Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#476 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

20 godina u idealnim uvjetima(ne kazem da kod vas nisu takvi, svaka ptica za sebe ima te idealne uvjete -znam za nimfu (zive inace oko 16god) koja je dozivjela 28god)

probaj sa malo bijelog luka nacijedjenog u vodu
kamilica isto moze pomoci
kakva je kakica -jel vodenasta
mozes ako imas nekog veterinara u blizini odnijeti da je pregleda, imas antibiotik koji se zove enrocin ili tako nesto koji bi isto mogao pomoci
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#477 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by rinna0304 »

Partizzanka wrote:20 godina u idealnim uvjetima(ne kazem da kod vas nisu takvi, svaka ptica za sebe ima te idealne uvjete -znam za nimfu (zive inace oko 16god) koja je dozivjela 28god)

probaj sa malo bijelog luka nacijedjenog u vodu
kamilica isto moze pomoci
kakva je kakica -jel vodenasta
mozes ako imas nekog veterinara u blizini odnijeti da je pregleda, imas antibiotik koji se zove enrocin ili tako nesto koji bi isto mogao pomoci
uvijeti su joj ocigledno dobri cim je evo vec 14 god ziva :D od 1997-8 je imam
hvala pokusat cu i to ... a kakica hmm pa nezz mix vodenaste i guste vise gusto
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#478 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Partizzanka wrote:20 godina u idealnim uvjetima(ne kazem da kod vas nisu takvi, svaka ptica za sebe ima te idealne uvjete -znam za nimfu (zive inace oko 16god) koja je dozivjela 28god)

probaj sa malo bijelog luka nacijedjenog u vodu
kamilica isto moze pomoci
kakva je kakica -jel vodenasta
mozes ako imas nekog veterinara u blizini odnijeti da je pregleda, imas antibiotik koji se zove enrocin ili tako nesto koji bi isto mogao pomoci
Moja nimfa zivjela 22 godine :mrgreen:
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#479 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by modesti »

Ukucala bila pitanje a onda ga našla u postovima, pardon.
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#480 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by RoastedPumpkin »

intersuje me sta koristite kao podlogu za dno kaveza, papir ili pijesak?
ja sam do sada koristila papir, ali zelim da pokusam sa pijeskom pa me zanima da li ko ima iskustva, je li moze imati nekih posljedica? znam da je dobar zbog bolje higijene, upija mirise i kamencici su potrebni ptici za varenje. mene interesuje da nema i nekih losih strana? :-)
i da, nasla sam taj pijesak za papige ali me interesuje je li se gleda pri kupovini za koju je velicinu papiga? moja spada u srednje papige pa me zanima je li trazim sitniji ili krupniji pijesak ili je to potpuno nevazno?
hvala unaprijed :-D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#481 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

RoastedPumpkin wrote:intersuje me sta koristite kao podlogu za dno kaveza, papir ili pijesak?
ja sam do sada koristila papir, ali zelim da pokusam sa pijeskom pa me zanima da li ko ima iskustva, je li moze imati nekih posljedica? znam da je dobar zbog bolje higijene, upija mirise i kamencici su potrebni ptici za varenje. mene interesuje da nema i nekih losih strana? :-)
i da, nasla sam taj pijesak za papige ali me interesuje je li se gleda pri kupovini za koju je velicinu papiga? moja spada u srednje papige pa me zanima je li trazim sitniji ili krupniji pijesak ili je to potpuno nevazno?
hvala unaprijed :-D
Kod mene je u jednom kavezu samo pijesak u drugom kombinacija pijeska i papira (rozen stalno pravi gnijezdo od papira :D ). Elem pijesak ne sluzi samo kao podloga, imaju u njemu i minerali i vitamini koje pticice copkaju iz njega... Ne bih rekla da ima vrsta po velicini papagaja. Nisam cula nikakvih losih strana, cak sta vise... Meni je rijesilo problem jedenja cigara (rozen) :lol: Kad je dosla kod mene bila dosta zapustena i nadoknadjivala vitamine jeduci cigare i pepeo iz pepeljare, kako sam joj ubacila pjesak odmah prestala
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#482 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by uglavnomja »

