Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1 Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by kiligonzales »

Pošto ima dosta forumaša koji su u IT industriji ovdje i van BiH, kakva su vaša iskustva po pitanju rada sa stranom klijentelom?

Podijelite vaša iskustva i savjete sa onima koji bi pošli tim putem u ovome poslu sami ili sa timom ljudi/tvrtkom?

Kako tražite nove poslove, stićete klijente, naplačujete, da li se služite online servisima u potrazi za tvrtkama i poslovima ili to radite putem agencija vani i td?
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#2 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by bersK »

kiligonzales wrote:Pošto ima dosta forumaša koji su u IT industriji ovdje i van BiH, kakva su vaša iskustva po pitanju rada sa stranom klijentelom?

Podijelite vaša iskustva i savjete sa onima koji bi pošli tim putem u ovome poslu sami ili sa timom ljudi/tvrtkom?

Kako tražite nove poslove, stićete klijente, naplačujete, da li se služite online servisima u potrazi za tvrtkama i poslovima ili to radite putem agencija vani i td?

UI Designer sam inače. Stranci za razliku od naših su rijetki u prevarama, test work uredno plate. Jedino što sam upoznao ofajle od ljudi - Rumuni. Od servisa koristim osnovne remote work recruitment sajtove (remote.co, remotees, remoteok, weworkremotely). Kad sam upoznao prvih par klijenata, rekao sam da nikada neću pristati raditi za 500 maraka kod Bošnje. Dosadilo tražiti stalno poslove, pa sam odlučio da pokrenem jedan startup product.
Last edited by bersK on 20/09/2017 01:33, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by victom »

kiligonzales wrote:Pošto ima dosta forumaša koji su u IT industriji ovdje i van BiH, kakva su vaša iskustva po pitanju rada sa stranom klijentelom?

Podijelite vaša iskustva i savjete sa onima koji bi pošli tim putem u ovome poslu sami ili sa timom ljudi/tvrtkom?

Kako tražite nove poslove, stićete klijente, naplačujete, da li se služite online servisima u potrazi za tvrtkama i poslovima ili to radite putem agencija vani i td?
sve su te ljubavi kratke i iz interesa.
Pogledaj freelancere oko sebe, sve to radi 1 godinu i ide dalje.
Ili projekat istekne ili sam freelancer ne bude zadovoljan uslovima.
Tu je deviza, naplati dok te trebaju, jer kasnije će biti kasno.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:52, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#4 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by victom »

bersK wrote: Kad sam upoznao prvih par klijenata, rekao sam da nikada neću pristati raditi za 500 maraka kod Bošnje.
Upravo tako.
U širokom luku zaobići domaće robovlasnike.
Jer i oni nađu klijenta u inostranstvu, pa tebe zaposle kao jeftinu radnu snagu, a pri tome traže njemački kvalitet.
Treba direkt tražiti poslove u inostrastvu. Što manje ruku, to bolje.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:52, edited 2 times in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#5 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by kiligonzales »

bersK wrote:
kiligonzales wrote:Pošto ima dosta forumaša koji su u IT industriji ovdje i van BiH, kakva su vaša iskustva po pitanju rada sa stranom klijentelom?

Podijelite vaša iskustva i savjete sa onima koji bi pošli tim putem u ovome poslu sami ili sa timom ljudi/tvrtkom?

Kako tražite nove poslove, stićete klijente, naplačujete, da li se služite online servisima u potrazi za tvrtkama i poslovima ili to radite putem agencija vani i td?

UI Designer sam inače. Stranci za razliku od naših su rijetki u prevarama, test work uredno plate. Jedino što sam upoznao ofajle od ljudi - Rumuni. Od servisa koristim osnovne remote work recruitment sajtove (remote.co, remotees, remoteok, weworkremotely). Kad sam upoznao prvih par klijenata, rekao sam da nikada neću pristati raditi za 500 maraka kod Bošnje. Dosadilo tražiti stalno poslove, pa sam odlučio da pokrenem jedan startup product.
Kod mene je vazda jebada s Bosnjama, to su ratovi. Sad se u pauzi izmedju poslova spremam za novi rat. Radim web i graficki dizajn, te wordpress sajtove pretezno. :D

Al sa strancima nisam radio uopste, pa pitam jer mi je to zanimljivo.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#6 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by Puf »

kiligonzales wrote: Kod mene je vazda jebada s Bosnjama, to su ratovi. Sad se u pauzi izmedju poslova spremam za novi rat. Radim web i graficki dizajn, te wordpress sajtove pretezno. :D

Al sa strancima nisam radio uopste, pa pitam jer mi je to zanimljivo.
Kod mene suprotno, nikada nisam radio freelance za domace trziste, niti bi ikada radio. Jednostavno nemaju para za to. Za nesto sto ce bosnjo dati 300KM, nekome vani to isto naplatis najmanje 1500 - 2000KM ako si sposoban i vise.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#7 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by bersK »

Evo jedan čist primjer. Pričam sa starim oko ovog "posla na netu" i sad tamo vamo pita on mene koliko ti to hoš da naplatiš. Reko meni je normala $20/hr. Onda poče ofanziva: "Sine dragi ko će ti to naplatiti? Pa ti si lud, ti misliš da to oni tako lako daju ovo ono. Nema niko para na bacanje. Ne zaluđuj se bezze. Nisi ti toliki majstor", a ja takvih poslova naplatio hejbet. Mindset is everything. Nemoš čovjeku objasnit da je to prosjek satnice dok on ovdje radi za 3,5KM/hr.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#8 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by kiligonzales »

aldinmah wrote:
kiligonzales wrote: Kod mene je vazda jebada s Bosnjama, to su ratovi. Sad se u pauzi izmedju poslova spremam za novi rat. Radim web i graficki dizajn, te wordpress sajtove pretezno. :D

