paljenje vatre

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#1 paljenje vatre

Post by Troll_Happens »

http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/t ... /120318021

Svjedoci smo posljednjih dana o velikom broju pozara niskog rastinja. Cesto kad prolazim i putujem kroz BiH vidim isto paljevine na sve strane.... Interesuje me ko dozvoljava stoci da pali smece i trave i da uz to krivicno ne odgovara ?
Ima li iko u ovoj drzavi da naplacuje kazne i da kaznjava zbog takvog bahatog i drskog ponasanja. :x
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#2 Re: paljenje vatre

Post by Mr. Brightside »

Jedan001 wrote: http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/t ... /120318021

Svjedoci smo posljednjih dana o velikom broju pozara niskog rastinja. Cesto kad prolazim i putujem kroz BiH vidim isto paljevine na sve strane.... Interesuje me ko dozvoljava stoci da pali smece i trave i da uz to krivicno ne odgovara ?
Ima li iko u ovoj drzavi da naplacuje kazne i da kaznjava zbog takvog bahatog i drskog ponasanja. :x
Kantonalna uprava civilne zaštite Tuzla upozorava fizičke i pravne osobe da se strogo pridržavaju svih propisanih preventivnih mjera kod spaljivanja korova, suhe trave, lišća poljoprivrednih i drugih otpadaka, kao i prigodom loženja vatre na otvorenom prostoru.
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#3 Re: paljenje vatre

Post by Troll_Happens »

Mr. Brightside wrote:
Jedan001 wrote: http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/t ... /120318021

Svjedoci smo posljednjih dana o velikom broju pozara niskog rastinja. Cesto kad prolazim i putujem kroz BiH vidim isto paljevine na sve strane.... Interesuje me ko dozvoljava stoci da pali smece i trave i da uz to krivicno ne odgovara ?
Ima li iko u ovoj drzavi da naplacuje kazne i da kaznjava zbog takvog bahatog i drskog ponasanja. :x
Kantonalna uprava civilne zaštite Tuzla upozorava fizičke i pravne osobe da se strogo pridržavaju svih propisanih preventivnih mjera kod spaljivanja korova, suhe trave, lišća poljoprivrednih i drugih otpadaka, kao i prigodom loženja vatre na otvorenom prostoru.

hahaha moze materu svoju upozoravat.... kad divljaci zive samo po dzepu.... kakvo vise upozoravanje :x
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#4 Re: paljenje vatre

Post by Hemel »

okaciti upozorenja da je izlazak vatrogasnog vozila toliko KM pa izvolite palite a mi cemo gasiti. :oops:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#5 Re: paljenje vatre

Post by kritichar »

ljudi moraju raditi i paliti, ali moraju procijeniti, da li će moći kontrolisati vatru i mislim da bi svi oni koji znaju ko je kriv trebali prijaviti one koji su uzrokovali požar
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#6 Re: paljenje vatre

Post by Hemel »

kritichar wrote:ljudi moraju raditi i paliti, ali moraju procijeniti, da li će moći kontrolisati vatru i mislim da bi svi oni koji znaju ko je kriv trebali prijaviti one koji su uzrokovali požar
pretpostavljam kako se to pali, ostalo puno trave nepokosene(lijene *uzice) i sada to treba ocistiti a najlakse paljenjem. suha trava kada se zapali, to je tesko kontrolisati jer se siri koncentricno.
i prije su ljudi pospremali, sredjivali i pripremali njive za nove usjeve ali se to radilo tako da se sve skupi na jednu gomilu i zapali a sada ''ma ko ce to skupljati, samo zapali pa gdje se zavrsi''.

po dzepu, nema druge. :oops:
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#7 Re: paljenje vatre

Post by travar »

Hemel wrote:
kritichar wrote:ljudi moraju raditi i paliti, ali moraju procijeniti, da li će moći kontrolisati vatru i mislim da bi svi oni koji znaju ko je kriv trebali prijaviti one koji su uzrokovali požar
pretpostavljam kako se to pali, ostalo puno trave nepokosene(lijene *uzice) i sada to treba ocistiti a najlakse paljenjem. suha trava kada se zapali, to je tesko kontrolisati jer se siri koncentricno.
i prije su ljudi pospremali, sredjivali i pripremali njive za nove usjeve ali se to radilo tako da se sve skupi na jednu gomilu i zapali a sada ''ma ko ce to skupljati, samo zapali pa gdje se zavrsi''.

po dzepu, nema druge. :oops:
Sve je to lijepo divno i krasno kad si na selu, ali kad imaš naselja ala švrakino u bucha city u kojima je kuća na kuću, pa se nađe papak koji u po' dana pali sve što nađe na zemlji, e to je onda, blago rečeno, problem i slučaj za neki naučni rad po pitanju kulture i ophođenja prema okolini.

