Ovisnička ljubav

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#176 Re: Ovisnička ljubav

Post by radiostar »

jeste navalili sa strucnom osobom...

neka prvo sami razgovaraju ali otvoreno i iskreno
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#177 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

radiostar wrote: 26/05/2020 20:07 ma jednostavna dijagnoza

prije dvije godine su trebali vezu dici na visi nivo (brak), ona nije htjela jer nije sigurna kako bi se snasla u braku sa osobom koja ima djecu iz prethodnog braka a sama ne moze imati djecu (ubijena u pojam jer ne moze iimati vlastitu djecu, a bila bi prisiljena sa tudjom imati prisan odnos, nije to jednostavno). nakon tog odbijanja krece sa problemima, zasto? zato jer je nesigurna u to kako je njen partner ustvari podnio to njeno odbijanje.
mozda je samo deklarativno prihvatio njeno odbijanje a ustvari ima problem sa tim. plus je on htio sa njom djecu, a ona ih ne moze imati. vjerovatno u podsvijesti stoji vjerovatnoca da on zeli jos djece, ne nuzno s njom.
postoji i varijanta gdje ona podsvjesno ne zeli da mu uskrati mogucnost da ima jos djece.
a jos je u nekom od prethodnih postova spomenula, parafraziram, kako ona misli da je on bolji od nje i u psihickom i u fizickom smislu i jos plus ga odbila.
naravno da se uvukao strah i nesigurnost od njegove reakcije.
i nema tog psihologa koji ce je uvjeriti u (ne)racionalnost njenog straha. ali neka pokusa...
😂😂😂😂
Svaka čast. U svakoj rečenici ima istine!!! 👍👍👍
Svaka na svoj način je istinita.

U psihičkom smislu smo dosta slični, samo što je on puno stabilniji od mene.
Fizički je uvijek bio korak ispred mene, tako da je taj neki strah ipak opravdan.

A ruku na srce, ja baš nemam nimalo samopouzdanja, jer ne bi bila ovakva kakva jesam. Pušem i na hladno.
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#178 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

moonca wrote: 26/05/2020 20:13 . ja to tako ne vidim-- niti je on htio djecu niti ona pati sti ih nema....


sve je jasno od pocetka bilo- problem je -nina- koja je od samog pocetka imala 'svoj problem' i bila bi i dalje ok. da je on -ostao isti- ...
Prvi dio ti nije točan. I pogađa me.

Drugi je točan. 👍
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#179 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

moonca wrote: 26/05/2020 20:20
Bobi wrote: 26/05/2020 20:17 Ja mislim da je lik dosadan
Nije dosadan- mislim da je dobrica.... samo se nina malo 'ufurala' :)
Nije ni dosadan, ni dobrica, ali je naišao očito na goru od sebe.
A i to da sam se ufurala, ima nekog smisla.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#180 Re: Ovisnička ljubav

Post by radiostar »

- Nina - wrote: 26/05/2020 22:01
moonca wrote: 26/05/2020 20:13 . ja to tako ne vidim-- niti je on htio djecu niti ona pati sti ih nema....


sve je jasno od pocetka bilo- problem je -nina- koja je od samog pocetka imala 'svoj problem' i bila bi i dalje ok. da je on -ostao isti- ...
Prvi dio ti nije točan. I pogađa me.

Drugi je točan. 👍
ma kako tacan???

kaze da si problem ti, ali da bi bila ok da je on ostao isti.. znaci nisi problem ti nego on jer nije isti...

reci mu sta te muci, razgovarajte
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#181 Re: Ovisnička ljubav

Post by moonca »

Zasto nije isti ?? napisala je-
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#182 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

radiostar wrote: 26/05/2020 22:06
- Nina - wrote: 26/05/2020 22:01
moonca wrote: 26/05/2020 20:13 . ja to tako ne vidim-- niti je on htio djecu niti ona pati sti ih nema....


sve je jasno od pocetka bilo- problem je -nina- koja je od samog pocetka imala 'svoj problem' i bila bi i dalje ok. da je on -ostao isti- ...
Prvi dio ti nije točan. I pogađa me.

Drugi je točan. 👍
ma kako tacan???

kaze da si problem ti, ali da bi bila ok da je on ostao isti.. znaci nisi problem ti nego on jer nije isti...

reci mu sta te muci, razgovarajte
Mislim da sam ja imala iste hirove i prije, samo u manjoj mjeri. On se prilagođavao mojim hirovima, i nije mu smetalo ispočetka toliko.

Onda sam ja postajala sve gora. A njega to počelo sve više smetati.

Da je on nastavio paziti na sve što meni smeta, ja bi tvrdoglavo nastavila i dalje.
A ovako vidim da sam nam štetu nanijela ja. Jer sam uvijek tražila više i više.

