Ovo je samo moguce kod nas...

Post Reply
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#1 Ovo je samo moguce kod nas...

Post by digger »

Oslobodjenje 11.4.2005
Ispovijest advokata Adila Draganovica: kad prijatelj postane isljednik
Zaposlenik OSA Jugoslav Rodic isljednik Manjace

SANSKI MOST - Adil Draganovic, advokat iz Sanskog Mosta, prije rata nije mogao ni sanjati da ce jednog dana postati zatvorenik konclogora Manjaca, a jos manje da ce ga u tom logoru isljedjivati kucni prijatelj Jugoslav Rodic. Ova, ratna prica, mozda ne bi bila toliko neoubicajena, da Adilov prijatelj i isljednik Rodic danas nije zaposlenik Obavjestajno-sigurnosne agencije u Prijedoru i, zasigurno, jedan od brojnim drzavnih sluzbenika u BiH cije se ime povezuje sa ratnim zlocinima.

Ubijeni suci

Draganovic je do 15. maja 1992. bio predsjednik Opstinskog suda u Sanskom Mostu. Osnivanjem lokalnog Kriznog staba, koji je formirao SDS, i u ovom gradu sa odgovornih funkcija smijenjeni su svi koji nisu Srbi. Smijenjen je tada, a potom i ubijen zamjenik tuzioca Enver Ceric. Istu sudbinu dozivio je Nedzad Muhic, predsjednik Suda za prekrsaje, koji je likvidiran na putu za logor Manjaca. Za Adila se moze reci da je imao vise srece, jer je prezivio.

U ovom gradu je od aprila djelovao rezervni sastav Drzavne bezbjednosti u okviru CSB, ciji su pripadnici sacinjavali evidencije osoba za hapsenja. Rukovodilac je bio Jugoslav Rodic iz Prijedora. Adil je uhapsen 25. maja i priveden u policijsku stanicu Sanski Most. Do 17. juna bio je u zatvoru sa jos petnaest vidjenijih ljudi, a potom je prebacen na Manjacu. U privodjenju, hapsenju, zatvaranju gradjana Sanskog Mosta i etnickom ciscenju direktno je ucestvovao Rodic, tvrdi Draganovic. Rodic je isljedjivao i logorase Manjace, potvrdio je Draganovic, kojeg se nasao na Rodicevoj isljednickoj stolici.

Inace, otac Jugoslavov Adila je i doveo iz Bosanske Dubice u Medicinski centar u Prijedoru. Osim sto su se medjusobno poznavali, Adil i Jugoslav su bili i kucni prijatelji. Adil je zakljucio, poput ostalih prezivjelih logorasa i zatvorenika iz Sanskog Mosta, da je Jugoslav bio jedan od kljucnih ljudi iz policije i drzavne bezbjednosti.

Zakljucio je to i po Jugoslavovim pitanjima: zasto si protiv JNA, zasto si ucestvovao u organizovanju referenduma, u organizovanju muslimanske milicije...
Ovo nije usamljen slucaj. Pitam se sta bi vlasti RS rekle da se ovakvo nesto dogadja u Sarajevu s tim da je krivac bio bosnjak?

Istovremeno, na posjeti sarajevo-rs.com nasao sam samo copy/paste price onih koje opisuju teskoce i stradanja Srba od strane Bosnjaka i Hrvata. Medjutim, nema nigdje da se isti pitaju sta je napravljeno drugim stranama od Srba i da li ce se i takvi krivci traziti i kazniti!

Divan "double standard."
Cekam da vidim komentare na sarajevo-RS oko napisa.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#2

Post by stickitout »

Ma ono u RS je surealno stanje stvarno. Ne zna covijek sta da pomisli. Mene je zainteresovalo o cemu se radi kad sam vidio ovu temu: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 833#350833.
Pa hajde rekoh sam sebi, da vidimo i to. U principu ima Zio pravo, sjedi 5-6 likova i jedan drugom (ima i jedna zenska) govore "jeste brate, tako je, slazem se". Da nije tragicno mogla bi se dobtra komedija napraviti.#

Sto se tice ovog slucaja Jugoslava Rodica, nisam uopste iznenadjen, ta organizovana banda (pod krinkom Srpskih junaka) je rastjerala i pobila ljude tokom rata a onda zajahala preostalo stanovnistvo RS-a.
savjest
Posts: 744
Joined: 19/03/2005 01:26
Contact:

#3

Post by savjest »

Nistz cudno. Apsolutna vecina Srba je ucestvala i podrzavala realizaciju pokolja i genocida.

Ps.Upotrebljavati naziv "genocidna tvorevina", i sl... za tu spodobu.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#4

Post by Vozdra_123 »

ma sta je ba vama??

ljudi su se samo branili od komsija turaka :D
koji su ih hiljadama godina maltretirali :-)
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#5

Post by Soul_Sista »

stickitout wrote:Ma ono u RS je surealno stanje stvarno. Ne zna covijek sta da pomisli. Mene je zainteresovalo o cemu se radi kad sam vidio ovu temu: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 833#350833.
Pa hajde rekoh sam sebi, da vidimo i to. U principu ima Zio pravo, sjedi 5-6 likova i jedan drugom (ima i jedna zenska) govore "jeste brate, tako je, slazem se". Da nije tragicno mogla bi se dobtra komedija napraviti.#

Sto se tice ovog slucaja Jugoslava Rodica, nisam uopste iznenadjen, ta organizovana banda (pod krinkom Srpskih junaka) je rastjerala i pobila ljude tokom rata a onda zajahala preostalo stanovnistvo RS-a.
Ma to je sigurno Irena, ne zeli da joj se dira RS :D :roll:
Post Reply