PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Quaresma
Posts: 6706
Joined: 19/07/2010 16:37

#226 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Quaresma »

nova grafa i uzeo bih bolji cooler za cpu i klokao ga na 3.5 ghz
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#227 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by klaki »

Qler wrote:Ja ne znam sta bi mi bolje bilo. Da mijenjam CPU i MBO i ostavim GPU, ili da ostavim ovo dvoje a mijenjam GPU. I koja bi GPU bila hajmo reci povoljan nasljednik ove. Ne treba mi GTA V na high detaljima, samo eto da imam bolje performanse od ovoga sada.

CPU AMD Phenom x6 1055 2.8GHz
MBO sa mislim AMD 880 chipsetom ali je AM3 socket nije ni AM3+

GPU AMD 6870


Sta je najjeftiniji upgrade? Kad igram Star Craft 2 4v4 i kad zagusti sa 200 jedinica na ekranu da to ide glatko. Ovako osjetim primjetan pad fps-a.

Ostatak konfe je vise nego dovoljan za bilo kakav upgrade :)
Pa koristi msi afterburner onscreen display I vidi sta bottlenecka u tim situacijama sa puno jedinica. Ovo za Overclock i novi GPU je najbolja opcija ja mislim.
User avatar
Qler
Posts: 23625
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#228 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Qler »

Nisam znao za taj program. Pogledat cu sta koci.
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#229 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Bosnian Dragon1 wrote:problem sa blue screen of death se i dalje nastavlja.... oborio sistem, instaliro ponovo windowse, nijedan drugi program nemam instaliran samo battlefield 3, igram 15 minuta i uvijek isti error kaze caused by driver ntoskrnl.exe, caused by driver adress ntoskrnl.exe+4b2aec. Mislio sam da je do bf3 ali nije jer mi se isto desava i kad je racunar na idle, jednostavno random se zaledi i cuje se zvuk kao zujanje. Znaci dzaba dadoh 500KM na graficku i napojnu sad ne mogu ni koristiti racunar.... ne mogu da vjerujem sta mi se desava. NE znam vise sta da radim i sta da probam, jel moguce da graficka nije dobro uklopljena, ali me cudi gta 5 igram satima bez problema. Negdje procitah kao treba podic voltazu CPU... ne znam ni sam vise sta da radim
Probaj s MemTest, postoji besplatna verzija. Koliko imas RAM-a i koja je verzija?
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#230 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Nuke wrote:
Bosnian Dragon1 wrote:problem sa blue screen of death se i dalje nastavlja.... oborio sistem, instaliro ponovo windowse, nijedan drugi program nemam instaliran samo battlefield 3, igram 15 minuta i uvijek isti error kaze caused by driver ntoskrnl.exe, caused by driver adress ntoskrnl.exe+4b2aec. Mislio sam da je do bf3 ali nije jer mi se isto desava i kad je racunar na idle, jednostavno random se zaledi i cuje se zvuk kao zujanje. Znaci dzaba dadoh 500KM na graficku i napojnu sad ne mogu ni koristiti racunar.... ne mogu da vjerujem sta mi se desava. NE znam vise sta da radim i sta da probam, jel moguce da graficka nije dobro uklopljena, ali me cudi gta 5 igram satima bez problema. Negdje procitah kao treba podic voltazu CPU... ne znam ni sam vise sta da radim
Probaj s MemTest, postoji besplatna verzija. Koliko imas RAM-a i koja je verzija?
radio 2 puta mem test pustio po 2 sata da vrti nije bilo greski, radio isto windows memory diagnostic tool isto bez greske sve, ne vjeruejm da je do rama,
imam 4 GB ddr2... jedino sto mi je jos ostalo je da mi mozda CD od windowsa nije dobar... ne znam fakat vise sta da uradim
User avatar
Quaresma
Posts: 6706
Joined: 19/07/2010 16:37

#231 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Quaresma »

pa šta ti piše kad dobijep BSOD?

skini na torrentu drugu verziju windowsa i napravi bootabilan usb i instaliraj tako
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#232 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Quaresma wrote:pa šta ti piše kad dobijep BSOD?

skini na torrentu drugu verziju windowsa i napravi bootabilan usb i instaliraj tako
pa one slike sto sam postavljo, ne izbaci mi plavi ekran smao zaledi komp i kad restartujem izbaci onaj prozor mali windows has recovered from unexpected shutdown. I onda otvorim program blue screen view i tamo pise caused by driver ntoskrnl.exe
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#233 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

na dosta foruma pise da uzrok moze biti OC, a kod mene je graficka OC po defaultu jer kad sam je kupovao pise na njoj da je OC, ja nista nisam dirao vlajda su je oni overclokali. SAd neki prijedlozi su ili da spustim OC ili da dignem voltazu na CPU. Ali laik sam tu nemam pojma kako se radi nij jedno ni drugo, to mi je jos jedino ostalo da probam.
winkiewinkie
Posts: 175
Joined: 21/12/2012 22:09

#234 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by winkiewinkie »

Bosnian Dragon1 wrote:na dosta foruma pise da uzrok moze biti OC, a kod mene je graficka OC po defaultu jer kad sam je kupovao pise na njoj da je OC, ja nista nisam dirao vlajda su je oni overclokali. SAd neki prijedlozi su ili da spustim OC ili da dignem voltazu na CPU. Ali laik sam tu nemam pojma kako se radi nij jedno ni drugo, to mi je jos jedino ostalo da probam.

