Paradoks Tolerancije

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#26 Re: Paradoks Tolerancije

Post by fatamorgana »

nemampojma0 wrote:Otkud ti to :lol:


Iz jedne slikovnice o sufizmu, :wink:
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#27 Re: Paradoks Tolerancije

Post by nemampojma0 »

Ja se bas ponadao da si prerastao taj nivo,al et..nejse
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#28 Re: Paradoks Tolerancije

Post by fatamorgana »

nemampojma0 wrote:Ja se bas ponadao da si prerastao taj nivo,al et..nejse
Ma u pitanju je slikovnica o Nasrudin hodži, jel' to to? :wink:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#29 Re: Paradoks Tolerancije

Post by ¤ jelena ¤ »

smajkan wrote:Da li tolerantne osobe trebaju tolerisati netolerantnost?
Naravno da trebaju.

1. Netolerantnost nije nužno loša osobina.

Npr. biti netolerantan znači i ne tolerisati nečiju mržnju prema Romima tj. ne tolerisati nečiji fašizam, ksenofobiju - što je netolerantnost koju je potpuno suludo ne tolerisati. :)

2. Uvijek treba imati u vidu da je nečija netolerantnost, pa čak i ako je riječ o ksenofobiji, samo jedna u nizu osobina neke ljudske jedinke. Znači, to je samo jedna mana, loša osobina, slabost, bolest (4 in 1 :D )...koju ne treba (netolerantno) izbjegavati, nego se sa njom suočiti (tj. ciljano je tolerisati 8-) )i samo je nazvati onim što ona jeste
u trenutku kada se ispolji pri neposrednoj komunikaciji sa osobom koja je posjeduje.

Onaj ko je netolerantan prema Romima, Kinezima, crncima npr. i ko bez problema javno ispoljava tu svoju averziju, mržnju, gađenje... taj je bez sumnje netolerantan i prema činjenici da je ta njegova osobina (ksenofobija) nešto odvratno, glupo, maloumno i nemoralno - opet sve u jednom. Prema tome, samo mu/joj to treba reći otvoreno, u lice, i fino objasniti.

Jednom je sasvim dovoljno, jer druge prilike obično i ne bude (na obostrano zadovoljstvo)
upravo zbog navedene netolerantnosti gore opisane, netolerantne, ljudske jedinke. :D
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#30 Re: Paradoks Tolerancije

Post by nemampojma0 »

Ma hajde :lol:
Da se nisi malo zapetljala il pogresno postavila pojam tolerisanja odnosno tolerancije?
Nek ti @fata malo pojasni..on odise tolerancijom i razumijevanjem... :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#31 Re: Paradoks Tolerancije

Post by fatamorgana »

nemampojma0 wrote:Ma hajde :lol:
Da se nisi malo zapetljala il pogresno postavila pojam tolerisanja odnosno tolerancije?
Nek ti @fata malo pojasni..on odise tolerancijom i razumijevanjem... :D
prema svecu i tropar, :wink:
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#32 Re: Paradoks Tolerancije

Post by nemampojma0 »

Upjevavas li tropar,sad ce Vaskrs...a koji ti je svetac najdrazi? :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#33 Re: Paradoks Tolerancije

Post by fatamorgana »

nemampojma0 wrote:Upjevavas li tropar,sad ce Vaskrs...a koji ti je svetac najdrazi? :)
hladno, hladno, :wink:
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#34 Re: Paradoks Tolerancije

Post by Seoskivaralica »

Tolerancija nije stanje uma nego stanje drustva.....niko nije tolerantan kao sto je drustvo tolerantno.....
Covjek ne tolerise nikog osim sebe , niko ko mu naudi ne bude tolerisan , to ne fercera tako...
Samo u drustvu moze doci do tolerancije razdornih faktora,....


Recimo ljudi koji su sami po sebi asocijalni , samozivi , skrti , ili samo jednom rijecju zli , ko njih zeli u drustvu ili recimo braku....
Mislim stvarno treba biti bar malo utilitarizma u covjeku da bude tolerisan od strane drugog covjeka....bez toga nema nicega...
Tolerancija u drustvu je ona stara ,daleko mu kuca od moje' a u umu postoji samo averzija jer kako ja koji volim istinu mogu tolerisati laz i kako ja koji cijenim zivot hladno da gledam smrt...

dzaba sto sam tolerantan kad vidim da konjo ,koji ima pola moje visine, svog malca samara u mom prisustvu, pored jos ljudi, zbog gluposti koju je dijete reklo jal uradilo, .......
Eee tu prestaje tolerancija ....lik nije svjestan kako je blizu teskih fizickih povreda dok ga tolerisem i sutim u masi i ne skrecem pogled sa likovih ociju koje su ponizene,trazim momenat da se umijesam,momenat koji prolazi,nista.
Izdrzi covjek ono poznato treperenje u rukama i nogama svjestan da sekunde me dijele od razgovora sa dezurnim iz patrolne sluzbe za deset minuta.....

