PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#2576 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Iskreno, uvijek navijam za "one slabije", ali imam osjećaj da će AMD opet ispušiti foru...
Dok se oni nakane da izbace ZEN generaciju, Intel će izbaciti sljedeću i opet ih potopiti...




Na drugom frontu lijepe vijesti: Navodno je 100000 komada čipova RX serije isporučeno proizvođačima (MSI, ASUS, XFX, Sapphire, Gigabyte itd.).
Krajem augusta bi sve radnje trebale biti pokrivene :roll:
To je prva serija proizvedena nakon one početne, odmah nakon najave.

Nadam se da je informacija tačna i da će konačno *ebene grafičke biti dostupne.



AMD je sa RX 480 popušio foru DEBELO od nVidia-e i to na najvećim glupostima (prvo PCIex napajanje problem, pa manjak proizvoda, pa neregulisane cijene). Sad ih izvlači RX 470, što su izgleda i sami skontali čim su naknadno ipak najavili i 8GB verzije :izet:

Realno... Došlo je na to da se isplati uzeti RX470 8GB jer je 'vako za 2-8% razlika u performansama, a razlika u cijeni je većini igrača značajna (oko 15%)
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2577 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Averus wrote:Iskreno, uvijek navijam za "one slabije", ali imam osjećaj da će AMD opet ispušiti foru...
Dok se oni nakane da izbace ZEN generaciju, Intel će izbaciti sljedeću i opet ih potopiti...




Na drugom frontu lijepe vijesti: Navodno je 100000 komada čipova RX serije isporučeno proizvođačima (MSI, ASUS, XFX, Sapphire, Gigabyte itd.).
Krajem augusta bi sve radnje trebale biti pokrivene :roll:
To je prva serija proizvedena nakon one početne, odmah nakon najave.

Nadam se da je informacija tačna i da će konačno *ebene grafičke biti dostupne.



AMD je sa RX 480 popušio foru DEBELO od nVidia-e i to na najvećim glupostima (prvo PCIex napajanje problem, pa manjak proizvoda, pa neregulisane cijene). Sad ih izvlači RX 470, što su izgleda i sami skontali čim su naknadno ipak najavili i 8GB verzije :izet:

Realno... Došlo je na to da se isplati uzeti RX470 8GB jer je 'vako za 2-8% razlika u performansama, a razlika u cijeni je većini igrača značajna (oko 15%)
Dugo je cekati za ZEN platformu, a velika je kocka na sta ce to liciti kao finalni prozivod. Na papiru ne izgleda lose, a znamo svi da AMD vec deset godina muku muci s Intelom, koji jeste nesto skuplji, ali kad vidis da neki i3 6100 bolje radi posao od nekog FX8350 u nekim stvarima, onda to ispada smijesno zaista...

Ne znam za graficke, opet sam skeptican kad vidim koliko problema bude s driverima za AMD. Ponasaju se kao neko ko je tek usao na trziste, a meni bi bilo drago da izbace nesto kako treba, jer je to i nama cilj ustvari. Bolja konkurencija = nize cijene za nas :D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2578 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

REDDEVILS wrote:
avaks wrote:@Reddevil napojna će moći bez problema...
Jesi li striktno vezan za imtec? Preko pika možeš uzeti i jaču konfiguraciju i da uštediš dosta novaca...
Nikad ništa nisam uzimao preko pika pa me je malo strah naručiti čitavu konfiguraciju a sto se tiče imteca tu gledam samo cijene određeni komponenti i uspoređivam ih s drugim radnjama a i nadam se da ce biti novogodišnjih popusta. A sto se tiče pika uzecu centralnu nzxt noctis 450 koju sam naso na piku ja mislim da se lik (profil) zove micky 84 :)
Uzeo sam barem 10 komponenti od Mikija a još dosta prijatelja i poznanika sa foruma je kupovalo kod njega i niko se nikada nije požalio a lik ti ima preko 200 000 transakcija bez iti jednog negativnog dojma. A na takvoj konfiguraciji ušteda od 600-700KM nije mala stvar, jer možeš dobiti i vodeno hlađenje i SSD većeg kapaciteta + napojnu koja ti je must have za OC kao i bolju grafičku.
Sa GTX 1080 nisi miran 5 godina a kamo li sa 1060 :mrgreen:
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2579 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

i3 6100 + 960GTX vs i5 6500 + 950GTX??? :-D
User avatar
joyjoy
Posts: 284
Joined: 19/11/2009 20:28

