PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
FasterThanLight
Posts: 187
Joined: 08/07/2016 23:54

#4676 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by FasterThanLight »

avaks wrote:
Ja kod Mikija prije skoro 4 godine kupio i5 4590 za 369,90KM.. Sada je i malo skuplji :lol:
jesi se zaj*bo
da si cekao 4 godine sada bi ustedio 90kf :lol: :lol:

____________________________________________

Image
:-)
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#4677 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

FasterThanLight wrote:
avaks wrote:
Ja kod Mikija prije skoro 4 godine kupio i5 4590 za 369,90KM.. Sada je i malo skuplji :lol:
jesi se zaj*bo
da si cekao 4 godine sada bi ustedio 90kf :lol: :lol:

____________________________________________

Image
:-)
Ma nije to ništa, da je npr. čekao 4 godine i uzeo taj cpu vani, onda bi tek pojeo goFno:

http://www.mindfactory.de/product_info. ... 60036.html

403,65KM :run: #štotijemonopol :mrgreen:
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4678 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

BaDa wrote:Znaci occt test prodje bez problema 1h ali prime95 tacnno kad zavrsi 720k (40-ak) minuta zaledi racunar :-? pokusao sam i napon dici na 1.325v ali opet isto nakon 720k passed zaledi...
a ocito mu treba jos napona, ili dodaj jos ili spusti takt za100 MHz pa testiraj ponovo . LLC isto dosta utice na stabilnost u testovima kao i one djidja midje za ustede energije itd
mada ako je stabilan u igrama i ostalom ne bi se zamarao s tim fkt, svakako ta opterecenja i temperature vjv nikad neces iskusit u normalnom radu .Prije nego sto sam svom nasao sweetspot ,rusio se u ovim hardcore stress testovima tipa IBT, rbench ,a npr u aidi , occt i igrama nikad .
Vidi , igraj se , testiraj i nadji neku najbolju vrijednost koja tebi odgovara .
Ako ti je npr stabilan na 1.3V ili manje na 4.1 GHz , po meni tih 100 MHz vise nije vrijedno vecih napona i temperatura .
evo npr ovaj moj je stabilan skroz na 1.275 V za 4.5 GHz .Meni dosta i ni ne trazim veci takt jer mislim da se ne isplati , iako imam jos podosta do zida i sto se tice voltaza i temperatura :)

EDIT : Ne znam jel AMD podrzan (cisto sumnjam da nije ) , za ustanoviti (ne)stabilnost meni se najbolji i najbrzi pokazao IBT (Intel burn test) . za nepunih petnaestak minuta koliko traje deset pass-ova znas sve .ako nije uredu izbacit ce error vec nakon par minuta . nema gubljenja vremena bezze i bespotrebnog silovanja CPU-a satima na visokim temperaturama i kad se srusi ajmo ponovo haha .
Praksa je tako pokazala , kad je zvekno na IBT, i na drugim testovima je , ali puno kasnije tj nakon 40 . 50 min , sat dva tri , i isto tako i obrnuto . Prodje IBT , proci ce i par sati primea ili realbencha . Ja sam to naucio na tezi nacin , ali eto ne moraju i drugi :D
i da , ako budes testirao IBT-om ventove na max sve :thumbup:
User avatar
BaDa
Posts: 2342
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#4679 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BaDa »

typeOnegative wrote:
BaDa wrote:Znaci occt test prodje bez problema 1h ali prime95 tacnno kad zavrsi 720k (40-ak) minuta zaledi racunar :-? pokusao sam i napon dici na 1.325v ali opet isto nakon 720k passed zaledi...
a ocito mu treba jos napona, ili dodaj jos ili spusti takt za100 MHz pa testiraj ponovo . LLC isto dosta utice na stabilnost u testovima kao i one djidja midje za ustede energije itd
mada ako je stabilan u igrama i ostalom ne bi se zamarao s tim fkt, svakako ta opterecenja i temperature vjv nikad neces iskusit u normalnom radu .Prije nego sto sam svom nasao sweetspot ,rusio se u ovim hardcore stress testovima tipa IBT, rbench ,a npr u aidi , occt i igrama nikad .
Vidi , igraj se , testiraj i nadji neku najbolju vrijednost koja tebi odgovara .
Ako ti je npr stabilan na 1.3V ili manje na 4.1 GHz , po meni tih 100 MHz vise nije vrijedno vecih napona i temperatura .
evo npr ovaj moj je stabilan skroz na 1.275 V za 4.5 GHz .Meni dosta i ni ne trazim veci takt jer mislim da se ne isplati , iako imam jos podosta do zida i sto se tice voltaza i temperatura :)

