Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#1 Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by eduscho »

Poštovani,

molim savjet za sljedeći problem, moj Passat 1,9 TDI 2.000to godište gubi gas.
Prošle sam godine odradio veliki servis (bilo mu vrijeme), ulje i ostalo sve regularno zamjenjeno kao i uvijek, a neposredno prije toga sam osjetio neko šištanje sa prednje lijeve strane auta i primjetio sam da slabije vuče, pogotovu uzastranu. Kad mi je majstor odradjivao veliki servis uočio je da mi je otišao turbo hladnjak (ako sam se dobro izrazio - nalazi se ispred prednjeg lijevog točka, a ispod prednjeg lijevog fara). Te mi je rekao da bi i to vremenom trebao rijesiti, a on ga je privremeno silikonirao. Tako sam ga vozio do prije 20ak dana kada smo zamijenili taj mali hladnjak sa novim (izaslo me 135 KM + ruke). Nisam u medjuvremenu vozio neke duže i zahtjevnije dionice, ali smo žena i ja ovaj vvikend bili na moru, te sam se neugodno iznenadio i u odlaski u u povratku da uza stranu neće da vuče više od 60-70 km/h - znači treća / četvrta brzina maksimalno. Čim bi probao da uziđem uza stranu u npr. petoj 80 - 90 km/h kazaljka bi samo padala iako je gas do poda - probao sam ga i filati na prekide ali ne ide - a o šestoj brzini da i ne govorim. Čak i na par ravnijih dionica sam imao veliki problem da dostignem npr. 100 ili 110 km/h - a po zvuku se osjetilo da se motor pati!
Nisam neki ekspert oko ovih stvari ali sam vidio na nekim sajtovima da se spominje turbina, mjerač protoka zraka , neki ERG ventili itd... Nisam pametan šta da radim da li da mehaničaru j...m oca i majku i promjenim ga (ostavio sam mu preko 1.000 KM u zadnjih godinu dana) ili možda i nije do njega, već je nešto što nije mogao predvidjeti. Čuo sam da je zamjena ili reparacija ovih turbina jako skupa, nadam se da nije to u pitanju.

Kako god bilo molim vaš savjet šta mi je činiti?

Hvala unaprijed!
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#2 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by undefined007 »

Kao što si i rekao provjeri EGR ventil, skini i očisti. TO isto uradi i sa MAF senzorom (senzor protoka zraka) i provjeri cjevcice koje se spajaju negdje oko EGR-a gore, to sam ja mijenjao kad nije htio da vuče.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#4 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by eduscho »

Ako je samo to valjda nije nešto preskupo za odraditi, nije mi samo jasno kad je majstor već podešavao ovaj turbo hladnjak kako nije i to očistio...
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#5 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by hizo ramidovic »

eduscho wrote:Poštovani,
molim savjet za sljedeći problem, moj Passat 1,9 TDI 2.000to godište gubi gas.
jarane jesil provijerijo imasli goriva
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#6 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by condy »

:lol: :lol:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#7 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by condy »

eduscho wrote:Poštovani,

molim savjet za sljedeći problem, moj Passat 1,9 TDI 2.000to godište gubi gas.
Prošle sam godine odradio veliki servis (bilo mu vrijeme), ulje i ostalo sve regularno zamjenjeno kao i uvijek, a neposredno prije toga sam osjetio neko šištanje sa prednje lijeve strane auta i primjetio sam da slabije vuče, pogotovu uzastranu. Kad mi je majstor odradjivao veliki servis uočio je da mi je otišao turbo hladnjak (ako sam se dobro izrazio - nalazi se ispred prednjeg lijevog točka, a ispod prednjeg lijevog fara). Te mi je rekao da bi i to vremenom trebao rijesiti, a on ga je privremeno silikonirao. Tako sam ga vozio do prije 20ak dana kada smo zamijenili taj mali hladnjak sa novim (izaslo me 135 KM + ruke). Nisam u medjuvremenu vozio neke duže i zahtjevnije dionice, ali smo žena i ja ovaj vvikend bili na moru, te sam se neugodno iznenadio i u odlaski u u povratku da uza stranu neće da vuče više od 60-70 km/h - znači treća / četvrta brzina maksimalno. Čim bi probao da uziđem uza stranu u npr. petoj 80 - 90 km/h kazaljka bi samo padala iako je gas do poda - probao sam ga i filati na prekide ali ne ide - a o šestoj brzini da i ne govorim. Čak i na par ravnijih dionica sam imao veliki problem da dostignem npr. 100 ili 110 km/h - a po zvuku se osjetilo da se motor pati!
Nisam neki ekspert oko ovih stvari ali sam vidio na nekim sajtovima da se spominje turbina, mjerač protoka zraka , neki ERG ventili itd... Nisam pametan šta da radim da li da mehaničaru j...m oca i majku i promjenim ga (ostavio sam mu preko 1.000 KM u zadnjih godinu dana) ili možda i nije do njega, već je nešto što nije mogao predvidjeti. Čuo sam da je zamjena ili reparacija ovih turbina jako skupa, nadam se da nije to u pitanju.

Kako god bilo molim vaš savjet šta mi je činiti?

Hvala unaprijed!
Pozzz,
Treba poći od jednostavnijih stvari. Čišćenja i provjere EGR ventila i provjere filtera zraka i zamjene filtera goriva a nakon toga provjere MAF senzora. Mislim da nije u pitanju turbo. Odvuci auto nekom drugom, najbolje u servis.
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#8 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by s@mson »

A kako ide nizastranu?
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#9 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by Brus Lee »

hizo ramidovic wrote:
eduscho wrote:Poštovani,
molim savjet za sljedeći problem, moj Passat 1,9 TDI 2.000to godište gubi gas.
jarane jesil provijerijo imasli goriva
Zar nije "imasli goriva" jedna rijec?
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#10 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by hizo ramidovic »

Brus Lee wrote:
hizo ramidovic wrote:
eduscho wrote:Poštovani,
molim savjet za sljedeći problem, moj Passat 1,9 TDI 2.000to godište gubi gas.
jarane jesil provijerijo imasli goriva
Zar nije "imasli goriva" jedna rijec?
jest alako dodze sprva recenice
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#11 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by amar1994 »

s@mson wrote:A kako ide nizastranu?
:lol: :lol: :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#12 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by mayab »

Jarane, imas auto sa 6 brzina, i tražiš savjete po forumu od lokalnih zajebatora, stisni muda i u ovlasteni servis na dijagnostiku :mrgreen:
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#13 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by golman »

Moj ti je savjet,nađi levata i prodaj to :-x
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#14 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by MOSALJOZE »

Odeš kod majstora,skine ti turbinu,očisti je,i jos usisnu granu,i trebalo bi biti uredu.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#15 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by eduscho »

Bilo je do magnetnog ventila (ako sam se dobro izrazio), zamijenjen eno vuče auto ko ludo. Dijagnostika pokazuje da su svi parametri uredni, valjda je to to! Pozz
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#16 Re: Passat 1,9 TDI nece da vuče - gubi gas

Post by KB9 »

trebo bi odvuc auto majstoru da to popravi a i nasut goriva ko sto hizo kaze
Post Reply