Otoka do Tokija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#151 Re: Otoka do Tokia

Post by orinoco »

sabina1 wrote:
cyprus wrote:... Mislim znam da je Ž. stanica u blizini, ali je potpuno nelogično da se tako zove mjesna zajednica...
Mislim da je MZ dobila naziv po Staroj zeljeznickoj stanici koja se nalazila na mjestu Parka nacionalnih manjina tako da je logike - bilo , a danas bi se moglo mijenjati samo sta bi moglo biti prepoznatljivo da MZ mijenja ime ? Bristol ? Kasarna ?

On topic , u velikoj mjeri za pogresne izraze je kriv i TC Otoka koji se tako zove a nalazi se na Cengic Vili :mrgreen:
Ne vidim nikakav problem da mjesne zajednice ili naselja, promijene svoje nazive. Zašto ne, ako su prevaziđeni vremenom i prostorom, samo nek sve bude zvanično i javno, legitimno.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#152 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

Chiefukan wrote:Naziv naselja Velešići ?
Samo sam kod Alije Bejtića našao da se naziv prvi put spominje 1555. u sudskom dokumentu u kome se navodi da je neki Muruvet iz Velešića tužio nekog Milivoja da mu je ukro zob...u duhu tolerancije i suživota :D
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#153 Re: Otoka do Tokia

Post by karanana »

orinoco wrote:
sabina1 wrote:
cyprus wrote:... Mislim znam da je Ž. stanica u blizini, ali je potpuno nelogično da se tako zove mjesna zajednica...
Mislim da je MZ dobila naziv po Staroj zeljeznickoj stanici koja se nalazila na mjestu Parka nacionalnih manjina tako da je logike - bilo , a danas bi se moglo mijenjati samo sta bi moglo biti prepoznatljivo da MZ mijenja ime ? Bristol ? Kasarna ?

On topic , u velikoj mjeri za pogresne izraze je kriv i TC Otoka koji se tako zove a nalazi se na Cengic Vili :mrgreen:
Ne vidim nikakav problem da mjesne zajednice ili naselja, promijene svoje nazive. Zašto ne, ako su prevaziđeni vremenom i prostorom, samo nek sve bude zvanično i javno, legitimno.
Hajmo onda promjeniti maltu jer nema malte, ciglane jer nema ciglane, ch vilu jer nema vile, jezero jer nema jezera.....
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#154 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

Mislim da ne treba mijenjati nazive naselja namjenski, ali mnogi nazivi sami ispadnu iz masovne upotrebe evolucijom grada.
Naveo sam primjer Alipašinog mosta...taj se naziv prilčno izgubio iz svakodnevne upotrebe jer su oko samog tog mjesta niknula nova velika naselja-Alipašino polje i Otoka, koja čak nisam našao da se pominju ni kao toponimi prije najranije polovne 70-ih godina..znači prije oko 40 godina.
Neki nazivi naselja ne odgovaraju prvobitnom smještaju naselja...spomenuli smo Koševo, a praktično cijela Grbavica I je do gradnje 50-ih bila nazivana Kovačićima.
Primjera ima još...kao i sve drugo, i nazivi naselja su podložni evoluciji, koja obično nastupa spontano kroz vrijeme, a ne kao rezultat nekakvih dekreta.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#155 Re: Otoka do Tokia

Post by orinoco »

karanana wrote: Hajmo onda promjeniti maltu jer nema malte, ciglane jer nema ciglane, ch vilu jer nema vile, jezero jer nema jezera.....
I misliš li da je ovih nekoliko besmislenih promjena naziva naselja koje si naveo, pravilo kojim ne treba mijenjati nazive nekih drugih naselja?
Nemam ništa protiv nazivu Otoka 2 naselju zapadno od Čengić Vila 1, sve do GRAS-a, ako je već zaživjelo u lokalnom stanovništvu- O tome pišem...
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#156 Re: Otoka do Tokia

Post by karanana »

orinoco wrote:
karanana wrote: Hajmo onda promjeniti maltu jer nema malte, ciglane jer nema ciglane, ch vilu jer nema vile, jezero jer nema jezera.....
I misliš li da je ovih nekoliko besmislenih promjena naziva naselja koje si naveo, pravilo kojim ne treba mijenjati nazive nekih drugih naselja?
Nemam ništa protiv nazivu Otoka 2 naselju zapadno od Čengić Vila 1, sve do GRAS-a, ako je već zaživjelo u lokalnom stanovništvu- O tome pišem...
Ja to i zovem otoka. Sta cu papak sam. To je drugo, kad bezimeno naselje nazoves tako kao otoka 2
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#157 Re: Otoka do Tokia

Post by ljevoruki »

Comandini wrote:Zeljeznicka MZ je vjerojatno dobila ime po zeljeznickoj radionici Vaso Miskin - Crni a ne prema zeljeznickoj stanici.
Tu je bila stara zeljeznicka stanica.
Moji su uvijek govorili stara stanica i nova stanica (danasnja zeljeznicka stanica).
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#158 Re: Otoka do Tokia

