Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1551 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

radi istine....napada je bio i reorganizovan im je komandni kadar prisilnim putem, a i pojedini komandiri su im pohapseni zbog odbijanja naredjenja glavne komande, slabljenja odbrane i saradnje sa neprijateljskom stranom....
Samo polako.Težimo ka istini pa ne treba ostati nedorečen.Napada na komandu sarajevskog HVO nije bilo jer metak nije opaljen.Opkoljeni jesu bili ali napada nije bilo.Straža podigla ruke,operativci ušli u štabove i odveli komandu na ispitivanje.Nijedan vojnik niti oficir nije tučen niti maltretiran.Nisu vođeni u zatvor (jer logore nismo imali) nego su svi raspušteni kućama.Nisu im skidane uniforme niti oduzimana oprema.Lično sam učestvovao u razoružavanju sarajevskog HVO-a.Sa ljudima smo sasvim normalno komunicirali,bez mržnje,psovki...shvatali su u šta ih je dovela antidržavna politika.

Tako je i trebalo da bude jer je 80% pripadnika sarajevskoh HVO-a ipak bilo pošteno,korektno i patriotski vezano za državu BiH i grad Sarajevo.To su bili i ostali naši drugovi,komšije,prijatelji,familija.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1552 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

PM72 wrote:Ma jašta radi,balijska propaganda...i kakav napad pominješ? Nije bilo nikakvog napada nego su komande opkoljene i razoružane.Nikom čvoka nije opaljena a kamoli da je ranjen ili nedaj Bože ubijen.Bojovnici sarajevskog HVO nisu poslije traženi po masovnim grobnicama kako je bilo u obrnutim slučajevima.
Počeo si fino i korektno ali polako nadolaziš...
trazeni su u masovnim grobnicama neki drugi bojovnici ,drugih hvo-a, pa ako te zanima saznat ces,..

ps citavo vrijeme sam fin i konkretan , ti si taj koji je poceo s provokacijom nakon mog prvog posta?
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1553 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

havaji wrote:
PM72 wrote:Ma jašta radi,balijska propaganda...i kakav napad pominješ? Nije bilo nikakvog napada nego su komande opkoljene i razoružane.Nikom čvoka nije opaljena a kamoli da je ranjen ili nedaj Bože ubijen.Bojovnici sarajevskog HVO nisu poslije traženi po masovnim grobnicama kako je bilo u obrnutim slučajevima.
Počeo si fino i korektno ali polako nadolaziš...
trazeni su u masovnim grobnicama neki drugi bojovnici ,drugih hvo-a, pa ako te zanima saznat ces,..

ps citavo vrijeme sam fin i konkretan , ti si taj koji je poceo s provokacijom nakon mog prvog posta?
imaš li ti konkretne dokaze o tim masovnim grobnicama u koje su trpani pripadnici sarajevskog HVO-a?
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1554 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

pirpa wrote:radi istine....napada je bio i reorganizovan im je komandni kadar prisilnim putem, a i pojedini komandiri su im pohapseni zbog odbijanja naredjenja glavne komande, slabljenja odbrane i saradnje sa neprijateljskom stranom....

Image
napad je pokusan dva puta i ranije, mozes naci i te podatke, i to s 9 i 10 brdskom po nasim informacijama, kad se oba puta unprofor umjesao i stao izmedju strana, sto je sigurno sprijecilio krvoprolice s obzirom na iskustvo ovih brigada i to sta su uradili njihovi pojedinci u hercegovini, sreca je da su onda ipak u vrhu armije skontali dobar plan ko fol vrs hoce napad na nasu liniju pa onda oni doveli svoje ljude da nas pojacaju u odbrani, i ujtro kolega s kojim svu noc curis na strazi uperi pusku u tebe i bog te veselio...
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1555 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

PM72 wrote:
havaji wrote:
PM72 wrote:Ma jašta radi,balijska propaganda...i kakav napad pominješ? Nije bilo nikakvog napada nego su komande opkoljene i razoružane.Nikom čvoka nije opaljena a kamoli da je ranjen ili nedaj Bože ubijen.Bojovnici sarajevskog HVO nisu poslije traženi po masovnim grobnicama kako je bilo u obrnutim slučajevima.
Počeo si fino i korektno ali polako nadolaziš...
trazeni su u masovnim grobnicama neki drugi bojovnici ,drugih hvo-a, pa ako te zanima saznat ces,..

ps citavo vrijeme sam fin i konkretan , ti si taj koji je poceo s provokacijom nakon mog prvog posta?
imaš li ti konkretne dokaze o tim masovnim grobnicama u koje su trpani pripadnici sarajevskog HVO-a?
citaj sta pise, nije sarajevskog, drugih....
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1556 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

pirpa wrote:jasta,jasta...

