Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5276 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

boshniak wrote:Danas sam razgovarao sa paypal podrškom i nešto su mi čačkali po accountu, i kad tokom otvaranja dobio sam potpuno novi izgled paypal-a, ali samo kad se logujem i onda otvorim preko ovog linka, nije mi business account, može li neko provjeriti da li je i kod vas novi design preko ovog linka:
https://www.paypal.com/businessexp/summary
vratili su na stari izgled. a na linku sto si ti poslao, jeste novi -novi dizajn
Last edited by victom on 01/03/2021 05:54, edited 2 times in total.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5277 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

victom wrote:
boshniak wrote:Danas sam razgovarao sa paypal podrškom i nešto su mi čačkali po accountu, i kad tokom otvaranja dobio sam potpuno novi izgled paypal-a, ali samo kad se logujem i onda otvorim preko ovog linka, nije mi business account, može li neko provjeriti da li je i kod vas novi design preko ovog linka:
https://www.paypal.com/businessexp/summary
vratili su na stari izgled. a na linku sto si ti poslao, jeste novi -novi dizajn
Eh sad fora je u tome što mogu povlačiti novac samo preko tog linka, kad idem preko starog interface-a izbacuje mi onu standardnu gresku "internal server error", tako da ako neko ima problem može pokušati povući novac sa novim interface-om.
thisduderocks
Posts: 4
Joined: 01/06/2008 16:43

#5278 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by thisduderocks »

Pozdrav svima,
živim u HR. Htio sam povremeno roditeljima poslati do 100E za osobe potrebe. Na stranicama Hrvatske Pošte (Western Union) gledao sam naknade za slanje novca. Za moj iznos naknada bi bila 75 kuna (cca. 20KM).

Imam Paypal, no nikada nisam povlačio lovu.

Mama ima Visu, tekući račun u UniCredit. Može li mi netko reći koliko bi njoj sjelo na tekući ako bi joj poslao 100E sa svog PayPala? Ja ću joj odraditi sve korake u vezi otvaranja PP računa i izdavanja naloga.

Hvala!
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5279 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by phillie »

Mislim da joj nece biti puno manja od te provizije koju ti uzima western union. Osim toga, WU-om ce novac imati odmah, dok kod PP-a ce cekati i mjesec dana (ako joj sredstva odu na hold). Da i ovo, Unicredit "izbacuje" Visu i mjenja je Mastercardom, koja se ne moze koristiti na Paypalu, pa su i tu moguce komplikacije.
Na tvom mjestu bih izabrao WU.
Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#5280 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

thisduderocks wrote:Pozdrav svima,
živim u HR. Htio sam povremeno roditeljima poslati do 100E za osobe potrebe. Na stranicama Hrvatske Pošte (Western Union) gledao sam naknade za slanje novca. Za moj iznos naknada bi bila 75 kuna (cca. 20KM).

Imam Paypal, no nikada nisam povlačio lovu.

Mama ima Visu, tekući račun u UniCredit. Može li mi netko reći koliko bi njoj sjelo na tekući ako bi joj poslao 100E sa svog PayPala? Ja ću joj odraditi sve korake u vezi otvaranja PP računa i izdavanja naloga.

Hvala!
4.7% + 0.35€, znači na 100€ provizija će ti biti 5,05€ ili oko 10KM. Taman duplo manje nego sa WU. Ali imaj u vidu da za BiH PayPal ne poznaje lične potrebe već sve tretira kao prodaju. Što znači da će primalac morati čekati prvo do mjesec dana da pare postanu operativne pa onda povući uz dodatnu proviziju od 4€ ili čekati prvi u sljedećem mjesecu da se pare automatski povuku bez provizije.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5281 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by 530i »

thisduderocks wrote:Pozdrav svima,
živim u HR. Htio sam povremeno roditeljima poslati do 100E za osobe potrebe. Na stranicama Hrvatske Pošte (Western Union) gledao sam naknade za slanje novca. Za moj iznos naknada bi bila 75 kuna (cca. 20KM).

Imam Paypal, no nikada nisam povlačio lovu.

Mama ima Visu, tekući račun u UniCredit. Može li mi netko reći koliko bi njoj sjelo na tekući ako bi joj poslao 100E sa svog PayPala? Ja ću joj odraditi sve korake u vezi otvaranja PP računa i izdavanja naloga.

