Otoka do Tokija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#126 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

cyprus wrote:Mene interesuje kako se toponim Alipašin Most nekako izgubio iz upotrebe među narodom, iako je mislim stariji od Alipašinog Polja (ako se ne varam, prvo je neki Ali-paša sagradio most, a tek se nekad poslije obližnje polje nazvalo Alipašino :D )... Ostali su nazivi mjesnih zajednica i tramvajske stanice, ali među narodom stvarno rijetko čujem da neko spomene Alipašin Most...

Zašto se ove zgrade koje se grade tamo iza televizije zovu naselje Miljacka? Niko me neće uvjeriti da Miljacka bolje zvuči od Alipašinog Mosta... Ako se ova novogradnja na potezu Nova Otoka - Miljacka - hotel Sarajevo nastavi, tj. adekvatno spoji, to naselje bi trebalo zvati Alipašin Most...
Ja nisam ni vidiop da se igdje spominje Alipašino polje, do izgradnje pomenutog naselja krajem 70-ih/početkom 80-ih.
Kao ni Otoka :D
Kako se Sarajevo širilo najbolje se može vidjeti iz knjige Alije Bejtića "Ulice i trgovi Sarajeva" iz 1972. Tu još nema pomena ni otoke ni Alipašinog polja. Najzapadnija gradska naselja bili su Č. Vila i Švrakino (nisam siguran da li je Alipašin most sa željezničkom stanicom i nekoliko kuća tada tretiran kao dio grada).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#127 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

uglavnomja wrote:ovaj alipasin most je ogroman :-)

ne znam ni da je postojao :oops: kakav crni alipasin most :?: bila rtv, ovo ono, zica, ... buca, boljak ...

fakat da li se ovo oduvijek zvalo tako :shock:

i to 2 komada mostova :-) alipasinih.
Jeste. Bilo je do iza WW2 zasebno naselje sa važnom teretnom željezničkom stanicom.
Kao što rekoh gore, ja naziv Alipašino POLJE nisam našao ni u jednom izvoru starijem od izgradnje naselja na tom području (dakle, prije 35-40 godina).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#128 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

uglavnomja wrote:ovaj alipasin most je ogroman :-)

ne znam ni da je postojao :oops: kakav crni alipasin most :?: bila rtv, ovo ono, zica, ... buca, boljak ...

fakat da li se ovo oduvijek zvalo tako :shock:

i to 2 komada mostova :-) alipasinih.
Jeste. Bilo je do iza WW2 zasebno naselje sa važnom teretnom željezničkom stanicom.
Kao što rekoh gore, ja naziv Alipašino POLJE nisam našao ni u jednom izvoru starijem od izgradnje naselja na tom području (dakle, prije 35-40 godina).
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#129 Re: Otoka do Tokia

Post by bach »

Ima još jedan lijep sarajevski toponim koji se zagubio u narodu...To je Dolac. Ne Dolac Malta, nego Dolac. Doac se prostirao negde između današnje okretaljke na Čengić Vili i zgrade Socijalnog, te išao iznad pruge i Fabrike duha...Danas svi kažu da stanuju na Socijalnom ili na Malti, a malta dolazi od njemačkog maut odnosno carina...Tu se za vrijeme AU i Kraljevine SHS seljacima naplaćivao ulaz u grad...Dolac je puno, puno stariji pojam od Malte...
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#130 Re: Otoka do Tokia

Post by Logovan »

bach wrote:Ima još jedan lijep sarajevski toponim koji se zagubio u narodu...To je Dolac. Ne Dolac Malta, nego Dolac. Doac se prostirao negde između današnje okretaljke na Čengić Vili i zgrade Socijalnog, te išao iznad pruge i Fabrike duha...Danas svi kažu da stanuju na Socijalnom ili na Malti, a malta dolazi od njemačkog maut odnosno carina...Tu se za vrijeme AU i Kraljevine SHS seljacima naplaćivao ulaz u grad...Dolac je puno, puno stariji pojam od Malte...
Mislim da nisam za to čuo. :skoljka: :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#131 Re: Otoka do Tokia