EDIT : Ne znam jel AMD podrzan (cisto sumnjam da nije ) , za ustanoviti (ne)stabilnost meni se najbolji i najbrzi pokazao IBT (Intel burn test) . za nepunih petnaestak minuta koliko traje deset pass-ova znas sve .ako nije uredu izbacit ce error vec nakon par minuta . nema gubljenja vremena bezze i bespotrebnog silovanja CPU-a satima na visokim temperaturama i kad se srusi ajmo ponovo haha .
Praksa je tako pokazala , kad je zvekno na IBT, i na drugim testovima je , ali puno kasnije tj nakon 40 . 50 min , sat dva tri , i isto tako i obrnuto . Prodje IBT , proci ce i par sati primea ili realbencha . Ja sam to naucio na tezi nacin , ali eto ne moraju i drugi :D
i da , ako budes testirao IBT-om ventove na max sve :thumbup:
Vjeruj i da se ne zamaram oko toga :D sve power savin opcije su iskljucene i LLC je enabled.. Ma nikad ja njega necu tjerati na toliki usage kao prime95.. Kasnije cu probati i IBT sinoc sam i amd overdrive probao i prosao bez problema... Ako bude prosao i IBT ostavit cu ovako ma dokle moze :D hahahaha
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#4680 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#4681 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Maharadza wrote:
FasterThanLight wrote:
avaks wrote:
Ja kod Mikija prije skoro 4 godine kupio i5 4590 za 369,90KM.. Sada je i malo skuplji :lol:
jesi se zaj*bo
da si cekao 4 godine sada bi ustedio 90kf :lol: :lol:

____________________________________________

Image
:-)
Ma nije to ništa, da je npr. čekao 4 godine i uzeo taj cpu vani, onda bi tek pojeo goFno:

http://www.mindfactory.de/product_info. ... 60036.html

403,65KM :run: #štotijemonopol :mrgreen:
:lol: o tome vam pričam... U svijetu će da pojeftine a kod nas standardno visoke cijene :D
Mada je moguće da za ove novije generacije i bude štagoderce jeftinije a živi bili pa vidjeli!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4682 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

FasterThanLight wrote:
avaks wrote:
Ja kod Mikija prije skoro 4 godine kupio i5 4590 za 369,90KM.. Sada je i malo skuplji :lol:
jesi se zaj*bo
da si cekao 4 godine sada bi ustedio 90kf :lol: :lol:

____________________________________________

Image
:-)
zar je prije 4 godine bilo 4590???

:shock:

doduše... ja prije 4 i po 3570 za 430... tako da možda i jest...
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#4683 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Pa na ljeto 4 pune godine, 3 i kusur ali malo preuveličavam zbog tog odnosa cijena :mrgreen:
Kod Bošnje nema padanja, da sam čeko' 3 godine ušparo bi 90 fela jbg :lol:

A bio je kont 3570 i 4570 a pošto ih nije bilo na stanju u trenutku uzmem 4590 :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4684 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Chmoljo »

ma vjerujem ti al ja ne mogu da vjerujem da već toliko imam ovu svoju konfu :roll:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#4685 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Eto koliko je tehnologija napredovala :lol:
Šalu na stranu, 3 grafičke sam od tada promijenio i još ih gura isti procesor, nemam razlog da ga mijenjam.
AMD spavao debeli zimski san ali evo trzaju se izgleda :mrgreen:
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#4686 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by sarayewo »

Jel iko stavio SSD u svoj desktop? Kontam koliko razliku pravi i ima li svrhe davati pare za njega?

Ovo sto citam navodno pravi ogromnu razliku kod bootanja i ucitavanja programa i igara...
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#4687 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mega Man X »

Itekako je isplativ SSD, pogotovo kod dizanja operativnog, programa itd.

