parkiranje - rezervacija mjesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#1 parkiranje - rezervacija mjesta

Post by ja1977 »

Da li se moze izvrsiti zakup povrsine za parkiranje auta??

Znaci, ulica u kojoj je dozvoljeno parkiranje (ali se ne naplacuje) sa jedne strane, da li je moguce obiljeziti jedno parking mjesto i prakticki ga zakupiti ???

Ako jeste, kome se treba obratiti i koliko bi kostala najamnina tih kvadrata ????

Hvala
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by karanana »

ja nisam cuo za niti vidio ovakav primjer u sarajevu.
mada je vjerovatno sve moguce uz..... khm khm...... malu novcanu podrsku odredjenim ljudima u opstini. sve se da srediti pa cak i privatno mjesto na javnoj povrsini - ulici.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#3 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by kockica_kockica »

moja firma je zakupila mjesto za parking u ulici ispred kancelarija ( naravno uvijek se neko parkira na to mjesto iako stoji znak, i ne pamtim kad smo zadnji put mi koristili svoje mjesto.. uvijek tragamo za mjestom :lol: )... mislim da to ide nesto preko kantona :)
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#4 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by ja1977 »

karanana wrote:ja nisam cuo za niti vidio ovakav primjer u sarajevu.
mada je vjerovatno sve moguce uz..... khm khm...... malu novcanu podrsku odredjenim ljudima u opstini. sve se da srediti pa cak i privatno mjesto na javnoj povrsini - ulici.
Ja u tome ne vidim nistaa lose i ne vidim zasto bi se neko trebao gurati u opstini, kantonu....

Zasto se ne bi moglo zakupiti par kvadrata javne povrsine?? Pa zar vecina kafana u centru grade ne rade na tom principu??
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by karanana »

ja1977 wrote:
karanana wrote:ja nisam cuo za niti vidio ovakav primjer u sarajevu.
mada je vjerovatno sve moguce uz..... khm khm...... malu novcanu podrsku odredjenim ljudima u opstini. sve se da srediti pa cak i privatno mjesto na javnoj povrsini - ulici.
Ja u tome ne vidim nistaa lose i ne vidim zasto bi se neko trebao gurati u opstini, kantonu....

Zasto se ne bi moglo zakupiti par kvadrata javne povrsine?? Pa zar vecina kafana u centru grade ne rade na tom principu??
zato sto se na taj nacin stavljas u privilegovaniji polozaj u odnosu na druge ljude koji takodjer koriste javnu povrsinu - ulicu za parkiranje svojih automobila.
ja razumijem i apsolutno sam za da se u gradu uvedu zone sa naljepnicama gdje bi pravo parkiranja imali ljudi koji zive na adresi u tim zonama i gdje bi bila zabrana za parkiranje autima koji tuda samo nalete. ja zam i za to da se za invalide rezervisu mjesta, mada sam skeptik jer mnogi ljudi koji bas i nisu invalidi koriste te neke invalidske povlastice, ali nisam za da se javne ulice parchaju i da se javni prostor ogranicava i izdaje parking mjesto po parking mjesto.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#6 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by ja1977 »

Sa tim se mogu sloziti, ali,

ukoliko prodjes ulicama naseggrada vidjeces na desetine kojekavih lanaca, stubica itd, sve je to ilegalno, ili nikoga to bas previse ne interesuje.
S druge strane moje pitanje nije bilo da li je to moralno ili ne, da li se neko stavlja u privilegovani polazaj ili ne, moje pitanje je d ali je to moguce LEGALNO uraditi.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by karanana »

ok, izvini sto sam skrenuo sa teme pa da se vratim iako nisam od pomoci: osim sto sam vidio rezervisana mjesta za firme, nisam upoznat sa slucajevima gdje su fizicka lica isto uradila, ali mozda mozes da provjeris u maticnoj opstini.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#8 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by starii »

mozes na parkinzima preduzeca park rezervisati mjesto..mislim da je 250Km mjesec...
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#9 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by ja1977 »

starii wrote:mozes na parkinzima preduzeca park rezervisati mjesto..mislim da je 250Km mjesec...
To znam, ali nemam nigdje blizu takvo parkiraliste
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#10 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by ins »

