Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#526 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by The Realist »

A koje su cijene, ako se može znati? Možda bi uzeli dva radi druženja.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#527 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Pitarrr82 »

Ja sam na kraju uzeo u Pofalicima, "Svijet ljubimaca" ili kako se vec zove, par 40KM.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#528 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by The Realist »

Pitarrr82 wrote:Ja sam na kraju uzeo u Pofalicima, "Svijet ljubimaca" ili kako se vec zove, par 40KM.
Hmm, to ne zvuči loše.

Koliko bi koštao odgovarajući kavez za dva papagaja?

Btw. ima i onaj ZOO Centar, pa zna li neko nešto o njima?
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#529 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Pitarrr82 »

The Realist wrote:
Pitarrr82 wrote:Ja sam na kraju uzeo u Pofalicima, "Svijet ljubimaca" ili kako se vec zove, par 40KM.
Hmm, to ne zvuči loše.

Koliko bi koštao odgovarajući kavez za dva papagaja?

Btw. ima i onaj ZOO Centar, pa zna li neko nešto o njima?

Nisam nesto specijalno gledao kaveze jer sam imao kavez ali ako se ne varam imas i na piku finih pa malo razgledaj...
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#530 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by The Realist »

Dobro si, ima i toga :).

Hvala.
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#531 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anonimus03 »

The Realist wrote: Koliko bi koštao odgovarajući kavez za dva papagaja?

Kavez pogledaj u onom Agro-nesto u 100metarci na Cvili, trenutno su najpovoljniji u gradu. Kavez bi mogao naci za 20tak KM.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#532 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

anonimus03 wrote:
The Realist wrote: Koliko bi koštao odgovarajući kavez za dva papagaja?

Kavez pogledaj u onom Agro-nesto u 100metarci na Cvili, trenutno su najpovoljniji u gradu. Kavez bi mogao naci za 20tak KM.
To su oni kavezi mali za jednu tigricu, za dvije treba veci bolji, kod kvadrant pijace ima pet shop uz salon vjencanica i oni drze najpovljnije kaveze
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#533 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by anonimus03 »

Cholina_Lokica wrote:
anonimus03 wrote:
The Realist wrote: Koliko bi koštao odgovarajući kavez za dva papagaja?

Kavez pogledaj u onom Agro-nesto u 100metarci na Cvili, trenutno su najpovoljniji u gradu. Kavez bi mogao naci za 20tak KM.
To su oni kavezi mali za jednu tigricu, za dvije treba veci bolji, kod kvadrant pijace ima pet shop uz salon vjencanica i oni drze najpovljnije kaveze
Imaju razne kaveze, ne samo te male. Mozda im je trenutno nestalo, ali jednom mjesecno sam tamo i znam sta vidim. :-D Ispast ce da ih reklamiram, ali nikakve veze sa njima nemam osim sto kupujem hranu tamo i sto sam kupila jedan kavez. U svakom slucaju, momku je vjerovatno bolje da ode do te dvije radnje (nisu ni daleko jedna od druge) i sam pogleda, nego da se pegla po piku.
User avatar
alhemicarka
Posts: 40
Joined: 07/07/2008 20:09
Location: Sarajevo

#534 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by alhemicarka »

Treba mi mala pomoć.
Prije tri mjeseca sam kupila tigrice mužijaka i ženku. Čiko kod kojeg sam ih kupila je rekao da su oboje stari oko dva mjeseca i da će im malo vremena trebati da se pripitome. Međutim, ove moje ništa! Još uvijek se trzaju kada im mijenjam vodu i hranu, ne cvrkuću, sjede u ćošku kaveza priljubljene jedna uz drugu... Totalno su nezainteresirane i neaktivne. Premirne su mi za tigrice... Vrata od kaveza su već danima otvorena, ali ne žele da izađu niti da se odvoje jedna od druge...

Šta da radim s njima? Već sam isprobala sve cake "pripitomljavanja" koje sam našla na Google-u.
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#535 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Haman »

Image

Pogledaj im u noge. Ako imaju velike krljusti po nogama onda su to stari papagaji. Ako imaju sitne krljsti i jos mekane, onda su to mladi papagaji. To isto vazi i za nokte. Ako su nokti dugi i povijeni ili ako se na njima vidi da su kraceni, a to se da primijetiti po rezu - nokat nije siljast nego presjecen, onda su to stari papagaji. Nokti trebaju biti spicasti u vrhu i ne predugi i savijeni.

