Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#5101 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Toffee karamela »

...
Last edited by Toffee karamela on 10/05/2017 19:03, edited 1 time in total.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#5102 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tvojkomsija »

Koji papiri mi trebaju da napravim debitnu Visa karticu u rajfajzenu?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5103 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

tvojkomsija wrote:Koji papiri mi trebaju da napravim debitnu Visa karticu u rajfajzenu?
Mislim da kod svih traze CIPS potvrdu o prebivalistu i kopiju licne karte.
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#5104 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by free_too »

SanskiBiser wrote:
MrShadow wrote:
SanskiBiser wrote:Jel to samo RF banka trazi izvode sa PayPal ? :lol:
ja odoh otvoriti racun u Unicredit, RBBH me je ispizdio s glupostima u zadnje vrijeme, a ovo danas je prevrsilo svaku mjeru.
Koristimo kod njih i ja i cijela porodica racune, imaju sve informacije o meni, gdje radim, primam platu na njih i onda me zovu da potpisem da ne finansiram terorizam, ma nek idu u vraziju mater
Sad kod mene komsinica bila isto joj trazili da donese izvode i potpise izjavu iz RF banke, zena prima od rodbine pare iz USA, glupo im je to, PayPal je korporacija koja je xxxxx puta veca i jaca od njihove posrane franzisne bankice i koja ima svoje mehanizme zastite od pranja novca i finansiranja terorizma i sad oni se nasli pametni i neko iz agencije za bankarstvo a ovamo ne mogu da usvoje set zakona o pranju novca vec godinama stalno smo na sivoj nekoj listi. :lol:

Kontam trebalo bi to prijaviti Paypalu da vidimo sta oni misle o tome. :D
Sanski ima li nastavak ove price ili se zavrsilo s time :D I got the same call iz UC :D :run:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8796
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5105 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

free_too wrote:

Sanski ima li nastavak ove price ili se zavrsilo s time :D I got the same call iz UC :D :run:

Pazi kako je meni pravnik objasnio radi se o zloupotrebi ili nenamjerno usljed neznanja pogresnom tumacenju i koristenju zakona.
Član 6.
(Identifikacija i praćenje klijenta)
(1) Obveznik je dužan preduzeti mjere identifikacije i praćenja klijenta prilikom:
a) uspostavljanja poslovnog odnosa s klijentom;
b) obavljanja transakcije u iznosu 30.000 KM ili više bez obzira da li je transakcija obavljena
u jednoj operaciji ili u nekoliko evidentno povezanih transakcija
;
c) postojanja sumnje u vjerodostojnost i adekvatnost prethodno dobivenih informacija o
klijentu ili stvarnom vlasniku;
d) postojanja sumnje na pranje novca ili finansiranje terorističkih aktivnosti u pogledu
transakcije ili klijenta bez obzira na iznos transakcije.
"
Znaci ovo pod a, c to se regulise licnim kartama i potvrdom o prebivalistu.

Ostaje ti pod B ili D, znaci ako imas transakcije od 30.000 KM ili vise transakcija a u tom iznosu a koje su EVIDENTNO povezane, znaci moze se dokazati povezanost, onda vrijedi pod B. Recimo 6 uplata na devizni racun po 5000 KM od iste osobe ili firme, organizacije cak i u duzem vremenskom periodu bi mogao da dovede do toga da se aktivira pod B.

D. Znaci postojanje sumnje na pranje novca ili finansiranje teroristickih aktivnosti bez obzira na iznos transakcije, tu im mozes biti sumnjiv ti recimo ako dolazis kao vehabija obucen i osisan s onom bradom u filijalu pa da posumnjaju :lol:
Problem PayPal servisa je da on sluzi kao proksi dakle tvoja banka ne moze imati uvid u to ko ti salje novac, oznaka na izvodu je Paypal,
dakle oni traze da vide ko ti salje novac na PayPal, pri tome bi morali imati osnovanu sumnju na pranje novca ili finansiranje teroristickih aktivnosti. Naravno pri tome zaboravljaju ili ne znaju da PayPal koji je gigantska korporacija, ima svoj citav sistem zastite od pranja novca i finansiranja teroristickih aktivnosti, poseban algoritam flagovanja accounts koji je tajna ne zna se sta ga sve moze aktivirati, ne treba ti dalji primjer od nasih dijasporaca u USA koji su prije nekoliko godina preko PayPal finansirali ISIL, PayPal racun im bio flagovan i dojava napravljena FBI na sumnjive transakcije i tu je pocela istraga.... i da je svaki korisnik se obavezao prihvatanjem PayPal TOS da nece koristiti PayPal za takve radnje:
Prohibited Activities

