Otvaranje firme u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#26 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

hvala! odlično objašnjenje a planiram uvoziti robu, ili bar dio robe tako da znači idem na sud, pretpostavljam općinski, privredno odjeljenje ili tako nešto.
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#27 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Starija_seka »

Suzie Q wrote:hvala! odlično objašnjenje a planiram uvoziti robu, ili bar dio robe tako da znači idem na sud, pretpostavljam općinski, privredno odjeljenje ili tako nešto.

eh, ako je to ozbiljniji posao, onda moras na sud, i to nadlezan za registraciju (pretrpostavljam d.o.o. zelis registrovati).

http://home.blic.net/zoks/osnivanje_reg ... za_sud.htm

na ovom linku imas sve osnovno objasnjeno za Rep. Srp.

a ovo su ti sudovi nadlezni u RS. Okruzni sudovi Banja Luka, Bijeljina, Doboj, Trebinje, Istocno Sarajevo.

za FBIH, sudovi su opcinski sudovi u sjedistima kantona.
Evo malo i za FBIH informacija na linku
http://www.osudtuzla.com.ba/index.php?o ... &Itemid=37


a ovaj link te vodi na prijavu za registraciju. primjer koji ti saljem je iz suda u Tuzli, ali isti je u svim sudovima osim u dijelu koji se odnosi na sud.
http://www.osudtuzla.com.ba/doc/Prijava_Registar.doc

u svako slucaju ces vidjeti iz ove prijave sta ti sve otprilike treba za doo. moj prijateljski savjet je: naci notara koji je dobar i iskusan u pripremi dokumentacije, halaliti novac koji mu se treba isplatiti za tu uslugu, jer se zaista isplati.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#28 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

pretpostavljam da si ti sve to već prošla jer vidim da daješ konkretne savjete. ja planiram otvoriti butik ali sa uvoznom robom, možda bi neki mali dio bio kupljen u BiH, ne znam to još. ali ništa veliko osim ako posao dobro krene :-D
netko mi je predložio da je najbolje otvoriti STR pa tako nisam vezana isključivo za vrstu robe i mogu svašta ubacivati. može li i STR biti uvoznik?
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#29 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Starija_seka »

Suzie Q wrote:pretpostavljam da si ti sve to već prošla jer vidim da daješ konkretne savjete. ja planiram otvoriti butik ali sa uvoznom robom, možda bi neki mali dio bio kupljen u BiH, ne znam to još. ali ništa veliko osim ako posao dobro krene :-D
netko mi je predložio da je najbolje otvoriti STR pa tako nisam vezana isključivo za vrstu robe i mogu svašta ubacivati. može li i STR biti uvoznik?
ja, koliko znam, ne moze. mozes naravno imati suradnike u formi d.o.o. koji ce zavrsiti uvoz na svoje ime, ali mislim (99,99%) da ne mozes sa STR uvoziti.e sad, glupo je da otvaras doo samo da bi mogla s vremena na vrijeme ubaciti koji kamion robe u BiH, ne isplati se, jer je i "odrzavanje" doo, tj mjesecni troskovi i ostale obaveze (o monimalnom broju radnika, direktor, kapital, prostor, itd.) ipak zahtjevnije nego kod str. a s druge strane, str, tj obrt ti je sasvim dovoljan za butik. druga stvar, obrt mozes registrovati i kao dopunsku djelatnost. za PDV se registrujes ako ce ti godisnji obrt biti 50.000km ili vise, itd. itd.

najbolje je naci nekog kooperanta sa doo, napraviti neki deal i otvoriti obrt pa ne uvoziti direktno nego se baviti samo trgovinom.
fallout1
Posts: 91
Joined: 17/12/2009 12:08

#30 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by fallout1 »

za pokretanje internet biznisa dali treba d.o.o?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#31 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

ovisi šta hoćeš raditi i kako. ako je u pitanju trgovina roba i usluga to se tretira kao trgovina izvan prodavnice.

uzmi Zakon o unutarnjoj trgovini i detaljno izanaliziraj
Cibra
Posts: 193
Joined: 15/09/2009 21:28

#32 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Cibra »