Jelde jes moj zivot zanimljiv....

Generalno sve ima svoje granice tolerancija i netolerancija.....
Paradoksa nema isto sto je slano istovremeno i neslano i preslano, zavisi ko proba....
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#35 Re: Paradoks Tolerancije

Post by ¤ jelena ¤ »

Seoskivaralica wrote:
Recimo ljudi koji su sami po sebi asocijalni , samozivi , skrti , ili samo jednom rijecju zli , ko njih zeli u drustvu ili recimo braku....
Eva Braun, Magda Gebels... Image
User avatar
agnostic_front
Posts: 6314
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#36 Re: Paradoks Tolerancije

Post by agnostic_front »

Ne znam, ja imam mišljenje da se kod nas tolerancija i mir automatski povezuju sa ljubavlju i tako tim. Tolerancija je valjda i to da si slobodan da nekoga ne voliš, mrziš, naravno sve dok ne nanosiš štetu toj drugoj osobi ili grupi. Pa ne može se nikoga natjerati da voli nekoga. Ono, ne volim komšiju (zato jer je seljak/sandžaklija/srbin/hrvat/bošnjak/ostali/bilošta), ali živimo tu jedan pored drugog, normala sve, nema problema.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#37 Re: Paradoks Tolerancije

Post by Objektivni navijac »

smajkan wrote:Da li tolerantne osobe trebaju tolerisati netolerantnost?
Ne postoji nista poput licne tolerancije. Tolerancija je odredjena drustvom u kojem zivimo. Normama i zakonima tog drustva. Recimo Bosnjak perfektno do savrsenstva tolerise homosexualce u Holandiji ili Danskoj i ta ista osoba ima nultu toleranciju za homosexualce u Bosni,Sarajevu. Ili primjer Turske,koja je imala instituciju : Milet ,u kojoj su bez problema funkcionisale vjerske i nacionalne razlike a koja se dolaskom drugih drustava/drzava na prostore Turske Imperije od Bosne do Sirije,nije uspjela odrzati ,nego se pretvorila u krvave masakre manjina. Sta vise to se djelimicno dogodilo i u Turskoj,sa drustvenim promjenama koje su nastupile ,prilikom svrgavanja sultanata.
Slicno je sa tolerisanjem netolerancije. To je nesto sto zavisi od drustva a ne od pojedinca,recimo neko smatra da su nacionalisti ili kleronacionalisti netolerantni. Primjer velikosrpski nacionalisti. U Hrvatskoj se oni smatraju netolerantnima i zabranjeni su ,kao organizacija,dok u Srbiji i BiH ,ti isti ljudi,istih ideja se slobodno okupljaju,stavise su cjenjeni clanovi drustva i tu pojedinci koje njih smatraju netolerantnima ,ne mogu nista uciniti.
smajkan
Posts: 78
Joined: 17/08/2004 09:41
Location: NY

#38 Re: Paradoks Tolerancije

Post by smajkan »

agnostic_front wrote:Ne znam, ja imam mišljenje da se kod nas tolerancija i mir automatski povezuju sa ljubavlju i tako tim. Tolerancija je valjda i to da si slobodan da nekoga ne voliš, mrziš, naravno sve dok ne nanosiš štetu toj drugoj osobi ili grupi. Pa ne može se nikoga natjerati da voli nekoga. Ono, ne volim komšiju (zato jer je seljak/sandžaklija/srbin/hrvat/bošnjak/ostali/bilošta), ali živimo tu jedan pored drugog, normala sve, nema problema.
Mislim da se romski i kineski stanovnici Sarajeva (a možda i ostatka zemlje) ne bi složili s tvojom procjenom.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#39 Re: Paradoks Tolerancije

Post by ¤ jelena ¤ »

Mislim da uopšte nema razloga da se ne slože, s obzirom na to šta sve Romi u našoj zemlji doživljavaju u toku svog života i na kakva sve poniženja nailaze.

Ne volim Rome/Kineze..., ali im i ne nanosim štetu - skroz OK za pripadnika "nevoljene" grupacije.