You may not use the PayPal service for activities that:

violate any law, statute, ordinance or regulation.
relate to transactions involving (a) narcotics, steroids, certain controlled substances or other products that present a risk to consumer safety, (b) drug paraphernalia, (c) cigarettes, (d) items that encourage, promote, facilitate or instruct others to engage in illegal activity, (e) stolen goods including digital and virtual goods, (f) the promotion of hate, violence, racial intolerance or the financial exploitation of a crime, (g) items that are considered obscene, (h) items that infringe or violate any copyright, trademark, right of publicity or privacy or any other proprietary right under the laws of any jurisdiction, (i) certain sexually oriented materials or services, (j) ammunition, firearms, or certain firearm parts or accessories, or (k) certain weapons or knives regulated under applicable law.
relate to transactions that (a) show the personal information of third parties in violation of applicable law, (b) support pyramid or ponzi schemes, matrix programs, other "get rich quick" schemes or certain multi-level marketing programs, (c) are associated with purchases of annuities or lottery contracts, lay-away systems, off-shore banking or transactions to finance or refinance debts funded by a credit card, (d) are for the sale of certain items before the seller has control or possession of the item, (e) are by payment processors to collect payments on behalf of merchants, (f) are associated with the sale of traveler's checks or money orders, (g) involve currency exchanges or check cashing businesses, (h) involve certain credit repair, debt settlement services, credit transactions or insurance activities, or (i) involve offering or receiving payments for the purpose of bribery or corruption.
involve the sales of products or services identified by government agencies to have a high likelihood of being fraudulent.
Pri tome banke najvjerovatnije ne znaju da za svaku pojedinacnu transakciju koja prekrsi ovo sto je navedeno u PayPal TOS korisnik PayPal moze biti terecen sa po 2500$ odstete koju mora isplatiti PayPal.

11.7 Acceptable Use Policy Violations. If you violate the Acceptable Use Policy then in addition to the above actions you will be liable to PayPal for the amount of PayPal’s damages for each violation of the Acceptable Use Policy. You agree that $2,500.00 USD (or equivalent) per transaction in violation of the Acceptable Use Policy is presently a reasonable minimum estimate of PayPal’s klix damages considering all currently existing circumstances, including the relationship of the sum to the range of harm to PayPal that reasonably could be anticipated because due to the nature of the violations of the Acceptable Use Policy, klix damages would be impractical or extremely difficult to calculate. PayPal may deduct such damages directly from any existing balance in the offending Account, or any other Account you control.
Ono sto je olaksavajuca okolnost za one kojima je trazen izvod transakcija sa PayPal je to da ti PPal ostavlja po TOS potpuno otvoreno i ne krsis TOS ako taj izvod pokazes svojoj banci. Sto se tice donosenja racuna to je vec pretjerivanje...

Dakle sumnja bi trebala biti osnovana pod D i morali bi ti to saopstiti, problem je to sto osnovana sumnja moze kod banaka biti samo na osnovu dojave (policija, SIPA, poreska uprava...) i eventualno ako nosis 3/4 pantalone :lol: , sve ostalo je maltreitranje klijenta. Ima ljudi koje znam koji godinama primaju novac preko PayPal i to velike iznose u RF banci i niko ih jos nije zvao...mozda postoji neka kvota ili random selection reda radi koju moraju da imaju...
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#5106 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by free_too »

[quote="SanskiBiser"][/quote]

De upali PM i PM me :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8796
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5107 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

free_too wrote:
SanskiBiser wrote:
De upali PM i PM me :D

ma nema potrebe, sve sam ti rekao sto treba :lol: ,

Bitno da znas da izvode sa PayPal ne prosljedjuju dalje, ostaju u Banci pa ako zatreba.... :evil:
free_too
Posts: 373
Joined: 02/07/2014 19:23