#2580 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by joyjoy »

caseytron wrote:i3 6100 + 960GTX vs i5 6500 + 950GTX??? :-D

pobjednik je: i5 6500 + 960GTX :skoljka:
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2581 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

joyjoy wrote:
caseytron wrote:i3 6100 + 960GTX vs i5 6500 + 950GTX??? :-D

pobjednik je: i5 6500 + 960GTX :skoljka:
Cuj to? Pa da moze i ha bih uzeo to isto, ali trenutno je ovo opcija, pa ce upgrade dogodine :-D
User avatar
joyjoy
Posts: 284
Joined: 19/11/2009 20:28

#2582 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by joyjoy »

caseytron wrote:
joyjoy wrote:
caseytron wrote:i3 6100 + 960GTX vs i5 6500 + 950GTX??? :-D

pobjednik je: i5 6500 + 960GTX :skoljka:
Cuj to? Pa da moze i ha bih uzeo to isto, ali trenutno je ovo opcija, pa ce upgrade dogodine :-D

Lično bih išao u tom slučaju: i5 6500 + 950GTX
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#2583 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

caseytron wrote:i3 6100 + 960GTX vs i5 6500 + 950GTX??? :-D
Za sta ces koristiti?
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2584 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Evo citao sam malo po forumima, 80% preporucuje i3 + 960 GTX. CIsto zbog snage GPU-a i memorije graficke. Naravno taj i3 ce se trebati zamijeniti kroz neke 2-3 godine max, a i lakse mi je vala kasnije dati pare na procesor nego na graficku, a kontam s ovom 960 sam miran sigurno koju godinu, bar se nadam. Povremeni gaming, znaci neki MP naslov ce se vrtiti, nista prezahtjevno. Eto hocu da odigram igre koje nisam unazad 3-4 godine i tako to, znaci nista previse. Nisam lud za ultra podesavanjima, da sve bljesti od filtera, ali nadam se da cu se naigrati bar 4-5 godina s takvom konfiguracijom, uz zamjenu procesora vremenom naravno.
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#2585 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by GaRGa »

ne bih se ja bas kladio kad je nvidia u pitanju....

kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#2586 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by kolegione »

Ajmo ljudi, vi ste ubice zelim da sastavim conf. Ali kontam da mi je najveci problem, koju maticnu plocu da uzmem, znaci bitna je dugorocnost, jel u principu znaci ako danas uzmem novu plocu procesor koji ide sad je procesor iz 2016 iz 2018 nece moci ta nadogradnja?
Eh i da do 400km plocu max
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#2587 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Free Spirit »

Zavisi od tvog budžeta, ako uzmeš sad skylake i7, i to još otključanu verziju miran si svakako 4-5 godina a tad već i ne vrijedi upgrade radit na stari socket. Ili ako imaš malo više uzmeš i7 5820k i boli te briga :-D

Ako nećeš dvije grafičke ubacivati ne moraš se previše zamarati izborom ploče, gledaj da uzmeš neku koja podržava overklok i ima dodatne stvari koje ti trebaju (npr oko zvučne, dodatnih izlaza itd). Za skylake 6xxx seriju svaka z170 će ti poslužiti, a gledaj jedino koji RAM ćeš koristiti, ima ih i sa DDR3 dok je većina DDR4. ASrock extreme, asus maximus itd.

Za 5820k su malo skuplje ploče nego za skylake, pa računaj da ćeš dati 350 i više (vjerovatno) za ploču, a to se uklapa otprilike u tvoj budžet. Ima npr na piku verzija x99 ploče za nešto više od 400, dalo bi se i pregovarati vjerovatno.

Ovo su neke preporuke s obzirom na to koliko bi dao samo za matičnu. Ako ćeš više na budžet ići onda gledaj neki i5 fin da uzmeš, opet nećeš pogriješiti, služit će te odlično, pogotovo za gaming.