Hvala!
Možeš poslati i poštom novac direktno.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5282 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

Primjetio sam da Raiffeisen banka uzima 1% na svaku transakciju sa inostrastvom. I na uplatu i na isplatu.

Primjer:
Isplatim 100 KM sa Paypala na RF karticu, Raiffeisen uzme 1 KM.
Kupim nešto na Internetu-u za 100 KM i direktno platim sa Raiffeisen VISA elektron karticom, Raiffeisen uzme 1 KM

I to ne uzmu odmah, već poslije nekog perioda. Samo vidiš nestaje lova za računa.

Kakva je situacija kod drugih banaka ?
Last edited by victom on 01/03/2021 05:54, edited 2 times in total.
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5283 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by phillie »

Ista. Naplacuju ti konverziju strane valute u domacu (i obratno).

Jbt, pa vi bi da banke nista ne zaradjuju :D :D :D
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#5284 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by ado_sar »

phillie wrote:Ista. Naplacuju ti konverziju strane valute u domacu (i obratno).

Jbt, pa vi bi da banke nista ne zaradjuju :D :D :D
nije tacno. nemaju sve banke 1% na konverziju.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5285 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

Evo dobar način za one koji barataju većim iznosima na Paypalu a žele da izbjegnu auto-transfer svakog mjeseca, samo izvadite VISA karticu u Sberbanci, postavite je kao karticu za auto-transfer, i na nju vam neće moći povlačiti iznose veće od 500KM, odnosno paypal pošalje ali pare se vrate na account, znači potrebno je samo da na računu imate više od 500KM, a dodate i vašu drugu karticu od neke druge banke na koju povlačite novac po potrebi.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5286 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by holowey »

boshniak wrote:Evo dobar način za one koji barataju većim iznosima na Paypalu a žele da izbjegnu auto-transfer svakog mjeseca, samo izvadite VISA karticu u Sberbanci, postavite je kao karticu za auto-transfer, i na nju vam neće moći povlačiti iznose veće od 500KM, odnosno paypal pošalje ali pare se vrate na account, znači potrebno je samo da na računu imate više od 500KM, a dodate i vašu drugu karticu od neke druge banke na koju povlačite novac po potrebi.
moze li uputa kako po novom dizajnu stranice staviti auto-transfer na novu karticu?
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5287 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by phillie »

ado_sar wrote:
phillie wrote:Ista. Naplacuju ti konverziju strane valute u domacu (i obratno).

Jbt, pa vi bi da banke nista ne zaradjuju :D :D :D
nije tacno. nemaju sve banke 1% na konverziju.
Koje banke su u pitanju?
Evo dobar način za one koji barataju većim iznosima na Paypalu a žele da izbjegnu auto-transfer svakog mjeseca, samo izvadite VISA karticu u Sberbanci, postavite je kao karticu za auto-transfer, i na nju vam neće moći povlačiti iznose veće od 500KM, odnosno paypal pošalje ali pare se vrate na account, znači potrebno je samo da na računu imate više od 500KM, a dodate i vašu drugu karticu od neke druge banke na koju povlačite novac po potrebi.
Zar se ne moze vise povlaciti mimo auto-transfera? Nije mi bas jasno ovo sto si napisao, pa zato pitam.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5288 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

Evo dobar način za one koji barataju većim iznosima na Paypalu a žele da izbjegnu auto-transfer svakog mjeseca, samo izvadite VISA karticu u Sberbanci, postavite je kao karticu za auto-transfer, i na nju vam neće moći povlačiti iznose veće od 500KM, odnosno paypal pošalje ali pare se vrate na account, znači potrebno je samo da na računu imate više od 500KM, a dodate i vašu drugu karticu od neke druge banke na koju povlačite novac po potrebi.
Zar se ne moze vise povlaciti mimo auto-transfera? Nije mi bas jasno ovo sto si napisao, pa zato pitam.[/quote]

Može se povlačiti mimo autotransfera, ali limit kod Sberbanke je 500KM, znači ako se pokuša povući ručno ili putem autotransfera veći iznos od 500KM neće proći kod Sberbanke. Ako neko ima veće svote novca na Paypal računu i ne želi da mu se to automatski povlači svakog prvog u mjesecu jednostavno doda VISA karticu Sberbanke i pare će mu ostati na paypalu, a može povlačiti ručno na njihovu karticu do 500KM. Zato je bolje imati još jednu karticu neke banke koja nema limit i na koju može povući po potrebi iznose veće od 500KM.