Evo matematički 😂
Bila sam na 50% i bilo je ok, malo pomalo se popela na 80% i bilo je odlično, ali čim bi palo na 79%,ja sam histerizirala, jer se pogoršava sve!
On bi pomalo svaki put dizao pomalo više. I došli smo još više gore. A onda je kad bi s 95% palo na 90% meni je bio smak svijeta, jer sve nestaje, propada 😂
Sad smo na 80 %.
To je super prema onome što smo bili prvih par godina
Ali to je čista katastrofa na prema onome što smo bili zadnjih 5 godina! 😲

E da je on ostao na 100% posto, ja ne bi imala nikakvih problema 😆 kako skromno od mene.
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#183 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

moonca wrote: 26/05/2020 22:07 Zasto nije isti ?? napisala je-
Nije isti jer sam za izmaltretirala, svojim zahtjevima.

Nisam mu dala da diše, sve sam morala znati i kontrolirati. Netko je napisao ovdje da osobe podje gusiti i velika ljubav a pogotovo ljubomora i da ljudi koliko god voljeli, pomalo uzmicu.

Moja tema je više bila, kako da sebi pomognem da ne planem na svaku sitnicu. Samo mi se s njim to desava.

Ne radim to nikome, nikada. Smirena sam, tiha, normalna!
Samo kad je on u pitanju, ja nisam ja. Odvratna sam, bezobrazna, cjepidlacim.
🤷‍♀️
Čitala sam da je to u tim ovsinickim odnosima, jer tada ne možeš stavri realno sagledati nego samo onako kako se ti u tom trenutku osjećaš zbog toga.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#184 Re: Ovisnička ljubav

Post by radiostar »

ja stvarno nemam vise nista napisati na ovu temu
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#185 Re: Ovisnička ljubav

Post by moonca »

:lol:
.. evo i nama daje mrvice- i gushi nas..
.ovo joj je savjetovao- psiholog- da nadje drugu /ge zrtve... :oops: :lol:

:run:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#186 Re: Ovisnička ljubav

Post by Nierika »

- Nina - wrote: 26/05/2020 22:26 🤷‍♀️
Čitala sam da je to u tim ovsinickim odnosima, jer tada ne možeš stavri realno sagledati nego samo onako kako se ti u tom trenutku osjećaš zbog toga.
Ovisnički odnosi su dinamika, rijetko kad je problem samo u jednoj strani. Možda ti pomogne i ako pročitaš više o stilovima vezivanja u vezama. U svakom slučaju, mislim da vrijedi pronaći psihologa. Sretno. :)
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#187 Re: Ovisnička ljubav

Post by allem_77 »

Točka na kraju rečenice...? Hm...? Šta ako je neko drugi pisao rečenicu...? Meni je to sumnjivo.
User avatar
Entropio
Posts: 7818
Joined: 21/11/2010 21:49

#188 Re: Ovisnička ljubav

Post by Entropio »

Spremis li ti lavor tom hairliji kad se nadjete? Tu se krije odgovor na ovu cudnovatu situaciju.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#189 Re: Ovisnička ljubav

Post by saint_mirad »

allem_77 wrote: 26/05/2020 23:12 Točka na kraju rečenice...? Hm...? Šta ako je neko drugi pisao rečenicu...? Meni je to sumnjivo.
Vise je problematicno sto ona ocenjuje njegove reakcije na osnovu izostavljanja interpunkcije u neformalnom caskanju. :-D
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#190 Re: Ovisnička ljubav

Post by DEMONIKA »

moonca wrote: 26/05/2020 22:55 :lol:
.. evo i nama daje mrvice- i gushi nas..
.ovo joj je savjetovao- psiholog- da nadje drugu /ge zrtve... :oops: :lol:

:run:
eo ko da ti je ona sestra, gushi tushi trazi zrtve :lol: :mrgreen:
i totalno se slažem s tvojim zaključkom, užas :D
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#191 Re: Ovisnička ljubav

Post by DEMONIKA »

Nierika wrote: 26/05/2020 22:59
- Nina - wrote: 26/05/2020 22:26 🤷‍♀️
Čitala sam da je to u tim ovsinickim odnosima, jer tada ne možeš stavri realno sagledati nego samo onako kako se ti u tom trenutku osjećaš zbog toga.
Ovisnički odnosi su dinamika, rijetko kad je problem samo u jednoj strani. Možda ti pomogne i ako pročitaš više o stilovima vezivanja u vezama. U svakom slučaju, mislim da vrijedi pronaći psihologa. Sretno. :)

Ovisnički odnosi su rijetko dinamika

obično je jedna strana zbilja toliko zaljubljena i trpi teror, ne zato što ovisi o tome, nego zato što u svoj toj ljubavi gaji nadu da će se partner uozbiljiti, odrasti, da su to bubice, da je to kao simpa etc