Ako imaš u planu 3D modeliranje, video obradu, renderovanje itd. onda svakako razmišljaj o i7.

Za početak dosta :D
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#2588 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by GaRGa »

ako ces vec X99 plocu onda idi na 6800K.... mada nema nijedan do 400 KM ploca...

User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#2589 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Ajatolah_ »

Je l'
grafička: http://www.olx.ba/artikal/20948906/novo ... -1gb-ddr5/
CPU: http://www.olx.ba/artikal/20923141/intel-pentium-g4400/
matična: http://www.olx.ba/artikal/21329556/mati ... -b150m-d2/

... OK za ovaj budžet (ne puno iznad 400KM :D )?

Ili ova alternativa:
grafička: ista,
CPU: http://www.olx.ba/artikal/16251762/amd-athlon-x4-860k/
matična: http://www.olx.ba/artikal/21435159/asus ... 8hm-k-amd/

Ovaj AMD procesor bi trebalo da je nešto bolji od prvog, ali mi Pentium djeluje skroz OK za ove pare, a ta je konfiguracija pogodnija za buduću nadogradnju,... Ne tražim sebi, ja nisam više toliko u toku pa ne bih da zeznem nikog, ako se može bolje proći od ovog. :oops:
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2590 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Ajatolah_ wrote:Je l'
grafička: http://www.olx.ba/artikal/20948906/novo ... -1gb-ddr5/
CPU: http://www.olx.ba/artikal/20923141/intel-pentium-g4400/
matična: http://www.olx.ba/artikal/21329556/mati ... -b150m-d2/

... OK za ovaj budžet (ne puno iznad 400KM :D )?

Ili ova alternativa:
grafička: ista,
CPU: http://www.olx.ba/artikal/16251762/amd-athlon-x4-860k/
matična: http://www.olx.ba/artikal/21435159/asus ... 8hm-k-amd/

Ovaj AMD procesor bi trebalo da je nešto bolji od prvog, ali mi Pentium djeluje skroz OK za ove pare, a ta je konfiguracija pogodnija za buduću nadogradnju,... Ne tražim sebi, ja nisam više toliko u toku pa ne bih da zeznem nikog, ako se može bolje proći od ovog. :oops:
Idi na ASUS ili MSI maticnu, pusti se GB-a kad su te maticne u pitanju.

Idi na Intel, imas taj socket, kasnije mozes drmunti neki i5 i opet si miran na duze staze.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2591 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

caseytron wrote:Dugo je cekati za ZEN platformu, a velika je kocka na sta ce to liciti kao finalni prozivod. Na papiru ne izgleda lose, a znamo svi da AMD vec deset godina muku muci s Intelom, koji jeste nesto skuplji, ali kad vidis da neki i3 6100 bolje radi posao od nekog FX8350 u nekim stvarima, onda to ispada smijesno zaista...

Ne znam za graficke, opet sam skeptican kad vidim koliko problema bude s driverima za AMD. Ponasaju se kao neko ko je tek usao na trziste, a meni bi bilo drago da izbace nesto kako treba, jer je to i nama cilj ustvari. Bolja konkurencija = nize cijene za nas :D
Ovo je tipičan post nekoga ko priča rekla-kazala a ne nekog ko ima bilo kakva iskustva s nečim o čemu govori. Jedino što si tačno naveo u cijelom ovom postu napisano je u posljednjoj rečenici a tiče se konkurencije.
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2592 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

aditon wrote:
caseytron wrote:Dugo je cekati za ZEN platformu, a velika je kocka na sta ce to liciti kao finalni prozivod. Na papiru ne izgleda lose, a znamo svi da AMD vec deset godina muku muci s Intelom, koji jeste nesto skuplji, ali kad vidis da neki i3 6100 bolje radi posao od nekog FX8350 u nekim stvarima, onda to ispada smijesno zaista...