Za igre nije loš ali mnogi preporučuju SSD za OS, programe i tako nešta lagano.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#4688 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

sarayewo wrote:Jel iko stavio SSD u svoj desktop? Kontam koliko razliku pravi i ima li svrhe davati pare za njega?

Ovo sto citam navodno pravi ogromnu razliku kod bootanja i ucitavanja programa i igara...
Čitao i ja da je to kvrljiva roba, samo nekih 100 000 sati može raditi, ne bacaj pare :lol:
Osim što isti koristim zadnjih pola decenije, što se ne čuje (nema pokretnih dijelova), troši manje resursa (energije) brži je od standardnog diska 10 puta i preporodi super star računar. I da si i malo temu pratio svi to preporučujemo ali pošto nisi KUPUJ bez razmišljanja!
Ako i za igre planiraš onda bez 256GB ne uzimaj.
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#4689 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by sarayewo »

avaks wrote:
sarayewo wrote:Jel iko stavio SSD u svoj desktop? Kontam koliko razliku pravi i ima li svrhe davati pare za njega?

Ovo sto citam navodno pravi ogromnu razliku kod bootanja i ucitavanja programa i igara...
Čitao i ja da je to kvrljiva roba, samo nekih 100 000 sati može raditi, ne bacaj pare :lol:
Osim što isti koristim zadnjih pola decenije, što se ne čuje (nema pokretnih dijelova), troši manje resursa (energije) brži je od standardnog diska 10 puta i preporodi super star računar. I da si i malo temu pratio svi to preporučujemo ali pošto nisi KUPUJ bez razmišljanja!
Ako i za igre planiraš onda bez 256GB ne uzimaj.
To cijenim :) Hvala @avaks.

Nisam upratio temu iskreno, svakako sam i kontao 256 gb... vjerovatno Samsungov 850 Evo.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#4690 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Nećeš pogriješiti, masu ljudi sam nagovarao, bili su skupi SSDovi ali sada su već prihvatljive cijene za to što nude.
Sada me se sjećaju i spominju :mrgreen: (u dobrom kontekstu) :thumbup:
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#4691 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

SSD je jedina stvar oko koje nisam razmišljao ni sekunde i kupio sam ga. Najbolja investicija ikad!
Štaviše, neki dan vidim baš ovu moju seriju EVO 840 Samsung, čovjek već koristi preko 5 PETAbajta R/W što znači da i onih nominalnih (ja mislim 70TB) nije zadnja granica :D


Danas mi je računar bez SSD-a nezamisliv. Uskoro se nadam kupovini još jednog, makar 250GB (optimalno bi bilo 500) za neke teže igre, da prati ostatak konfiguracije :)
Arkec Zgotiva
Posts: 132
Joined: 13/11/2012 14:24

#4692 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Arkec Zgotiva »

FasterThanLight wrote:jel' otislo ista intelovo dole?
i5 6500 bio 370-380KM, sad mi cijenjeni prodavaci govore da je 440-450 :D :izet:
Meda_s_kasike
Posts: 239
Joined: 15/06/2013 15:58

#4693 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Meda_s_kasike »

Problem sa laptopom..
Naime, sinoć radio normala, jutros da se upali i crni ekran.. Kontam šta ću sad. Odradim one standardne stvari tipa drži 30sec, minutu i to.. Ništa. Posvijetlim ekran i vidim u pozadini sve se diglo kako treba i aplikacije rade ali je ekran crn i ništa se ne vidi osim kad posvijetlim pa mogu da vidim jedva nešto. Otvarao ga reko da nije onaj flat kabal se malo zeznuo.. ali nije ni to. Spojim ga na TV preko HDMI-a.. radi sve normala.
Sad šta mi je činiti dalje? Ima li neko nekih iskustava?
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#4694 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Meda_s_kasike wrote:Problem sa laptopom..
Naime, sinoć radio normala, jutros da se upali i crni ekran.. Kontam šta ću sad. Odradim one standardne stvari tipa drži 30sec, minutu i to.. Ništa. Posvijetlim ekran i vidim u pozadini sve se diglo kako treba i aplikacije rade ali je ekran crn i ništa se ne vidi osim kad posvijetlim pa mogu da vidim jedva nešto. Otvarao ga reko da nije onaj flat kabal se malo zeznuo.. ali nije ni to. Spojim ga na TV preko HDMI-a.. radi sve normala.
Sad šta mi je činiti dalje? Ima li neko nekih iskustava?
Ako ikako imaš načina, prikopčaj eksterni ekran (VGA ili HDMI, zavisi šta ti laptop podržava).
To se često dešava kod laptopa (uglavnom na Win10) poslije update-a ga baci na eksterni port umjesto internog.


