Pakao i Raj

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#1 Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

Hajde da malo filozofiramo:)

Ako malo razmislimo o religiji zar vam se ne cini logicno (meni barem da) da su i raj i pakao ovdje na zemlji..
I da sva pravila iz religjie o cistom, dobrom ,poslusnom zivotu vodi u raj..smatram da nije nagrada od Boga ili vise sile..vec tako nase tijelo funkcionise..
Kao masina koju ako cuvas i njegujes moze dugo (pa i mozda vjecno da traje), a ako je izrabljujes i ne cuvas (zivis raskalaseno, alkohol ,sex (sexualne bolesti), cigarete isl...odvodete u smrt (koja je svakako pakao).
Sta mislite?
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#2 Re: Pakao i Raj

Post by Compact »

Fulila si 100%! probaj dalje, možda potrefiš! :D
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#3 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

Negdje sam čuo kako je neko smrt definisao kao nevjerovatno veliki orgazam. Lijepa definicija, zar ne? Kako god, mislim da je niko nije doživio i poslije nje (a zašto ne i njega) ostao živ. :)
alijadzigibau
Posts: 310
Joined: 18/01/2009 12:30

#4 Re: Pakao i Raj

Post by alijadzigibau »

zavisi u kojoj si religioznoj grupaciji :D :lol:
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#5 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

ma daj oslobodite se religije i razmisljate i vodite se logikom :)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#6 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

i jos nesto ..mislim da jedno vrijeme nase tijelo funkcionise dobro cak i ako se ponasamo raskalaseno (dok smo mladi, jer jos nismo dovoljno sazreli da neke stvari povezemo i odlucimo se na koju cemo stranu), ali onda dolazi momenat kada treba da napravimo odluku.

To su momenti kada pocnemo osjecati da nam recimo alkohol smeta..da nam cigarete smetaju (dobro sad za sex ne znam ,ali vjerovatno moze da zasmeta ako se navuce nesto , ne daj boze, puj, puj:). E sad ako ne zakocimo i ne okrenemo se zdravom ,vjecnom zivotu ..zavrsit cemo sa nekom od bolesti koja nas vodi u smrt.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#7 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

Citam o raznim bolestima i imunom sistemu i tu se pominju 'dobre' bakterije i 'lose' bakterije..pitam se..dali nam je jedne na zemlju poslao Bog a druge djavo..na nama je koje cemo u sebi da njegujemo:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#8 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

i jos jedno ovozemaljsko pitanje:), zasto moja tema (kao najnovija postavljena) nije prva na spisku:)
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#9 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

U podforumu Filozofija, od ovih što se mijenjaju, prva ti je na spisku. Postoje ove što su konstantno na vrhu i njih se nikako ne može otjerati ili izgurati. :)
Altruista koji je ovog dana umoran od filozofiranja.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#10 Re: Pakao i Raj

Post by Compact »

Najljepsa wrote:i jos jedno ovozemaljsko pitanje:), zasto moja tema (kao najnovija postavljena) nije prva na spisku:)
Zato što je zanimljiva! :D
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#11 Re: Pakao i Raj

Post by Priorat »

jesi, najljepsa si.....
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#12 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

znaci ' interesantnan film' i 'bajke' sto imaju ovu sijalicu pored sebe su nezamijenjive..pih ,koja protekcija:)
A to sto sam najljepsa nista izgleda ne pomaze:)
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#13 Re: Pakao i Raj

Post by Priorat »

Najljepsa wrote:znaci ' interesantnan film' i 'bajke' sto imaju ovu sijalicu pored sebe su nezamijenjive..pih ,koja protekcija:)
A to sto sam najljepsa nista izgleda ne pomaze:)
izvini, meni si se obratila?
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#14 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

ma pricam naglas..moze da odgovori ko kod hoce..ne svidja mi se ovo kopiranje texta, zauzima puno prostora.
Iz konteksta moze da se zakljuci kome se obracas, a i ako odgovoris a nisam se tebi obratila. jos bolje..otvaraju se novi putevi komunikacije..koji mozda i nisu bili planirani:)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#15 Re: Pakao i Raj