Ne znam za graficke, opet sam skeptican kad vidim koliko problema bude s driverima za AMD. Ponasaju se kao neko ko je tek usao na trziste, a meni bi bilo drago da izbace nesto kako treba, jer je to i nama cilj ustvari. Bolja konkurencija = nize cijene za nas :D
Ovo je tipičan post nekoga ko priča rekla-kazala a ne nekog ko ima bilo kakva iskustva s nečim o čemu govori. Jedino što si tačno naveo u cijelom ovom postu napisano je u posljednjoj rečenici a tiče se konkurencije.
A budi realan Intel bolje radi, bolje se ponasa, manje se grije i ostalo.

https://www.youtube.com/watch?v=I-JtmIfS4sw

Eto kako ne radi, kad vidis koliko je taj FX napucan, covjek bi ga pozelio, dok je u praksi :izet:
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2593 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Video koji si priložio može napraviti bilo ko, ali sa 980ti karticom da crysis 3 ima samo oko 36 fps-a je teška nebuloza na bilo kojem procesoru. To definitivno nije istina. Da je Intel jači, to je sigurno. Također i da je bitno skuplji, i to je siurno. Ali ono što nikako nisi upravu je tvoja izjava o driverima za AMD kartice. Izvinut češ, ali to je jedan od najboljih, ako ne i najbolji segment AMD čipova. Driverima su znali višestruko poboljšati rezultate i performanse svojih kartica. Tu nVidia nikad nije bila u prednosti.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2594 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

AMD i ažurniji i bolji sa driverima od Nvidie u zadnje vrijeme...
Otkako su Crimson ubacili puni su pogodak napravili, lagano sučelje ma leti :thumbup:
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#2595 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mr.Who »

Ovako, godinama se nisam poigrao sa igrama na PC.Zadnja grafulja koju sam imao bila je 7770 i to tek kad je izašla.Ubrzo sam prodao računar i nisam pratio igre od tada.Već nekih mjesec dana lurkam ovu temu i nisam se do večeras mogao načuditi o kakvim grafikama i konfiguracijama za igre pričate.Kontam zar C2D na 3 gige sa solidnom grafikom ne može vrtiti sve igre!? O kako sam bio u krivu!To sam shvatio večeras.A evo kako.Prije 3-4 mjeseca sam jeftino zbavio i5 2400 s pločom, jeftino kupio 8 giga ram-a, ubacio neki ssd i čekao priliku za finu grafulju.Prije par dana sam kupio Thermaltake 530W Smart SE napajanje.Večeras dobijem dvije grafike (Sapphire 6850 1GB i ASUS 660 Ti DirectCU 2GB) na probu.Skinem zadnji Tomb Raider i Doom 2016 Demo preko Steam-a da probam ove grafike.Doom je neigriv na 6850 (glava me skoro zabolila od niskog fr-a) a sa 660 Ti leti.TR ima neki čudan problem, dijelovi slike se preljevaju jedni preko drugih na 6850 ali koliko se može vidjeti ljepše AMD prikazuje tragove u snijegu koji ostaju iza Lare dok hoda.
Eh, sad, očito je da ću uzeti 660 Ti samo mi treba vaša realna procjena.Koliko realno vrijedi 660 Ti i isplati li se uzimati pored današnjih kartica?
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2596 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

aditon wrote:Video koji si priložio može napraviti bilo ko, ali sa 980ti karticom da crysis 3 ima samo oko 36 fps-a je teška nebuloza na bilo kojem procesoru. To definitivno nije istina. Da je Intel jači, to je sigurno. Također i da je bitno skuplji, i to je siurno. Ali ono što nikako nisi upravu je tvoja izjava o driverima za AMD kartice. Izvinut češ, ali to je jedan od najboljih, ako ne i najbolji segment AMD čipova. Driverima su znali višestruko poboljšati rezultate i performanse svojih kartica. Tu nVidia nikad nije bila u prednosti.
Da, upravu si, malo sam citao. Naime nekad davno sam imao AMD graficku, crka li je nakon godinu dana, driveri zezali prije toga, bas se napatio. I od tada su kod mene na losem glasu, ali evo upravo svi navode bolji support i dugotrajniji imaju od nVidie. Eto sastavljam novi PC i odlucio sam ubaciti R9 380 Saphire Nitro, umjesto 960 GTX. :-D
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2597 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by caseytron »