Ni pod kojim slucajem dizati voltazu CPUa , zbog tog se i moze BSODati. Sto se tice smanjivanja clocka graficke tj downlocka skini MSI afterburner i tamo snizi core i memory speed za 50-75 "poena"
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#235 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

winkiewinkie wrote:
Bosnian Dragon1 wrote:na dosta foruma pise da uzrok moze biti OC, a kod mene je graficka OC po defaultu jer kad sam je kupovao pise na njoj da je OC, ja nista nisam dirao vlajda su je oni overclokali. SAd neki prijedlozi su ili da spustim OC ili da dignem voltazu na CPU. Ali laik sam tu nemam pojma kako se radi nij jedno ni drugo, to mi je jos jedino ostalo da probam.

Ni pod kojim slucajem dizati voltazu CPUa , zbog tog se i moze BSODati. Sto se tice smanjivanja clocka graficke tj downlocka skini MSI afterburner i tamo snizi core i memory speed za 50-75 "poena"
koje su opasnosti od dizanja voltaze cpu? U MSI afterburneru su neki predlagali da se ukjluci opcija force constant voltage, da li to smijem probat. Kao dodje do pada napona pa se BSOD zato i onda kad ovo ukljucis napon ne pada....
User avatar
Quaresma
Posts: 6706
Joined: 19/07/2010 16:37

#236 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Quaresma »

ma skini drugi ISO od windowsa i instaliraj

skini sebi windows 8.1 i piči imaš na torrentu ove zadnje verzije od prije par mjeseci tako da ne moras skidati update od pocetka
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#237 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Povišena voltaža ti može oštetiti procesor (veća voltaža = veća temperatura, nemaš potrebe za tim apsolutno).
Pokušaj ti sa nekim drugim windowsom, clean install, sve fino formatiraj i drivere polako (čipset, mreža, zvuk, grafika) ne ostavljaj one generičke (windowsove). Znači na oficijelnu stranicu od matične i skini sebi drivere pa laganini jedan po jedan, na čistu particiju. Mani se klokova i underklokova pošto vidim da blage nemaš a pogotovo ne prčkaj po biosu i voltaže.
Još nešto bi mogao, da izvadiš bateriju sa matične na par minuta, clear CMOS znači, neka na početne postavke vrati bios i da si siguran da nije do toga :thumbup:
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#238 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Bosnian Dragon1 wrote:na dosta foruma pise da uzrok moze biti OC, a kod mene je graficka OC po defaultu jer kad sam je kupovao pise na njoj da je OC, ja nista nisam dirao vlajda su je oni overclokali. SAd neki prijedlozi su ili da spustim OC ili da dignem voltazu na CPU. Ali laik sam tu nemam pojma kako se radi nij jedno ni drugo, to mi je jos jedino ostalo da probam.
Evo imas nekoliko dobrih prijedloga vec. Resetuj postavke u BIOS-u, instaliraj drugi windows, pa "up to date" drivere. Ako je graficka kartica fabricki overklokana nema potrebe da diras frekvenciju, jer je to garantovana frekvencija na kojoj graficka mora raditi. To sto si procitao o OC-u je samo u slucaju da si ti radio overclock. Dizanje napona jezgre procesora se ne radi ako je procesor na fabrickoj frekvenciji. To se radi samo u slucaju kada je procesor degradirao, pa jezgra trazi visi napon.

Kada uradis sve ovo, instaliraj HW monitor ili Aida 64 i prati temperature jezgra procesora, graficke i VRM-a. Instaliraj neki stress test software i za procesor (Intel XTU, ASUS Realbench, AIDA 64) i za graficku (3D Mark Firestrike, Heaven, Valey), probaj barem 2 testa po sat vremena. Ako imas bilo kakvih nestabilnosti u sistemu, trebale bi se pokazati tokom testova. Obavezno prati temperature.
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#239 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

avaks wrote:Povišena voltaža ti može oštetiti procesor (veća voltaža = veća temperatura, nemaš potrebe za tim apsolutno).
Povisena voltaza moze ostetiti procesor ako pretjeras, ali danas je moguce bez nekog prevelikog znanja uraditi overclock. Bitno je samo znati maksimalne sigurne napone, sto je vrlo lako pronaci. Tesko je postici stabilnost na visim frekvencijama, jer treba podesavati vise parametara i zavisi od platforme. Jedino je vazno napomenuti da se overclock i ne pokusava ukoliko nemas adekvatno hladjenje i kvalitetnu napojnu, koja nece eksplodirati ako je opteretis sa vise od 50% i koja ce ti dati stabilan napon bez velikog ripple-a i dobru regulaciju.
User avatar
Quaresma
Posts: 6706
Joined: 19/07/2010 16:37