Post by Haris.ba »

Tema je počela sa šprdancijom. Ali, izađe na fino. Saznajemo o gradu neke stvari. :D

Ima li više informacija o tom toponimu Dolac. Pretpostavljam da dolazi od "dole"?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#132 Re: Otoka do Tokia

Post by johntra »

Haris.ba wrote:Tema je počela sa šprdancijom. Ali, izađe na fino. Saznajemo o gradu neke stvari. :D

Ima li više informacija o tom toponimu Dolac. Pretpostavljam da dolazi od "dole"?
Na ovom prostoru bio je jedan mali dol, gdje se polje sužavalo te je bilo idealno mjesto za carinarnicu. Nikla je tu poznata malta, gdje se provjeravala i carinila sva roba koja je dolazila sa sjevera Bosne ili iz Beča i drugih carskih centara.

Tako se oko carinarnice u maloj dolini razvilo čitavo naselje nazvano Dolac-Malta. Na tom prostoru najveći posjednik bila je sarajevska porodica Aganagića, čija se zemlja prostirala oko današnje Paromlinske ulice.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#133 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

Haris.ba wrote:Tema je počela sa šprdancijom. Ali, izađe na fino. Saznajemo o gradu neke stvari. :D

Ima li više informacija o tom toponimu Dolac. Pretpostavljam da dolazi od "dole"?
Ono što je sigurno, onako na prvu, da je naselje starije od Osmanlija, jer je evidentno naziv slavenskog porijekla.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#134 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

julisiz es grant wrote:
cyprus wrote:Mene interesuje kako se toponim Alipašin Most nekako izgubio iz upotrebe među narodom, iako je mislim stariji od Alipašinog Polja (ako se ne varam, prvo je neki Ali-paša sagradio most, a tek se nekad poslije obližnje polje nazvalo Alipašino :D )... Ostali su nazivi mjesnih zajednica i tramvajske stanice, ali među narodom stvarno rijetko čujem da neko spomene Alipašin Most...

Zašto se ove zgrade koje se grade tamo iza televizije zovu naselje Miljacka? Niko me neće uvjeriti da Miljacka bolje zvuči od Alipašinog Mosta... Ako se ova novogradnja na potezu Nova Otoka - Miljacka - hotel Sarajevo nastavi, tj. adekvatno spoji, to naselje bi trebalo zvati Alipašin Most...
Ja nisam ni vidiop da se igdje spominje Alipašino polje, do izgradnje pomenutog naselja krajem 70-ih/početkom 80-ih.
Kao ni Otoka :D
Kako se Sarajevo širilo najbolje se može vidjeti iz knjige Alije Bejtića "Ulice i trgovi Sarajeva" iz 1972. Tu još nema pomena ni otoke ni Alipašinog polja. Najzapadnija gradska naselja bili su Č. Vila i Švrakino (nisam siguran da li je Alipašin most sa željezničkom stanicom i nekoliko kuća tada tretiran kao dio grada).
Aha, odlična knjiga, tj. inventar svega što je vezano za nastanak, razvoj i širenje ovog grada... Ja je čitam s vremena na vrijeme... Smatram da tu knjigu nikad nije moguće pročitati, tj. završiti s njom, jer ima toliko detalja da se moraš kasnije vraćati na iste...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#135 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

