Otkaz posla - pitanje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#26 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by 123magija »

http://www.fzzz.ba/savjeti-main/novana-naknada1
Evo da vam bude jasnije. A na zdravstveno imas pravo bez obzira na razlog prestanka radnog odnosa. Ima jedan jedini izuzetak, a odnosi se na prekid redovnog skolovanja, kada se zdravstveno osiguranje dobiva na rok od godinu dana.
http://www.fzzz.ba/savjeti-main/zdravstveno-osiguranje
123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#27 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by 123magija »

Btw ne radi se ni o kakvom pravilniku, nego o Zakonu o posredovanju u zaposljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba.
Da malo trolam, kad ce pripravnici u KS poceti :mrgreen:
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#28 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by modem33 »

123magija wrote:Btw ne radi se ni o kakvom pravilniku, nego o Zakonu o posredovanju u zaposljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba.
Da malo trolam, kad ce pripravnici u KS poceti :mrgreen:

Ne citaju ljudi zakone .... tako da im je to isto :D
User avatar
karanana
Posts: 47253
Joined: 26/02/2004 00:00

#29 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by karanana »

GUBITAK PRAVA NA NOVČANU NAKNADU

Nezaposlena osoba nema pravo na novčanu naknadu:
kad je svjesno doprinijela prestanku radnog odnosa;
kad se utvrdi da je dobrovoljno napustila posao bez opravdanog razloga.
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#30 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by wickerman »

zAKON O RADU
Članak 99.

(1) Radnik može otkazati ugovor o radu bez obveze poštivanja otkaznog roka, u slučaju da je poslodavac odgovoran za prijestup ili povredu obveza iz ugovora o radu, a koji su takve prirode da ne bi bilo utemeljeno očekivati od radnika da nastavi radni odnos.
(2) U slučaju otkazivanja ugovora o radu iz stavka 1. ovoga članka radnik ima sva prava sukladno zakonu, kao da je ugovor nezakonito otkazan od strane poslodavca.

S obzirom da nisi dobio platu 5 mjeseci, mozes dati otkaz zbog nepostivanja obaveza iz ugovora o radu bez otkaznog roka i imas naknadu sa biroa.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#31 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by LeonardoAC »

Better Man wrote:Možeš, ali moj Ti je savjet da ne radiš glupost i nedaješ otkaz na poslu.

Ne može - provjereno 100%. Samo u slučaju da dobije otkaz kao TEHNOLOŠKI VIŠAK ili uslijed teške finansijske situacije.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#32 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by Better Man »

LeonardoAC wrote:
Better Man wrote:Možeš, ali moj Ti je savjet da ne radiš glupost i nedaješ otkaz na poslu.

Ne može - provjereno 100%. Samo u slučaju da dobije otkaz kao TEHNOLOŠKI VIŠAK ili uslijed teške finansijske situacije.
Nije riječ o mogučnosti primanja naknade za ne zaposlenost ako da otkaz na poslu, jer to ne može, već o prijavi na biro i zdravstvenom osiguranju preko biroa, a to može.
sandiegochargers
Posts: 18
Joined: 19/10/2010 21:49

#33 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by sandiegochargers »

Ja sam u firmi radio godinu dana. Počeo sam 02.08.2015.godine, pa sam bio na jednomjesečnom, dvomjesečnom i tri tromjesečna ugovora.
Nakon što mi je istekao treći tromjesečni ugovor, nisu ga produžili.

Javila mi se bivša zaposlenica firme koja mi je rekla da bi trebao imati pravo na tromjesečnu naknadu sa biroa i da od firme
trebam tražiti ugovorni raskid na potpis te da izvadim PIO listing u socijalnom . Otišao sam da to tražim u firmi , ali mi je zaposlenica
u firmi rekla da oni meni nisu raskinuli ugovor, nego ga nisu produžili i da misli da neću moći ostvariti to pravo.

Je li neko bio u ovakvoj situaciji? Bilo koja pomoć bi bila dobrodošla :D
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#34 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by CaneBos »

Nista s tim ne mozes. Ugovori su regularno istekli.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#35 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by arnelau »

sandiegochargers wrote:Ja sam u firmi radio godinu dana. Počeo sam 02.08.2015.godine, pa sam bio na jednomjesečnom, dvomjesečnom i tri tromjesečna ugovora.
Nakon što mi je istekao treći tromjesečni ugovor, nisu ga produžili.

