Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Dedda
Posts: 196
Joined: 06/06/2006 17:26
Location: Sarajevo

#1 Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Dedda »

Evo drugovi, sa Vas obavjestim kao dobra vila.
Paypal je poceo sa radom i u Bosni i Hercegovini kao i u Hrvatskoj.
Nakon ogromnog znojenja, potpisivanja peticija, napokon je i nasa zemlja ugledala svijetlo dana sto se koristenja paypala tice.
U samom pocetku, necete moci placati preko paypala, nego samo primati novac i donacije.
Nedim

Evo pregleda zemalja koje imaju mogucnost koristenja Paypal-a
https://www.paypal.com/cgi-bin...roved- ... es-outside
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#2

Post by revolutia »

eh odlicno..hvala Bogu da smo i to docekali..nego link ti ne fercera...???
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#3 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by kub lajkan »

Dedda wrote:U samom pocetku, necete moci placati preko paypala, nego samo primati novac i donacije.
Otvorena nova cevabdzinica, ali u pocetku necete moci naruciti cevape, nego samo luk i jogurt... :D
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#4 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eshek »

kub lajkan wrote:
Dedda wrote:U samom pocetku, necete moci placati preko paypala, nego samo primati novac i donacije.
Otvorena nova cevabdzinica, ali u pocetku necete moci naruciti cevape, nego samo luk i jogurt... :D
:lol: :lol: :lol:
Kukuruz_Barbe-q
Posts: 1041
Joined: 09/01/2005 22:25

#5

Post by Kukuruz_Barbe-q »

ako još nećemo moći primati novac putem PayPala, od danas ćemo barem moći kupovati na internetu ili slati novac
ispade obratno
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#6

Post by Karabaja »

Hajd sad nek mi neko tačno objasni šta moram raditi ako hoću da kupim nešto sa eBay-a.
Administrator
Forum administrator
Posts: 95
Joined: 15/02/2002 00:00
Contact:

#7

Post by Administrator »

Paypal napokon i u Bosni i Hercegovini!
http://www.sarajevo-x.com/clanak/070512035
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#8

Post by Alfons Kauders »

Karabaja wrote:Hajd sad nek mi neko tačno objasni šta moram raditi ako hoću da kupim nešto sa eBay-a.
za početak... emigrirat... :D:D:D
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#9

Post by Ergot »

Karabaja wrote:Hajd sad nek mi neko taèno objasni ¹ta moram raditi ako hoæu da kupim ne¹to sa eBay-a.
Najbolje da posaljes mail prodavcu prije nego sto bilo sta uradis.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#10

Post by kub lajkan »

Karabaja wrote:Hajd sad nek mi neko tačno objasni šta moram raditi ako hoću da kupim nešto sa eBay-a.
Moras prvo zaradit koju kintu... :D
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#11

Post by Sarayman »

Dakle, fakat slijedi pitanje: kako postati korisnik Paypala?
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#12

Post by Ergot »

Paypal je bez kreditne kartice beskoristan. Ako nemas kreditnu neko ti mora prvo poslati pare na paypal racun, sa bankovnog racuna u vecini zemalja ne mozes napuniti paypal racun.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#13

Post by djulba »

Može li neko da jednostavno objasni kako izgleda to slanje i primanje. Malo sam gledao i izgleda da samo treba Email adresa ali kako onda odu te pare sa računa i suprotno kako legnu pare na račun. :?
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#14

Post by Guento »

Je li iko od nas sto jos nismo emigrirali :D otvorio bosanski paypal? Prihvataju li debitnu visa electron umjesto kreditne? Nemam kreditnu a mrzi me otvarat je samo zbog paypala...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14266
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#15

Post by DaysleepeR »

Otvorio ja, nisam nista jos placao ali djeluje.

Moze samo kreditna.
OnoA
Posts: 33
Joined: 21/05/2007 14:37
Location: Negdje na zidu

#16

Post by OnoA »

