Patriotizam

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

losephus
Posts: 9
Joined: 01/03/2014 16:03

#51 Re: Patriotizam

Post by losephus »

crysis wrote:
aj prvo nauci sta je patriotizam pa onda laprdaj ovuda.
ti sto ih ti navodis su obicni kurci a ne patriote
Svako zna onu teoretsku definiciju patriote sto nas uce zadnjih 70 godina od Jugo patriota do ovih trenutno...

U realosti, eto pogledaj sebe, sigurno imas nekoga za koga bi se ti kao veliki patriota zrtvovao i borio da on dodje na vlast i obogati svoju porodicu cak i ako je na stetu tvoje licne porodice. Jeli tako?
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#52 Re: Patriotizam

Post by crysis »

losephus wrote:
crysis wrote:
aj prvo nauci sta je patriotizam pa onda laprdaj ovuda.
ti sto ih ti navodis su obicni kurci a ne patriote
Svako zna onu teoretsku definiciju patriote sto nas uce zadnjih 70 godina od Jugo patriota do ovih trenutno...

U realosti, eto pogledaj sebe, sigurno imas nekoga za koga bi se ti kao veliki patriota zrtvovao i borio da on dodje na vlast i obogati svoju porodicu cak i ako je na stetu tvoje licne porodice. Jeli tako?
za koga bi se jedino borio ( opet ) i zrtvovao ( opet ) je drzava Bosna i Hercegovina. nisam se borio ( bar ja ) za to da bi neka stranka bila na vlasti. bilo mi je svejedno koja ce biti a da ce ovako pljackat niko od nas nije ni sanjao.
ni jedna stranka koja je sad na vlasti nije ni P od patriotske. drzava i narod im nisu nimalo bitni, samo lova.krimos do krimosa.
losephus
Posts: 9
Joined: 01/03/2014 16:03

#53 Re: Patriotizam

Post by losephus »

Pa nikad u istoriji ni kod nas ni kod nikog drugog nije bilo da nije na celu drzave krimos do krimosa ili jos gore kojima je krv do lakata. Pogledaj od kapitalistickih demokratskih socijalistickih komunistickih i svih drugih sistema uvijek imas par porodica sa babom krimosom na celu sto vladaju na racun drugih i krv im piju kao i ovi nama sada.

Za mene je jedina zdrava borba da zastitis sebe i svoju porodicu. Teoretska definicija patriotizma podrazumjeva da ako si pravi patriota ti si spreman zrtvovati i svoju porodicu za drzavu sto je za mene bolesno (kao npr. svi oni sto su svoje rodjake prijavljivali za vrijeme starog rezima.) Ta ideja patriotizma nam je i uvaljena da se zastite ti krimosi na vlasti. Mozes i sam vidjeti jer cim im se malo fotelja zaljulja odma nas patriotski uzbude.
azea
Posts: 140
Joined: 23/01/2014 11:21

#54 Re: Patriotizam

Post by azea »

Patriotizam moze imat jedan pozitivan efekt a to je da ujedini ljude.
Kako ce se to kratkotrajno jedinstvo iskoristit je stvar istoriski okolnosti, lidera i propagande.
Mi smo se ujedinili oko 45, stvorili drzavu i krenuli sa industrijalzacijom i pravljenjem socijalisticke drzave.
Svabe su se isto ujedinile 40-i i krenuli u osvajanje svjeta.
Srbi su se ujedinili 90-i i napravili genocid.
Sve su to primjeri patriotizma koji je iskoristen na razne nacine...sam po sebi patriotizam dodje kao neka mentalna energija u narodu, i moze se iskoristiti na pozitivan nacin (samo sto to nije lako) i na negativan nacin, sto je puno lakse.
Jasna78
Posts: 5
Joined: 12/03/2014 17:35

#55 Re: Patriotizam

Post by Jasna78 »

Patriotizam je čovjekoljublje. Ja sam patriota zato što sam čovjek i što volim ljude." (Mahatma Gandi)
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#56 Re: Patriotizam

Post by Hajvan »

hajmo ovako:
- slažemo li se da smo 'učmala' sredina?
- slažemo li se da smo 'nazadni'?
- slažemo li se da pratimo šta 'veliki' rade, pa onda to mi iskopiramo?

da rezimiram:
- slažemo li se da nismo lučonoše napretka ljudskog društva, niti smo doprinijeli ljudskom rodu gotovo ništa ( i ostale floskule)?

