Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1501 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Da, bila je livada i tada, a ako me sjecanje dobro sluzi, i desno od bijele strelice je bila livada tada.

A kako su uspjeli - nesto trece. Preciznije - prazna linija. Tog treceg dana, nekad od ranog poslijepodneva, naculi smo da u tim kucama vise nema nikoga. Ni HVO, ni Armije. Cinjenica je da su tu bili kvalitetno razvaljeni tokom cijelog rokanja, jer, kao sto znamo, kuca od cigle bas i nije neka sreca protiv haubicke i tenkovske granate. A tih granata su pale tone na te kuce.

Nasima na Lambadi je receno da provjere stanje na toj strani linije, a i danas se sjecam Ruse kada je pola sata kasnije preko motorole rekao: "Svi su tu i na broju. Ž."
Ovo Ž nam je u zargonu znacilo da žela, odnosno da na liniji nema nikoga. Znali smo da nam slusaju frekvenciju, i zato je to i receno tako. Tog momenta smo vec znali da smo u belaju na potezu Zuta kuca <-> Karitas i carapara. Na povartku iz tog izvidjanja Rusu dize 120-ka i otkida mu podlakticu, koju on, onako u soku, kupi s livade i bjezi. Ruka mu je dijelom spasena ovdje, pa dodatno u Svici., i sad fercera s oko 90%.

Tu negdje u ispomoc stize i ostatak nase druge cete (ne sjecam se koliko je ljudi doslo, pa da na lupetam), ali ne mogu uci nigdje dublje prema Karitasu i Zutoj kuci, nego se zadrzavaju na potezu Carapara <-> Lambada, i cekaju noc. Onda je ekipa, kad je pala noc i kada smo skontali da su nam se uvalili iza ledja, krenula iz tog pravca, a druga iz ovog od Zute kuce, u kojoj sam bio i ja. Nazalost, nismo znali u koje su se tacno kuce uvalili, a to smo otkrili tek kada smo prosli kroz 3 ili 4 prazne kuce od Zute kuce, istovremeno kada su i nasi stigli s kontra strane. U jednom momentu nismo bili sigurno da li smo se porokali medjusobno, ali vrlo brzo smo svatili da su oni u te dvije kuce. Imali smo 3 ranjena tada, 2 s one, i 1 s ove strane.
I Laste su stigle nekada s mrakom, i s famoznom nitroglicerinkom, pa smo pokusali jos jednom s nase strane (Zuta kuca), ali je i to bilo bezupjesno. Nakon 6 famoznih granata ubacenih kroz prozore jedne od kuca, s tog istog prozora oplete rafal,

Kuce su bile u nizu, ali na vrlo ruznoj udaljenosti jedna od druge, po nekih 10-12m, sto je daljina ni za sunjanje, a ni za brzi sprint i upad, jer se u oba slucaja moralo izaci na cistinu i postati laka meta s male daljine.

Ukratko, bilo je besmisleno dalje navaljivati jer smo tu bili u totalno inferiornom polozaju, i odluceno je da se izvucemo iza carapare i atmo uspostavimo liniju, sto je i uradjeno negdje oko 1-2 ujutro.

Ovdje se desila i sega situacija. Jedan nas, S.R., pred mrak i kada se pucnjava stisala, od ZUte kuce je nonsalantno odsetao lijevo preko ceste u jednu od kuca u kojima je bila Armija. Otisao bez sunjanja, trcanja i sl. Nista. Nogu za nogom i usao u kucu. Vratio se nakon minut-dva, nosi nesto na ledjima, i eto ga kroz transe u Karitas.
Nosi 4 razvucene zolje. Kaze - ko kaze da su ovi nasi otisli otamo ba, evo ja im sad mazn'o zolje iz hodnika, a oni sjede u sobi.
Mi ga gledamo i kontamo - kakve crne zolje si Armiji mazn'o, kad oni nisu ni imali zolja... I pogledamo, a na zoljama 4C, Zoka, Drazen i sl. :lol:
Usao lola cetaljima u kucu i hladno im pokupio zolje, kontajuci da su nasi :lol:

Ovo samo pokazuje kakva je to linija bila u tim momentima...nigdje veze s pamecu...

Interesantna stvar kod ovih nasih ranjenih je bila da su ranjeni 5,45 mecima, sto je bilo nestandardno jer se radi o Ruskom kalibru.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1502 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by zijancer »

da ste imali koju minu da smanjite tu razvučenu crnu liniju
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1503 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by zijancer »

sori za skretanje s teme

jao, kada bi dozer ovako nacrtao i 2 maj '92... :-D :-D

iz godine u godinu gledam priloge na TV-u i topu & čegara kako objašnjavaju..i nikada mi do kraja nije bilo jasno kuda se ko kretao tokom dana i noći
jer u prilogu ide čas scena kako gori tramvaj, pa onda odjednom tenk na tranzitu u ljubljanskoj, pa malo se pominje teatar, pa krov zoi..pa vatrogasci, onda dolaze ona tri transportera i bježe niz valtera perića, pa zatim odnekud sa skenderije snimak još jednog transportera iz kojeg neko iskače i puže
uglavnom džumbus
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#1504 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Seawolf »

Dozer wrote:...
Interesantna stvar kod ovih nasih ranjenih je bila da su ranjeni 5,45 mecima, sto je bilo nestandardno jer se radi o Ruskom kalibru.
Jesi li siguran da naši nisu pogođeni zrnima kalibra 5,56 mm, iz HK33?

