PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5076 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

Može li odgovor na moje pitanje na prijašnjoj stranici ako nije problem? Nešto se u zadnje vrijeme ignorišu pitanja na forumu. :mrgreen:
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#5077 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

Mega Man X wrote:Može li odgovor na moje pitanje na prijašnjoj stranici ako nije problem? Nešto se u zadnje vrijeme ignorišu pitanja na forumu. :mrgreen:

Mislim da si sam sebi odgovorio na pitanje u zadnoj recenici :)

ja ne bih , nije sigurno .. jedino da odes fejs on d plejs i sam ga detaljno pregledas , drugacije ne . Moje misljenje :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23605
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5078 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

sta je je li to niko nece da kupi SSD povoljno :D
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#5079 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Ryzen je budućnost to je sigurno, jedan kompletan procesor podjenako jak na svim poljima. Sad trebamo vidjeti odgovor Intela mada intel treba mnogo više od 5-10% spustiti cijenu da bi ga uzeo u razmatranje. Sad mi je još ostalo da vidim kako će VEGA izgledati a koliko sam upratio do sada, 1080ti će izgledati kao dječija igračka. Prema nekim informacijam koje su procurile, potpuno nova vrsta rama će se ugrađivati na Vegu koja je 4 puta brža od GDDR5 pa će tako vega kartica s 4 GB RAM-a (za koji sad nisam siguran kako su nazvali) biti kao da ima 16 GB GDDR5. Uz to Vega arhitektura je daleko jeftinija za izradu pa će i kartice biti daleko jeftinije od nvidijinih perjanica. Ostaje da vidimo.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5080 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

Konkurencija je normalna stvar i treba da postoji. Ali i dalje ću ostat lojalan Intelu.
User avatar
Qler
Posts: 23605
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5081 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

Ja sam uvijek bio za AMD... jos od 3800+ X2. Sada imam 8350 i odlicno radi. Cak je sad bolji nego prije kako su poceli da iskoristavaju jezgre... ima na netu video kad su izasli i5 neki bio 20% jaci, sada obrnuto :D
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#5082 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Pa ja sam do sada promjenio dosta računara, što u crvenoj što u zelenoj boji. Nakon svega, moja iskustva mi govore da za gaming nikad nisam morao kupovati Intelov procesor, koji jeste jači naročito zadnjih 10 godina, jer AMD-ov ekvivalent je uvijek bio dovoljan. Smatram da je za gaming mnogo bolja opcija uzeti bolju i jaču grafičku kartu. Što se ozbiljnijeg posla na PC-u tiče, sve do sada, Intel je bio pod "must". Ljudi izgleda još nisu svjesni snage ovog Ryzena, šta s istim dobijaju. Ovo je najkopletniji procesor na tržištu a uz to daleko jeftiniji od Intela. I opet kažem, konačno pa se AMD probudio jer to nama, krajnjim korisnicima, ide u prilog. Intel kad svari cijelu ovu situaciju, snizit će cijene sigurno, a da li trenutno mogu ponuditi bolje a jeftinije ili približno u istom cjenovnom rangu s Ryzenom, to teško ili gotovo nemoguće. Samo još da Vegu dočekamo koja će uzdrmati tržište grafičkih kartica daleko više nego je to Ryzen uradio. Kažu, bolji poznavaoci prilika na IT tržištu, da se vlasnici 1080 i 1080ti kartica rješavaju istih dok je još vrijeme jer izlaskom Vege, sve će se promijeniti...bit će daleko jeftinije i neuporedivo jače od ovih high end nVidija kartica. Ja kažem, živi bili pa vidjeli, a s nestrpljenjem čekam Vegu pa da vidimo svi zajedno koliko je sve to tačno odnosno koliko su ovo bile sve marketinške patke.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3351
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#5083 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Dupli_skalp »

i ja sam tako razmišljao o amd-u, dok nisam vidio da sa athlon II x4 635, 6giga rama i gtx650 ne mogu normalno bez laga igrati bf3 multiplejer. a min. konfa za tu igru je dual core, 2gb rama, 520mb grafa, preporučena quad procesor, 4gige rama i gtx560.