RoastedPumpkin wrote:intersuje me sta koristite kao podlogu za dno kaveza, papir ili pijesak?
ja sam do sada koristila papir, ali zelim da pokusam sa pijeskom pa me zanima da li ko ima iskustva, je li moze imati nekih posljedica? znam da je dobar zbog bolje higijene, upija mirise i kamencici su potrebni ptici za varenje. mene interesuje da nema i nekih losih strana? :-)
i da, nasla sam taj pijesak za papige ali me interesuje je li se gleda pri kupovini za koju je velicinu papiga? moja spada u srednje papige pa me zanima je li trazim sitniji ili krupniji pijesak ili je to potpuno nevazno?
hvala unaprijed :-D

pijesak je ljepota :cry: kad ih pustam napolje, pa se razmasu krilima, a pijesak prsti na sve strane :-?

ali oprosteno im je sve :)

a papir mi je bezze, kao da nema nista :?
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#483 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by RoastedPumpkin »

hvala na odgovorima :)
pijesak sam kupila, ali mislim da ce mu trebati malo da se privikne na promjenu. dok sam stavljala papir dusa mu bila na dnu kaveza se igrati, podvlaciti se pod papir ili ga grickati. a kako sam stavila pijesak od juce nisam vidjela da silazi na dno. samo je par puta sisao dole one kamencice da kljuca, i to ih je kupio viseci sa ljestvica da ne bi skroz silazio u pijesak :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#484 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by uglavnomja »

ja ne pokrivam kavez nikada.
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#485 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by RoastedPumpkin »

ni ja ne pokrivam kavez. cim se ugase svjetla on se smiri, i ujutru se ne javlja dok ne ustanem. cak i preko dana ako legnem da odspavam i on zagnjuri glavu u perje. radi sve paralelno sa mnom :lol:

nego, mogu pretpostaviti kako je stresno bilo i za tebe i njega :( iskreno, ne bi ponavljala istu gresku. da pokusas prestati sa pokrivanjem?
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#486 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by RoastedPumpkin »

WalkingDead wrote:
RoastedPumpkin wrote:ni ja ne pokrivam kavez. cim se ugase svjetla on se smiri, i ujutru se ne javlja dok ne ustanem. cak i preko dana ako legnem da odspavam i on zagnjuri glavu u perje. radi sve paralelno sa mnom :lol:

nego, mogu pretpostaviti kako je stresno bilo i za tebe i njega :( iskreno, ne bi ponavljala istu gresku. da pokusas prestati sa pokrivanjem?
Zima je, preko noci temperatura u kuci je manja, tako da mu stavim ovo da mu bude toplije... Sada sam promjenio pokrivac, na ovome ne moze tako lako da se 'zakaci' i stavljam mu tek kada se smiri nakon gasenja svjetla...
aBd nece vise biti problema :)
aha, ok. ja sam mislila da ga pokrivas kao vecina ljudi jer ih bude papige ujutru :)
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#487 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Beauty01 »

Primam na poklon papagaja/e ! :)
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#488 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Beauty01 »

Image
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#489 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Beauty01 »

Ovo je moja duša, moje sve, uginuo je prije par godina :(
Prvi papagaj u životu je također bio plav, i dobio je bijelu ženku na poklon :) I onda smo primijetili jaja na dnu kaveza.. Moj otac se brzo išao raspitati o daljoj proceduru, nabavio gnijezdo, prikačio na kavez i za par mjeseci izlegao se prvi papagaj ^^ To je ovaj na slici. Nažalost kako sam a bila mala, i imala problema sa sinusima, kašljem itd., moji su roditelje poklonili a ostao je ovaj njihov sin. U međuvremenu smo saznali da su njih 2 dobili još puno djece, od kojih je jedan čak propričao, zamislite, tigrica! :) Eto to bi bila moja priča, jako sam vezana za papagaje i ptice općenito, ako bi neko poklonio a ne zna kome, tu sam :)
User avatar
RA1922
Posts: 32
Joined: 05/04/2012 23:09
Location: StarMo

#490 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by RA1922 »