E, sad, to što je ovaj prvi dio stava čist (neo)nacizam i, samim tim, jedna neviđena glupost - to je već druga priča,
koja definitivno ne predstavlja nikakav problem jednom Romu ili Kinezu.... ako je onaj ko tako misli zaista svjestan da je ovako uopštena averzija produkt njegove ograničenosti tj. gluposti, pa je fino čuva za sebe i ponaša se civilizovano u prisustvu pripadnika te grupe koju ne voli.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6314
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#40 Re: Paradoks Tolerancije

Post by agnostic_front »

Ja samo kažem da postoje ljudi koje ne vole neke druge ljude, zbog nekih njihovih razloga. Ne mora to biti Rom ili Kinez, ili neka religijska ili nacionalna odrednica, može biti komšija u haustoru.
Govorimo o tolerantnim društvima, ljudi mogu da žive i praktikuju svoj način života, ma kakav on bio. Neki stariji čovjek koji se borio recimo u Vijetnamskom ratu, konzervativac, vidi nekog pankera/hipika, za pretpostaviti je da ga ne voli. Ali neće niko nikoga ubiti samo zato jer se ne vole.

Ako neko misli da je tolerancija da svako svakom mora nositi cvijeće, siguran sam da živite na nekoj drugoj planeti.
smajkan
Posts: 78
Joined: 17/08/2004 09:41
Location: NY

#41 Re: Paradoks Tolerancije

Post by smajkan »

Izgleda da je nesporazum oko definicije tolerancije. Ako definiramo toleranciju u kontekstu društva, ljudskih prava, demokratskog procesa i anti-diskriminacije, ugrožavanje grupa i pojedinaca od strane netolerantnih grupa i pojedinaca je očito.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#42 Re: Paradoks Tolerancije

Post by Objektivni navijac »

agnostic_front wrote:Ja samo kažem da postoje ljudi koje ne vole neke druge ljude, zbog nekih njihovih razloga. Ne mora to biti Rom ili Kinez, ili neka religijska ili nacionalna odrednica, može biti komšija u haustoru.
Govorimo o tolerantnim društvima, ljudi mogu da žive i praktikuju svoj način života, ma kakav on bio. Neki stariji čovjek koji se borio recimo u Vijetnamskom ratu, konzervativac, vidi nekog pankera/hipika, za pretpostaviti je da ga ne voli. Ali neće niko nikoga ubiti samo zato jer se ne vole.

Ako neko misli da je tolerancija da svako svakom mora nositi cvijeće, siguran sam da živite na nekoj drugoj planeti.
Tolerancija jeste tolerisanje drugacijeg od sebe a ne voljenje ljubav prema drugacijem. No,tesko je govoriti o toleranciji u jednom apsolutno netolerantnom drustvu poput BiH drustva. U BiH je netolerancija zakonska,ustavna norma.
Kao proizvod takvog netolerantnoga drustva imamo extremno netolerantne pojedince. Ksenofobija,rasizam i fasizam su osnovne znacajke bosanskoga covjeka ( bez obzira na etnikum i religiju ).
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#43 Re: Paradoks Tolerancije

Post by ¤ jelena ¤ »

Objektivni navijac wrote: Tolerancija jeste tolerisanje drugacijeg od sebe a ne voljenje ljubav prema drugacijem. No,tesko je govoriti o toleranciji u jednom apsolutno netolerantnom drustvu poput BiH drustva. U BiH je netolerancija zakonska,ustavna norma.
Kao proizvod takvog netolerantnoga drustva imamo extremno netolerantne pojedince. Ksenofobija,rasizam i fasizam su osnovne znacajke bosanskoga covjeka ( bez obzira na etnikum i religiju ).
Da, imamo mi ekstremno netolerantne pojedince, koje bosanskohercegovačko društvo bez ikakvih prepreka toleriše.

Na osnovu toga možemo zaključiti da je bh društvo, zapravo, apsolutno tolerantno prema fašizmu, rasizmu....
jer ako tolerišeš nešto, što nikako ne bi trebalo tolerisati, onda si u odnosu prema tome suviše tolerantan,
a ne obrnuto.

Da je bh društvo netolerantno prema fašizmu, međuetničkoj mržnji, ksenofobiji.... onda svega toga ne bi bilo ovoliko koliko ga kod nas ima i u tom slučaju ksenofobija, rasizam i fašizam definitivno ne bi bili, kako kažeš, "osnovna značajka bosanskog čovjeka". Ali ovo društvo te pojave toleriše, pa ih zato i imamo u tolikoj mjeri.

Priča o ljubavi u ovom kontekstu je... :-) pogotovo na individualnom planu.
Reći: ja volim Kineze/Rome/Srbe/Bošnjake jednako je besmisleno koliko i ja ne volim Kineze/Rome/Srbe/Bošnjake,
s tom maalom razlikom što prva izjava lijepo zvuči i većini je prihvatljiva, dok je drugi stav ksenofoban, rasistički, fašistički, nacistički... i tome slično.


