Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
paul_shark
Posts: 64
Joined: 08/10/2015 01:42

#1 Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by paul_shark »

Na forumu vec postoji slicna tema o ovlastenim uvoznicima novih vozila u BiH koja je vise koncipirana na principu polozaja i pozicije ovlastenih zastupnika na samom trzistu.

Ova tema je namjenjena za razmjenu licnih iskustava u bilo kojem obliku sa ovlastenim zastupnicima, uvoznicima i koncesionarima novih vozila u BiH... zivimo u vremenu, kada je svaka marka jako vrijedna, pa stoga je i sasvim normalno da ocekujemo adekvatnu uslugu za ulozeni novac. Nazalost, vecina ovlastenih zastupnika ne zna da cijeni svoje klijente, pa se desavaju mnoge ne ugodnosti od samog ulaska u izlozbeni salon, pa do zadnjeg koraka isporuke vozila i naravno servisne usluge...

.... pa da cujemo, siguran sam da imate dosta toga za podijeliti (naravno i pozitivno i negativno) ... vjerujem da neko od rukovodecih ljudi iz firmi u ovoj bransi prati ovaj forum, pa mozda dobijemo i pozitivan feedback ... :-D
User avatar
ElRe
Posts: 10846
Joined: 12/12/2011 11:28

#2 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by ElRe »

Ja imam pozitina iskustva sa firmom Sofa MM iz Viteza gdje sam serisirao (redoni servisi) Fiat vozilo dok je bilo u granciji.
paul_shark
Posts: 64
Joined: 08/10/2015 01:42

#3 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by paul_shark »

Kako stvari stoje, nekim cudom svi su zadovoljni sa uslugom ovlastenih uvoznika.... ajde de, da i to cujem... iako znam da je potpuno drugacije situacija, jer sam poslom vezan za autoindustriju i trziste novih vozila u BiH...
User avatar
ElRe
Posts: 10846
Joined: 12/12/2011 11:28

#4 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by ElRe »

Mislim da se u ovlastenim serisima ide samo zbog redonij serisa, dok je auto u garanciji. Nakon toga, ima puno boljih majstora koji ce odrzavati vozilo.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#5 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by frngla »

Pozitivna iskustva imam sa ASA autom, sada Porsche Sarajevo. Vjerovali ili ne, znao sam kupiti dio u ovlaštenom po nižoj cijeni nego u ovim prodavnicama (motorex itd.).
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#6 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by Bakir1 »

ja sam sa bubom zadovoljan
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#7 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by bude »

bunjo - katastrofa, rav4 redovno servisiran kod njih, kad je odvezen u mostar na servis - nema uopste servisne istorije unesene u elektronsku knjigu, sto bi prakticno znacilo gubitak garancije, srecom u knjigovodstvu imamo fakture za servis pa se na osnovu njih moglo retroaktivno upratiti kilometraza i ostalo :run:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#8 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by tempuser »

Joj ne znam sta bih ti rekao, moj prijatelj vozi Insigniu dizel, izbacuje mu gresku na motoru, obigrao je sve neovlastene koji su kao specijalisti za Opel. nekoliko priznatijih majstora opste prakse, niko ne zna sta mu je, dijagnostika svaki put izbaci drugu gresku, odvezao u Berlijetu izgleda da su skontali sta ne valja.
Ne znam jel majstorska suplja, ali sam cuo iz 2 izvora (ovlasteni i neovlasteni) da dijagnostike koje koriste majstori opste prakse i neovlasteni ne moze otkriti sve sto otkrije ona u ovl. servisu.

@frgnla
Ja cu se uvijek sjecati kupovine selena za Fabiu, u A-netu i kod Kareta 20 KM i to oni sa 2 kraka, u ASA PSS-u 16 KM pojacani sa 4 kraka!
User avatar
ElRe
Posts: 10846
Joined: 12/12/2011 11:28

#9 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by ElRe »

tempuser wrote: Ne znam jel majstorska suplja, ali sam cuo iz 2 izvora (ovlasteni i neovlasteni) da dijagnostike koje koriste majstori opste prakse i neovlasteni ne moze otkriti sve sto otkrije ona u ovl. servisu.
To je istina. Npr Fiat Examiner koji koriste ovlasteni serisi koliko znam ima jos samo Hota. Examiner je puno bolji od npr Fiat ECUScan koji koriste obicni majstori.
Pitanje je samo koliko FCA redono update-uje Examiner.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by supercali »

Pa ne pokazu dijagnostike sve zato sto vecina majstora koriste one univerzalne sto kao mogu na vise auta i sl
Nikad univerzalne stvari nisu bile bolje od namjenskih
Ja recimo imam pp2000 za pezo i citroen
Uporedjivao sa ovlastenim i sve isto moze uraditi i otkriti
Doduse ja sam svoj uzeo u francuskoj i prodavac mi je rekao da je original mada ja i dalje sumnjam da je ona kineska dijagnostika za pezo
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by tempuser »

Ja korstim neki Valvoline za Forda i nema opcije koje ima ovlasteni.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#12 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by supercali »

Pa rekoh ti ti univerzalni nikad nece imati kao namjenski
Ja sam ovaj kupio kao original naziv mada i kinezi isti rade
A isto imas onih tioa auto scan dijagnostika i on ti moze recimo na par marki i cita brise kodove i te stvari al ne moze sad mjenjati cuda ovo ono
Ne znam kako se zove fordov oficijelni pa ti ne bi znao reci oko toga valvoline i sl
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#13 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by tempuser »