Moze, u Zoni 1 rezervacija mjesta kosta 1200 KM/mjesec, i obavlja se u KJKP Rad
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#11 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by ja1977 »

ins wrote:Moze, u Zoni 1 rezervacija mjesta kosta 1200 KM/mjesec, i obavlja se u KJKP Rad
na placenim parkinzima, ali sta je slobodnim parkingom
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by Haris.ba »

ins wrote:1200 KM/mjesec
mislis 120 kmica?
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#13 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by maxell_sarajevo »

Parkiraj auto na cesti, skini tablice i hodaj mirne glave kroz grad. :D
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#14 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by dufa »

Ova tema je otvorena davno a imao sam priliku da se raspitam oko rezervacije parking prostora na javnoj povrsili i dosao do odgovora da je za rezervaciju parking mjesta nadlezno Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.

Dozvolu za parking u zoni jedan, mislim na Sarajevo, mozemo dobiti uz naknadu od 45 KM za mjesec dana kod preduzeca RAD ali oni ne garantuju da mozemo naci slobodno parking mjesto u toj zoni.

Naravno razlog zbog kojeg sam razmisljao o legalnoj rezervaziji jednog parking mjesta je ocit deficit prostora za parkiranja uz povecan trend nelegalnog ogradjivanja (prisvajanja) javnih povrsina koristeci se raznim stubicima i lancima a da tu nista ne preduzimaju nadlezne Opstinske sluzbe.

Forumasi, kakva su vasa iskustva sa razlicitim fizickim preprekama postavljenim kao rezevacija parking prostora?
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#15 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by Dendrlix »

Moja firma je placala malo vise od 700 KM godisnje za dva parking mjesta ispred firme u zoni 2 (prije 6 godina). Mi smo to radili preko ministarstva saobracaja KS-a. Dobiju se oni znakovi sa betonksom podlogom na kojoj pise ime firme. Osnov za pozvati pauka ako neko uzurpira mjesto su upravo ti znakovi. Meni bili zakljucani a lola parkirao na jedno mjesto. Zvao muriju koja nije htjela da dozvoli uklanjanje vozila bez znakova. Imao rjesenje, imao placene uplatnice ali jok. Murija samo isce znak :D

EDIT: Mislim da mora biti dozvoljeno parkiranje na toj lokaciji da bi se odobrio zakup
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#16 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by _mufljuz_ »

maxell_sarajevo wrote:Parkiraj auto na cesti, skini tablice i hodaj mirne glave kroz grad. :D
jes to kod nas jos uvijek moguce - u svabiji ti dodje u roku 24h policija stavi ti crveno upozorenje na staklo auta ako je bez tablica - ne pomjeris li auto
ode ono u presu :lol:
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#17 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by pajero »

Ja koliko znam sve ide preko Ministarstva za saobracaj i komunikaciju (ako se tako zovu). Ja sam zvao za ulicu Muse Ćazima Ćatića za jedno parking mjesto ljubazni gospodin mi je rekao da kosta 500KM/mjesec!!! I jos sam trebao da slikam ulicu, mjesto gdje zelim parkirati i jos hrpa dokumenata od firme ako se odlucim da me oderu...Za 500KM mogu nekome isplatiti platu da spava u autu u cosku ulice i da ga pomjeri ako nekome smeta...hahaaa :D
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#18 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by Sodom1 »

_mufljuz_ wrote:
maxell_sarajevo wrote:Parkiraj auto na cesti, skini tablice i hodaj mirne glave kroz grad. :D
jes to kod nas jos uvijek moguce - u svabiji ti dodje u roku 24h policija stavi ti crveno upozorenje na staklo auta ako je bez tablica - ne pomjeris li auto
ode ono u presu :lol:
Jes ,ali nakon koliko dana i upozorenja
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#19 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by _mufljuz_ »

