PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#26 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Djubre_ »

Ovo neki kineski zuco.

Kod mene je evo svaku noc otvorena balkonska u sobi i prozor.. nikad nista.. kuca je upitanju.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#27 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by O'zone »

Skyfox wrote: Lani nakon sto nam je prvi put uletio sismis i nakon sto sam ga u 03h ujutro s turbanom na glavi i u pernatoj jakni na +30C ganjao sat vremena da izade, odjurim u Mercur po tu mrezu. Prvi vjetar je otpuhao i kontam ma ulazite pocrkali...

Raid na struju pomaze ali samo protiv nekih buba...
Ja uzeo mrežicu u OBI-u platio nekih 7-8 KM i postavio je prije dvije godine i eno je još stoji doduše prije par noći sam skontao da se pocijepala na jednom mjestu. Znači dobije se ona čičak traka što se zalijepi na okvir prozora i mrežica se samo razapne preko toga i stvarno mi nije jasno kako ti je vjetar otpuhao :?
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#28 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by astrid »

seksan wrote:Bila je jos neka pojava musica-isto slicni osama ali nisu ose. cim dan prodje "umru". :D
Osolika muha?..ovo..
.Image
Kod mene je bila invazija :-)
seksan
Posts: 495
Joined: 23/07/2013 13:10

#29 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by seksan »

astrid wrote:
seksan wrote:Bila je jos neka pojava musica-isto slicni osama ali nisu ose. cim dan prodje "umru". :D
Osolika muha?..ovo..
.Image
Kod mene je bila invazija :-)
JESTEEEEE :thumbup:
User avatar
meth
Posts: 182
Joined: 28/05/2013 22:20

#30 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by meth »

O'zone wrote:Mrežica zakon :thumbup:

Mada ako si mahalaš/šica nemožeš više proturati glavu kroz prozor da vidiš kad ti ko dolazi u komšiluk :mrgreen:
kak'i prozori ba....danas svaka teta uvela video nadzor koji pokriva sve ulice okolo, guli krompir, gleda Ichchu i prati s kim se ona Suljina mala voza...
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#31 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by fantom slobode »

Realna opasnost vreba u nasem gradu, niko vise nije siguran...drzavni organi, ukljucujuci i policiju su takodje na udaru...Osim sto nanosi dusevnu bol, ovaj pauk je vrlo nezgodan, jer utice i na finansijsku situaciju zrtve...Nije u pitanju, novi...lako cemo mi sa novima koje ne susrecemo, sta da radimo sa ovim predatorom i njegovom bratijom...


Image
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#32 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Skyfox »

O'zone wrote:
Ja uzeo mrežicu u OBI-u platio nekih 7-8 KM i postavio je prije dvije godine i eno je još stoji doduše prije par noći sam skontao da se pocijepala na jednom mjestu. Znači dobije se ona čičak traka što se zalijepi na okvir prozora i mrežica se samo razapne preko toga i stvarno mi nije jasno kako ti je vjetar otpuhao :?
Ta cicak traka je bila uzasno tanka i slabo lijepila od pocetka.
emirolini
Posts: 3505
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#33 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by emirolini »

U kuci ili ?
User avatar
Sirri
Posts: 64
Joined: 23/04/2013 22:22

#34 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Sirri »

veze s vezom wrote: Ja ovo sinoc kad sam vidjela sjebala sam se :-) dugo 5 cm minimalno :-)
Kasno sinoć naletih na potpuno istog u kupatilu. Čovječe, prestravila sam se. Tek nakon dugog i nervoznog zurenja nekako sam se usudila da ga stavim na papir i izbacim vani, jer ga nisam mogla ubiti. :roll: Dugo nisam mogla zaspati razmišljajući da slučajno nije koji i u sobi. Aaaa, imam neopisiv strah od ovih životinjica. :run:
User avatar
Ludzak
Posts: 5514
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#35 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Ludzak »

sve dok tarantule i pustinjski paukovi ne budu nastanjivali dobro je, a ovi nasi domaci pauci nisu nista :D
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#36 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by lavorpunvode »

radoznalost me navede da otvorim temu i nakon prve slike me znoj oblio. meni dosta. ne dO mi Bog vidjet ovo na sebi, narocito zbog svoje, tipicno zenske arahnofobije... :run:
User avatar
Ludzak
Posts: 5514
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#37 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Ludzak »

evo ovaj sam pauk uspio uslikat u svojoj sopstvenoj sobi. Bas me zanima kako je uspio ovako velik se privuci u sobu. Sta mislite da me je ujeo? :-) :-D

Image
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#38 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by SSemir »

Ludzak wrote:evo ovaj sam pauk uspio uslikat u svojoj sopstvenoj sobi. Bas me zanima kako je uspio ovako velik se privuci u sobu. Sta mislite da me je ujeo? :-) :-D
hihi, kako si samo lud :-)
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#39 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by astrid »

Ludzak wrote:evo ovaj sam pauk uspio uslikat u svojoj sopstvenoj sobi. Bas me zanima kako je uspio ovako velik se privuci u sobu. Sta mislite da me je ujeo? :-) :-D

Image
Ma ,ovaj je totalno bezopasan..vidis da je neka umjetnicka dusa 8-) :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5514
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#40 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Ludzak »

SSemir wrote:
Ludzak wrote:evo ovaj sam pauk uspio uslikat u svojoj sopstvenoj sobi. Bas me zanima kako je uspio ovako velik se privuci u sobu. Sta mislite da me je ujeo? :-) :-D
hihi, kako si samo lud :-)
Nisi jedini koji mi je to rekao :-) :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5514
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#41 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Ludzak »

astrid wrote:
Ludzak wrote:evo ovaj sam pauk uspio uslikat u svojoj sopstvenoj sobi. Bas me zanima kako je uspio ovako velik se privuci u sobu. Sta mislite da me je ujeo? :-) :-D