Image
pa nije ih hvo sa izvodio ,ovi su vec potpisali na vjernost armiji kad su zbrisali, eto taj prvi na spisku je predsjednik udruge zarobljenih kako li vec se to zove
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1557 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

havaji wrote: citaj sta pise, nije sarajevskog, drugih....
pišemo o Otesu i sarajevskom HVO-u,ko je o njih ubijen od strane Armije ili Mup-a?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1558 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

zar se nisu zakleli drzavi a ne armiji...

ovaj "napad" sto spominjes da je pokusan od strane Cace i Cele, je li to onaj "napad" pocetkom Juna 93god kad je Caco pretio Zelic sto je sa Rajkom Ornicem otvarao "pacovske kanale" prema grbavici :?:

P.S...najbolje bi bilo da nastavimo sa pisanjem na adekvatnoj temi da nas Saraman ne bi za usi odvukao u Banovice...hrvatska-brigada-kralj-tvrtko-i-hvo-sar ... 8s500.html
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#1559 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Pitar sa Kariba »

pirpa wrote:jasta,jasta...

Image
Raja sa Pofalica.... :oops:
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1560 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

pirpa wrote:zar se nisu zakleli drzavi a ne armiji...

ovaj "napad" sto spominjes da je pokusan od strane Cace i Cele, je li to onaj "napad" pocetkom Juna 93god kad je Caco pretio Zelic sto je sa Rajkom Ornicem otvarao "pacovske kanale" prema grbavici :?:

P.S...najbolje bi bilo da nastavimo sa pisanjem na adekvatnoj temi da nas Saraman ne bi za usi odvukao u Banovice...hrvatska-brigada-kralj-tvrtko-i-hvo-sar ... 8s500.html
nemam pojma za to i tog Rajka, ali slucajno znam ko je od Bosnjaka hapsen i lezao za uzimanje para i prevodjenje na Grbavicu, Zelic je bio gospodin...ovo bilo malo prije kraja, jesen,dosla uzbuna vidimo hodaju naoruzani sumnjivi, ubrzo dosao unprofor i nista
Tromblon
Posts: 2182
Joined: 18/01/2015 19:37

#1561 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

aldinjo wrote:Je li ova linija razdvajanja od ulice Džemala Bijedića pa dalje prema prugi išla uz Pijačnu ulicu ili niže prema rijeci Dobrinji?
Da Ti napolon odgovorim. Linina je prvo Isla dobrinjom. Nakon Marta 93 linija je Isla uz donju stranu pijacne ulice dok je bilo kuca u nisu. Nakon toga se lomila preko livade do podvoznjaka I spajala se Sa azicima.

Bilo je neophodno po svakh cijenu zadrzati vrh pijacne ulice kako se ne bi ugrozili polozaji ma stupu dva.

Nevezano za temu. U ovo doba 93 nas trojica isli u osmatranje na pijacnoj. Kuce do dzemala bijedica. Izasli ispred base linije u dvoriste kuce. Preko puta se vidio cetnicki bunker. Puzemo u dvoristu I ovaj jedan signalizira da dodjemo do njega. Kontam Sta je bilo. Prepuzem a tamo jagodnjak. Rodile jagode jebote. Velike. Nikad bolje jagode nisam pojeo.

Havajac ja se sjecam jednog rova. Stupski hvo je drzao taj polozaj sve do razoruzavanja. Krajem ljeta 93 je cijela linija bila povezana transejom. Od miljacke do dzemala bijedica I sve do doma penzionera.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#1562 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by aldinjo »

Tromblon wrote:
aldinjo wrote:Je li ova linija razdvajanja od ulice Džemala Bijedića pa dalje prema prugi išla uz Pijačnu ulicu ili niže prema rijeci Dobrinji?
Da Ti napolon odgovorim. Linina je prvo Isla dobrinjom. Nakon Marta 93 linija je Isla uz donju stranu pijacne ulice dok je bilo kuca u nisu. Nakon toga se lomila preko livade do podvoznjaka I spajala se Sa azicima.

Bilo je neophodno po svakh cijenu zadrzati vrh pijacne ulice kako se ne bi ugrozili polozaji ma stupu dva.

Nevezano za temu. U ovo doba 93 nas trojica isli u osmatranje na pijacnoj. Kuce do dzemala bijedica. Izasli ispred base linije u dvoriste kuce. Preko puta se vidio cetnicki bunker. Puzemo u dvoristu I ovaj jedan signalizira da dodjemo do njega. Kontam Sta je bilo. Prepuzem a tamo jagodnjak. Rodile jagode jebote. Velike. Nikad bolje jagode nisam pojeo.