kakav će biti ovaj ryzen 5 1400?
Last edited by Dupli_skalp on 12/04/2017 14:13, edited 1 time in total.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5084 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

eyesburn wrote: koliko će koštati taj ryzen?
http://www.olx.ba/pretraga?trazilica=+r ... _po=cijena

Od najniže do najviše.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3351
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#5085 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Dupli_skalp »

1400 već preko 4 glave. kakav je on?

nema 1500x u ponudi zasad.
almir266
Posts: 8
Joined: 10/04/2017 18:55

#5086 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by almir266 »

Pozdrav imam praistorijsku konfiguraciju

GA-M720-US3
Athlon II X4 630
2x2GB ddr2 800
Hyper TX3 cooler
+
GTX650
850 EVO

Prvo sam razmisljao da kupim ovu maticnu asus M5A97 R2.0 + ddr3 ram,ali mi je kolega rekao da se ne isplati
ulagati u to da je to staro i da predjem na intel??Ovo je sto sam nasao na piku za manje para mislio sam ovo
uzeti a nekad kasnije bolju graficku pa meinteresuje misljenje.Prosjecan sam korisnik po neka igra ali ne ove zahtijevne.

http://www.olx.ba/artikal/24885852/mati ... h110m-ds2/
http://www.olx.ba/artikal/25047231/inte ... 0ghz-novo/
http://www.olx.ba/artikal/19336525/king ... 0mhz-cl15/
ShprenX
Posts: 64
Joined: 16/02/2011 00:26

#5087 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ShprenX »

Izvinjavam se ako sam temu fulio, zna li iko ima li gdje adapter uzeti sa dvi-d dual link (24+1) na vga. Citav dan hodam i nigdje ga nisam nasao hebo ga pas :lol: :lol:

Treba mi ovaj kao sa slike.
Image
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#5088 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Jesi li probao na marijin dvor otici? Imas odmah cim izadjes iz tramvaja prodavnicu ovakvih sitnica :D
ShprenX
Posts: 64
Joined: 16/02/2011 00:26

#5089 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ShprenX »

diablobih wrote:Jesi li probao na marijin dvor otici? Imas odmah cim izadjes iz tramvaja prodavnicu ovakvih sitnica :D
Gdje tacno, koja radnja. Nisam tuda hodao :D
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#5090 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

ShprenX wrote:
diablobih wrote:Jesi li probao na marijin dvor otici? Imas odmah cim izadjes iz tramvaja prodavnicu ovakvih sitnica :D
Gdje tacno, koja radnja. Nisam tuda hodao :D
Ma nesto electronic klinac, ma znaci odmah na tramvajskoj stanici, tu ima i onaj techno mag ili tako nesto.
ShprenX
Posts: 64
Joined: 16/02/2011 00:26

#5091 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ShprenX »

diablobih wrote:
ShprenX wrote:
diablobih wrote:Jesi li probao na marijin dvor otici? Imas odmah cim izadjes iz tramvaja prodavnicu ovakvih sitnica :D
Gdje tacno, koja radnja. Nisam tuda hodao :D
Ma nesto electronic klinac, ma znaci odmah na tramvajskoj stanici, tu ima i onaj techno mag ili tako nesto.
Aha znam gdje je, jos sutra hodam i ako ne nadjem ne gine mi narucit preko ebey-a :D :D
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5092 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

kod nas uopste nema ovih sitnica a svima trebaju
ja neki dan obisao nekoliko radnji koje prodaju IT opremu trazeci SATA kabel koji je sa jedne strane pod uglom od 90 stepeni i nisam uspio naci
na kraju nasao kod servisera racunara polovan ,3 KM platio :D
ShprenX
Posts: 64
Joined: 16/02/2011 00:26

#5093 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ShprenX »