#5108 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by free_too »

SanskiBiser wrote:
free_too wrote:
SanskiBiser wrote:
De upali PM i PM me :D

ma nema potrebe, sve sam ti rekao sto treba :lol: ,

Bitno da znas da izvode sa PayPal ne prosljedjuju dalje, ostaju u Banci pa ako zatreba.... :evil:
Ne zelis mi biti BFF :( :bolesna: :pasamoj:

Nasli su koga ce :izet:
Raptor44
Posts: 365
Joined: 25/03/2017 14:02

#5109 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Raptor44 »

Poslali su mi refund sa ebaya 31 maja,i nalazi se transakcija na paypalu ali i dalje ne mogu koristiti taj novac,da li postoji neki rok koliko vremena mora proći da bi se novac mogao koristiti nakon refunda ?
Pare su direktno na kartici,jer balans na paypalu stoji i dalje na 0$
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5110 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kloniran »

par dana
IstinitaPoruka
Posts: 368
Joined: 06/10/2015 14:27

#5111 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by IstinitaPoruka »

Istu stvar je uradila i banka Sparkasse.
Znači pritisak je vjerovatno na njih, na sve banke. Pitao šta ako odbijem da dostavim, kaže može samo kao gore biti po tebe (mislim wtf, ne finansiram niti me ko plaća za terorizam). Ipak sam na kraju dostavio, iako je glupo i to su privatne stvari šta sam sve radio sa tim novcem (sve transakcije prema kupovini sa moje strane), te uplate na moj račun tipa refunda, nekih zarada itd.
No, imam neki drugi problem sa PayPalom i ebayom.
Pokušao sam kupiti sa svog Ebay naloga sa svog PayPal računa nešto iz Amerike i dobio sam slijedeće:
Sorry, this payment option isn't available. Here are your options:
Select a different payment option.
Contact PayPal customer service to resolve this issue.
Probao sam slijedeće opcije: Shipovati na svoje ime ovdje u Bosni kao i shipovati na drugo ime u Americi i nije mi dozvolilo. Također sam zahtijevao i 'Request total', ni to nije prošlo.
Pisao sam PayPalu i čekam sad šta će odgovoriti..
Je li neko imao sličan problem?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5112 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

Moje transakcije su toliko male da mi RF još nije poslala obavijest hahaha. Najjači mjesec bude 100-150KM mjesečno, svi ostali ispod 100KM mjesečno, zna bit i po jedva 10-20KM mjesečno, pa su skontali ovaj ako bude finansirao terorizam sa ovolikim parama nema od terorizma ništa hahahaha.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8796
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5113 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

Mehemed wrote:Moje transakcije su toliko male da mi RF još nije poslala obavijest hahaha. Najjači mjesec bude 100-150KM mjesečno, svi ostali ispod 100KM mjesečno, zna bit i po jedva 10-20KM mjesečno, pa su skontali ovaj ako bude finansirao terorizam sa ovolikim parama nema od terorizma ništa hahahaha.
Sta ti nisi cuo za taj neki mikroterorizam? :shock: :lol:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5114 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

Hahahahaha, to valjda za plastične pištolje i puške, kao i za terorizam petardama :lol: :lol: :lol:
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5115 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak »

Da li je neko danas imao problem da mu se transakcije ne pojavljuju na paypalu. Znači naručeno 2 puta sa ebay, narudzba uredno prosla, ali novac skinut sa bankovnog računa ali transakcije se nisu pojavile u paypal activity. Plaćeno je paypalom, nije direktno karticom
Giancarlo
Posts: 486
Joined: 26/12/2008 21:22

#5116 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Giancarlo »

Kolika bi bila provizija na nekih 100KM (ili u vrijednosti eura ili dolara) koje bih poslao u Hrvatsku ?
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5117 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

Giancarlo wrote:Kolika bi bila provizija na nekih 100KM (ili u vrijednosti eura ili dolara) koje bih poslao u Hrvatsku ?
Provizija se odbija primaocu od sume koju si poslao. Od 50EUR koje pošalješ iz BiH primaocu u Hrvatskoj će odbiti 4.7%+€0.35, znači 2.7EUR. Pri slanju možeš izabrati da ti platiš naknadu a da se primaocu ništa ne oduzima.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#5118 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by HB_BHF »