Nedavno sam registrovao "bosanski" account i izgleda da primanje novca na racun u nasoj banci ne funkcionise, slanje vjerovatno radi:(((( Inace koliko sam primjetio primaju samo kreditne kartice.
Inace paypal je najbolji nacin za online transfer novca. Ukratko osnovna funkcija mu je da saljete i primate novac na svoj "account". U zavisnosti sta radite kreditna kartica vam uopste nije potrebna niti bankovni račun.
Registracijom account-a dobijate mogucnost da saljete i primate novac od drugih korisnika paypal-a, ukratko dovoljan je vas e-mail i drugi korisnik vam moze poslati novac, kad taj novac pristigne na vas racun onda vi raspolazete s njim, mozete ga slati drugim korisnicima, ali sto je najvaznije s njime mozete placati razne usluge na net-u, kupovati robu i sl. Na vecini sajtova imaju mogucnost placanjem paypal-a. Ako vam nema ko poslati novac, onda ga uplatite sami ( za ovo vam vec treba kreditna kartica), ova funkcija je namjenjena onima koji se boje koristiti karticu na raznim sajtovima, jednostavno uplate sebi odredjeni iznos na paypal i onda ga koriste po zelji.
Najbolja stvar je sto postoje mogucnosti zarade, ako se ima ovaj account, iako sad nisma u toku tih stvari, prije 6-7 godina sam "plakao" za ovim accountom:(

"Naprednija" varijanta (jer paypal nudi razne mogucnosti) je mogucnost kreiranje web shopa i vršenje naplate putem kreditnih kartica. Trenutno tu varijantu ja koristim ( registrovao sam account na ime druga koji je vani).

Imam shop, posjetilac ima mogucnost da izabere uslugu nakon sto klikne za kupovinu ide na stranicu paypal-a i ima mogucnost da tu uslugu plati kreditnom karticom (taj kupac ne mora biti korisnik paypal-a, treba samo imati kreditnu karticu), nakon njegove uplate novac se pojavi na mom racunu na paypal-u, svaka uplata se evidentira sa podacima uplatioca uslugom i sl. Nakon sto se na tom racunu skupi odredjena kolicina novca, imam mogucnost da vrsim konverziju valuta po zelji, a nakon toga jednim klikom taj novac prebacim na "normalni" račun u banci, koji onda mogu podići po želji. Iako direktno sa paypal-a mogu vrsiti placanja po net-u.
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#17

Post by Guento »

Hvala OnoA, iscrpno. Hocu da kupim od prodavaca koji prihvata samo pejpel, znaci moracu i kreditnu otvorit "nabrzaka"...
OnoA
Posts: 33
Joined: 21/05/2007 14:37
Location: Negdje na zidu

#18

Post by OnoA »

Guento wrote:Hvala OnoA, iscrpno. Hocu da kupim od prodavaca koji prihvata samo pejpel, znaci moracu i kreditnu otvorit "nabrzaka"...
Za potpuni ugodjaj bi trebalo, medjutim ako se to povremeno koristi moze se zamoliti nekoga da vam uplati sa svoje kartice, a vi mu date cash.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#19

Post by babanovac »

Koja je razlika izmedju paypal i internet banke kako ih zovu npr. e-gold ili moneybookers?
grep
Posts: 182
Joined: 28/10/2005 02:01
Location: Novi YORK

#20

Post by grep »

OnoA wrote:Nedavno sam registrovao "bosanski" account i izgleda da primanje novca na racun u nasoj banci ne funkcionise, slanje vjerovatno radi:(((( Inace koliko sam primjetio primaju samo kreditne kartice.
Inace paypal je najbolji nacin za online transfer novca. Ukratko osnovna funkcija mu je da saljete i primate novac na svoj "account". U zavisnosti sta radite kreditna kartica vam uopste nije potrebna niti bankovni račun.
Registracijom account-a dobijate mogucnost da saljete i primate novac od drugih korisnika paypal-a, ukratko dovoljan je vas e-mail i drugi korisnik vam moze poslati novac, kad taj novac pristigne na vas racun onda vi raspolazete s njim, mozete ga slati drugim korisnicima, ali sto je najvaznije s njime mozete placati razne usluge na net-u, kupovati robu i sl. Na vecini sajtova imaju mogucnost placanjem paypal-a. Ako vam nema ko poslati novac, onda ga uplatite sami ( za ovo vam vec treba kreditna kartica), ova funkcija je namjenjena onima koji se boje koristiti karticu na raznim sajtovima, jednostavno uplate sebi odredjeni iznos na paypal i onda ga koriste po zelji.
Najbolja stvar je sto postoje mogucnosti zarade, ako se ima ovaj account, iako sad nisma u toku tih stvari, prije 6-7 godina sam "plakao" za ovim accountom:(

"Naprednija" varijanta (jer paypal nudi razne mogucnosti) je mogucnost kreiranje web shopa i vršenje naplate putem kreditnih kartica. Trenutno tu varijantu ja koristim ( registrovao sam account na ime druga koji je vani).