Ovaj nije univerzalni nego kao namjenski za Forda.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#14 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by ranger »

zavisi i od starosti auta, za auta iz 2000tih sad su manje vise dostupni softveri koji mogu sve.
meni je prije pola godine doso momak 2 laptopa ima, moze na njima sta hoces, kodirat nove dijelove, mijenjat postavke, dijagnostiku svih sistema na autu... al je auto 2002.godina. sumnjam da bi mogao na 2012.godistu... postoje i za to softveri ali siguran sam da su zara i tesko dostupni obicnom narodu....
takodje, ovo poredjenje ovlasteni vs. divlji, pa naravno da je mocniji ovlasteni jer kad u matici izadje novi update dobija ga svaki ovlasteni servis na planeti jer je to i u interesu samom proizvodjacu, dok divljak mora cekat kineze, krekove pizde materine...
User avatar
Libyano
Posts: 459
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#15 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by Libyano »

Ja imam loša iskustva sa AC Quattro, stavljali pogrešno ulje u motor (5w-40 umjesto 5w-30), na servisu zamolio da provjere nešto što je lupkalo u motornom prostoru, napravili krug oko auta i rekli: ne znamo mi šta je to, moramo sve otvoriti. Odem avlijaneru, nadje da je crijevo od goriva otkačeno sa vezice, stavio novu vezicu i završena stvar za minutu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#16 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by amar1994 »

Connecta Sarajevo-koliko toliko dobra prodajna usluga ali katastrofalan servis i majstori koji blage veze nemaju :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40644
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by konektovan »

bude wrote:bunjo - katastrofa, rav4 redovno servisiran kod njih, kad je odvezen u mostar na servis - nema uopste servisne istorije unesene u elektronsku knjigu, sto bi prakticno znacilo gubitak garancije, srecom u knjigovodstvu imamo fakture za servis pa se na osnovu njih moglo retroaktivno upratiti kilometraza i ostalo :run:
Kolega isto imao problem sa bunjom, za renault megane coupe gt line, koji je kupljen kod njih. Nista zivo nisu unosili u elektronsku knjigu.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#18 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by Seawolf »

konektovan wrote:
bude wrote:bunjo - katastrofa, rav4 redovno servisiran kod njih, kad je odvezen u mostar na servis - nema uopste servisne istorije unesene u elektronsku knjigu, sto bi prakticno znacilo gubitak garancije, srecom u knjigovodstvu imamo fakture za servis pa se na osnovu njih moglo retroaktivno upratiti kilometraza i ostalo :run:
Kolega isto imao problem sa bunjom, za renault megane coupe gt line, koji je kupljen kod njih. Nista zivo nisu unosili u elektronsku knjigu.
Svaki servis koji se uradi i upiše u on-line "digitalnu" servisnu knjigu, može se isprintati.

Korisnik usluge servisa treba zahtjevati od servisnog savjetnika, da se uneseni servis isprinta i ovjeri pečatom ovlaštenog servisa. Tako se od "digitalne" servisne knjige pravi hard-copy servisne knjige, koja ostaje kod korisnika.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#19 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by 530i »

Pa Bunjo je belajisao sa Gumom M oko prodaje i servisiranja...imao je dobru prodaju, ali je na kraju odustao, ali još se vodi kao ovlašteni. Vjerovatno ima ljudi na forumu koji su upućeniji.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#20 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by holowey »

Seawolf wrote:
konektovan wrote:
bude wrote:bunjo - katastrofa, rav4 redovno servisiran kod njih, kad je odvezen u mostar na servis - nema uopste servisne istorije unesene u elektronsku knjigu, sto bi prakticno znacilo gubitak garancije, srecom u knjigovodstvu imamo fakture za servis pa se na osnovu njih moglo retroaktivno upratiti kilometraza i ostalo :run:
Kolega isto imao problem sa bunjom, za renault megane coupe gt line, koji je kupljen kod njih. Nista zivo nisu unosili u elektronsku knjigu.
Svaki servis koji se uradi i upiše u on-line "digitalnu" servisnu knjigu, može se isprintati.

Korisnik usluge servisa treba zahtjevati od servisnog savjetnika, da se uneseni servis isprinta i ovjeri pečatom ovlaštenog servisa. Tako se od "digitalne" servisne knjige pravi hard-copy servisne knjige, koja ostaje kod korisnika.
e da sam mogao to znati ranije :( dok mi je auto bilo pod garancijom, redovne servise sam radio u asi, sve poslije toga u autoagentu... nijedan servis iz autoagenta nije upisan u sistem... u servisnu knjigu jeste ali u skodinom sistemu nista nije zavedeno... srecom cuvam sve fakture i racune pa bar imam neki trag sta je radjeno na autu...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#21 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by Bakir1 »

svaki put kada sam bio na servisu trazio sam dupli primjerak fakture, sve su uredno slozene u servisnoj ;-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#22 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by 530i »

Faktura=radni nalog mislite? Ja sam to dobijao uz fiskalni račun uvijek...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#23 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by Bakir1 »

i fakturu i nalog, u kopiji u servisnu knjigu
paul_shark
Posts: 64
Joined: 08/10/2015 01:42

#24 Re: Ovlasteni zastupnici, uvoznici i koncesionari novih vozila u BiH

Post by paul_shark »

Neki dan prolazim pored salona Porsche Sarajevo, vidim da su ubacili Seat, u onaj mali prostor izmedju Audi i VW izlozbenog salona...
Post Reply