Ovisnički odnosi – ljubav u kojoj netko vječno ostaje „gladan“
ovdje je Nina ta koja je uvijek gladna
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#192 Re: Ovisnička ljubav

Post by moonca »

DEMONIKA wrote: 26/05/2020 23:20 eo ko da ti je ona sestra, gushi tushi trazi zrtve :lol: :mrgreen:
i totalno se slažem s tvojim zaključkom, užas :D
upao si.. :oops: :lol:
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#193 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

radiostar wrote: 26/05/2020 22:37 ja stvarno nemam vise nista napisati na ovu temu
Hvala na mišljenju. Izvinjavam se ako sam te nečim uvrijedila.
- Nina -
Posts: 29
Joined: 31/01/2019 23:19

#194 Re: Ovisnička ljubav

Post by - Nina - »

Nierika wrote: 26/05/2020 22:59
- Nina - wrote: 26/05/2020 22:26 🤷‍♀️
Čitala sam da je to u tim ovsinickim odnosima, jer tada ne možeš stavri realno sagledati nego samo onako kako se ti u tom trenutku osjećaš zbog toga.
Ovisnički odnosi su dinamika, rijetko kad je problem samo u jednoj strani. Možda ti pomogne i ako pročitaš više o stilovima vezivanja u vezama. U svakom slučaju, mislim da vrijedi pronaći psihologa. Sretno. :)

Naš intelekt zanemaruje činjenicu da je rasplakano, zahtjevno, ljuto i bespomoćno dijete još uvijek u nama. Mi sebe smatramo u potpunosti odraslima. Dok na nesvjesnoj razini, na kojoj se ranjeno dijete nalazi, mi nismo svjesni da smo odrasli, i da više ne trebamo roditeljsko dopuštenje, ili čak i zamjenskog roditelja da nam bude izvor zadovoljstva i života. Ne znamo da smo sposobni da sebe ispunimo i da budemo sretni.

Zato se osjećamo ovisno o drugima i vanjskim uvjetima da bismo mogli ispuniti naše želje i potrebe. Zbog takvog pogrešnog uvjerenja , mi čekamo ispunjenje iz pogrešnih izvora. To čekanje održava naše potrebe trajno neispunjenima. Što su naše potrebe duže neispunjene, to one postaju jače. Što su one jače, to je veća naša ovisnost i nada, i to su veći naši pokušaji da zadovoljimo druge koji bi trebali ispuniti te naše potrebe. Postajemo sve očajniji, što više pokušavamo na taj način ispuniti naše potrebe, to manje uspijevamo u tome.

Osim toga, mi vršimo pritisak na druge da nam daju ono što mi mislimo da nam treba, pa nam dugi to onda nisu spremni dati. Nisu nam spremni dati niti ono što bi nam inače drage volje dali, jer bi to bilo i na njihovu dobrobit i radost, jer vršimo pritisak na njih. I tako nastaje začarani krug.

Frustracija se ponavlja i mi vjerujemo da su drugi krivi što nam ne daju ono što nam treba. Postajemo puni ljutnje i bijesa, jer naše potrebe nisu zadovoljene.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#195 Re: Ovisnička ljubav

Post by radiostar »

- Nina - wrote: 27/05/2020 00:02
radiostar wrote: 26/05/2020 22:37 ja stvarno nemam vise nista napisati na ovu temu
Hvala na mišljenju. Izvinjavam se ako sam te nečim uvrijedila.
nisi, samo nemam vise sta napisati, sve ok
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#196 Re: Ovisnička ljubav

Post by pustopoljina »

Pa kad sve znas, gdje steka?

S oprostenjem...i "slucajevi" se mogu naci.

Da si nasla nekog slicnijeg sebi, visili biste na telefonu, jedno drugom pisali pjesme, mirenja nakon pravopusnih gresaka bi bila zemljotres...
Ja ne vidim smisla u "popravljanju" tebe u tim godinama. Tebi njegova "normalnost" samo pojacava strahove.
I SIGURNO on ima neke koristi od toga da je od tebe "bolji" i fizicki i psihicki i "dura" tebe "takvu".
To je ta dinamika..ti hranis njega, on tebe.
Da hoces izaci iz tog kruga, popricali bi ozbiljno o djeci, o tom braku, o "pod istim krovom" i svako od vas dvoje bi donijelo odluku za sebe. I posljedice te odluke bi bile njegova briga, a ne partnerova.
Ljubav, nazalost, jeste fluidna tvar i dodje i ide kako i kuda hoce...imate oboje pravo da se vise ne vidite jedno sa drugim.
Ako tebe tvoje godine sad koce, ako ne bi nikud...a bom' onda pravac cika doktoru, po saku anksiolitika, na vr' noza antidepresiva i you should be just fine. Kad se okreces ko na raznju, u gluho doba noci, koji sedativ i sve ce to biti ok.
Ako neces tako, onda mislim da nema puta mimo dubokog rada na sebi, i preuzimanja rizika da mozda i pukne ta veza.
Mozda je do mjeseca u vodoliji, al' mislim da je jedan od najboljih osjecaja kad bi nekome dao i bubreg i godine i ledja i srce i ono malo duse...a opet...mozes ti i sam, nije greda. I ako ode, jeste velika, ogromna, steta, ali nije smak svijeta...nek' je ziva glava.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#197 Re: Ovisnička ljubav