Zna li neko na koji nacin registrovati, otvoriti turisticku agenciju koja će većinu svog posla obavljati online? to je u biti posredovanje u pronalazenju povoljnih ponuda vezano za turizam i obavljanje posla turistickog vodica?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#33 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

mislim da i ti trebaš registrirati poduzeće sa posredničkim aktivnostima.
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#34 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by doboj »

Otvaranje firme u Americi,drzava New York(licno iskustvo);
Odes u opstinu ,na odjel za financije ,ispunis formular gdje navedes kojim poslom hoces da se bavis ,svoje licne informacije ,...Oni provjere da li vec postoji firma sa istim imenom ,ako ne ,uplatis 90 dolara i dobijes certifikat da ti je firma registrovana .Sve traje oko 1 sat(parking ,papiri ,...)
Dalje sve od tebe zavisi ,reklama ,biznis ,da li ces propasti ,ili uspiti .Na kraju godine ispunis papire za porez,koliko si zaradio ,potrosio ....Mozes sam da obradis sve ili da ti firma odradi sve papire(accounting).
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#35 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by cico x »

doboj wrote:Otvaranje firme u Americi,drzava New York(licno iskustvo);
Odes u opstinu ,na odjel za financije ,ispunis formular gdje navedes kojim poslom hoces da se bavis ,svoje licne informacije ,...Oni provjere da li vec postoji firma sa istim imenom ,ako ne ,uplatis 90 dolara i dobijes certifikat da ti je firma registrovana .Sve traje oko 1 sat(parking ,papiri ,...)
Dalje sve od tebe zavisi ,reklama ,biznis ,da li ces propasti ,ili uspiti .Na kraju godine ispunis papire za porez,koliko si zaradio ,potrosio ....Mozes sam da obradis sve ili da ti firma odradi sve papire(accounting).

halo ba,gdje je amerika,gdje smo mi !!
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#36 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

doboj wrote:Otvaranje firme u Americi,drzava New York(licno iskustvo);
Odes u opstinu ,na odjel za financije ,ispunis formular gdje navedes kojim poslom hoces da se bavis ,svoje licne informacije ,...Oni provjere da li vec postoji firma sa istim imenom ,ako ne ,uplatis 90 dolara i dobijes certifikat da ti je firma registrovana .Sve traje oko 1 sat(parking ,papiri ,...)
Dalje sve od tebe zavisi ,reklama ,biznis ,da li ces propasti ,ili uspiti .Na kraju godine ispunis papire za porez,koliko si zaradio ,potrosio ....Mozes sam da obradis sve ili da ti firma odradi sve papire(accounting).
Debelo sam siguran da je ovo pandan otvaranju samostalnog obrta kod nas, a ne firme.

LLC otvoriti i kod njih je malo komplikovanije, ali opet zavisi od države do države. Profesor na fakultetu nam je pričao da je u državi delawere to vrlo jednostavno i da za adresu sjedišta može poslužiti obični PO Box.
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#37 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by doboj »

Pokusao sam da kazem koliko je proces jednostavniji nego u Bosni.ne moras da prolazis kroz svu birokratiju ,i da ti svaka budala na salteru odredjuje kada ces doci i koliko ces cekati .
Mozes otvoriti INC ,LLC ili samo "firmu",zavisi cime se firma bavi,koliko ljudi radi i koliko osiguranje placas (ako si u Americi ,skontati ces).
Proces je vrlo jednostavan,ali zato samo 10% uspije da prezivi prve 2 godine .Konkurencija je vrlo jaka.
Tek kada se u Bosni pojednostavi taj proces ,onda ce ocekivati bolji rezultati u ekonomiji ,samim tim u zdravstvu ,penzijama, opstem standardu,...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#38 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

u BiH je zakonski rok za registraciju firme (d.o.o. recimo koji je pandan LLC u USA) 5 dana. Dakle, taj rok je unesen u Zakon o registraciji poslovnih subjekata FBiH. I on se uglavnom poštuje, sudija isti dan kada dobije uredne papire od notara ili stranke predmet riješi, znači u roku od 1 dana. Sud nije sporan, jer ono što oduži registraciju je čekanje da centrala poreske u sa dodijeli ID broj za firmu jer se to sad odmah prilikom osnivanja dodjeljuje. Da se i to riješi za dan 2, firma kod nas bi bila registrovana u roku od 5 do 7 dana što je evropski prosjek.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#39 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by The Nightwatchman »