Hoću da pošaljem pare preko PayPal-a u BiH i pokušao sam preko Mastercard, i neće. Rekao prijatelju da proba izvaditi Visa karticu, što je i uradio, ali opet isti problem. Mastercard je u Unicredit, a Visa u Sparkasse...
U čemu je problem?
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#5119 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by plucna mahramica »

Bile su mi pare on hold na paypalu standardno 30 dana, danas su pustene, ali na balance, jesam li fulio auto withdraw, tj jel moram cekati sada do kraja ovog mjeseca da legnu na karticu bez provizije?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5120 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

plucna mahramica wrote:Bile su mi pare on hold na paypalu standardno 30 dana, danas su pustene, ali na balance, jesam li fulio auto withdraw, tj jel moram cekati sada do kraja ovog mjeseca da legnu na karticu bez provizije?
Da. Automatski se desi od 01. do 03. dana u mjesecu, tako da si ofulao najmanje 6 dana.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5121 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kloniran »

HB_BHF wrote:Hoću da pošaljem pare preko PayPal-a u BiH i pokušao sam preko Mastercard, i neće. Rekao prijatelju da proba izvaditi Visa karticu, što je i uradio, ali opet isti problem. Mastercard je u Unicredit, a Visa u Sparkasse...
U čemu je problem?
prijatelj mora ukljuciti opciju primanja novca inace ga nikad nece primiti :mrgreen:
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#5122 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by HB_BHF »

kloniran wrote:
prijatelj mora ukljuciti opciju primanja novca inace ga nikad nece primiti :mrgreen:
Gdje se to uključuje? Pa da ga primi :D
Saka
Posts: 2597
Joined: 25/02/2011 11:49

#5123 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

HB_BHF wrote:
kloniran wrote:
prijatelj mora ukljuciti opciju primanja novca inace ga nikad nece primiti :mrgreen:
Gdje se to uključuje? Pa da ga primi :D
Nema nikakve opcije primanja novca koja se treba uključiti. Svakakve dezinformacije se šire ovdje.
Novac se može primiti samo na VISA karticu, dakle Master odmah otpada. Ostalo je do banke, neke ne mogu primiti novac iako je VISA u pitanju. Sa Sparkasse nemam iskustva, nek ti napiše neko ko je ima da li prima novac na nju.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5124 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kloniran »

Saka wrote:
HB_BHF wrote:
kloniran wrote:
prijatelj mora ukljuciti opciju primanja novca inace ga nikad nece primiti :mrgreen:
Gdje se to uključuje? Pa da ga primi :D
Nema nikakve opcije primanja novca koja se treba uključiti. Svakakve dezinformacije se šire ovdje.
Novac se može primiti samo na VISA karticu, dakle Master odmah otpada. Ostalo je do banke, neke ne mogu primiti novac iako je VISA u pitanju. Sa Sparkasse nemam iskustva, nek ti napiše neko ko je ima da li prima novac na nju.
Ima opcija, tj. bila je, bas cu sutra potraziti je li jos uvijek na paypal ili su je ukinuli.
Ispade jedini ti pametan a desetine nas ovdje sto su morale ukljuciti tu opciju glupi i sire dezinformacije :-)

I nije obaveza imati debitnu/kreditnu karticu da bi primio novac na paypal.
A umjesto kartice se moze linkovati i racun u banci.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5125 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kloniran »

HB_BHF wrote:
kloniran wrote:
prijatelj mora ukljuciti opciju primanja novca inace ga nikad nece primiti :mrgreen:
Gdje se to uključuje? Pa da ga primi :D
Izgleda da je ukinuta ta opcija,znam sigurno da je bila jer ja prije par godina nisam mogao primiti novac dok nisam chekirao tu opciju.
Sad nek provjeri da mu nije iskljuceno automatsko povlacenje novca na kraju mjeseca, izgleda da i to zna praviti problem kod nekih racuna.
žedit i nek ocisto historiju i cookie u browseru
Post Reply