#240 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Quaresma »

Nuke wrote:
avaks wrote:Povišena voltaža ti može oštetiti procesor (veća voltaža = veća temperatura, nemaš potrebe za tim apsolutno).
Povisena voltaza moze ostetiti procesor ako pretjeras, ali danas je moguce bez nekog prevelikog znanja uraditi overclock. Bitno je samo znati maksimalne sigurne napone, sto je vrlo lako pronaci. Tesko je postici stabilnost na visim frekvencijama, jer treba podesavati vise parametara i zavisi od platforme. Jedino je vazno napomenuti da se overclock i ne pokusava ukoliko nemas adekvatno hladjenje i kvalitetnu napojnu, koja nece eksplodirati ako je opteretis sa vise od 50% i koja ce ti dati stabilan napon bez velikog ripple-a i dobru regulaciju.
oštetiti procesor klokanjem je haman pa nemoguce, kompjuter se usred pregrijavanja sam restartuje
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#241 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Quaresma wrote:
Nuke wrote:
avaks wrote:Povišena voltaža ti može oštetiti procesor (veća voltaža = veća temperatura, nemaš potrebe za tim apsolutno).
Povisena voltaza moze ostetiti procesor ako pretjeras, ali danas je moguce bez nekog prevelikog znanja uraditi overclock. Bitno je samo znati maksimalne sigurne napone, sto je vrlo lako pronaci. Tesko je postici stabilnost na visim frekvencijama, jer treba podesavati vise parametara i zavisi od platforme. Jedino je vazno napomenuti da se overclock i ne pokusava ukoliko nemas adekvatno hladjenje i kvalitetnu napojnu, koja nece eksplodirati ako je opteretis sa vise od 50% i koja ce ti dati stabilan napon bez velikog ripple-a i dobru regulaciju.
oštetiti procesor klokanjem je haman pa nemoguce, kompjuter se usred pregrijavanja sam restartuje
Nije problem sama temperatura procesora, nego struja koja protece pri povisenom naponu. Ako postavis puno visi napon od predvidjenog i pokrenes neki stress test, procesor moze povuci veliku struju i degradirati u vrlo kratkom roku, ili cak pregoriti. Dakle, poenta je u naponu, tu treba paziti.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#242 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

instalirao sam win 8.1 , i sada iscekuejm da zaledi xd. Nadam se da je bio u pitanju softverski problem sa windowsom, ali eto vidjet cu kako vrijeme proalzi hoce li vise ledit. Ako bude onda nema sta drugo bit nego hardverski problem sto bi znacilo da dzaba dadoh 500 KM...ali eto nadam se da ce sve bit uredu sada
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#243 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Bosnian Dragon1 wrote:instalirao sam win 8.1 , i sada iscekuejm da zaledi xd. Nadam se da je bio u pitanju softverski problem sa windowsom, ali eto vidjet cu kako vrijeme proalzi hoce li vise ledit. Ako bude onda nema sta drugo bit nego hardverski problem sto bi znacilo da dzaba dadoh 500 KM...ali eto nadam se da ce sve bit uredu sada
Pa nemoj cekati da se problem vrati, nego testiraj sistem sa nekim od stres aplikacija. To bi se uvijek trebalo uraditi kada prvi put sastavis racunar ili ubacis novu komponentu.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#244 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

skinuo sam amd 15.6 ovaj zadnji catalyst, sve instalirano se medjutim u device manager pise mi driver version 13.251,i release date 22.7.2014, a znam da je kod 14.12 bio driver version 14.501. Jel moguce da u device manageru nije prepoznao pa pise da je 13.251, ali evo cak i u amd catalys control centru psie da je 13.251 driver a skinuo sam 15.6 verziju
User avatar
Cossack
Posts: 7147
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#245 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Cossack »

Nuke wrote:
Bosnian Dragon1 wrote:instalirao sam win 8.1 , i sada iscekuejm da zaledi xd. Nadam se da je bio u pitanju softverski problem sa windowsom, ali eto vidjet cu kako vrijeme proalzi hoce li vise ledit. Ako bude onda nema sta drugo bit nego hardverski problem sto bi znacilo da dzaba dadoh 500 KM...ali eto nadam se da ce sve bit uredu sada
Pa nemoj cekati da se problem vrati, nego testiraj sistem sa nekim od stres aplikacija. To bi se uvijek trebalo uraditi kada prvi put sastavis racunar ili ubacis novu komponentu.
Jel imaš kakav dobar program za preporučiti?
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#246 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