Osim ako u Sberbanci u dogledno vrijeme ne ukinu taj limit.
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5289 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by phillie »

boshniak wrote:
Evo dobar način za one koji barataju većim iznosima na Paypalu a žele da izbjegnu auto-transfer svakog mjeseca, samo izvadite VISA karticu u Sberbanci, postavite je kao karticu za auto-transfer, i na nju vam neće moći povlačiti iznose veće od 500KM, odnosno paypal pošalje ali pare se vrate na account, znači potrebno je samo da na računu imate više od 500KM, a dodate i vašu drugu karticu od neke druge banke na koju povlačite novac po potrebi.
Zar se ne moze vise povlaciti mimo auto-transfera? Nije mi bas jasno ovo sto si napisao, pa zato pitam.
Može se povlačiti mimo autotransfera, ali limit kod Sberbanke je 500KM, znači ako se pokuša povući ručno ili putem autotransfera veći iznos od 500KM neće proći kod Sberbanke. Ako neko ima veće svote novca na Paypal računu i ne želi da mu se to automatski povlači svakog prvog u mjesecu jednostavno doda VISA karticu Sberbanke i pare će mu ostati na paypalu, a može povlačiti ručno na njihovu karticu do 500KM. Zato je bolje imati još jednu karticu neke banke koja nema limit i na koju može povući po potrebi iznose veće od 500KM.

Osim ako u Sberbanci u dogledno vrijeme ne ukinu taj limit.[/quote]

Ili jednostavno, umjesto dodavanja Sberbank kartice, povlaciti rucno novac (prije perioda 01-03 u mjesecu) na vec dodatu karticu neke druge banke.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5290 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

phillie wrote:
boshniak wrote:
Evo dobar način za one koji barataju većim iznosima na Paypalu a žele da izbjegnu auto-transfer svakog mjeseca, samo izvadite VISA karticu u Sberbanci, postavite je kao karticu za auto-transfer, i na nju vam neće moći povlačiti iznose veće od 500KM, odnosno paypal pošalje ali pare se vrate na account, znači potrebno je samo da na računu imate više od 500KM, a dodate i vašu drugu karticu od neke druge banke na koju povlačite novac po potrebi.
Zar se ne moze vise povlaciti mimo auto-transfera? Nije mi bas jasno ovo sto si napisao, pa zato pitam.
Može se povlačiti mimo autotransfera, ali limit kod Sberbanke je 500KM, znači ako se pokuša povući ručno ili putem autotransfera veći iznos od 500KM neće proći kod Sberbanke. Ako neko ima veće svote novca na Paypal računu i ne želi da mu se to automatski povlači svakog prvog u mjesecu jednostavno doda VISA karticu Sberbanke i pare će mu ostati na paypalu, a može povlačiti ručno na njihovu karticu do 500KM. Zato je bolje imati još jednu karticu neke banke koja nema limit i na koju može povući po potrebi iznose veće od 500KM.

Osim ako u Sberbanci u dogledno vrijeme ne ukinu taj limit.
Ili jednostavno, umjesto dodavanja Sberbank kartice, povlaciti rucno novac (prije perioda 01-03 u mjesecu) na vec dodatu karticu neke druge banke.[/quote]

Ne razumijes me, npr neko ima na paypalu 4000USD, i ne želi da mu se taj novac povuče na karticu, jednostavno želi da povlači po potrebi, on može dodati karticu Sberbanke i toliki iznos mu nikad neće automatski leći na njegov bankovni račun, jer će sberbanka odbiti svako povlačenje veće od 500KM.

Eh sad kad želi da povlači po potrebi po npr 1000USD, treba imati dodatnu karticu neke druge banke na koju može povući željeni iznos po potrebi uz proviziju od 5USD.
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5291 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by phillie »

Aha, sad se razumijemo profesore :D Nije naglaseno bilo ako se ne zeli povuci cijeli iznos sa paypala u mjesecu.

Samo da se ne sjete naplacivati "neuspjelu transakciju" :D
User avatar
spree
Posts: 7883
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#5292 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by spree »

thisduderocks wrote:Pozdrav svima,
živim u HR. Htio sam povremeno roditeljima poslati do 100E za osobe potrebe. Na stranicama Hrvatske Pošte (Western Union) gledao sam naknade za slanje novca. Za moj iznos naknada bi bila 75 kuna (cca. 20KM).

Imam Paypal, no nikada nisam povlačio lovu.