Javila mi se bivša zaposlenica firme koja mi je rekla da bi trebao imati pravo na tromjesečnu naknadu sa biroa i da od firme
trebam tražiti ugovorni raskid na potpis te da izvadim PIO listing u socijalnom . Otišao sam da to tražim u firmi , ali mi je zaposlenica
u firmi rekla da oni meni nisu raskinuli ugovor, nego ga nisu produžili i da misli da neću moći ostvariti to pravo.

Je li neko bio u ovakvoj situaciji? Bilo koja pomoć bi bila dobrodošla :D

Možeš naravno, i ja sam bila u sličnoj situaciji ali je bio pripravnički. Istekao mi je ugovor na godinu dana i ja sam dobila od poslodavca rješenje o isteku ugovora i sa tim papirom se javiš na biro i imaš pravo 3 mjeseca na naknadu.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#36 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by Ricken »

micho_shaft wrote:Da ja postavim pitanje jedno !
radim u jednoj firmi već 5 god. Od nove godine , nisam dobio plaću znači 5mjeseci , a doprinosi mi nisu plaćeni od 09/2014. Prošli tjedan sam rekao vlasniku/direktoru da ovako više ne mogu i da dajem otkaz . Spreman sam odraditi otkaznog roka 30-45 dana
Iskreno poznajući ga kako plaća dobavljače i ostale bivše radnike , koji iskreno nisu bili prijavljeni strah me da na fin i kulturan način neću moći doći do svojih zarađenih plaća i doprinosa.
Kako ga na zakonit način prisliti da mi isplati plaće i uplati doprinose , kako bi mogao da se prijavim na biro i da probam da dobijem naknadu i zdravstveno s biro-a.
Dali ima neka inspekcija na višem federalnom ili državnom nivou ili institucija kojoj bi mogao da prijavim poslodavca ili firmu bez bojazni da ću najebati zbog toga, jer ovi lokalni su znamo svi a i vidim dobri s "gazdama" i od njih uzimaju pinku...............
Kao zadnju opciju ostavljam angažiranje odvjetnika ali......
Novi zakon o radu kaže da obračun plata (platna lista) ima snagu izvršne isprave, a poslodavac ti je bez obzira da li je isplatio plaću imao obavezu uručiti platnu listu. Traži platne liste ako ih nemaš, za period od kad važi zakon, i pokreni izvršenje, blokadom računa.
Last edited by Ricken on 06/08/2016 13:59, edited 1 time in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#37 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by Ricken »

123magija wrote:http://www.fzzz.ba/savjeti-main/novana-naknada1
Evo da vam bude jasnije. A na zdravstveno imas pravo bez obzira na razlog prestanka radnog odnosa. Ima jedan jedini izuzetak, a odnosi se na prekid redovnog skolovanja, kada se zdravstveno osiguranje dobiva na rok od godinu dana.
http://www.fzzz.ba/savjeti-main/zdravstveno-osiguranje

:thumbup: Lijepo je pročitati zakon. Ono što ljudima može biti problem je odakle krenuti.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#38 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by tataćusak »

Stara tema ali mozda mi neko dadne odgovor?

Radim u firmi 12 godina i hocu da predjem u drugu firmu u kojoj cu imati ugovor na odredjeno vrijeme.
Sad mi je trenutni poslodavac spreman dati otkaz kao tehnoloskom visku.

Da li bih se trebao prvo prijaviti na biro pa tek onda potpisati ugovor sa novim poslodavcem ili bih pravo sa papirima iz stare firme trebao otici u novu?

Ovo mi je bitno zbog naknade od nezaposlenosti. Po duzini radnog staza sad bih imao pravo na naknadu 9 mjeseci, sta se desava ako me stara firma odjavi danas, nova firma prijavi za pet dana i za tri mjeseca kazu da im vise ne trebam. Kakva su mi onda prava na birou?

Hitno mi je ako neko zna
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#39 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by tataćusak »

tataćusak wrote:Stara tema ali mozda mi neko dadne odgovor?

Radim u firmi 12 godina i hocu da predjem u drugu firmu u kojoj cu imati ugovor na odredjeno vrijeme.
Sad mi je trenutni poslodavac spreman dati otkaz kao tehnoloskom visku.