bach wrote:Ima još jedan lijep sarajevski toponim koji se zagubio u narodu...To je Dolac. Ne Dolac Malta, nego Dolac. Doac se prostirao negde između današnje okretaljke na Čengić Vili i zgrade Socijalnog, te išao iznad pruge i Fabrike duha...Danas svi kažu da stanuju na Socijalnom ili na Malti, a malta dolazi od njemačkog maut odnosno carina...Tu se za vrijeme AU i Kraljevine SHS seljacima naplaćivao ulaz u grad...Dolac je puno, puno stariji pojam od Malte...
Eh, što se tiče Doca, danas u SA postoje dvije mjesne zajednice, sa tim (identičnim) nazivom... Jedna u Novom Sarajevu, druga u Novom Gradu... Hajd, ova novosarajevska je poznata, ako ništa iz ipak očuvanog toponima Dolac Malta... To je onaj dio oko Velepekare, zatim Marka Marulića, Paromlinska itd. To je zapravo zaleđe i Malte i Čvile...

Novogradski Dolac je međutim ono što ljudi uglavnom trpaju pod Buća Potok... Tačnije to je gornji dio Buća Potoka... Na nekim topografskim kartama sam viđao da piše Gornji Dolac... E čini mi se da se taj toponim među narodom totalno izgubio... Ustvari ne znam, možda ima neko iz Buća Potoka ko će posvjedočiti drugačije :mrgreen:

PS Rekao sam već, ali moram ponovit... Strašno me iritira to što se Socijalno koristi kao naziv naselja :-) :-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#136 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

Haris.ba wrote:Tema je počela sa šprdancijom. Ali, izađe na fino. Saznajemo o gradu neke stvari. :D

Ima li više informacija o tom toponimu Dolac. Pretpostavljam da dolazi od "dole"?
Dolac je u biti brdo gore iznad malte i sve do miljacke
Znas ono preko dolca kao nesto preko brdasceta i sl
Posto je ruta bila prema vogosci i dalje preko dolca se ide u tuzlu brcko u europu.... Tako je i nastao dolac
Kasnije je malta dodano iz navedenih razloga forumasa iznad
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#137 Re: Otoka do Tokia

Post by corsa »

supercali wrote:
Haris.ba wrote:Tema je počela sa šprdancijom. Ali, izađe na fino. Saznajemo o gradu neke stvari. :D

Ima li više informacija o tom toponimu Dolac. Pretpostavljam da dolazi od "dole"?
Dolac je u biti brdo gore iznad malte i sve do miljacke
Znas ono preko dolca kao nesto preko brdasceta i sl
Posto je ruta bila prema vogosci i dalje preko dolca se ide u tuzlu brcko u europu.... Tako je i nastao dolac
Kasnije je malta dodano iz navedenih razloga forumasa iznad
Nisi u pravu. Dolac je nesto kao deminutiv od imenice do, kao mali do ili ti dolinica. A brdo iznad Dolac malte se uvijek zvalo Obad.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#138 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

corsa wrote:
supercali wrote:
Haris.ba wrote:Tema je počela sa šprdancijom. Ali, izađe na fino. Saznajemo o gradu neke stvari. :D

Ima li više informacija o tom toponimu Dolac. Pretpostavljam da dolazi od "dole"?
Dolac je u biti brdo gore iznad malte i sve do miljacke
Znas ono preko dolca kao nesto preko brdasceta i sl
Posto je ruta bila prema vogosci i dalje preko dolca se ide u tuzlu brcko u europu.... Tako je i nastao dolac
Kasnije je malta dodano iz navedenih razloga forumasa iznad
Nisi u pravu. Dolac je nesto kao deminutiv od imenice Do, kao mali do ili ti dolinica. A brdo iznad dolac malte se uvijek zvalo Obad.
Znam ja za brdo kao brdo da je obad
Govorim za onaj dio brda do miljacke ne kompletno brdo sa obe strane
I kad raja ide iz grada kaze preko doc(l)a ides u bec... itd
Niko ne govori da ides kroz klanac neki gore na romaniji nego preko romanije u visegrad sandzak i sl samo je ovdje obrnuto
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#139 Re: Otoka do Tokia