Al sa strancima nisam radio uopste, pa pitam jer mi je to zanimljivo.
Kod mene suprotno, nikada nisam radio freelance za domace trziste, niti bi ikada radio. Jednostavno nemaju para za to. Za nesto sto ce bosnjo dati 300KM, nekome vani to isto naplatis najmanje 1500 - 2000KM ako si sposoban i vise.
Najskuplji sajt koji je naplatio jedan od timova u kome sam radio je game portal za bh telecom, tu su uzeli cifru mangupsku te napravili pored toga ugovor za razvoj tada popularnih flash igrica. Stigao sam s njima da radim portal tvsa koji je bio oko 10k tada i jos neke projekte i to dvije godine nakon toga. Moje zaduzenje je bio dizajn, css i html.

U zadnjoj firmi smo imali par dobrih ideja, par platformi koje da su se realizovali sa pristojnim brojem ljudi na projektu bili bi mangupluk, ali jbg nisu, a sigurno bi se mogle dobro komercijalizovati sto u BiH sto van BiH.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#9 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by Heva »

Ja sam dugo radio desktop DB aplikacije, preko žice kasnije nešto oko web dizajna i pluginova za WP, te grafičke usluge uglavnom oko praznika... za domaće ne radim više, nemam loših iskustava sa strancima osim ako nisu imali posla sa nekim sa ovih prostora - e, onda je gubavo.
Sad se malo zanimam Androidom, ali kao razbibriga.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#10 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by arman1 »

p....tim.
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by mk ultra »

victom wrote:
bersK wrote: Kad sam upoznao prvih par klijenata, rekao sam da nikada neću pristati raditi za 500 maraka kod Bošnje.
Upravo tako.
U širokom luku zaobići domaće robovlasnike.
Jer i oni nađu klijenta u inostranstvu, pa tebe zaposle kao jeftinu radnu snagu, a pri tome traže njemački kvalitet.
Treba direkt tražiti poslove u inostrastvu. Što manje ruku, to bolje.
da bi došao do "normalnog" posla u BiH, moraš prvo 2-3 godine kod robovlasnika ili negdje gdje te jebu kako stignu da se uhodaš
poslije je lakše, sa iskustvom i svim

ja radim na upworku
bilo je zajebancija oko slanja novca al sam i to uspješno regulisao
zavisi kako koju sedmicu, nekad 4h/sedmično, nekad 12-15
energetska efikasnost, potrošnja el energije, solarna energija, klime...
Ogromna je razika u komunikaciji, u odnosu na BiH

programiranje nisam tražio za sad, kolika je satnica ili se po projektu plaća?
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#12 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by hekaton »

mk ultra wrote:
da bi došao do "normalnog" posla u BiH, moraš prvo 2-3 godine kod robovlasnika ili negdje gdje te jebu kako stignu da se uhodaš
poslije je lakše, sa iskustvom i svim

ja radim na upworku
bilo je zajebancija oko slanja novca al sam i to uspješno regulisao

zavisi kako koju sedmicu, nekad 4h/sedmično, nekad 12-15
energetska efikasnost, potrošnja el energije, solarna energija, klime...
Ogromna je razika u komunikaciji, u odnosu na BiH

programiranje nisam tražio za sad, kolika je satnica ili se po projektu plaća?
izvini malo offtopic, kakve si probleme imao sa slanjem novca, zaradio sam neke novce na upworku i prvo povlacenje bi trebalo biti 25.10 na payoneer karticu. Da li da ocekujem neke probleme?
User avatar
mk ultra
Posts: 19537
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13 Re: Outsourcing - rad za stranu klijentelu/tvrtke - vaša iskustva i savjeti

Post by mk ultra »

hekaton wrote:
mk ultra wrote:
da bi došao do "normalnog" posla u BiH, moraš prvo 2-3 godine kod robovlasnika ili negdje gdje te jebu kako stignu da se uhodaš
poslije je lakše, sa iskustvom i svim

ja radim na upworku
bilo je zajebancija oko slanja novca al sam i to uspješno regulisao

zavisi kako koju sedmicu, nekad 4h/sedmično, nekad 12-15
energetska efikasnost, potrošnja el energije, solarna energija, klime...
Ogromna je razika u komunikaciji, u odnosu na BiH

programiranje nisam tražio za sad, kolika je satnica ili se po projektu plaća?
izvini malo offtopic, kakve si probleme imao sa slanjem novca, zaradio sam neke novce na upworku i prvo povlacenje bi trebalo biti 25.10 na payoneer karticu. Da li da ocekujem neke probleme?
ja sam na paypal isao
pa sam prvo morao verifikovati karticu (paypal ti skine 1.5$, sačekaš 3-4 dana dok se proknjiži transkacija, pa odeš u banku i onda dobiješ kod verifikacioni u broju transakcije)
pa su sa upworka slali novce na mail na koji mi je upwork registriran (paypal je na drugom mailu), pa sam i tu čekao opet 7 dana da se verifikuje plaćanje na upwork i registracija dodatnog maila na paypalu

i pokušao da skinem novce, neće... paypal vraćao
da bi na kraju našao, da paypal acc moraš registrirati kao "merchandise" acc, jer BiH :bih: :bih: , jer ne može da se šalje novac tako, osim ako nisi "trgovac"
i tek onda sam uspio da skinem pare

1$ je skidanje novca na paypal, 10KM+1% od iznosa banka uzima (na iznose preko 100KM čini mi se)

za payoneer ne znam, ali mi je malo falilo da karticu naručim i sve to da probam jer me paypal izjebao :lol:
Post Reply