LJudi da li se moze d.o.o. registrovati na adresi stana?

koje su djelatnosti koje mogu biti registrovane u stanu? gdje mogu naci tu klasifikaciju?

hvala
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#40 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

The Nightwatchman wrote:LJudi da li se moze d.o.o. registrovati na adresi stana?

koje su djelatnosti koje mogu biti registrovane u stanu? gdje mogu naci tu klasifikaciju?

hvala

Može. Sud ti neće provjeravati da li lokacija išta dozvoljava, ali općinska služba ti može ne izdati rješenje da možeš početi sa radom i onda moraš mijenjati sjedište.

A klasifikacija..

Ukucaj u google

Klasifikacija djelatnosti BiH 2010

i Odluka o klasifikaciji djelatnosti BiH 2010 (službeni glasnik bih, broj 47/10)
jajasmin
Posts: 36
Joined: 02/02/2010 19:42

#41 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by jajasmin »

a mogu li se sam prijaviti na d.o.o. firmu. kao direktor mislim. jer cuo sam negdje da je minimalni broj uposlenika dvoje.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#42 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Miki123 »

jajasmin wrote:a mogu li se sam prijaviti na d.o.o. firmu. kao direktor mislim. jer cuo sam negdje da je minimalni broj uposlenika dvoje.
Pa direktor je prijavljen od dana dobivanja rješenja o registraciji i on MORA biti prijavljen. Pored direktora treba još jedan radnik, čini mi se.

Mislim, nemoj pogrešno shvatiti, ali to bi trebao znati prije osnivanja firme, ili ti je notar to trebao reći.
skyhs0168
Posts: 100
Joined: 19/06/2010 21:04

#43 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by skyhs0168 »

Hvala svima sto nam daju vrlo konkretne i korisne informacije.
Medjutim, imam i ja jedno pitanje:
Da li unutar d.o.o mogu imati razlicite djelatnosti... npr. jedna djelatnost da bude jedan website koja zaradjuje preko marketinga na websiteu, a druga djelatnost da bude uvoz-izvoz van drzave?
Saka
Posts: 2595
Joined: 25/02/2011 11:49

#44 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Saka »

Miki123 wrote:
The Nightwatchman wrote:LJudi da li se moze d.o.o. registrovati na adresi stana?
koje su djelatnosti koje mogu biti registrovane u stanu?
Može. Sud ti neće provjeravati da li lokacija išta dozvoljava, ali općinska služba ti može ne izdati rješenje da možeš početi sa radom i onda moraš mijenjati sjedište.
Općinska služba, a ni Kantonalno Ministarstvo više ne izdaju rješenje za početak rada. Dovoljna je pismena obavijest Ministarstvu da se na toj i toj adresi obavlja ta i ta djelatnost. Inspekcija će onda nekad, ako za tim postoji potreba, izaći na teren i provjeriti uslove. Inače u stanu gdje živiš ne možeš registrovati d.o.o. osim ako dio stana nije uređen kao poslovni prostor za šta treba opštinsko odobrenje. Ako ne želiš unajmljivati poslovni prostor razmisli o registrovanju obrta umjesto d.o.o.
Miki123 wrote:
jajasmin wrote:a mogu li se sam prijaviti na d.o.o. firmu. kao direktor mislim. jer cuo sam negdje da je minimalni broj uposlenika dvoje.
Pa direktor je prijavljen od dana dobivanja rješenja o registraciji i on MORA biti prijavljen. Pored direktora treba još jedan radnik, čini mi se.
Strogo zakonski je potrebno najmanje dvoje ali se u praksi ne provodi. Znači možeš slobodno biti jedan, niko ti neće ništa, važno je da redovno plaćaš doprinose za sebe kao direktora i poreze.
skyhs0168 wrote:Da li unutar d.o.o mogu imati razlicite djelatnosti... npr. jedna djelatnost da bude jedan website koja zaradjuje preko marketinga na websiteu, a druga djelatnost da bude uvoz-izvoz van drzave?
Možeš registrovati koliko hoćeš djelatnosti, osim onih za koje je potrebna posebna dozvola (kao školovanje, proizvodnja oružja itd.). Ali jednu djelatnost moraš odrediti kao osnovnu koja se registruje u zavodu za statistiku. To treba da je djelatnost koja društvu ostvaruje najveći promet.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#45 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