Post by corsa »

julisiz es grant wrote:
Chiefukan wrote:Naziv naselja Velešići ?
Samo sam kod Alije Bejtića našao da se naziv prvi put spominje 1555. u sudskom dokumentu u kome se navodi da je neki Muruvet iz Velešića tužio nekog Milivoja da mu je ukro zob...u duhu tolerancije i suživota :D
I mene ovo interesuje, nigdje nisam uspio pronaci. Za skoro svako naselje ima objasnjenje, ali Velesica nigdje. :-)
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#159 Re: Otoka do Tokia

Post by breuer »

možda je potpuna glupost, al meni odmah pada na pamet - Veles, nije da nije dužan za neke već poznate toponime tako da, moguće je
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#160 Re: Otoka do Tokia

Post by studiorum_tuzlaensis »

Otkrijte kako su Pofalići dobili ime, otkrićete i Velešiće. Mislim da je vezano za toponime.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#161 Re: Otoka do Tokia

Post by sabina1 »

breuer wrote:možda je potpuna glupost, al meni odmah pada na pamet - Veles, nije da nije dužan za neke već poznate toponime tako da, moguće je
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Bravo , i meni je to palo na pamet.

Grad Veles u Makedoniji (nekadasnji Titov Veles :mrgreen: ).
Planina Velež u Hercegovini.
Uz malo mašte ovdje možemo uklopiti i planinu Velebit u Hrvatskoj.

A wikipedia za Veles kaže da je to slavenski izraz za mjesto gdje ima puno šume.

Eto Velešići :-)
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#162 Re: Otoka do Tokia

Post by breuer »

studiorum_tuzlaensis wrote:Otkrijte kako su Pofalići dobili ime, otkrićete i Velešiće. Mislim da je vezano za toponime.
toponimi svakako predstavljaju nazive naseljenih mjesta

nisam nigdje uspio pronaći kako su Pofalići dobili ime, jedan Pofalićanin mi je pričao da se nekadašnje selo zvalo Pohvalići, po nekoj hvali istog, pa je vremenom prešlo u Pofalići, iako, i pored toga, nije mi jasna konotacija "pohvale"
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#163 Re: Otoka do Tokia

Post by agent_zero »

supercali wrote:Pa mnogi jos ne znaju da je recimo bosmal u novom gradu i sve do selexa
To je meni recimo glupost, opština novo sarajevo je po svakoj logici trebala biti do malezijskog mosta.

Ovako manji dio hrasnog u novom gradu :-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#164 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

Pa to je izmjesano tamo kvadrant velanini neboderi vjetrenjaca je u novom sarajevu
Po tome sto pises to bi trebalo biti novi grad ako cemo vuci prave linije
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#165 Re: Otoka do Tokia

Post by agent_zero »

supercali wrote:Pa to je izmjesano tamo kvadrant velanini neboderi vjetrenjaca je u novom sarajevu
Po tome sto pises to bi trebalo biti novi grad ako cemo vuci prave linije
Ne, nego da se linija nastavi samo od čvile, pravo dole preko malezijskog mosta, bosmala i gore do vrha milinkladske. Ovako kako je sad, ide do malezijskog i onda se vraća prema gradu obalom miljacke i presijeca selex i dio hrasnog. Totalna nelogičnost.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#166 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

Pa ako je ovo logicno sto pises ajmo pravu liniju od malezijskog pa prema onim novim zgradama kod velepekare
Ionako je onaj dio novog sarajeva uvucen u novi grad

Ps. Znas li uopste kako ide linija tu?
Od mosta na otoci ide miljackom
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#167 Re: Otoka do Tokia

Post by agent_zero »

supercali wrote:Pa ako je ovo logicno sto pises ajmo pravu liniju od malezijskog pa prema onim novim zgradama kod velepekare
Ionako je onaj dio novog sarajeva uvucen u novi grad

Ps. Znas li uopste kako ide linija tu?
Od mosta na otoci ide miljackom
Pa vidiš da sam gore napisao da ide miljackom prema gradu, naravno da znam granice svih opština. To gore je logično jer nisu cijepali čvilu na tom dijelu, a dole pocijepali hrasno.

Image

Žuta linija = kako bi bilo logičnije, iz minimalne izmjene

Zelena linija = eventualna druga varijanta

Plava linija = treća varijanta, ali ne valja jer cijepa čvilu 1

Narandžasta linija = trenutno stanje, gdje cijepa hrasno
User avatar
_Reds_
Posts: 9366
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#168 Re: Otoka do Tokia

Post by _Reds_ »

Pa i Poflaići nisu tamo gdje je tramvajska, pa to sada zovu Pofalićima, a Pofalići su gore brdo oko Fabrike duhana.

Kada kažeš Stup, isto jako širok pojam, nikad nisi baš sigura šta je tačno.

Neko kaze od Energoivnesta do Nedžadrića sve mu Stup.

