otes ili sip?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#1 otes ili sip?

Post by MrShadow »

Pozdrav,

Da birate izmedju ova 2 naselja za zivot sta bi ste odabrali?
Recimo neki od glavnih faktora su:

-povezanost sa gradom
-dostupnost skole
-sadrzaji teretana, shoping, islg
-mir
-komsiluk

Iskren da budem, meni se vise svidja Sip, ali me muci sto nema skole i sto do grada treba sat vremena u udarnim terminima.
Otes s druge strane ima izlaz na brzu cestu i na autoput za 5 min, ali kazu da je problematican komsiluk i da ima puno socijalnih slucajeva?
Otes ima i skole, ali kazu da ce je i Sip imati uskoro kao i transferzalu.

Licno da birate gdje bi ste kupili nekretninu, sta bi ste odabrali? Molim objektivno.

hvala
User avatar
Haris.ba
Posts: 24827
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: otes ili sip?

Post by Haris.ba »

Ja ti ne mogu objektivno napisati.

Otes nema školu. Ima u Pejtonu škola. Hoće da gase škole po Ilidži, a ti se nadaš da će napraviti u Otesu školu? Veće su šanse da na Šipu naprave školu.

Ima tržnih centara i kod jednog i kod drugog naselja. Koliko znam - malo je teže pjehe do Binga sa Šipa (zadnji put kad sam bio nije bilo trotoara).
Ali bliže nego u Otesu. U Otesu trenutno najbliži tržni centar je na Ilidži.

Šip je trenutno slabo povezan sa gradom. To će se riješiti za nekih 10-20 godina (prva transferzala). Povezanost Otesa sa gradom će riješiti za nekih 50 godina (spoj na gradski autoput). To je što se tiče auta.

Javni prevoz je onako. Ima bus sa Šipa. Iz Otesa imaš bus do tramvaja. Ili pjehe do tramvaja - nekih 15 minuta. Pa oko 40 minuta do grada.

U Otesu ima zgrada sa socijalnim slučajevima. Ali, ne znam šta ti to znači. Ima svugdje socijale. Ima ko i u svakom naselju problematičnog komšiluka. Možda malo više. Ali, zavisi u kojoj zgradi kupuješ. Ako kupuješ u Valovima - ako ništa neće ti komšiluk biti socijala. Hoće li biti problematičan? Onda kupi kuću sa puno okućnice.

Šip je malo na "promahi" pa ga toliko ne stegne smog ko u Otesu.

Otes će imati strašnu šetnicu obalom Željeznice i Bosne. Ako hoćeš imaš šetnicu prema Ilidži. Ali, i to je za nekih 5 godina. Na Šipu nemaš kuda hodati. Jedino ako završe onu šetnicu prema porodilištu, i spoje sa naseljom. To bi moglo biti lijepo šetalište. Ali - ne znam jesu li planirali tu kakve zgrade saditi, i malo me odbija što će taj dio biti odvojen od naselja prometnom cestom.

Da imam para - ne bih gledao ni jedno od ta dva naselja. Otes i Šip će ostati za našega života naselja sa potencijalom, ali slabom realizacijom.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#3 Re: otes ili sip?

Post by P308 »

Pa ta setnica od Sipa prema porodilistu je vec napravljena, evo sad i biciklisticku stazu prave, cini mi se. Privremenog je karaktera ali je tu, dok ne naprave pravu a i to ce brzo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24827
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: otes ili sip?

Post by Haris.ba »

P308 wrote:Pa ta setnica od Sipa prema porodilistu je vec napravljena, evo sad i biciklisticku stazu prave, cini mi se.
Image

Nisam vidio da su napravili spoj sa naseljem. Kako do šetnice? :D
Seawolf
Posts: 7712
Joined: 14/06/2012 22:59

#5 Re: otes ili sip?

Post by Seawolf »

Haris.ba wrote:
P308 wrote:Pa ta setnica od Sipa prema porodilistu je vec napravljena, evo sad i biciklisticku stazu prave, cini mi se.
Image

Nisam vidio da su napravili spoj sa naseljem. Kako do šetnice? :D
Upravo tu gdje si zabio pribadaču za "kružni tok koji grade sada". Skreneš ispred salona Hyundai (tamo gdje parkiraju kamion kada se istovaruju automobili) i samo pravo, između velikih betonskih žardinjera, ulaziš na tu novu stazu. Ona sa spaja sa postojećom asfaltiranom trim i biciklističkom stazom.

A kružni tok će biti dvadesetak metara južnije, na spajanju sa Alipašinom ulicom.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: otes ili sip?