Havajac ja se sjecam jednog rova. Stupski hvo je drzao taj polozaj sve do razoruzavanja. Krajem ljeta 93 je cijela linija bila povezana transejom. Od miljacke do dzemala bijedica I sve do doma penzionera.
Donja strana pijačne ulice je dio prema ulici Džemala Bijedića? Pitao sam i radi Stupa 2. jer sam pročitao na nekoj temi da je tamo linija išla rijekom Dobrinjom.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1563 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

pirpa wrote:spisak MTS je napravljen 07.01.1993.god

Image

Image
ovo fakat neka propaganda, 1200 automata, a mi se na strazi mjenjamo za puske, u stabu jedna za na vrata, u slucaju napada nema pusaka za ove syo ni ko dosli u pomoc, a tek 32 minobacaca lol jrdnog imali s jednom granatom kod hladnjace...bst 4 kom....lol ovo je neka propaganda da se misli da smo pyno jaci nego sto jesmo, prejak spisak, 102 ga nije imala ovoliko artiljerije
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1564 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

Ako laže Zelić, lažem i ja...
Tromblon
Posts: 2182
Joined: 18/01/2015 19:37

#1565 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

aldinjo wrote:
Tromblon wrote:
aldinjo wrote:Je li ova linija razdvajanja od ulice Džemala Bijedića pa dalje prema prugi išla uz Pijačnu ulicu ili niže prema rijeci Dobrinji?
Da Ti napolon odgovorim. Linina je prvo Isla dobrinjom. Nakon Marta 93 linija je Isla uz donju stranu pijacne ulice dok je bilo kuca u nisu. Nakon toga se lomila preko livade do podvoznjaka I spajala se Sa azicima.

Bilo je neophodno po svakh cijenu zadrzati vrh pijacne ulice kako se ne bi ugrozili polozaji ma stupu dva.

Nevezano za temu. U ovo doba 93 nas trojica isli u osmatranje na pijacnoj. Kuce do dzemala bijedica. Izasli ispred base linije u dvoriste kuce. Preko puta se vidio cetnicki bunker. Puzemo u dvoristu I ovaj jedan signalizira da dodjemo do njega. Kontam Sta je bilo. Prepuzem a tamo jagodnjak. Rodile jagode jebote. Velike. Nikad bolje jagode nisam pojeo.

Havajac ja se sjecam jednog rova. Stupski hvo je drzao taj polozaj sve do razoruzavanja. Krajem ljeta 93 je cijela linija bila povezana transejom. Od miljacke do dzemala bijedica I sve do doma penzionera.
Donja strana pijačne ulice je dio prema ulici Džemala Bijedića? Pitao sam i radi Stupa 2. jer sam pročitao na nekoj temi da je tamo linija išla rijekom Dobrinjom.
Pod donja mislio Sam na stranu prema hladnjaci. Na stupu dva je Isla dobrinjom do cenexovih hala.
Tromblon
Posts: 2182
Joined: 18/01/2015 19:37

#1566 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Sto se tice ovog spiska oruzja nigdje veze sto sr tice hvo iz vatrogasnog na stupu. Jedino Su imali par strava karabina Sa optikom. Ostalo isti had I bijeda Kao I mi.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1567 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by agent_zero »

Tromblon wrote:Sto se tice ovog spiska oruzja nigdje veze sto sr tice hvo iz vatrogasnog na stupu. Jedino Su imali par strava karabina Sa optikom. Ostalo isti had I bijeda Kao I mi.
I meni je ovaj spisak neću reći sumnjiv, nego prosto nevjerovatan.

HVO kod nas sve neke sive uniforme nosili, a ovamo se 1500 maskirnih kompleta spominje. Možda je neko imao u svom nekom privatnom skladištu sve to :D
Tromblon
Posts: 2182
Joined: 18/01/2015 19:37

#1568 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Da skupis tri brigade u sarajevu ne bi onoliki protivoklop mogao nakupiti :skoljka:
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#1569 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by dimnjacar »

Tromblon wrote:Da skupis tri brigade u sarajevu ne bi onoliki protivoklop mogao nakupiti :skoljka:
Zar niko ne vidi da ovaj dokument nosi naziv Pregled opreme i naoružanja ZA POTREBE .....
Po meni, ovo spada u rubriku: Želje, čestitke, pozdravi. Pismo na Sjeverni pol: Dragi Djeda Mraze, molim te da mi pošalješ .....
Imali smo i mi formacijski u svojoj brigadi iste te 1993. godine (btw. Tromblon, mislim da smo bili u istoj brigadi, štaviše u "susjednim" jedinicama, ako si ti bio kod Prije pokojnog), svašta nešto na papiru, od mehanizovanih borbenih vozila do konja i krava i ostale tegleće marve .... :wink:
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1570 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by invincible1921 »

havaji wrote:
PM72 wrote:Ma jašta radi,balijska propaganda...i kakav napad pominješ? Nije bilo nikakvog napada nego su komande opkoljene i razoružane.Nikom čvoka nije opaljena a kamoli da je ranjen ili nedaj Bože ubijen.Bojovnici sarajevskog HVO nisu poslije traženi po masovnim grobnicama kako je bilo u obrnutim slučajevima.
Počeo si fino i korektno ali polako nadolaziš...
trazeni su u masovnim grobnicama neki drugi bojovnici ,drugih hvo-a, pa ako te zanima saznat ces,..