Inače, zaista, dok bosanca dobro ne opališ po džepu neće se opametiti.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#8 Re: paljenje vatre

Post by vjesticanametli »

da vidis kad bukne uz aerodrom u sarajevu :x stoka radi po bastama "svojim" ..........fuj
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#9 Re: paljenje vatre

Post by poznanik »

Jedan001 wrote:http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/t ... /120318021

Svjedoci smo posljednjih dana o velikom broju pozara niskog rastinja. Cesto kad prolazim i putujem kroz BiH vidim isto paljevine na sve strane.... Interesuje me ko dozvoljava stoci da pali smece i trave i da uz to krivicno ne odgovara ?
Ima li iko u ovoj drzavi da naplacuje kazne i da kaznjava zbog takvog bahatog i drskog ponasanja. :x
Juče sam na graničnom prelazu Doljani tražio i od policije BiH i od policije RH da reaguju i zabrane paljenje pvc folija koje su oštećene tokom zime, koje je velik snijeg uništio na konstrukcijama. Neki od vlasnika plastenika su jednostavno zapalili plastenike čime je vatra uništila sve osim konstrukcije, a neki su juče i danas skupljali pvc folije i palili ih, usljed čega se, nad oranicama i poljoprivrednim zemljištem na graničnom prelazu Doljani, na kojima se sade povrće i voće koje i mi kupujemo, razvio ogroman, gust i čađav crni dim. Sve je prekrio i, ne samo što smrdi i zagađuje vazduh, sve otrovne čestice padaju na zemljište, koje se kasnije mehanički obrađuje i sije, i kasnije ćemo sve te otrove mi pojesti u povrću ili voću.

Niko od policije nije htio ni prstom pomaći, BiH Granični policajci su me čak čudno gledali, dok su se hrvatski branini nenadležnosšću (Doljani su na BiH teritoriji).

Niti je ovo ovakvo paljenje izoliran slučaj, niti je zaklonjen od očiju inspekcije i "države". Nikog nije briga, niko ne mari za trovanje građana, kako vazduha tako i hrane koju jedemo. Meni je neshvatljivo ovo ponašanje vlasti, kao da oni i njihova porodica ne žive ovdje, kao da i oni ne udišu zagađen - zatrovan vazduh, i kao da i oni ne jedu hranu kao i ostali smrtnici. Nevjerovatno... :? :(
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#10 Re: paljenje vatre

Post by talić »

dok nekog ne strpaju u zatvor neće se stoka okanuti. Treba na silu vršiti edukaciju ovog nepismenog naroda i objasniti mu da paljenjem organskih tvari i posebno PVC-a nastaju između ostalog i najštetniji dioksini koji padaju na zemljište i završe na kraju u povrću, mlijeku, mesu.... Umjesto što nas mediji bombarduju crnom hronikom bolje bi bilo da naprave malo edukativnih emisija.
laik1981
Posts: 13052
Joined: 05/12/2012 13:04

#11 Re: paljenje vatre

Post by laik1981 »

Postoje li u 2024. neke kazne, neki zakoni koji brane paljenje korova u naseljenim mjestima? Da li ima koristi od pozivanja policije?
scarr
Posts: 502
Joined: 28/01/2019 23:34

#12 Re: paljenje vatre

Post by scarr »

Ima koristi, da navuces gnijev onoga kome si zvao policiju. Kakav crni zakon, iako ima ne provodi se. Boli ih patka za prirodu i paljenje. Najbolja bi kazna bila otkidanje prstiju onog ko ga zapali. Uvijek kazem kuca mu se zapalila dabogda, ko god kresne vatru onako jer mu je bilo mrsko pokositi pa na gomilu
laik1981
Posts: 13052
Joined: 05/12/2012 13:04

#13 Re: paljenje vatre

Post by laik1981 »

scarr wrote: 06/04/2024 10:50 Ima koristi, da navuces gnijev onoga kome si zvao policiju. Kakav crni zakon, iako ima ne provodi se. Boli ih patka za prirodu i paljenje. Najbolja bi kazna bila otkidanje prstiju onog ko ga zapali. Uvijek kazem kuca mu se zapalila dabogda, ko god kresne vatru onako jer mu je bilo mrsko pokositi pa na gomilu
Gnjev vec postoji i rjesavacemo sjekirama ako ne postoji normalan nacin. Mene samo interesuje imam li ja osnovu da mu zovem policiju? Kakvi su zakoni i kazne po tom pitanju u KS? Je li policija duzna da mu uruci neki prekrsajni nalog?
Post Reply