Mr.Who wrote:Ovako, godinama se nisam poigrao sa igrama na PC.Zadnja grafulja koju sam imao bila je 7770 i to tek kad je izašla.Ubrzo sam prodao računar i nisam pratio igre od tada.Već nekih mjesec dana lurkam ovu temu i nisam se do večeras mogao načuditi o kakvim grafikama i konfiguracijama za igre pričate.Kontam zar C2D na 3 gige sa solidnom grafikom ne može vrtiti sve igre!? O kako sam bio u krivu!To sam shvatio večeras.A evo kako.Prije 3-4 mjeseca sam jeftino zbavio i5 2400 s pločom, jeftino kupio 8 giga ram-a, ubacio neki ssd i čekao priliku za finu grafulju.Prije par dana sam kupio Thermaltake 530W Smart SE napajanje.Večeras dobijem dvije grafike (Sapphire 6850 1GB i ASUS 660 Ti DirectCU 2GB) na probu.Skinem zadnji Tomb Raider i Doom 2016 Demo preko Steam-a da probam ove grafike.Doom je neigriv na 6850 (glava me skoro zabolila od niskog fr-a) a sa 660 Ti leti.TR ima neki čudan problem, dijelovi slike se preljevaju jedni preko drugih na 6850 ali koliko se može vidjeti ljepše AMD prikazuje tragove u snijegu koji ostaju iza Lare dok hoda.
Eh, sad, očito je da ću uzeti 660 Ti samo mi treba vaša realna procjena.Koliko realno vrijedi 660 Ti i isplati li se uzimati pored današnjih kartica?
Ma 660Ti, ni ne razmisljaj o toj AMD, ona je za penzije uveliko. Samo je pitanje koliko ces novca dati na tu graficku i da li se isplati uzimati je ako je skupa, nemoj da te klepe po usima pricom kako je beton graficka, sve ce ti raditi blabla.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2598 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

caseytron wrote:
aditon wrote:Video koji si priložio može napraviti bilo ko, ali sa 980ti karticom da crysis 3 ima samo oko 36 fps-a je teška nebuloza na bilo kojem procesoru. To definitivno nije istina. Da je Intel jači, to je sigurno. Također i da je bitno skuplji, i to je siurno. Ali ono što nikako nisi upravu je tvoja izjava o driverima za AMD kartice. Izvinut češ, ali to je jedan od najboljih, ako ne i najbolji segment AMD čipova. Driverima su znali višestruko poboljšati rezultate i performanse svojih kartica. Tu nVidia nikad nije bila u prednosti.
Da, upravu si, malo sam citao. Naime nekad davno sam imao AMD graficku, crka li je nakon godinu dana, driveri zezali prije toga, bas se napatio. I od tada su kod mene na losem glasu, ali evo upravo svi navode bolji support i dugotrajniji imaju od nVidie. Eto sastavljam novi PC i odlucio sam ubaciti R9 380 Saphire Nitro, umjesto 960 GTX. :-D
Bit češ zadovoljan karticom, da ne kažem iznenađen. Ali ako si u prilici, onda uzmi RX 470, ipak je chip nove generacije koja će u budućnosti gurati dx12, dok je R9 380 dx11. Obzirom da cijene starih kartica nisu pale, razmisli svakako o ovoj mogućnosti.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2599 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