Ako se slažemo, hajmo pričekati da francuske, kine, amerike, njemačke, srbije, australije, rusije, mozambici, brazili, hondurasi ugase svoje države i nacije pa ćemo i mi za njima- nikaki problem :D
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#57 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

To je skroz radikalan stav. Na takav nacin se mogu postaviti stvari i u skroz drugom pravcu.
Npr. Da li bi ti radije zelio da tvoja zemlja (u kojoj zivis, odakle potices ili samo je smatras svojom po bilo kom osnovu, nebitno) bude jedna cjelina, da se njene granice ne mijenjaju iako bi ljudi bili nesretni i lose zivjeli u njoj ili bi radije da se na teritoriji iste te zemlje obrazuje recimo 9 ili 16 ili 23 (broj je nebitan) male drzavice u kojima bi ljudi sretno zivjeli i bili zadovoljni?
Mijesas politiku tom idejom ukidanja drzava i nacija sa patriotizmom.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#58 Re: Patriotizam

Post by Hajvan »

politika = život
ako je ne miješaš i ako si 'apolitičan', onda je ova tema apstraktna.

hoću da kažem da smo premali, nebitni i laki za progutat u kojem god smjeru mainstream društvenog uređenja na planeti, kao i sociološka gibanja krenu - i mi ćemo tamo, sistemom spojenih posuda…

dakle realno pitanje, koje sam provukao u mojem prvom postu:

što će zamjeniti tzv 'državni' patroiotizam kad ne bude država?
'korporativni' patriotizam?
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#59 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

Zasto ista mora zamijeniti patriotizam?
1 x 2
Posts: 549
Joined: 25/04/2014 09:03
Location: huhuhuuhuhuhu

#60 Re: Patriotizam

Post by 1 x 2 »

Država wrote:Ja svoj patriotizam ispoljavam svaki dan. Evo recimo danas sam u Bingu kupio sprindov hljeb, gradačačko mlijeko, tešanjsku mineralnu vodu, sarajevske cigare, travničko maslo i sir, brezanske viršle, ELIF sudžuku, gračanička jaja, klasovo brašno...


....a radiš u elektrodistribuciji, telekomu, nekoj državnoj ( da ne kažem protektoratskoj) instituciji ili nekoj drugoj ustanovi kojoj se kvazipatriotizam dobro isplati :?:

indikativno je da se o praznicima zastave uglavnom natakare na zgradama u kojima rade dobro uhljebljene ''patriote'' .

kad vidim ovog jednog ćevabdžiju koji je rat proveo u 7. dortmundskoj ili možda u u trećoj štokholmskoj a sad je prvak u vješanju zastave na ašćinicu 1. marta, zgadi mi se i država i zastava ....pa i život.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#61 Re: Patriotizam

Post by mariner »

To je to ustvari !

Takva su vremena dosla i tesko da ce ikada proci.. :-)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#62 Re: Patriotizam

Post by AleksoMKD »

Image

Ali realno, voli svoje bez da mrzis tudje.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#63 Re: Patriotizam

Post by Lalena »

Jedna pozitivna doza patriotizma, zasnovana na zajednickim interesima pojedinaca unutar drustva, pomaze prevazilazenju medjusobnih razlika, stabilizaciji i napretku zajednice...
Ne radi se tu o nekoj apstraktnoj ljubavi, nerealnom glorificiranju, ili poistovjecivanju s nacionalizmom/vjerom, kao sto je to, nazalost, cesto problem kod nas...
Svaki pojedinac bi zelio zivjeti bolje, a da bi to bilo ostvarivo, drustvo mora napredovati kao drustvo, zajednica...
Voljela bih da kod nas ima vise takvog patriotizma.

Nije slucajno sto u dijaspori cesto obole od nostalgije... Svi ovi individualci koji misle da ih ostatak svijeta ceka rasirenih ruku, trebali bi isprobati u praksi kako to izgleda... Tada bi mozda malo vise cijenili vlastitu domovinu...
Ne znam imam li samo ja taj dojam, ali ljudi odavdje, kada se sretnu u nekoj drugoj zemlji, cine se boljim, cak su spremni i na "suzivot" tamo, na zapadu, odjednom se prisjete svih kulturoloskih slicnosti, makar se svele na hranu i muziku... Cudno mi je to, zaista...
Zasto ovdje nisu bili u stanju medjusobno se tolerisati kao sto to rade u nekoj drugoj zemlji?