Ilidžanci su imali te puške, a ne vjerujem da je neko s njihove strane imao AK74.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1505 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

100%. Mjerio ja sublerom jedan izvadjen iz stomaka jednog naseg. Bilo mi cudno zrno... Kao 5.56, ali nekako predugo, i izmjerim. A ono 5,45.
Seawolf
Posts: 7535
Joined: 14/06/2012 22:59

#1506 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Seawolf »

Dozer wrote:100%. Mjerio ja sublerom jedan izvadjen iz stomaka jednog naseg. Bilo mi cudno zrno... Kao 5.56, ali nekako predugo, i izmjerim. A ono 5,45.
Zrno metka kalibra 5,45x39 mm, ima prečnik 5,62 mm.
User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#1507 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by biske »

Seawolf wrote:
Dozer wrote:100%. Mjerio ja sublerom jedan izvadjen iz stomaka jednog naseg. Bilo mi cudno zrno... Kao 5.56, ali nekako predugo, i izmjerim. A ono 5,45.
Zrno metka kalibra 5,45x39 mm, ima prečnik 5,62 mm.
Zna Dozer đe se mjeri, unutar žljebova. :D
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1508 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by invincible1921 »

@Dozer koliko je bila realna opasnost da srbi zauzmu stup i dovedu grad u skoro nemogucu situaaciju? Po tvojoj procjeni, da li je VRS bili kadar da to urade i da nastave dalje da zauzmu grad ?
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1509 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

invincible1921 wrote:@Dozer koliko je bila realna opasnost da srbi zauzmu stup i dovedu grad u skoro nemogucu situaaciju? Po tvojoj procjeni, da li je VRS bili kadar da to urade i da nastave dalje da zauzmu grad ?
Mogu Ti ja odgovoriti. Iznad Sam opisao Dan kad umalo nisu pali azici. To je bio 20 I neki februar 93. Da Su tog Dana nastavili Ili sutra moguce je da Su mogli izbiti na stupsku petlju. I za to bi um trebao masivan oklopno-pjesadijski napad.

Sa nase strane Su vec bile montirane crvene strijele kojima je za jedno prijeppdne skinut tenk I jefno oklopno vozilo.

Poslije toga mislim da Su jedino mogli uzeti uz masivan napad I masivne gubitke.

Sa njihove strane u napadu Su ucestvovali ilidzanska brigada I brnetovi. Napadalo je ukupno 150 ljudi. Muslim jurisni esalon. Dalje svi poginuli Sa njihove strane Su bili iz ilidzanske brigade. Kod brnetovih je bilo ranjenih.

Dozer I njegovi Su imali problem naseg desnog krila. Kako se linija spustala cestom prema pruzi tako Su oni u karitasu I carapari bili izlozeniji djelovanj Sa ledja.

Nas glavni problem je bila neutvrdjena I neuvezana linija odbrane. Nedostatak protivoklopa. Nama rekli da rpg sprzi tenk a trenutna raketa nije mogla 55-icu da rokne. I na kraju izrazito nizak moral nakon dogloda, otesa I konstantnog granatiranja.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1510 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:Da, bila je livada i tada, a ako me sjecanje dobro sluzi, i desno od bijele strelice je bila livada tada.

A kako su uspjeli - nesto trece. Preciznije - prazna linija. Tog treceg dana, nekad od ranog poslijepodneva, naculi smo da u tim kucama vise nema nikoga. Ni HVO, ni Armije. Cinjenica je da su tu bili kvalitetno razvaljeni tokom cijelog rokanja, jer, kao sto znamo, kuca od cigle bas i nije neka sreca protiv haubicke i tenkovske granate. A tih granata su pale tone na te kuce.

Nasima na Lambadi je receno da provjere stanje na toj strani linije, a i danas se sjecam Ruse kada je pola sata kasnije preko motorole rekao: "Svi su tu i na broju. Ž."
Ovo Ž nam je u zargonu znacilo da žela, odnosno da na liniji nema nikoga. Znali smo da nam slusaju frekvenciju, i zato je to i receno tako. Tog momenta smo vec znali da smo u belaju na potezu Zuta kuca <-> Karitas i carapara. Na povartku iz tog izvidjanja Rusu dize 120-ka i otkida mu podlakticu, koju on, onako u soku, kupi s livade i bjezi. Ruka mu je dijelom spasena ovdje, pa dodatno u Svici., i sad fercera s oko 90%.

