije. Sta bi moglo biti?
kada si mijenjao pastu,jesi li ocistio i cooler...tj.rebra od coolera,na njih se nakupi puno prasine
da bi dosao do rebara,moras skinuti crnu traku,koja drzi ventilator i rebra spojenim,tako je barem kod mene na ovom ASUSu,sto sam jucer cistio
kod mene je bilo jedno 5-6 mm debljina sloja od prasine i sav topli zrak se zadrzavao u kucistu,zato su i temperature bile lude
ja mislim da je meni ovo ciscenje oborilo temperature puno vise nego zamjena termalne paste
danas igrao igru 2 sata,temperatura bila oko 67 stepeni u loadu
evo pogledaj ove dvije slike i vidi kako je spojeno
https://postimg.cc/image/m9brh27pv/
https://postimg.cc/image/vidxr6glv/
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#5122 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Ma jesam, iako nije ni blizu toliko bilo hahahah. Haj vidjet cemo kako thermaltake massive 23 GT radi sutra, iako cu opet otvarati laptop sutra, pa cemo vidjeti, mozda je i meni k'o da si kesu iz usisivaca istresao.
User avatar
ferratilis
Posts: 7267
Joined: 25/11/2013 16:48

#5123 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Jesu ovi pametni, nema sta :D Mislim da nema skupljih racunara u drzavi nego kod njih

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45478
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5124 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

oni baš oguliše...
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5125 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

Zar ljudi kupuju išta van pika?U Hrvatskoj najbolje trgovine imaju samo jednu poslovnicu, one skuplje imaju možda do 5 poslovnica, a ovi imaju čak 18 poslovnica :run:
Post Reply