ps citavo vrijeme sam fin i konkretan , ti si taj koji je poceo s provokacijom nakon mog prvog posta?
Prije bilo kakve rasprave, ti @havaji moras uzti u obzir cinjenicu da je HVO na kraju ispao antidrzavna vojska koja je okrenula oruzje protiv do jucerasnjih saboraca i pokusala da srusi ustavni poredak BiH...To su rekle cinjenice, to je reko sud, to ce reci historija :thumbup: Pa ti pjevaj borbene. Naravno da je bilo izuzetaka i njima svaka cast, ali ovdje mislim na uopsteno organizaciju HVO-a

Po meni nikakve razlike nema ni iizmedju tog HVOa u srajevu kao ni onog iz Posusja, Gruda, Viteza itd...Samo sto je HVO u srajevu bio totalna manjina pa se nisu bas usudili krenuti u sukob
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1571 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

Sreća pa im je teško bilo doći do Hercegovine ili kiseljaka...
Tromblon
Posts: 2182
Joined: 18/01/2015 19:37

#1572 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

dimnjacar wrote:
Tromblon wrote:Da skupis tri brigade u sarajevu ne bi onoliki protivoklop mogao nakupiti :skoljka:
Zar niko ne vidi da ovaj dokument nosi naziv Pregled opreme i naoružanja ZA POTREBE .....
Po meni, ovo spada u rubriku: Želje, čestitke, pozdravi. Pismo na Sjeverni pol: Dragi Djeda Mraze, molim te da mi pošalješ .....
Imali smo i mi formacijski u svojoj brigadi iste te 1993. godine (btw. Tromblon, mislim da smo bili u istoj brigadi, štaviše u "susjednim" jedinicama, ako si ti bio kod Prije pokojnog), svašta nešto na papiru, od mehanizovanih borbenih vozila do konja i krava i ostale tegleće marve .... :wink:
Jesam kod pokojnog Željka Prijovića. Poginuo isti dan kada sam ja ranjen 28.06.1995. Pokoj mu duši. Bio vrhunski čovjek. Gradska raja. Pomeli ga kad je nastupila bošnjakizacija Armije. Poslije njega komandir bio rahmetli Hikmet Kreševljaković. Nastradao u saobraćajnoj nesreći prije nekoliko godina. Posijedio preko noći u aerodromskom. Dobar čovjek. Rahmet mu vječni.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#1573 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by pirpa »

rahmet mu duši....sjedio sam u ratu sa Hikom hiljadu puta dok je još bio u komandi..
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1574 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

invincible1921 wrote:
havaji wrote:
PM72 wrote:Ma jašta radi,balijska propaganda...i kakav napad pominješ? Nije bilo nikakvog napada nego su komande opkoljene i razoružane.Nikom čvoka nije opaljena a kamoli da je ranjen ili nedaj Bože ubijen.Bojovnici sarajevskog HVO nisu poslije traženi po masovnim grobnicama kako je bilo u obrnutim slučajevima.
Počeo si fino i korektno ali polako nadolaziš...
trazeni su u masovnim grobnicama neki drugi bojovnici ,drugih hvo-a, pa ako te zanima saznat ces,..

ps citavo vrijeme sam fin i konkretan , ti si taj koji je poceo s provokacijom nakon mog prvog posta?
Prije bilo kakve rasprave, ti @havaji moras uzti u obzir cinjenicu da je HVO na kraju ispao antidrzavna vojska koja je okrenula oruzje protiv do jucerasnjih saboraca i pokusala da srusi ustavni poredak BiH...To su rekle cinjenice, to je reko sud, to ce reci historija :thumbup: Pa ti pjevaj borbene. Naravno da je bilo izuzetaka i njima svaka cast, ali ovdje mislim na uopsteno organizaciju HVO-a

Po meni nikakve razlike nema ni iizmedju tog HVOa u srajevu kao ni onog iz Posusja, Gruda, Viteza itd...Samo sto je HVO u srajevu bio totalna manjina pa se nisu bas usudili krenuti u sukob
jedi govno nacionalisto,.mene ne kvotaj vise

Banned user for reason “”
» havaji

7 dana
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#1575 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Nisam znao da su poruke tipa "jedi govna" od strane novopridošlih šovinista dozvoljene kao znak tolerancije ko biva,neka ga,tek je došao pa će doći tobe...

Opomena pred ban
Post Reply