Imam shop, posjetilac ima mogucnost da izabere uslugu nakon sto klikne za kupovinu ide na stranicu paypal-a i ima mogucnost da tu uslugu plati kreditnom karticom (taj kupac ne mora biti korisnik paypal-a, treba samo imati kreditnu karticu), nakon njegove uplate novac se pojavi na mom racunu na paypal-u, svaka uplata se evidentira sa podacima uplatioca uslugom i sl. Nakon sto se na tom racunu skupi odredjena kolicina novca, imam mogucnost da vrsim konverziju valuta po zelji, a nakon toga jednim klikom taj novac prebacim na "normalni" račun u banci, koji onda mogu podići po želji. Iako direktno sa paypal-a mogu vrsiti placanja po net-u.
Hvala na rasvjetljavanju!!

Nego imam jedno pitanje za tebe ili bilo koga.
Posto sam ja u ino. Koja je mogucnost i kako napraviti transfer u BH banku sa Pay-pala a da za to nemoras platiti usluge.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#21

Post by babanovac »

OnoA
Vidim da kontas sve ovo,pa da ponovim necije pitanje iz prijasnjih postova:
Je li potrebna kreditna kartica ili moze i debitna?
grep
Posts: 182
Joined: 28/10/2005 02:01
Location: Novi YORK

#22

Post by grep »

grep wrote: Nego imam jedno pitanje za tebe ili bilo koga.
Posto sam ja u ino. Koja je mogucnost i kako napraviti transfer u BH banku sa Pay-pala a da za to nemoras platiti usluge.
Cudo da se jos niko nije pojavio sa odgovorom. :?
wifiuser
Posts: 31
Joined: 27/03/2007 23:38

#23

Post by wifiuser »

Ma brkate pojmove.
Paypal ne mozete koristiti za "prebacivanje" novca iz inostranstva na vas racun u Banci.
Teoretski je to moguce u nekim drugim zemljama ali ne u BiH (recimo iz USA u UK).
I druga stvar, niko ne spominje "fee" ili ti taksu po naski. Koje nisu male a koje placa primaoc novca. Paypal je vlasnistvo Ebay-a i najvaznija (za Amerikance) stvar kod Paypala je ta sto nema bojazni od "identity theft". Znaci da ti neko zloupotrijebi podatke sa racuna jer sve sto druga strana zna o tebi je tvoj Email.
Ebay drzi monopol sa ovim vidom placanja za svoje aukcije.
To je i bio jedan od razloga zasto je doslo do "problema" izmedju Google i Ebay prije par dana jer je Google poceo (prije odredjenog vremena) sa svojim systemom za placenje "online" (Google checkout). A zasto je opet potrebna kreditna kartica.
I ovi "biznismeni" koji primaju uplate preko Paypala za svoje proizvode mozda bi zaradili vise kada bi (na internetu) nasli firmu koja bi im primala uplate sa kreditinih kartica. Mislim da ih ima dosta i da se provizija krece oko 1-2% (zavisno od kolicine love, vrste racuna i ostalo).
Kad se saberu sve takse kod Paypala, posebno sa konverzijama iz drugih valuta, na kraju bas i ne ispadne povoljno.
Ako ko ima pitanja nek se javi.

ps
Pisano iz iskustva:
60+ Verified Paypal transactions, 354 Ebay feedbacks, 99.8% pos.
wifiuser
Posts: 31
Joined: 27/03/2007 23:38

#24

Post by wifiuser »

Jos nesto:
Teoretski, kreditna kartica ili bankovni racuna vam nije potreban za Paypal.
Ali se sad postavlja pitanje, sta uraditi sa tim "primljenim novcem"?
Bez "backup" racuna ili kartice taj novac se ne moze pretvoriti iz "digitale" u "stvarnost". Znaci to sto ti imas Paypal racun pun love koju ne mozes podici da potrosis i nije bas najbolja stvar.
To je jos jedna "caka" Paypala, jer su i oni svjesni da ako nemas "backup" racun, da ces te pare potrositi opet preko Paypala i najvjerovatnije Ebaya. Gdje ce oni naravno naplatiti "fee".
Vozdra
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#25

Post by burekodsira »

ljudi rade sebi u dzep ko i svi drugi, ali oni nude sigurnost pri kupovini (povrat novca) a proviziju tek uzme ako podignes pare sa paypala tj ako ih prebacis na bankovni racun a do tada ne naplacuje. druga prednost paypala je da se placanje vrsi u istom trenutku sto ubrzava biznis preko neta i olaksava onima koji nemaju kreditnu karticu...
Post Reply