Post by bitanga_sa_otesa »

cyprus wrote:
PS Rekao sam već, ali moram ponovit... Strašno me iritira to što se Socijalno koristi kao naziv naselja :-) :-)
naselje se zove novo sarajevo,a tramvajska socijalno ,pa mozda vide iz tramvaja pa kontaju da je socijalno naselje :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#140 Re: Otoka do Tokia

Post by uglavnomja »

opstina se zove novo sarajevo, stanica socijalno, a naselje je dobilo ime po stanici :D

a sta je u stvari naselje :?: :D kako se zove mjesna zajednica?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#141 Re: Otoka do Tokia

Post by bitanga_sa_otesa »

uglavnomja wrote: kako se zove mjesna zajednica?
zvala se mz omer maslic do ulice zivka josila od zivka josila prema pofalicima mz vaso miskin crni,sad ne znam kako se zove...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#142 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

uglavnomja wrote:opstina se zove novo sarajevo, stanica socijalno, a naselje je dobilo ime po stanici :D

a sta je u stvari naselje :?: :D kako se zove mjesna zajednica?
Ova strana raskrsnice gdje su Robot, Hoše i dalje prema Čvili, to je MZ Malta... A ovo od zgrade socijalnog i Elektroprivrede, pa sve do američke ambasade je MZ Željeznička :-) Taj mi naziv ama baš nije jasan... Mislim znam da je Ž. stanica u blizini, ali je potpuno nelogično da se tako zove mjesna zajednica...

A što se tiče naziva naselja... Pa logično bi mi bilo da se ovaj zapadni dio raskrsnice zove Malta, a istočni Pofalići... Raskrsnica kao granica :-D Ali jok, kod nas su raskrsnice jezgre kvartova, što nigdje nema :-)

Samo kad smo kod Pofalića... Kako je došlo do toga da se toponim proširi sa sela na brdu Hum skroz na jug do Miljacke? :-D Tako danas kad neko kaže da živi na Pofalićima, ne znaš jel blizu tramvaja, ili je u pm na vrh Huma :D
Last edited by cyprus on 10/04/2017 16:12, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#143 Re: Otoka do Tokia

Post by uglavnomja »

:skoljka:


sad mi tek nista nije jasno ... :?

a to zeljeznicka posebno :-)

a pofalici?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#144 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

uglavnomja wrote::skoljka:


sad mi tek nista nije jasno ... :?

a to zeljeznicka posebno :-)

a pofalici?
Posavim kasnije kartu, sad moram ić... Žurim :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#145 Re: Otoka do Tokia

Post by uglavnomja »

:thumbup:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#146 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

Pa mnogi jos ne znaju da je recimo bosmal u novom gradu i sve do selexa
User avatar
Comandini
Posts: 229
Joined: 08/02/2012 00:13

#147 Re: Otoka do Tokia

Post by Comandini »

Zeljeznicka MZ je vjerojatno dobila ime po zeljeznickoj radionici Vaso Miskin - Crni a ne prema zeljeznickoj stanici.
Chiefukan
Posts: 81
Joined: 01/03/2011 01:14

#148 Re: Otoka do Tokia

Post by Chiefukan »

Naziv naselja Velešići ?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#149 Re: Otoka do Tokia

Post by sabina1 »

cyprus wrote:... Mislim znam da je Ž. stanica u blizini, ali je potpuno nelogično da se tako zove mjesna zajednica...
Mislim da je MZ dobila naziv po Staroj zeljeznickoj stanici koja se nalazila na mjestu Parka nacionalnih manjina tako da je logike - bilo , a danas bi se moglo mijenjati samo sta bi moglo biti prepoznatljivo da MZ mijenja ime ? Bristol ? Kasarna ?

On topic , u velikoj mjeri za pogresne izraze je kriv i TC Otoka koji se tako zove a nalazi se na Cengic Vili :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#150 Re: Otoka do Tokia

Post by karanana »

Mz zeljeznicka, ulica kolodvorska
Post Reply