...ja (ne)volim 1.370.000.000 ljudi.... :? jer su Kinezi.... :?

Ali OK, jasno je da ima i takvih koji će to bez problema reći i živjeti u ubjeđenju da zaista sve te ljude (ne)vole. :D
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#44 Re: Paradoks Tolerancije

Post by planamac »

UNESCO je 1995. godine dao definiciju tolerancije, koja nastoji unaprijediti tradicionalno sagledavanje da je riječ o pukoj trpeljivosti, gdje većina trpi manjinu, i moćni one manje moćne. Ta definicija glasi u cijelosti ovako:

"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira.

Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je, iznad svega aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Tolerancija treba biti primjenjiva od strane pojedinaca, grupa i država.

Tolerancija ja odgovornost koja nosi ljudska prava, pluralizam (uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona uključuje odbacivanje dogmatizma i apsolutizma i potvrđuje standarde postavljene u instrumentima internacionalnih ljudskih prava

Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima."
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#45 Re: Paradoks Tolerancije

Post by mariner »

Medjureligiozna tolerancija u sarajvu!

Tolerancija=trpljenje.
Koliko te mogu jos trpiti dok te jedan dan ne raskomadam od gnjeva. Trpis ti mene trpim ja tebe oni trpe nas mi trpimo njih. Imamo toleranciju da nam svijet pozavidi koju vrlinu imamo. JES VIDIO KAKVE RELIGIJE IMAMO U SARAJEVU KAKO SE ONE MEDJUSOBNO VOLE A NAROCITO NARODI.

Ljubav=voljenje, razumjevanje, bezuslovna ljubav kakvu su monoteizmi propagirali ljudima, treba da se tako ophode prema sebi i drugima.
Ali tolerancija je vrijednija od ljubavi i vaznija.
Iza tolerancije kulja mrznja i gnjev koji se obuzdava laganjem i licemjerstvom.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#46 Re: Paradoks Tolerancije

Post by Nomad123 »

Pasivno podržavanje onoga što ti smeta.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#47 Re: Paradoks Tolerancije

Post by SmokingMan »

Iz prijateljstva,nazovimo ga tako (iako je ono u današnje vrijeme veoma,veoma površno),sa nekim ljudim sam dosta naučio o svojim slabostima,posebno kada je riječ o popustiljivosti.Isti tako primjetio sam koliko su ljudi nepsremni da druge prihvate onakvim kakvi jesu,od njihovog temperamenta,nekih loših životnih navika.Ako bi nekom preporučio da poveća svoj prag tolerancije,to bi samo trebalo da uključuje uže članove porodice,koji su ujedno i najveći prijatelji,što se tiče prijatelja,sa njima treba biti jednako strpljiv i iskren,ali granica tolerancije u tom slučaju mora biti strogo određena.
User avatar
Nomad123
Posts: 116
Joined: 18/10/2016 21:56

#48 Re: Paradoks Tolerancije

Post by Nomad123 »

SmokingMan wrote:Iz prijateljstva,nazovimo ga tako (iako je ono u današnje vrijeme veoma,veoma površno),sa nekim ljudim sam dosta naučio o svojim slabostima,posebno kada je riječ o popustiljivosti.Isti tako primjetio sam koliko su ljudi nepsremni da druge prihvate onakvim kakvi jesu,od njihovog temperamenta,nekih loših životnih navika.Ako bi nekom preporučio da poveća svoj prag tolerancije,to bi samo trebalo da uključuje uže članove porodice,koji su ujedno i najveći prijatelji,što se tiče prijatelja,sa njima treba biti jednako strpljiv i iskren,ali granica tolerancije u tom slučaju mora biti strogo određena.
Važno je razlikovati toleranciju od razumijevanja, kako bih znati o cemu razgovaramo.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Paradoks Tolerancije

Post by Truba »

meni su romi romi
a cigani su svi ljudi koji cigqnce :mrgreen:

treba razlikovati...ja ne volim romski nacin zivotq, ne volim skitnica, ne volim nomade volim ljude s adresom...

nemam nis protiv romq...imam protiv romskog nacina zivota
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#50 Re: Paradoks Tolerancije

Post by triconja »

Great Cornholio wrote:Ima veze s temom, jer kao što Ljubo Ćesić Rojs kaže " Budi brate muško, priznaj da si... :lol:

Bog ti dao srecu ja lika kruh te vidio. 'naci ako je gej odmah ga treba u sihijatrijsku ustanovu jer iskolaci oci :)

Ovaj lik je prikriveni, cuj samo ti on gleda takve stvari :oops:
Post Reply