Post by arzuhal »

Cijelo vrijeme taj 'raj' i 'pakao' svodiš na tjelesnost, a ne pričaš o duševnim i duhovnim zadovoljstvima koja se ispunjavaju, recimo, kroz umjetnost. Ili je u zdravom tijelu zdrav i duh :D
Uostalom, šta ako neko ne štedi nimalo svoje tijelo i uživa u svim porocima, zadovoljan takvim životom, i takvog ga smrt stigne u ranoj dobi te ne stigne ni da se pokaje što je tako trošio svoje tijelo?
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#16 Re: Pakao i Raj

Post by vratnik »

Pa pakao i raj su sad prevelike rijeci i za agnostike a kamoli za teiste tako da ne vidim mogucnost da vodimo "small talk". (procitaj sta forumas krivorjek kaze o VELIKIM rijecima). Tema nije za filozofije, a rekla si da ni ne razmisljamo "religijski" (ma sta to bilo).
Sve ostalo stoji, sem ideje "u zdravom tijelu zdrav duh koji zivi vjecno". Smanjiti alkohol i cigarete (droge?) je sigurno mudra odluka. Predlazem da istu prodiskutujemo na podforumu zdravlje.
Osim ako ne pitas da li su prve religijske knjige narucene od strane ondasnjih ministarstava zdravlja? Stvarno ne znam.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#17 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

arzuhal wrote:Cijelo vrijeme taj 'raj' i 'pakao' svodiš na tjelesnost, a ne pričaš o duševnim i duhovnim zadovoljstvima koja se ispunjavaju, recimo, kroz umjetnost. Ili je u zdravom tijelu zdrav i duh :D
Uostalom, šta ako neko ne štedi nimalo svoje tijelo i uživa u svim porocima, zadovoljan takvim životom, i takvog ga smrt stigne u ranoj dobi te ne stigne ni da se pokaje što je tako trošio svoje tijelo?
ma ne mora da bude samo tjelesno..duhovna zadovoljstva su naravno dobro dosla, ali kao nadogradnja..zdravo tijelo je osnova.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#18 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

"Osim ako ne pitas da li su prve religijske knjige narucene od strane ondasnjih ministarstava zdravlja"

ne mislim da su napisane od ministarstava zdravlja, ali su upute kako da se zdravo i sretno zivi.
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#19 Re: Pakao i Raj

Post by Vitamin C »

Vidiš kako su razgovorljivi forumaši, a još te i ne citiraju. Nego, da li možeš reći koliko imaš godina? Čisto da vidim kako i u kojoj dobi si stekla (naravno, i u kojoj sada stičeš) vidljive (i nadprosječne) filozofske mogućnosti.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#20 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

ali zivi ovdje na zemlji ,ne negdje drugo.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#21 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

Vitamin C, pa vidis pored toga sto sam najljepsa mogu za sebe reci da sam i poprilicno mudra:) jos od malih nogu..Tipa najbolji ucenik, predsjednik razreda, vjeciti vodja, sve mi lako ide od ruke isl.

Tesko je povuci granicu i reci kad sam pocela ovako ili onako da razmisljam ....mozda kad me je zdravlje pocelo da ogranicava u raskalasenosti:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#22 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

a sto se tice godina, nisam balavica, presla se trideseta, ima tome vec nekoliko godina:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#23 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

Sta bi sad? Niste se valjda prepali..ma daj samo opusteno.

Evo I nesto lose o sebi da kazem..nisam bas puno knjiga procitala..ja vise zakljucujem posmatranjem svijeta oko sebe.
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#24 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

nego ,hoce li jos neko da oda svoje godine ,makar okvirno ( u razmjeru od 10 godina:)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#25 Re: Pakao i Raj

Post by Najljepsa »

otjerah ja sve goste sa izjavom da sam mudra :)
a dok sam bila samo najljepsa tukli su se za rijec...pih.
Post Reply