otkad je uvedeno ovo da se ništa ne prijavljuje u općini?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#46 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by JThomas »

zadnjim izmjenama ZoPD iz 2008. nema više čekanja rješenja da bi počeo sa radom, samo upravi za inspekcijske poslove pošalješ dopis od dvije rečenice da si tu i tu počeo sa obavljanjem djelatnosti i da zadovoljavaš tehničke i druge uslove. ali naravno, ako inspekcija dođe i uvidi da to nije istina - oguliće te.

za kancelarijsko poslovanje u opštinama u sarajevu više ne moraš imati ni namjensku saglasnost, ali za maloprodaju, ugostiteljstvo i ostalo moraš.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#47 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by poznanik »

..
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#48 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Suzie Q »

JThomas wrote:zadnjim izmjenama ZoPD iz 2008. nema više čekanja rješenja da bi počeo sa radom, samo upravi za inspekcijske poslove pošalješ dopis od dvije rečenice da si tu i tu počeo sa obavljanjem djelatnosti i da zadovoljavaš tehničke i druge uslove. ali naravno, ako inspekcija dođe i uvidi da to nije istina - oguliće te..
da, istina je da se ne mora čekati rješenje ali svejedno moraš prvo podnijeti prijavu u općini sa svim urednim dokumentima i uplatiti 500KM za d.o.o.

što se tiče radnika, već sam ranije negdje pisala da je meni odmah na početku rada došla inspekcija iz Ministarstva rada (ili kako se već zovu) da provjere zaposlene, osim toga ne možeš podnijeti gore navedenu prijavu u općini dok ne doneseš potvrdu iz MIO/PIO o zaposlenju dva djelatnika. pored toga od ove godine se svaki mjesec porezna uprava obavještava o uplati doprinosa i plaća zaposlenima tako da ne bih nikome preporučila da zaobilazi propise, posebno ne na samom početku poslovanja.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#49 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by JThomas »

pa naravno da moraš ispunjavati uslove, nije to uvedeno da bi se zaobilazili uslovi, nego da se ne bi nepotrebno odlagao početak rada onome ko ih ispunjava. ti uputiš dopis da ispunjavaš uslove na svoju odgovornost...ako se poslije ispostavi da to nije istina, đavo dođe po svoje i nahebe i firma i odgovorna osoba. pošteno i racionalno. k'o da se nisu zaobilazili uslovi kad se čekalo rješenje.

za kancelarijsku djelatnost (samo sjedište društva) u opštinama u sarajevu više ništa ne čekaš. naravno, za više od toga ti izlazi opštinska komisija.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#50 Re: Otvaranje firme u BiH

Post by Baby Jane »

drndalo wrote:Jos nesto, u zavisnosti od djelatnosti firme, moze se desiti da stranac ne moze biti vecinski vlasnik firme...

Moja zena je pri registrovanju izdavacke kuce znala da mora biti 51% vlasnik nove firme, a "strateski partner" samo 49%... Kad je doslo do registracije firme, zovu je da moraju promijeniti papire, da ona mora imati 52%... Ko je i zasto to bas tako trazio, ne znam, ali znam da je Notar zvao da pnovo potpisuje papire... :x
Na koji zakon su se pozvali vezano za te procente udjela u vlasnistvu? Koliko ja znam, kod nas nema nekih restrikcija za strana lica, kada je rijec o udjelu u vlasnistvu u firmama, sem onih restrikcija koje su propisane Zakonom o politici direktnih stranih ulaganja BiH, a odnose se na sektore javnog informisanja, vojne opreme itd.

Nisam nigdje nasla da se restrikcija primjenjuje na neke druge sektore kao npr izdavacke kuce itd?
Post Reply