Memtest86, Prime95, Furmark.
Sad neznam šta ti točno treba ali, evo pojašnjena:
Memtest86-testiranje RAM-a
Prime95-stress test CPU-a
Furmark-stress test GPU-a
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#247 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Cossack wrote:
Nuke wrote:
Bosnian Dragon1 wrote:instalirao sam win 8.1 , i sada iscekuejm da zaledi xd. Nadam se da je bio u pitanju softverski problem sa windowsom, ali eto vidjet cu kako vrijeme proalzi hoce li vise ledit. Ako bude onda nema sta drugo bit nego hardverski problem sto bi znacilo da dzaba dadoh 500 KM...ali eto nadam se da ce sve bit uredu sada
Pa nemoj cekati da se problem vrati, nego testiraj sistem sa nekim od stres aplikacija. To bi se uvijek trebalo uraditi kada prvi put sastavis racunar ili ubacis novu komponentu.
Jel imaš kakav dobar program za preporučiti?
Ja koristim tri za CPU, kao sto sam naveo nekoliko postova iznad, Intel XTU, Aida 64 i ASUS Realbench. Za GPU: 3D Mark, Haven, Valey. Da napomenem da bilo kakav overklok zahtjeva i test stabilnosti od minimum 4-6 sati, za vecu pouzdanost.
Wheatly wrote:Memtest86, Prime95, Furmark.
Sad neznam šta ti točno treba ali, evo pojašnjena:
Memtest86-testiranje RAM-a
Prime95-stress test CPU-a
Furmark-stress test GPU-a
Prime 95 ne koristim, jer takav stres nikad ne mozes postici u normalnom koristenju racunara, plus sto procesor tada vuce ogromnu struju, pogotovo na X99 platformi (AVX i AVX2 instrukcije), tako da postoji velika mogucnost degradacije. Na starijim procesorima se moze koristiti Prime, ali se mora paziti na temperature. Ako imas neki od Haswell-E procesora, ne koristi noviju verziju Primea od 27.9.

Furmark ne bih preporucio nikome, jer to je bukvalno przenje GPU-a, to bi mozda koristio da testiram hladjenje. Testovi koje sam preporucio su sasvim dovoljni, plus igranje igrica.
User avatar
Cossack
Posts: 7147
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#248 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Cossack »

Nuke wrote: Ja koristim tri za CPU, kao sto sam naveo nekoliko postova iznad, Intel XTU, Aida 64 i ASUS Realbench. Za GPU: 3D Mark, Haven, Valey. Da napomenem da bilo kakav overklok zahtjeva i test stabilnosti od minimum 4-6 sati, za vecu pouzdanost.
Wheatly wrote:Memtest86, Prime95, Furmark.
Sad neznam šta ti točno treba ali, evo pojašnjena:
Memtest86-testiranje RAM-a
Prime95-stress test CPU-a
Furmark-stress test GPU-a
Prime 95 ne koristim, jer takav stres nikad ne mozes postici u normalnom koristenju racunara, plus sto procesor tada vuce ogromnu struju, pogotovo na X99 platformi (AVX i AVX2 instrukcije), tako da postoji velika mogucnost degradacije. Na starijim procesorima se moze koristiti Prime, ali se mora paziti na temperature. Ako imas neki od Haswell-E procesora, ne koristi noviju verziju Primea od 27.9.

Furmark ne bih preporucio nikome, jer to je bukvalno przenje GPU-a, to bi mozda koristio da testiram hladjenje. Testovi koje sam preporucio su sasvim dovoljni, plus igranje igrica.
Mene više zanima npr. ako hoću da kupim polovan laptop a htio bih u roku od 30 min max da provjerim jel puca pod opterečenjem odnosno ima li neka od komponenti da ne valja. Šta za to preporučuješ?
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#249 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Cossack wrote: Mene više zanima npr. ako hoću da kupim polovan laptop a htio bih u roku od 30 min max da provjerim jel puca pod opterečenjem odnosno ima li neka od komponenti da ne valja. Šta za to preporučuješ?
Tesko da mozes u tako kratkom roku dobiti neke pouzdane informacije. Ali ako nemas izbora onda probaj ASUS Realbench i ako imas mogucnost memtest (windows verzija) i HD tune.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31560
Joined: 16/04/2011 18:46

#250 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by skafiskafsnjak »

Da li je neko od vas kupovao polovan racunar ? Sta mislite o toj ideji ....
Post Reply