Sodom1 wrote:
_mufljuz_ wrote:
maxell_sarajevo wrote:Parkiraj auto na cesti, skini tablice i hodaj mirne glave kroz grad. :D
jes to kod nas jos uvijek moguce - u svabiji ti dodje u roku 24h policija stavi ti crveno upozorenje na staklo auta ako je bez tablica - ne pomjeris li auto
ode ono u presu :lol:
Jes ,ali nakon koliko dana i upozorenja
ja dobio u 24h upozorenje i to crveno (bilo auto na javnoj povrsini bez tablica) :mrgreen: (cekalo na tablice :lol: )
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by Sodom1 »

Trebao si napisati wird angemledet i ne bi te dirali tako brzo. Opet sve zavisi da li je auto na nekom frekventnom polozaju ili zavuceno
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#21 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by dufa »

EDIT: Mislim da mora biti dozvoljeno parkiranje na toj lokaciji da bi se odobrio zakup[/quote]

U mom slucaju parkiranje na javnoj povrsini, za koju sam se raspitivao, jeste dozvoljeno ali mi nije jasno kako nadlezni u opstini tj. inspekcija ne reaguje na one koji su taj prostor uzurpirali kojekakvim stubicima i lancima.
MadeinSa+-64
Posts: 39
Joined: 11/07/2013 09:50

#22 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by MadeinSa+-64 »

Ulica u centru grada, uska a prometna, novogradnja u pitanju - parking mjesto u zajednickoj garazi placeno cifra boli glava.

Ulaz u garazu Horman pod pravim uglom tik s ulice. Auta su stalno parkirana ispred u drugoj traci, vozaci trube iza dok se ti patis da prodjes a da ne razvalis ni vrata ni auto, ne mogu oni cekati, tesko se ulazi duzim i sirim autom, iz vise puta, mrtvi ugao, ne vidi se kraj auta. Nocna mora.

Investitor stavio tablu na vrata garaze zabranjeno parkiranje u obje trake i sliku pauka. Da li je to dovoljno da se zovne pauk ? Mora li se sacekati pauk, koliko se ceka na dolazak ?

Ovi sto voze velike VW trube iza na ulici, hoce ljudi pa prodju, mogli bi da se moze u garazu normalno, zuri ime se da prodju- moje auto sada ceka popravku - sto je najgore ponovice se, sta raditi da se ne ponovi ?! Auto mi treba, a ljudi ostave auto ispred garaze, pa na posao. Taj zbog kojeg mi je auto stradalo tu je svaki dan !
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#23 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by tempuser »

Nisam siguran da investitor ili bilo ko bez Min. za saobr. KS tek tako moze da postavi saobracajni znak na objekat koji ce vaziti na cesti odnosno javnoj povrsiti, tako da mozda taj znak iema nikakvu vaznost. Ako nema znak zabrane parkiranja tesko da mozes ista. Puno je ulica sa 2 trake u kojima je u jednoj traci dozvoljeno parkiranje, pa cak i javni parking, npr. Hamdije Kresevljakovica, Kemalbegova, Jezero, Hasana Kikica, Danijela Ozme, Josipa Vancasa itd. Ne mozes znati koliko se ceka pauk, nekad dodje brzo, a nekad satima cekas obicnu patrolu da dodje i zove pauk, a nekad se uopste ne pojavi.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24 Re: parkiranje - rezervacija mjesta

Post by konektovan »

tempuser wrote:Nisam siguran da investitor ili bilo ko bez Min. za saobr. KS tek tako moze da postavi saobracajni znak na objekat koji ce vaziti na cesti odnosno javnoj povrsiti, tako da mozda taj znak iema nikakvu vaznost. Ako nema znak zabrane parkiranja tesko da mozes ista. Puno je ulica sa 2 trake u kojima je u jednoj traci dozvoljeno parkiranje, pa cak i javni parking, npr. Hamdije Kresevljakovica, Kemalbegova, Jezero, Hasana Kikica, Danijela Ozme, Josipa Vancasa itd. Ne mozes znati koliko se ceka pauk, nekad dodje brzo, a nekad satima cekas obicnu patrolu da dodje i zove pauk, a nekad se uopste ne pojavi.
Ovaj sto je postavio pitanje, garant je iz nove zgrade koja je napravljena izmedju ulica Hasana Kikica, Danijela Ozme i Kemalbegove, jer tu situaciju gledam svakodnevno. :mrgreen:
Post Reply