Post by dr_Evil »

Bobi wrote: 26/05/2020 20:15
- Nina - wrote: 26/05/2020 20:04 esam ali imam previše slobodnog vremena za razmišljanje zašto je stavio točku na kraju poruke, a inače je ne stavlja
Stavio je tačku po pravopisu :mrgreen: , neko ga je upozorio da je nepismen jer ne stavlja tačku na kraju rečenice :mrgreen: .
Pravo je pitanje, koja ga je upozorila :sax:
User avatar
muha_sa
Posts: 128691
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#198 Re: Ovisnička ljubav

Post by muha_sa »

dr_Evil wrote: 27/05/2020 08:52
Bobi wrote: 26/05/2020 20:15
- Nina - wrote: 26/05/2020 20:04 esam ali imam previše slobodnog vremena za razmišljanje zašto je stavio točku na kraju poruke, a inače je ne stavlja
Stavio je tačku po pravopisu :mrgreen: , neko ga je upozorio da je nepismen jer ne stavlja tačku na kraju rečenice :mrgreen: .
Pravo je pitanje, koja ga je upozorila :sax:
ŠtaŠ ti ovdje :? :-) furaj na SDA :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#199 Re: Ovisnička ljubav

Post by dr_Evil »

muha_sa wrote: 27/05/2020 09:10
dr_Evil wrote: 27/05/2020 08:52
Bobi wrote: 26/05/2020 20:15

Stavio je tačku po pravopisu :mrgreen: , neko ga je upozorio da je nepismen jer ne stavlja tačku na kraju rečenice :mrgreen: .
Pravo je pitanje, koja ga je upozorila :sax:
ŠtaŠ ti ovdje :? :-) furaj na SDA :D
Ne mogu, dosadilo mi da me g***, a ne vade, pa reko kad sam vec u takvom polozaju, bolje na forum ljubav :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#200 Re: Ovisnička ljubav

Post by Euphoria »

- Nina - wrote: 26/05/2020 22:20
Mislim da sam ja imala iste hirove i prije, samo u manjoj mjeri. On se prilagođavao mojim hirovima, i nije mu smetalo ispočetka toliko.

Onda sam ja postajala sve gora. A njega to počelo sve više smetati.

Da je on nastavio paziti na sve što meni smeta, ja bi tvrdoglavo nastavila i dalje.
A ovako vidim da sam nam štetu nanijela ja. Jer sam uvijek tražila više i više.

Evo matematički 😂
Bila sam na 50% i bilo je ok, malo pomalo se popela na 80% i bilo je odlično, ali čim bi palo na 79%,ja sam histerizirala, jer se pogoršava sve!
On bi pomalo svaki put dizao pomalo više. I došli smo još više gore. A onda je kad bi s 95% palo na 90% meni je bio smak svijeta, jer sve nestaje, propada 😂
Sad smo na 80 %.
To je super prema onome što smo bili prvih par godina
Ali to je čista katastrofa na prema onome što smo bili zadnjih 5 godina! 😲

E da je on ostao na 100% posto, ja ne bi imala nikakvih problema 😆 kako skromno od mene.
Pogledaj stvari malo i iz drugog ugla. Tebi smeta nešto što on radi ili ne radi i pjeniš.
I njemu isto smeta to tvoje ponašanje pa se očekuje da ti to prestaneš raditi. Nije ok da od njega očekuješ nešto na što nisi sama spremna.
U ljubavi nekad neko mora popustiti, nešto ti, nešto on. Nije ok da samo jedno trpi i popušta.
S dr strane ne znam zašto si ubijena u pojam tim fizičkim izgledom. Ukus je subjektivna stvar. Možda ti misliš da je on privlačniji od tebe, ali on to ne misli. Možda si i nekim drugim muškarcima ti top. Muškarci su inače vrlo vizuelni i izgled im je najbitniji. Ti njemu da nisi dobra, lijepa, privlačna ne bi bio s tobom sve te godine plus trpio tvoje bubice.
Saberi se i čuvaj ga, uživaj... ako ga izgubiš, dok skontaš šta te snašlo, on je već u zagrljaju druge 😉
Post Reply