Prostom matematikom, svi koji bi zeljeli zivjeti u desetak najpozeljnijih zemalja u svijetu, ne mogu u njih stati, a i nisam sigurna koliko ih tamo zele?
Ja ne bih tako lahko odustajala od nase domovine, uz sve postojece mane, ima i gorih od nas, barem ako je suditi po vijestima :bih:

Kada bi imali neke realne ciljeve, postigli nesto zajednicki, kao drustvo, onda bi imali na temelju cega formirati patriotizam, bio bi to puno lakse...
Ovako se mozemo samo medjusobno optuzivati za zajednicke neuspjehe.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#64 Re: Patriotizam

Post by piupiu »

zlokruhovic wrote:Dušan Kovačević veliki srpski dramski pisac i komediograf je rekao da biti patriota i nacionalista međ' svojim narodom i u svojoj zemlji je kao da trčiš ulicom i urlaš iz sveg mozga "Ja volim svoju majku".

Što znači da si ili lud ili hoćeš da svi vole baš tvoju majku i to na način kako si ti to zamislio.
:thumbup: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#65 Re: Patriotizam

Post by piupiu »

AleksoMKD wrote:Image
:thumbup:

To je jedno vrlo djetinjasto vidjenje svijeta kojem su kolektivi skloni, vise iz nacionalistickih, nego iz patriotskih razloga. Nije to utociste za hulje, vec za nesigurne, one koji ne mogu stajati sami na svojim nogama, misliti svojom glavom, biti odgovoran za sebe. Ima tu puno kolektivistickog kica i 'straha od slobode' sto bi rekao cika Fromm.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#66 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

piupiu wrote:Nije to utociste za hulje, vec za nesigurne, one koji ne mogu stajati sami na svojim nogama, misliti svojom glavom, biti odgovoran za sebe.
Upravo tako.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6776
Joined: 20/02/2013 14:14

#67 Re: Patriotizam

Post by Cherry-Cherry »

Patriotizam je ljubav prema svom narodu i nema u njemu ništa negativno. Nije to mržnja prema drugima, već ljubav prema svome. :)
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6776
Joined: 20/02/2013 14:14

#68 Re: Patriotizam

Post by Cherry-Cherry »

Nije to utociste za hulje, vec za nesigurne, one koji ne mogu stajati sami na svojim nogama, misliti svojom glavom, biti odgovoran za sebe
Veze s vezom... :-) Svaki čovjek negdje pripada i mora da pripada. Jednostavno, u ljudskoj je prirodi da se grupišemo.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#69 Re: Patriotizam

Post by Leo_alfa »

U ljudskoj prirodi je svasta nesta, ali to ne znaci kako sve to redom mora biti tako, mnoge stvari sami korigujemo upravo jer ih razumijemo i stoga ih mijenjamo na bolje, usavrsavamo ih itd. Samim tim ne mozemo po sablonu prihvatati sve kao dobro jer nam je u prirodi da budemo takvi. Inace bi se svi vodili kroz zivot samo po najprimitivnijim porivima.
Mogu se sloziti da covjek upravo zbog toga sto je drustveno bice oblikuje patriotizam, ali ne bez bitnog kulturoloskog i politickog faktora (kao iskljucivo ljudske tvorevine, uostalom kao i sam patriotizam) bez kojeg patriotizam ne bi uopste mogao postojati. Tu onda dolazimo do razlicitih ideologija od kojih uglavnom (ajde da ne kazem iskljucivo) dolaze do izrazaja one koje u srzi njeguju konzervativizam koji sam po sebi ne znaci nista nuzno lose, ali s obzirom da je drustvo uvijek dinamicno takve stavove ne vidim kao ista dobro, nego kao kocnicu razvoju. Tu onda pod ruku s patriotizmom vrlo lako mogu niknuti ideje kao sto su npr nacionalni ili vjerski identitet ovisno o kakvoj se vec drustvenoj politici radi. Ali i na individualnom nivou patriotizam koristiti kao dio identiteta mislim da je pogubno, ali to je vec druga tema...

http://forum.klix.ba/identitet-t134925.html

;-)
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#70 Re: Patriotizam

Post by Lopov-eliminator »

Cherry-Cherry wrote:Patriotizam je ljubav prema svom narodu i nema u njemu ništa negativno. Nije to mržnja prema drugima, već ljubav prema svome. :)
A šta bi bilo ako dođe do spora između tvog naroda i drugog naroda, na koju ćeš se stranu svrstati?
Post Reply