A tek Dobrinja, ko tamo ne živi pojma nema te Dobrinje, i brojeve, jer nisu uopce poredane redom, i kad trebam tamo ići uvijek kažem daj mi nešto kao orijentir, ništa to Dobrinja 2, Dobrinja 4, sve mi je Dobrinja.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#169 Re: Otoka do Tokia

Post by sabina1 »

_Reds_ wrote:Pa i Poflaići nisu tamo gdje je tramvajska, pa to sada zovu Pofalićima, a Pofalići su gore brdo oko Fabrike duhana.

Kada kažeš Stup, isto jako širok pojam, nikad nisi baš sigura šta je tačno.

Neko kaze od Energoivnesta do Nedžadrića sve mu Stup.

A tek Dobrinja, ko tamo ne živi pojma nema te Dobrinje, i brojeve, jer nisu uopce poredane redom, i kad trebam tamo ići uvijek kažem daj mi nešto kao orijentir, ništa to Dobrinja 2, Dobrinja 4, sve mi je Dobrinja.
Jedino dobrinjci znaju brojeve Dobrinje vrlo dobro :-D.

Oko ove rasprave granica Novi Grad - Novo Sarajevo , Novi Grad je "izasao" kao zasebna administrativna jedinica iz Novog Sarajeva mislim 1977. "Ratna" administrativna granica gdje je policija kontorlisala postivanje policijskog sata je bila upravo ovom linijom koju zero pominje - od nekadasnjeg malog pjesackog mosta kod Treske cestom do danasnjeg Bosmala.
Vjerovatno su postojali neki administrativni razlozi zasto je naselje "pocijepano" , granica prolazi pored skole Vladimir Nazor (ona je u Novom Sarajevu) eh odmah do skole je nekada bio zeljeznicki most gdje je Ćiro sa Čengić vile prelazio rijeku i išao pravo ka današnjem tranzitu pa je to možda razlog ove "linije" sama trasa nekadašnje pruge ?

Uglavnom u području općine Novi grad (iskljucujuci alipasin most i nekadasnja sela a danasnja naselja) sve do sezdesetih jedini zidani objekat je bila Hadzialagica vila koja je srecom sacuvana i nalazi se u blizini gimanzije Dobrinja.

Opet , Bejtic pise da je objekat ljetnjikovca-vile Dedage Cengica po kom je Cengic Vila dobila ime bio sacuvan sve do sezdesetih (!!!) nalazio se u blizini tvornice sapuna Astra (nije sacuvana barem ni slika :-() tako da je logicna da oba ova nova naselja i Miljacka i ovo kod Doma zdravlja ponesu naziv - Cengic Vila.
Pozdrav svima.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#170 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

agent_zero wrote:
supercali wrote:Pa ako je ovo logicno sto pises ajmo pravu liniju od malezijskog pa prema onim novim zgradama kod velepekare
Ionako je onaj dio novog sarajeva uvucen u novi grad

Ps. Znas li uopste kako ide linija tu?
Od mosta na otoci ide miljackom
Pa vidiš da sam gore napisao da ide miljackom prema gradu, naravno da znam granice svih opština. To gore je logično jer nisu cijepali čvilu na tom dijelu, a dole pocijepali hrasno.

Image

Žuta linija = kako bi bilo logičnije, iz minimalne izmjene

Zelena linija = eventualna druga varijanta

Plava linija = treća varijanta, ali ne valja jer cijepa čvilu 1

Narandžasta linija = trenutno stanje, gdje cijepa hrasno
Zelena bi mozda bila naidealnija jer gore ide uz onaj potok i tim potokom moze sve do vraha
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#171 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

uglavnomja wrote::skoljka:


sad mi tek nista nije jasno ... :?

a to zeljeznicka posebno :-)

a pofalici?
Ostadoh dužan jučer :mrgreen:

Image

Evo, sve sa označenom zgradom socijalnog :-D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#172 Re: Otoka do Tokija

Post by supercali »

Al pazi ti njima ovih mjesnih zajednica posebno velesici i buca potok
To neki dzepovi ko da su drzave pa se ne moze spojiti u cjelinu
User avatar
Logovan
Posts: 94390
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#173 Re: Otoka do Tokija

Post by Logovan »

supercali wrote:Al pazi ti njima ovih mjesnih zajednica posebno velesici i buca potok
To neki dzepovi ko da su drzave pa se ne moze spojiti u cjelinu
Baš. :-) Bezveze skroz.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#174 Re: Otoka do Tokija

Post by uglavnomja »

velesici ko izalaz na more u neum :D

2 komada velesica, 2 komada nekih dolaca :-)

pofalici nidje veze s pofalicima :lol: :lol: :lol:

sajpruse, mozes li staviti kartu centra :?:
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#175 Re: Otoka do Tokija

Post by Mišo_Kovač »

supercali wrote:Al pazi ti njima ovih mjesnih zajednica posebno velesici i buca potok
To neki dzepovi ko da su drzave pa se ne moze spojiti u cjelinu
Šo bi rekli merikanci - Gerrymandering :D
Post Reply