Ja imam 2 mlada para Tigrica
Na proljeće aBd biće malih :)
User avatar
Schtefica
Posts: 11
Joined: 29/01/2013 14:44

#491 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Schtefica »

Divne su sve vase pticice!
Ja sam imala 2 puta rozenkolisa. Oni su malo agresivniji od tigrica i pripadaju srednje velikim papigama, ali se mogu jako lijepo pripitomiti i uzvratit ce vam bez rezerve svu ljubav! Medjutim, meni je moj pobjegao kroz otvoreni prozor, a onda je cimerka dobila drugog istog, koji je bio zenka i nakon odredjenog vremena snijela je jaje! Svi smo se cudili, kako zasto, pa nema muzjaka...i onda nakon sto smo se raspitali, receno nam je da to jaje moramo izvaditi iz kaveza, da se ona ne bi mucila oko njega, obzirom da nema muzjaka koji bi trebao lezati na jajetu. Tako je to trajalo i svakog proljeca ona je snosila jaje i bila sve tuznija i tuznija i iscrpljenija, dok na kraju nije umrla :(
Inace, zenke rozenkolisa ce vam sav papir i karton po kuci rezati na rezance i stavljati sebi u rep :-D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#492 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Schtefica wrote:Divne su sve vase pticice!
Ja sam imala 2 puta rozenkolisa. Oni su malo agresivniji od tigrica i pripadaju srednje velikim papigama, ali se mogu jako lijepo pripitomiti i uzvratit ce vam bez rezerve svu ljubav! Medjutim, meni je moj pobjegao kroz otvoreni prozor, a onda je cimerka dobila drugog istog, koji je bio zenka i nakon odredjenog vremena snijela je jaje! Svi smo se cudili, kako zasto, pa nema muzjaka...i onda nakon sto smo se raspitali, receno nam je da to jaje moramo izvaditi iz kaveza, da se ona ne bi mucila oko njega, obzirom da nema muzjaka koji bi trebao lezati na jajetu. Tako je to trajalo i svakog proljeca ona je snosila jaje i bila sve tuznija i tuznija i iscrpljenija, dok na kraju nije umrla :(
Inace, zenke rozenkolisa ce vam sav papir i karton po kuci rezati na rezance i stavljati sebi u rep :-D
Moja rozenka svake sedmice nosi jaja :-) Ali nit je tuzna nit bilo sta drugo, ja izvadim jedno jaje ona snese drugo i sve tako :lol:
User avatar
Schtefica
Posts: 11
Joined: 29/01/2013 14:44

#493 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Schtefica »

Cholina_Lokica wrote:
Schtefica wrote:Divne su sve vase pticice!
Ja sam imala 2 puta rozenkolisa. Oni su malo agresivniji od tigrica i pripadaju srednje velikim papigama, ali se mogu jako lijepo pripitomiti i uzvratit ce vam bez rezerve svu ljubav! Medjutim, meni je moj pobjegao kroz otvoreni prozor, a onda je cimerka dobila drugog istog, koji je bio zenka i nakon odredjenog vremena snijela je jaje! Svi smo se cudili, kako zasto, pa nema muzjaka...i onda nakon sto smo se raspitali, receno nam je da to jaje moramo izvaditi iz kaveza, da se ona ne bi mucila oko njega, obzirom da nema muzjaka koji bi trebao lezati na jajetu. Tako je to trajalo i svakog proljeca ona je snosila jaje i bila sve tuznija i tuznija i iscrpljenija, dok na kraju nije umrla :(
Inace, zenke rozenkolisa ce vam sav papir i karton po kuci rezati na rezance i stavljati sebi u rep :-D
Moja rozenka svake sedmice nosi jaja :-) Ali nit je tuzna nit bilo sta drugo, ja izvadim jedno jaje ona snese drugo i sve tako :lol:
Heheh tvoja neka plodna :D
A moja jadna izgleda nesto bolesljiva bila :( ali kada bih sada uzela pticu opet bih uzela rozenkolisa! <3
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#494 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

cholina lokice trebala bi je pustiti da odlezi na jajima i onda ce se smiriti

nosenje jaja jako iscrpi pticicu tako da nerijetko to zavrsi smrcu - pticica je zdrava vesela i sve ali njeno tijelo gubi snagu jer nosenje jaja zahtjeva i dodatnu potrosnju kalcija (vazno je da ima sipinu kost stalno dostupnu) i iscrpi jednostavno tijelo
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#495 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Cholina_Lokica »