Post by Truba »

Samo naselja od kojih pjehe mozes do centra :thumbup:
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#7 Re: otes ili sip?

Post by Kal El »

Mani se Otesa, ja ti govorim, ono nije za djecu niti za odrasle vise, droga, kriminal itd...

Vjeruj mi kad ti kazem, prije je bilo super a sada vidis sta se sve desava tamo.

Ima treca osnovna u Pejtonu a djeca iz Otesa pretezno idu u Sestu Osnovnu u naselju Bare (odmah kod Dogloda).
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8 Re: otes ili sip?

Post by bitanga_sa_otesa »

skola u barama je bliza otesu nego doglodima..
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#9 Re: otes ili sip?

Post by megaman4 »

I otes i sip su fula i nisu nesto posebno.

Bolja je Kolonija ili Butmir.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24827
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: otes ili sip?

Post by Haris.ba »

bitanga_sa_otesa wrote:skola u barama je bliza otesu nego doglodima..
Pretpostavljam da hoće u Valovima da kupi stan. Škola u Barama je podaleko, ali mene više odbija što nema trotoara do škole.
megaman4 wrote:I otes i sip su fula i nisu nesto posebno.

Bolja je Kolonija ili Butmir.
Ima mnogo boljih naselja (ima i mnogo boljih gradova za život ako tako gledamo).

Ma čitav grad Sarajevo nije nešta posebno, :D
Ne treba da se lažemo.

Nego, sa koliko se para raspolaže. Ja nekako pretpostavljam da se radi o Valovima u Otesu i novim zgradama na Šipu? To je oko 2000 po kvadratu stana?
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#11 Re: otes ili sip?

Post by Rizvan »

Šip naravno, jer je novo naselje i bliže je gradu, busom si za deset minuta na Sutjesci, autobuse imaš svakih 5 - 10 minuta. Ima sve što je jednom naselju potrebno, apoteku, ambulantu, šetalište, dječije igralište, trgovine, Konzum, Robot, dobro Bingo je malo dalje, ali barem zato je napucan. Osnovna škola je u izgradnji. A ako je bitna osnovna škola, onda će za koju godinu biti bitna i srednja. Djeca sa otesa koja ne žele upisati gimnaziju ili grafičku na ilidži, moraju poprilično da se naputuju, jer je većina škola smještena u centru, ovima sa šipa dva do tri puta su bliže srednje škole. Ista stvar i sa faksom.

Jedina mana Šipa je nedostatak sportskih terena i teretane koju navodiš, ali za 5 minuta si na Koševu.

Po meni nema dileme između Otesa i Šipa. Šip je u daleko većoj prednosti, ta dva naselja uopšte i nisu za poređenje, mada ne znam ni koje bih uopšte stambeno naselje poredio sa Otesom. Naselje je na samom rubu grada, infrastrukturno ne baš nešto sređeno, jedino ga sad ovi Valovi dižu. Jedino dođe kao dobra opcija ako radiš na Ilidži ili tu negdje.
User avatar
le piaf
Posts: 420
Joined: 13/12/2006 23:25
Location: sarajevo

#12 Re: otes ili sip?

Post by le piaf »

Zivim na sipu. Do centra busom za sedam do 10 minuta kad je normalan saobracaj. Kad je spica zna biti i dvadesetak minuta. Extremi tipa 40 minuta su rijetki, kad je neki sudar i sl. Ako imas auto onda mozes lakse do grada preko kosevskog npr ako ides u taj dio ili preko stadiona na bjelave. Uglavnom jako blizu. Autobusa ima svakih 5 do 10 minuta tako da to niie problem.
Skola ce mislim biti u narednih nekoliko godina jer je naselje sa vecinski mladim bracnim parovima i djece ima dosta i bice vise plus jos stari dio sipa i tu ima djece.
Supermarketa ima, konzum, robot, bingo, pekare dvije, apoteke dvije, imas benzinsku koja radi 24h koja ima prodavnicu ako treba sta u gluho doba noci.
Kad se napravi ovak kruzni tok jos ce se rasteretiti cesta i udarnim terminima izmedju 4 i 5 popodne.
Cesta koja povezuje naselje sa parkom je uradjena tako da je sad super i to.
U svakom slucaju napreduje iz mjeseca u mjesec. Meni je Sip iskreno bolji od npr dobrinje jer sam sa Sipa za 5 min kod Predsjednistva autom, busom za 10. Ako ti centar nije bitan onda gledaj prema onome sta je za tebe bitno.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#13 Re: otes ili sip?