Da li bih se trebao prvo prijaviti na biro pa tek onda potpisati ugovor sa novim poslodavcem ili bih pravo sa papirima iz stare firme trebao otici u novu?

Ovo mi je bitno zbog naknade od nezaposlenosti. Po duzini radnog staza sad bih imao pravo na naknadu 9 mjeseci, sta se desava ako me stara firma odjavi danas, nova firma prijavi za pet dana i za tri mjeseca kazu da im vise ne trebam. Kakva su mi onda prava na birou?

Hitno mi je ako neko zna
Up
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#40 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by ilkbahar »

tataćusak wrote:Stara tema ali mozda mi neko dadne odgovor?

Radim u firmi 12 godina i hocu da predjem u drugu firmu u kojoj cu imati ugovor na odredjeno vrijeme.
Sad mi je trenutni poslodavac spreman dati otkaz kao tehnoloskom visku.

Da li bih se trebao prvo prijaviti na biro pa tek onda potpisati ugovor sa novim poslodavcem ili bih pravo sa papirima iz stare firme trebao otici u novu?

Ovo mi je bitno zbog naknade od nezaposlenosti. Po duzini radnog staza sad bih imao pravo na naknadu 9 mjeseci, sta se desava ako me stara firma odjavi danas, nova firma prijavi za pet dana i za tri mjeseca kazu da im vise ne trebam. Kakva su mi onda prava na birou?

Hitno mi je ako neko zna
Nema potrebe da se prijavljunes na biro sada. Mwdjutim ukoliko tw novi poslodavac otpusti kao tehnoloski visak jli ti ugovor jednostavno istekne odmah se prijavi na biro i imat ce naknadu za nezaposlene, u obzir ce uzeti duzinu radnog staza bez obzir sto je doslo do promjene poslodavca. Bitno je da izmedju odjave kod starog i prijave kod novog poslodavca nemas prekida, nekako nastimajte da te danas odjavi a sutra odmah prijavi novi poslodavac.
no_sikiriki
Posts: 17279
Joined: 11/12/2012 13:21

#41 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by no_sikiriki »

Može li mi iko sa sigurnošću dati odgovor na pitanje sa početka teme, tj. ako se da otkaz da li se možemo prijaviti na biro radi zdravstvenog (isključivo zdravstveno me interesuje)? Unaprijed hvala
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#42 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by victom »

no_sikiriki wrote:Može li mi iko sa sigurnošću dati odgovor na pitanje sa početka teme, tj. ako se da otkaz da li se možemo prijaviti na biro radi zdravstvenog (isključivo zdravstveno me interesuje)? Unaprijed hvala
ako je sporazumni raskid ugovora, 100% možeš.
traži sporazumni raskid.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:52, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#43 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by victom »

theEraser wrote:Zdravo,

Ukoliko dam otkaz na poslu, da li se mogu prijaviti na Biro i imati zdravstveno osiguranje preko Biroa?
ako je sporazumni raskid ugovora, možeš se 100% prijaviti na biro i imati zdravstevno.
Svaki normalna firma će ti dati sporazumni raskid.
Nisi ti kriv ako nisi komaptibilan sa firmom. To se iskazuje sporazumnim raskidom ugovora.
Ko ono, nismo jedo za drugo. :D

btw, ne slušaj ove što ti govore, kud ćeš dati otkaz.
Ako ti ne paše, samo bježi. Sebi si najpreči, a ne naraodu ili familiji.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:52, edited 2 times in total.
no_sikiriki
Posts: 17279
Joined: 11/12/2012 13:21

#44 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by no_sikiriki »

čisto informativno ako kad koga bude interesovalo, za prijavu na biro i zdravstevno osiguranje, može se prijaviti nakon što se da otkaz. razlog prestanka rada nije uopće relevantan, samo da ste nezaposleni. provjereno lično u birou.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#45 Re: Otkaz posla - pitanje

Post by victom »

no_sikiriki wrote:čisto informativno ako kad koga bude interesovalo, za prijavu na biro i zdravstevno osiguranje, može se prijaviti nakon što se da otkaz. razlog prestanka rada nije uopće relevantan, samo da ste nezaposleni. provjereno lično u birou.
dobro za znati. :thumbup:
Post Reply