:novine: :novine: :novine:
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#536 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Haman »

Image

Tigrica ima zelenih, plavih, zutih i bijelih, ali kod nekih uzgajivaca sam vidjeo i drugih kombinacija koje su nastale parenjem npr. zelenih i plavih, zutih i plavi, bijelih i zelenih. Meni se te kombinacije ne dopadaju. Volim samo ciste papagaje, naglasneno plava, zelena, cisti zuta ili bijela.
:novine: :novine:
User avatar
alhemicarka
Posts: 40
Joined: 07/07/2008 20:09
Location: Sarajevo

#537 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by alhemicarka »

Haman wrote:Image

Pogledaj im u noge. Ako imaju velike krljusti po nogama onda su to stari papagaji. Ako imaju sitne krljsti i jos mekane, onda su to mladi papagaji. To isto vazi i za nokte. Ako su nokti dugi i povijeni ili ako se na njima vidi da su kraceni, a to se da primijetiti po rezu - nokat nije siljast nego presjecen, onda su to stari papagaji. Nokti trebaju biti spicasti u vrhu i ne predugi i savijeni.

:novine: :novine: :novine:
Po ovome što vidim, oni su još pilići. :) Možda im treba još vremena da se prilagode na novu sredinu?
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#538 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Haman »

Mladi papagaji su veseli, osim toga imaju sjajno i lijepo slozeno perje kao ovi na fotografiji. Oni nikad ne sjede na precki nakostrijesenog perja primaknuti jedno uz drugu, zatvorenih ociju kao da spavaju. Nakratko otvore oci a onda ih ponovo zatvore i tako gotovo cijeli dan. Osim toga oni su zivahni, stalno su u pokretu, vjesaju se o precke ili zice od kaveza, stalno cavrljaju itd.

Image

Osim toga oni su zivahni, stalno su u pokretu, vjesaju se o precke ili zice od kaveza, stalno cavrljaju itd.

Trebas pogledati da li tvoji papagaji imaju vasi. Uzmi ih u ruku, noge stavi izmedju dva prsta, a drugom rukom podigni i povuci krilo, a istovremeno pogledaj ispod krila, da li primjecujes pticije vasi. Obavezno pogledaj i kavez. Skini jednu ili dvije precke, i pogledaj onaj prorez kojim se precka uglavljuje izmedju zica. Ako ima vasiju, njih ces tu odmah primijetiti.

U tom slucaju papige prebaci u drugi kazvez ili kutiju, a mozes ih pustiti i da lete po sobi. Prokljucjalom vodom operi precke,a u prodavnici kupi sprej protov pticijih vasiju. Ako ima pticijih vasiju, u drugom komentaru cu ti napisati kako se zaprasuju papagaji i kanarinci.
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#539 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by luna09 »

,
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#540 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Pitarrr82 »

Nama su tigrice trebale sigurno 10-15 dana da se naviknu na okolinu, da propjevaju itd. Sad su 2. mjeseca kod nas a nismo ih pustali do prije 15tak dana, sad se i sami vrate u kavez, nisu jos najbolje navikli i opustili se da stanu na ruku recimo ali vjerujem da ce i to ubrzo :mrgreen:
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#541 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Haman »

Image

Uvijek zatvori prozore kad ih pustas da lete po sobi. Ja sam jednom otvorio prozor, ali preko otvora je bila zavjesa. Ni sam ne znam kako je nasla izlaz.Bila je cisto zuta papiga. Jednog dana papagaji su ostali u kavezu, ostavio sam otvoren prozor od sobe. Kad sam dolazi do zgrade, vidim moji papagaji stoje na prozoru. Cim sam otvorio vrata od sobe, oni su odletjeli. Ne znam kako su otvorili vrata. Da li sam ih ja slabo zatvorio, ili su ih one otvorile ni sam ne znam.

:novine: :novine: :novine: :novine:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#542 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Qler »

E ljudi, danas sam kupio papagaja, prvi u zivotu, meni, zena imala nekada, i na njen nagovor kupili ga. Tigrica, mlada, plava kao na ovoj slici gore. Veze nemam je li zenka ili muzijak. Kupio kod Dilbera na Malti, odmah iza osnovne skole. Ptica i kavez 60KM, malo veci kavez smo uzeli... e sad, dajte savjete, jer ja iskreno veze nemam oko ptica... ja sam sav oko ribica :)

Treba li ogledalo
Treba li ona kost
Cime da je hranim pored onih sjemenki, treba li jos nesto
Ono sam joj cudo napunio vodom, ali Bog me ubio ako ja vjerujem da ce ona skontati kako da pije iz onoga...
Danas sam stavljao ruku u kavez i mirna je, hoce na prst, ali jos je malo preplasena, valjda nova okolina. Poslije par sati je presla sa one precke na ljuju i tu sad sjedi, malo je napuhala perje, oko scucurila se nekako...