Image
Ma ,ovaj je totalno bezopasan..vidis da je neka umjetnicka dusa 8-) :D
i ja sam razmisljao da je mozda umjetnicka dusa, al opet ne bih je dirao za svaki slucaj :-D
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#42 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by celava_dlaka »

Jel iko primjetio ogroman broj osa u gradu ? :D
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#43 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Djubre_ »

celava_dlaka wrote:Jel iko primjetio ogroman broj osa u gradu ? :D
Nije samo u gradu:lol:

Jarane, ja danima ludim ispred kuce svoje. Pa ne mozes sjediti 5 min bez njih. Samo zuje po avliji. Jedna me i ubode neki dan, sto ne nije dva puta u zivotu ubola.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#44 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by KPNCTNJAH »

emirolini wrote:Skoro sam i ovakvog slicnog ubio, isto ga nikad prije nisam vidjao kod nas, debele dlakave nogice, agresivan, isto nekih 2 - 3 cm dug, isto bio u kuci...

Image


zato mi je sad tesko zaspati :D

Kod mene se nesto slicno pojavljuje... otvoren mi prozor preko dana, a imam dosta "zelenila" oko zgrade, pa valjda udju tako... i to samo u jednu sobu :-) ocistim sobu, coskove, sve detaljno i za nekoliko dana vec se neka paucina stvori i vidim par malisana :-) 2-3 centimetra, crni, kad pocne bjezati jedva ga uhvatim... jos pametni, kriju se, kako ja kruzim oko stola tako se i on krije oko jedne noge :D vidjao sam puno gluplje kerove od njih... trudim se da ih ne ubijam, ali nekad je bas tesko uhvatiti ga, a da ga ne ubijem :mrgreen: gadni su pravo, fale mi oni stari "kucni" pauci :D ovi su bas mesnati, kazu covjek ih proguta desetak u toku zivota, a budim se sit u zadnje vrijeme...
uzgajivac
Posts: 536
Joined: 29/04/2013 14:51

#45 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by uzgajivac »

Osolike muhe ili muhe cvjetare (lebdjelice,pršilice) korisni su kukci (predatori) u našim vrtovima jer hrani se biljnim ušima.
Najčešće se nalaze na cvijeću i cvjetnim livadama. Osolike muhe često stradaju zbog svoje sličnosti s osama,ali više nalikuju na muhu nego osu.
Hrane se nektarom,cvjetnim prahom i mednom rosom.Svojim letom oponašaju pčele,ose i druge vrste kukaca da bi se zaštitile od grabljivaca.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#46 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by drugi_profil »

Osolike muhe su preplavile ovo ljeto, a sad i ose zbog dobrog roda sveg voca.
Ono sto sam ja primjetio da je ove godine dosta manje ptica. Imam vikendicu u planini, u dosta ruralnom kraju. Prosle godine i ranijih godina, bilo je jako puno raznih ptica, najvise onih nalik na vrapce sto lete medju krosnjam i manevrisu nevjerovatno precizno, zatim svrake, i jos puno nekih vecih i manjih vrsta koje ne poznajem. Ove godine vidjam samo svrake. Vrapci su glavni terminatori za letece insekte koliko ja znam.
Poremecaj kod jedne vrste izaziva lancanu reakciju, pa je vjerovatno i pojava cudnih pauka (a i kod mene ih ima bezbroj, samo sto ih ja mnozim sa nulom pa ne zagledam) ima neke veze sa tim. To je od sezone do sezone. Sljedece mozda ne bude uopste dovoljno insekata da zavrse oprasivanje, kao sto je to bilo lani zbof dugotrajnog snijega, pa je rod voca bio izuetno slab, uz kasni mraz i susu kao dodatne nepogode.
User avatar
zoza
Posts: 496
Joined: 02/04/2013 12:15

#47 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by zoza »

34sf4drgu67d25 wrote:Image

:lol:
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#48 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by ZeKoU »

Raja pozdrav,

Malo stara tema, ali nije zajebancija. Sinoc sam bio zrtva. Ne znam o kojoj se vrsti radi ali onaj sto plete guste mreze, sa smedjim zatkom i smedje-prosaranim nogama. Bio je velik bar 1.5 centimetar u precniku. Prije par dana prvo sam vidio da je na prozoru zgrade ispleo jaku mrezu. Nisam ga htio dirati i kvariti to. Onda sam po onoj vrucini malo morao izraciti stan i tada sam otvorio taj prozor a skroz bio zaboravio na njega. On je usao i ja ga nisam vidio. Tokom spavanja moje noge su bile blize tom prozoru i pošteno me žvajznuo. Rana samo raste, boli i otiče. Pokušavam da normalno hodam, ali evo morat ću nogu osloboditi svakog pritiska i mirovati vikend. Nasao sam ga prije par sati na cijevi od radijatora nakon sto je izgamizao i roknuo ga headshot-om.

Image

Naravno prva stvar koju cu uraditi dok se noga povrati je otici i kupiti mrezice. U dolini ove gadljive Miljacke svasta raste i ulazi...stvarno fuj...

Cuvajte se dakle, nije zajebancija...
splinter
Posts: 7450
Joined: 08/10/2011 12:28

#49 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by splinter »

Kako je taćno izgledao pauk, ima li slika ovdje na temi već ?
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#50 Re: PAZNJA: Novi? pauk u Bosni i Hercegovini

Post by Anestezija »

Mislio od dlaka na nozi da je drugi pauk :D
Post Reply