Post by P308 »

Ma na Sipu su zgrade koje su stare par godina, i to je najbitnije od svega. Plus je to jedno od rijetkih novijih naselja (ako ne i jedino) koja su radjena prema nekom redu pa zato i posjeduje sve sto jedno naselje treba da posjeduje osim skole koja je u planu u skorijoj buducnosti a nije daleko ni "Mehmed-beg Kapetanovic Ljubusak" (mislim da ta skola cak i organizira prevoz ucenika koji dolaze sa Sipa. Probaj se raspitati). A kad naprave prvu transverzalu, bit ce jos privlacnije. Da se razumijemo, nije idealno, ali mislim da moze u potpunosti zadovoljiti potrebe prosjecnog covjeka.
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14 Re: otes ili sip?

Post by _Reds_ »

Zavisi gdje radis, gdje ti je rodbina, u kojem se smjeru najvise kreces.

Sip je bolji, ali ako moras prolaziti kroz centar na posao, i kad ides bilo gdje zna biti iritantno itekako.

Ako ces zivjeti na Sipu recimo pa djete voziti kod punice na Otoku recimo, pa se vracati u centar na posao, to je ispiranj zivaca.

Dakle svako je slucaj za sebe.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#15 Re: otes ili sip?

Post by ibizza »

sa Šipa si ligurama prije na Skenderiji, nego autom sa Otesa do Skenderije...neuporedivo je...inace, imam dosta familije po Otesu(od prije rata tu zive), ljudima se pocelo sve gaditi...jednostavno, zgrade sa socijalnim slucajevima su ucinile ovo naselje nepozeljnim za zivjeti.
User avatar
Rofix
Posts: 35
Joined: 06/06/2017 11:22

#16 Re: otes ili sip?

Post by Rofix »

Black swan wrote:Samo naselja od kojih pjehe mozes do centra :thumbup:
Svidja mi se odgovor. Zaganjaj nesto na Otoci, Grbavici i slicno.
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#17 Re: otes ili sip?

Post by zli_hordas »

Imaš školu na Kobiljoj glavi u koju ide dosta djece iz Bara do koje treba oko 10 minuta pjeske.
User avatar
Logovan
Posts: 94383
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#18 Re: otes ili sip?

Post by Logovan »

Bolji Šip. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19 Re: otes ili sip?

Post by amar1994 »

Ma ne valja Šip . stalno redukcije vode :lol: :lol:

Docekali Ramazan da imamo vode poslije 1 :-) :-) :roll:




:run:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24827
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: otes ili sip?

Post by Haris.ba »

Ako ništa - na Otesu nema redukcija vode.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72860
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#21 Re: otes ili sip?

Post by Velkoski »

E čuj Otes il' Šip... Otes? Really? :mrgreen:

Sat vremena do grada? :shock: 20 min pješke, ako si deblji malo više... :D

Teretana je na stadionu (Progym), staza za šetanje isto tu, škola se pravi gore kod džamije, prave evo i neke terene ispod ovih krajnjih zgrada gore... Naselje je relativno mirno, osim kad siđu ovi s Kobilje. Imamo čak i četiri različite kladionice! :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: otes ili sip?

Post by Truba »

jučer... pejton- alta

15 minuta

ja ko puž vozim...

doduše jes bilo 6.45 kad sam krenuo i preko pofalića skrenuo ali tako je
lažem 18 minut jer se parkiram 64 puta bočno :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72860
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23 Re: otes ili sip?

Post by Velkoski »

Kreni u 8-10 i javi kad si stig'o :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: otes ili sip?

Post by Truba »

tramvajom idem u 7.45 a u gradu sam u 8.22

znamo da je gužva dakle

nisu jagode skupe nego si se loše udala gospođo

nije otes daleko nego ne valjaju prometnice
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#25 Re: otes ili sip?

Post by Dope_Man »

Iz Otesa treba citavih 5 min do Energoinvesta jer se direktno iz naselja prikljucuje na brzu cestu, ne mora se preko Ilidze. Odatle je sve stvar kolicine auta na glavnoj cesti.

Do Ilidze je takodjer par min autom, ili 15tak pjeske od Waves zgrada. U Pejtonu je osnovna skola. Nije to neko pregenijalno naselje, ali ko voli ravnicu, tu mu je dobro mjesto. Zasad tu nema svakako nista veliko, par socijalnih zgrada, Waves koji se gradi i ostalo uglavnom privatne kuce. 10 minuta setnje je do mjesta gdje pocinje novoizgradjeno korito rijeke Bosne, i onda se niz korito moze setati koliko ti volja, oko tebe samo trava i negdje u daljini vidis grad.
Post Reply