Mama ima Visu, tekući račun u UniCredit. Može li mi netko reći koliko bi njoj sjelo na tekući ako bi joj poslao 100E sa svog PayPala? Ja ću joj odraditi sve korake u vezi otvaranja PP računa i izdavanja naloga.

Hvala!
A da probas otvoriti racun u addiko banci tu u hr i onda sad roditeljima karticu da oni povlace novac u bih. Nisam siguran da li to moze iz hr u bih, ali obrnuto sigurno moze. Ja kad god idem u hr uopste ne razmjenjujem lovu, nego odem na bankomat addika i uzmem tamo kune po srednjem kursu bez provizije.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5293 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

Unicredit banka nema proviziju ni na uplate ni na isplate. 0%
Što bi im (RF i slični) davao 1% nizašta.

Image
Last edited by victom on 01/03/2021 05:54, edited 2 times in total.
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5294 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by phillie »

odakle iscupa ovu sliku, gledam sportske naslove, pa kontam, otkud Malme, kako City jedva kad je poderao, pa nisu Real i PSG igrali sinoc...kad skontah da je ih 2015-te :D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5295 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

phillie wrote:odakle iscupa ovu sliku, gledam sportske naslove, pa kontam, otkud Malme, kako City jedva kad je poderao, pa nisu Real i PSG igrali sinoc...kad skontah da je ih 2015-te :D
lol

Prvobitna reklama je bila:

Uzmite paket X i ostvarite
popuste sa Raiffeisen karticom.
(napisano isto ovako u dva reda)

Bila reklama na velikom oglasu u RF banci. I kad pokriješ prvi red, ostane "popuste sa Raiffeisen karticom"
I onda ja mobitelom uslikam samo drugi red i stavim online. Ili napravim montazu kao ovu gore.
Naon toga su promjenili redosljed riječi. :D
Last edited by victom on 01/03/2021 05:54, edited 2 times in total.
ambition
Posts: 469
Joined: 17/02/2013 18:58

#5296 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by ambition »

Jel bi mi moglo proći to da nazovem call centar paypala i zatražim da mi se pare sa on holda prebace u available balance?
Nije vezano za e-bay, uplata je od strane klijenta. Čista historija i dosta transakcija sam imao. jel prolazi ovo?
jer čuvanje novca od strane pp punih 30 dana mi je fuj, pa nije ni 21 nego baš 30. :skoljka:

btw. note za sve: probao sam da šaljem invoice klijentu i on je platio, a pare su svejedno na on hold. (plus mi je skinulo 9.6 $ fees) tako da ta opcija ne radi kao ona zlatna prijašnja "confirm receipt". Joj kako sam samo volio tu opciju.
U suštini paypal je sad ukinuo bukvalno sve opcije da dobijete svoje novce bez čekanja (ako nema neka behind the scenes) (ako neko zna nek govori).
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5297 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

ambition wrote:Jel bi mi moglo proći to da nazovem call centar paypala i zatražim da mi se pare sa on holda prebace u available balance?
Nije vezano za e-bay, uplata je od strane klijenta. Čista historija i dosta transakcija sam imao. jel prolazi ovo?
jer čuvanje novca od strane pp punih 30 dana mi je fuj, pa nije ni 21 nego baš 30. :skoljka:

btw. note za sve: probao sam da šaljem invoice klijentu i on je platio, a pare su svejedno na on hold. (plus mi je skinulo 9.6 $ fees) tako da ta opcija ne radi kao ona zlatna prijašnja "confirm receipt". Joj kako sam samo volio tu opciju.
U suštini paypal je sad ukinuo bukvalno sve opcije da dobijete svoje novce bez čekanja (ako nema neka behind the scenes) (ako neko zna nek govori).
Neće proći, reći će ti da sistem sam radi i da zbog tvoje i sigurnosti svog klijenta novac mora biti na ON HOLD. U suštini paypal voli novac, i za 30dana na onhold vjerovatno rade sa našim novcem (ulaganja, kratkorocna finanisranja i sl), i dodatno zarađuju jer u pitanju su ogromne "ON HOLD" svote novca.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5298 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:53, edited 1 time in total.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5299 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:53, edited 1 time in total.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#5300 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by ado_sar »

mehoxy wrote:Niko ne zna ?
Znamo svi, al je to sve napisano na ovoj temi vec jedno hiljadu puta. Protabiri malo
Post Reply