Partizzanka wrote:cholina lokice trebala bi je pustiti da odlezi na jajima i onda ce se smiriti

nosenje jaja jako iscrpi pticicu tako da nerijetko to zavrsi smrcu - pticica je zdrava vesela i sve ali njeno tijelo gubi snagu jer nosenje jaja zahtjeva i dodatnu potrosnju kalcija (vazno je da ima sipinu kost stalno dostupnu) i iscrpi jednostavno tijelo
Nece se smiriti, koliko god da joj ostavim jaje ona svako par dana nosi novo :D Zadnji put 4 sedmice joj bilo u kavezu, i bila 4 jajeta, svake hefte po jedno :-) U te 4 sedmice je grozna bila, nije htjela da se izvuce od jaja, nije htjela da jede, pije itd. Sva se ofucala... Cim sam povadila jaja odmah je dobra
Svi uzgajivaci i veterinar kojem sam je vodila rekli mi isto, vadi po jedno jaje svako malo, i sta god da se uradi tako ce uvijek biti, nece se manuti nosenja jaja. I treba joj puno bjelancevina da uvijek ima bjelance jajeta na raspolaganju
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#496 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Partizzanka »

cek cek
njih ti jajcana hrana podstice na nosenje jaja
uzgajivaci kada hoce da im ptice nose jaja oni im ukljuce jajcanu hranu (jaja, plazma keks i slicne stvari)

treba joj sipina kost za kalcij jer nosenje jaja joj ga izvlaci iz organizma

jaja joj ti slobodno iskljuci iz prehrane
ukljuci joj voca ili citamina
skrati dan - pokrivaj je ranije
i mozes kazu da pomaze i raspred u kavezu promjeniti da se zabavi necim
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#497 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by daduli_sa »

Vec neko vrijeme razmisljam da si nabavim kucnog ljubimca. Nazalost tempo zivota i uslovi zivota (stan, visoka spratnost) mi ne dozvoljava da imam macku ili psa a i ne zelim da ih drzim u zatvorenom prostoru po 8-10h dok me nema kuci pa razmisljam da nabavim par pticica.

Citam sad ovu temu i nekako sam sklon da to budu tigrice... gdje nabaviti u Sa? Koji zoocentar preporucujete?
Imao sam ranije papagaje, ali sam bio mali pa se ne sjecam detalja puno.

Pitam se da li ce paru ptica biti dosadno biti sami u stanu, u kavezu?
Mozda i razmisljam previse, volio bi ih imati, a opet ne bi volio da mucim zivotinju/e.

Hvala na pomoci & prijedlozima :-D
User avatar
Vrteska
Posts: 661
Joined: 23/05/2010 05:10
Location: iza tebe

#498 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Vrteska »

.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#499 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by TheMule »

daduli_sa wrote:Vec neko vrijeme razmisljam da si nabavim kucnog ljubimca. Nazalost tempo zivota i uslovi zivota (stan, visoka spratnost) mi ne dozvoljava da imam macku ili psa a i ne zelim da ih drzim u zatvorenom prostoru po 8-10h dok me nema kuci pa razmisljam da nabavim par pticica.

Citam sad ovu temu i nekako sam sklon da to budu tigrice... gdje nabaviti u Sa? Koji zoocentar preporucujete?
Imao sam ranije papagaje, ali sam bio mali pa se ne sjecam detalja puno.

Pitam se da li ce paru ptica biti dosadno biti sami u stanu, u kavezu?
Mozda i razmisljam previse, volio bi ih imati, a opet ne bi volio da mucim zivotinju/e.

Hvala na pomoci & prijedlozima :-D
Moras ih pustati da lete preko dana, a u kavez samo preko noci. Ako ce biti nonstop u kavezu, onda ne kupuj.
User avatar
DoradO
Posts: 4611
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#500 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by DoradO »

mitare li se vase pticice :-) :D
Post Reply