Ja vecinu tih sitnih stvari sa ebay-a narucim al ima situacija kad mi se neda cekati :D
Problem mi je jer 3 monitora koje imam imaju samo vga ulaz, a graficka dp, hdmi i dvi izlaz.
Nasao sam nekako za hdmi i dp na vga adapter, ali ovaj dvi na vga nema sanse :D
10 dana pokusavam naci, danas me u jednoj radnji lik ubjedjuje da meni treba drugi dvi-i, reko jedino da mu odsjecem to viska pinova sto ima :lol: :lol:
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5094 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

zippoo87 wrote:kod nas uopste nema ovih sitnica a svima trebaju
ja neki dan obisao nekoliko radnji koje prodaju IT opremu trazeci SATA kabel koji je sa jedne strane pod uglom od 90 stepeni i nisam uspio naci
na kraju nasao kod servisera racunara polovan ,3 KM platio :D
Trebao si prvo vidjet ima li Imtec :mrgreen:

Kontam da si mislio na ovakav kabal:
http://imtec.ba/kablovi/3784-kabal-sata ... 21121.html

Ja sam bio naručio od Imtec-a, i na isti dan zovu me da mi kažu da će poslati kabal u lokalnu poslovnicu. Prošao jedno dan-dva kad zovu da kažu da je stiglo.
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5095 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by zippoo87 »

Mega Man X wrote:
zippoo87 wrote:kod nas uopste nema ovih sitnica a svima trebaju
ja neki dan obisao nekoliko radnji koje prodaju IT opremu trazeci SATA kabel koji je sa jedne strane pod uglom od 90 stepeni i nisam uspio naci
na kraju nasao kod servisera racunara polovan ,3 KM platio :D
Trebao si prvo vidjet ima li Imtec :mrgreen:

Kontam da si mislio na ovakav kabal:
http://imtec.ba/kablovi/3784-kabal-sata ... 21121.html

Ja sam bio naručio od Imtec-a, i na isti dan zovu me da mi kažu da će poslati kabal u lokalnu poslovnicu. Prošao jedno dan-dva kad zovu da kažu da je stiglo.
jesam
btw. vi iz Sarajeva jedno morate nauciti da drzava BiH NIJE jednako Sarajevo :P
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#5096 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

zippoo87 wrote: jesam
btw. vi iz Sarajeva jedno morate nauciti da drzava BiH NIJE jednako Sarajevo :P
Samo što je fazon u tome što ja nisam iz Rajvosa. A nisam vala ni u dijaspori.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5097 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DaShip »

Code: Select all

http://www.winwin.ba/racunari-i-komponente/racunarske-komponente/procesori.html?slot_socket_filter=9085
Cijena r5 1400 kao na piku, cak je jeftinije od i5 7400.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5098 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

zippoo87 wrote:kod nas uopste nema ovih sitnica a svima trebaju
ja neki dan obisao nekoliko radnji koje prodaju IT opremu trazeci SATA kabel koji je sa jedne strane pod uglom od 90 stepeni i nisam uspio naci
na kraju nasao kod servisera racunara polovan ,3 KM platio :D
da stvarno ima interesa nabavljali bi.

ja ne krivim naše prodavače što nam je ovako slaba ponuda. jadno smo mi tržište da bi se sve te sitnice kupovale.

nije to samo što se tiče kompjuterske opreme, nego inače. od odjeće, do ovih tehnike... vidi se koliko smo slabi, jer nikome se ne isplati kupovati te stvari da mu kupe prašinu po policama, jer ih samo poneko traži.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3351
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#5099 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Dupli_skalp »

u čemu je toliki fazon sa ryzenom, recimo taj 1400, koliko je bolji od nekog phenoma ili fx-a?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8763
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5100 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

eyesburn wrote:u čemu je toliki fazon sa ryzenom, recimo taj 1400, koliko je bolji od nekog phenoma ili fx-a?

u pogledu IPC, tj. single thread perfomance na istoj radnoj frekvenciji od FX oko 50%, od Phenom II oko 60-65%. Samo tu su i nove instrukcije, razlike u kolicini i brzini kesa i nacinu rada istog, nacina rada s memorijom i koristenja PCI-E lanes... tako da te razlike idu u odnosu na FX a narocito u odnosu na Phenom jos znatno gore a u korist Ryzen. U sustini imas procesor koji nije i ne moze biti "usko grlo" za bilo koju modernu graficku kartu tj. ako ga i bude to je 5-10% plafon obicno samo na 1080p rezoluciji.
Post Reply