Mr.Who wrote:Ovako, godinama se nisam poigrao sa igrama na PC.Zadnja grafulja koju sam imao bila je 7770 i to tek kad je izašla.Ubrzo sam prodao računar i nisam pratio igre od tada.Već nekih mjesec dana lurkam ovu temu i nisam se do večeras mogao načuditi o kakvim grafikama i konfiguracijama za igre pričate.Kontam zar C2D na 3 gige sa solidnom grafikom ne može vrtiti sve igre!? O kako sam bio u krivu!To sam shvatio večeras.A evo kako.Prije 3-4 mjeseca sam jeftino zbavio i5 2400 s pločom, jeftino kupio 8 giga ram-a, ubacio neki ssd i čekao priliku za finu grafulju.Prije par dana sam kupio Thermaltake 530W Smart SE napajanje.Večeras dobijem dvije grafike (Sapphire 6850 1GB i ASUS 660 Ti DirectCU 2GB) na probu.Skinem zadnji Tomb Raider i Doom 2016 Demo preko Steam-a da probam ove grafike.Doom je neigriv na 6850 (glava me skoro zabolila od niskog fr-a) a sa 660 Ti leti.TR ima neki čudan problem, dijelovi slike se preljevaju jedni preko drugih na 6850 ali koliko se može vidjeti ljepše AMD prikazuje tragove u snijegu koji ostaju iza Lare dok hoda.
Eh, sad, očito je da ću uzeti 660 Ti samo mi treba vaša realna procjena.Koliko realno vrijedi 660 Ti i isplati li se uzimati pored današnjih kartica?
Pa 6850 je bila dobra kartica prije 5-6 godina. Definitivno nije za današnje igre. Inače preporučena kartica za DOOM je 7870 od AMD-a. U vezi cijene ove 660ti kartice, ona je novija i daleko jača od 6850 a što se cijene tiče, između 200 i 250 KM se kreću ali ja ne bih dao više od ovog raspona.

EDIT: Da li se isplati ili ne...pa svakim danom ta je grafika starija i očekivati je da će sve teže gurati igre u budućnosti. Međutim ako imaš 300 KM onda bih po trenutnim cijenam uzeo gtx 950, koja će solidno raditi i u narednim godinama, a za tu cijenu ćeš je kupiti novu.
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#2600 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Mr.Who »

aditon wrote:
Mr.Who wrote:Ovako, godinama se nisam poigrao sa igrama na PC.Zadnja grafulja koju sam imao bila je 7770 i to tek kad je izašla.Ubrzo sam prodao računar i nisam pratio igre od tada.Već nekih mjesec dana lurkam ovu temu i nisam se do večeras mogao načuditi o kakvim grafikama i konfiguracijama za igre pričate.Kontam zar C2D na 3 gige sa solidnom grafikom ne može vrtiti sve igre!? O kako sam bio u krivu!To sam shvatio večeras.A evo kako.Prije 3-4 mjeseca sam jeftino zbavio i5 2400 s pločom, jeftino kupio 8 giga ram-a, ubacio neki ssd i čekao priliku za finu grafulju.Prije par dana sam kupio Thermaltake 530W Smart SE napajanje.Večeras dobijem dvije grafike (Sapphire 6850 1GB i ASUS 660 Ti DirectCU 2GB) na probu.Skinem zadnji Tomb Raider i Doom 2016 Demo preko Steam-a da probam ove grafike.Doom je neigriv na 6850 (glava me skoro zabolila od niskog fr-a) a sa 660 Ti leti.TR ima neki čudan problem, dijelovi slike se preljevaju jedni preko drugih na 6850 ali koliko se može vidjeti ljepše AMD prikazuje tragove u snijegu koji ostaju iza Lare dok hoda.
Eh, sad, očito je da ću uzeti 660 Ti samo mi treba vaša realna procjena.Koliko realno vrijedi 660 Ti i isplati li se uzimati pored današnjih kartica?
Pa 6850 je bila dobra kartica prije 5-6 godina. Definitivno nije za današnje igre. Inače preporučena kartica za DOOM je 7870 od AMD-a. U vezi cijene ove 660ti kartice, ona je novija i daleko jača od 6850 a što se cijene tiče, između 200 i 250 KM se kreću ali ja ne bih dao više od ovog raspona.

EDIT: Da li se isplati ili ne...pa svakim danom ta je grafika starija i očekivati je da će sve teže gurati igre u budućnosti. Međutim ako imaš 300 KM onda bih po trenutnim cijenam uzeo gtx 950, koja će solidno raditi i u narednim godinama, a za tu cijenu ćeš je kupiti novu.
Čovjek je spustio cijenu na 180 KM.Mislim da je to povoljno za ovu karticu.Moram je probati na još par igara pa ću se onda odlučiti.Inače, nisam mislio davati više od 250 za grafiku.
Post Reply