EDIT: Nakon toga u windowsu fino WIN+P i odaberi clone display/duplicate
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#4695 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by typeOnegative »

Arkec Zgotiva wrote:
FasterThanLight wrote:jel' otislo ista intelovo dole?
i5 6500 bio 370-380KM, sad mi cijenjeni prodavaci govore da je 440-450 :D :izet:

Malo su pogubili kompas.. Ko će im to sad kupit po toj cijeni samo me zanima?? Jbt ja u 12 mj kupio 6600K za 4 glave tacno :-)


Meda s kašike
Po tom sto si opisao, miriše mi da je pozadinsko osvjetljenje
Last edited by typeOnegative on 27/02/2017 16:24, edited 1 time in total.
Meda_s_kasike
Posts: 239
Joined: 15/06/2013 15:58

#4696 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Meda_s_kasike »

Averus wrote:
Meda_s_kasike wrote:Problem sa laptopom..
Naime, sinoć radio normala, jutros da se upali i crni ekran.. Kontam šta ću sad. Odradim one standardne stvari tipa drži 30sec, minutu i to.. Ništa. Posvijetlim ekran i vidim u pozadini sve se diglo kako treba i aplikacije rade ali je ekran crn i ništa se ne vidi osim kad posvijetlim pa mogu da vidim jedva nešto. Otvarao ga reko da nije onaj flat kabal se malo zeznuo.. ali nije ni to. Spojim ga na TV preko HDMI-a.. radi sve normala.
Sad šta mi je činiti dalje? Ima li neko nekih iskustava?
Ako ikako imaš načina, prikopčaj eksterni ekran (VGA ili HDMI, zavisi šta ti laptop podržava).
To se često dešava kod laptopa (uglavnom na Win10) poslije update-a ga baci na eksterni port umjesto internog.


EDIT: Nakon toga u windowsu fino WIN+P i odaberi clone display/duplicate
Konektovan sam na TV preko HDMI-a. Duplicate je slika namještena. Sad sam odradio refresh sistema međutim ništa. Kada posvijetlim ekran na laptopu vidim da je upaljeno kako treba i sve ali je crna slika (jedino se nešto slabo vidi kad posvijetlim ekran)..
DonieBrasco
Posts: 15547
Joined: 31/08/2016 16:09

#4697 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Divljaju cijene hardvera na PIK-u, a u radnjama kao suho zlato prodaju.

:(
Arkec Zgotiva
Posts: 132
Joined: 13/11/2012 14:24

#4698 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Arkec Zgotiva »

typeOnegative wrote:
Malo su pogubili kompas.. Ko će im to sad kupit po toj cijeni samo me zanima?? Jbt ja u 12 mj kupio 6600K za 4 glave tacno :-)


Meda s kašike
Po tom sto si opisao, miriše mi da je pozadinsko osvjetljenje
Ja sam izgleda zakasnio :/
Nude mi 6600K za 440km, 7500 za 450km, 7400 za 410, 6400 za 390km, pa cu vjerovatno uzeti ovaj 7400. Koliko gledam, razlike 7400 vs 6500 nisu velike a i noviji je procesor, pa eto haj', dat cu im 410 markica
User avatar
Averus
Posts: 20367
Joined: 13/02/2008 17:07

#4699 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Meda_s_kasike wrote: Konektovan sam na TV preko HDMI-a. Duplicate je slika namještena. Sad sam odradio refresh sistema međutim ništa. Kada posvijetlim ekran na laptopu vidim da je upaljeno kako treba i sve ali je crna slika (jedino se nešto slabo vidi kad posvijetlim ekran)..
U suštini vidiš "sjenu" svega na ekranu?
Onda je vjerovatno flat kabl

Jesi li podesio adekvatnu rezoluciju za integrisani displej?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#4700 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »



ala su ga upakovali :D
Post Reply