Evo veceras smo joj prekrili kavez, treba li to? Imamo curicu malu, danas joj 2. rodjendan, pa ne znam da ne pjeva po noci da je ne budi jer je blizu njene sobe... ili je bolje da je ostavim otkrivenu pa nek se mala navikava :)

Hajmo ljudi, savjete dijelite :)
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#543 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Haman »

Kupis hranu za papagaje u kutiji ili vrecici i spas u hranilicu. Posuda sa svjezom vodom obavezno. Sipina kost takodje. Ogledalce nije obavezno, to je samo radi njene zabave. Stavi malo salate izmedju zica od kaveza. Ne moras svaki dan. Posude za hranu i vodu cisti svaki dan. Na dno kaveza izrezi stranice novina ili nekog drugoig papira po mjeri i poredaj nekoliko slojeva. Poslije samo povlacis prljav papir,a dno kaveza uvijek pokriva novi cist pair. Od salate nemoj stavljati kupusov list.

:novine: :novine: :novine: :novine:
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#544 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Qler »

Jutros vidim jede iz one hranilice sto sam mu na pod stavio... hajde dobar je :) Morat cu potraziti i tu kost. Inace, za sta ona sluzi? Nikad nisam pitao a vidio sam da je svi imaju :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#545 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Qler wrote:Jutros vidim jede iz one hranilice sto sam mu na pod stavio... hajde dobar je :) Morat cu potraziti i tu kost. Inace, za sta ona sluzi? Nikad nisam pitao a vidio sam da je svi imaju :)
Dobijaju kalcij i turpijaju kljun od nju.
Kad dajes spinat i te zelene listove, operes ih i dobro obrises, ne smiju biti mokri.

Imas onij merdevina sa kuglicama i slicnim zezancijama, uzmi da se moze igrati tih igracaka.

Daji i jabuku, krusku... vole voce i povrce. Kuhano jaje, mrkvu...
Umjesto novina i papira, stavljaj pijesak za ptice, puno bolje je, dezinfikuje, sakuplja mirise, i naspes ga u dodatnu zdjelicu pa i copka ga, jako im je zdrav i praktican. Kavez ne peri deterdzentima, samo vrelom vodom.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#546 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Qler »

Uzeo sam neke merdevine i ljulju :) ovih danas cu i tu kosku uzeti, a ne kontam za taj pijesak? To kao ono za macke? I njega mijenjam svako nekoliko? Gdje ima i gdje je najpovoljnije to za ptice?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#547 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Slicn kai za mace, samo sto je ovi bas ijesak i mljevene skoljke, ja uzimam sa dodatkm narandze. Uzimam u pet shopu na mojmilu, 5,5 kg je oko 8km, i to ti za taj kavez mze biti mjesecima, meni za ogromni kavez bude mjesecima :) super upije e mirise, i ne osjeti se nista, a i njima je higijenskije :) od novina i papira. A imas ga u svim pet shopovima sam su razliciti. Sam ces skontati koliko cesto da ga mjenjas, psti je jedna ptica, kid mene su 3 pa ne znam ti reci :D

A sto se tice spola, ako mu je kozica iznad kljuna plava onda je muzijak, sve druge boje je zenka. Ako je pile, onda ce trebati par mjeseci da se vidi prava boja
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#548 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Qler »

Sad sam guglao, muzijak je kod mene, dobro je da smo mu dali ime Riki :) ali citam tuzan je kad je sam, sad moram jos jednog kupovati, a ne znam da li je dovoljno velik kavez koji sam muzeo... mislim da je negdje 40x30x50 dxšxv dimenzije, onako odokativno...

Ako sitgnem danas/sutra cu svratiti u neki pet shop da kupim kost, i jos nekih igracaka, vidim zvonce je glavna preporuka :)

Ne znam, ima ta neka kadica, treba li to? Ili ce mi to pretrpati kavez? Nemam na njemu vise otvora, samo jedan onaj siri i tu mi je hranilica.. ili da tu stavim tu kadicu, a da nabavim onu hranilicu sto izgleda kao ono za vodu?

Joj, hiljadu pitanja imam, ne bih da joj nesto fali sad, a ne mogu sve odjednom...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#549 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Kadica ti je za kupanje, to mu mozes i kad se opusti i pocne izlaziti van kaveza, samo stavis neku posudicu vani, da bezveze ne trpas, a obozavaju se kupati :D

Oni su ti jako socijalni, obozavaju se druziti, tako da ili ce biti jako vezan za vas, ili ako kupis jos jednu, skupa ce se jako voliti :)
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#550 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by graue_maus »

ma opusti se ,nemoj sebi frku pravit .........normalno da je tuzan jer je promjenio okolinu ,odnosno kod uzgajivaca su u onim velikim kavezima po 20 ptica i vise .......e sad je odjednom sam, to mu je problem ......ja nemam papige vec zebe i taj isti problem sam imala sa mojim parom ........prvi par dana u cosku jedva nesto jedu i to je to ......nakon sedmice dva mala lopova skontali citav kavez je njihov pa nema im kraja sa lopovlucima ...........ali nebi ih dala ni zasto .........ja sam svojima neke ljulje kupila ali to nije toliko interesanto ko stabljika od prosa i svjezi krastavac .......
Image
Post Reply