Tu negdje u ispomoc stize i ostatak nase druge cete (ne sjecam se koliko je ljudi doslo, pa da na lupetam), ali ne mogu uci nigdje dublje prema Karitasu i Zutoj kuci, nego se zadrzavaju na potezu Carapara <-> Lambada, i cekaju noc. Onda je ekipa, kad je pala noc i kada smo skontali da su nam se uvalili iza ledja, krenula iz tog pravca, a druga iz ovog od Zute kuce, u kojoj sam bio i ja. Nazalost, nismo znali u koje su se tacno kuce uvalili, a to smo otkrili tek kada smo prosli kroz 3 ili 4 prazne kuce od Zute kuce, istovremeno kada su i nasi stigli s kontra strane. U jednom momentu nismo bili sigurno da li smo se porokali medjusobno, ali vrlo brzo smo svatili da su oni u te dvije kuce. Imali smo 3 ranjena tada, 2 s one, i 1 s ove strane.
I Laste su stigle nekada s mrakom, i s famoznom nitroglicerinkom, pa smo pokusali jos jednom s nase strane (Zuta kuca), ali je i to bilo bezupjesno. Nakon 6 famoznih granata ubacenih kroz prozore jedne od kuca, s tog istog prozora oplete rafal,

Kuce su bile u nizu, ali na vrlo ruznoj udaljenosti jedna od druge, po nekih 10-12m, sto je daljina ni za sunjanje, a ni za brzi sprint i upad, jer se u oba slucaja moralo izaci na cistinu i postati laka meta s male daljine.

Ukratko, bilo je besmisleno dalje navaljivati jer smo tu bili u totalno inferiornom polozaju, i odluceno je da se izvucemo iza carapare i atmo uspostavimo liniju, sto je i uradjeno negdje oko 1-2 ujutro.

Ovdje se desila i sega situacija. Jedan nas, S.R., pred mrak i kada se pucnjava stisala, od ZUte kuce je nonsalantno odsetao lijevo preko ceste u jednu od kuca u kojima je bila Armija. Otisao bez sunjanja, trcanja i sl. Nista. Nogu za nogom i usao u kucu. Vratio se nakon minut-dva, nosi nesto na ledjima, i eto ga kroz transe u Karitas.
Nosi 4 razvucene zolje. Kaze - ko kaze da su ovi nasi otisli otamo ba, evo ja im sad mazn'o zolje iz hodnika, a oni sjede u sobi.
Mi ga gledamo i kontamo - kakve crne zolje si Armiji mazn'o, kad oni nisu ni imali zolja... I pogledamo, a na zoljama 4C, Zoka, Drazen i sl. :lol:
Usao lola cetaljima u kucu i hladno im pokupio zolje, kontajuci da su nasi :lol:

Ovo samo pokazuje kakva je to linija bila u tim momentima...nigdje veze s pamecu...

Interesantna stvar kod ovih nasih ranjenih je bila da su ranjeni 5,45 mecima, sto je bilo nestandardno jer se radi o Ruskom kalibru.
Hvala na objasnjenju.

Gledajuci tu kartu koju si postavio ispada da su cetnici i sebe doveli u nezgodnu situaciju upadom na tom mjestu. Sabijeni u par kuca , opkoljeni sa 3 strane a jedini pravac popune ljudstvom i MTS , izvlacenje ranjenika i sl je bio preko brisanog prostora te livade. Kako su se uopste odlucili na taj potez ???
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1511 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by agent_zero »

Dozer wrote:Ovako je to izgledalo...
Napad je poceo jedno jutro, i trajao taj cijeli dan, pa se nastavio drugog dana i noci, a onda i treceg dan. Predvecer treceg dana su uspjeli uci na oznacenom mjestu i zauzeti par kuca s obe strane ulice, pri cemu su dvije kuce na unutrasnjoj strani bile nama iza ledja i imali su cistinu sve do Karitasa, kao i nas transe s ledja. To je i bio razlog rzbog kojeg smo se morali izvuci tu noc iz Karitasa, inace bismo ostali odsjeceni da smo tu docekali jutro.
Nepotrebno je naglasavati da je tokom sva tri dana artiljerija sipala bukvalno s svih strana i da tam ovise nije bilo ni jedne jedine citave kuce. Kazu da je dnevno padalo oko 3000 raznoraznih granata na objekte unutar zute linije. Ne znam da li je bilo 3000, ali hiljade jesu sigurno, jer to jednostavno nije prestajalo tokom cijelog dana.

Image

Naravno, na ovoj slici nije bas najtacnije stanje jer je ovo slika iz 2002. 1993. nije bilo nekih kuca iza naseg transea, a nekih drugih jeste ispred.

S druge strane, a sto smo i tada jasno mogli vidjeti, oni vise nisu imali ljudi. To cetvrto jutro smo uredno gledali civile s rapovima i puskama u rukama, kako unezvijereno ulaze u kuce i prave liniju. Uniformisanih je bilo vrlo malo, sto je i razumljivo s obzirom da imam potvrde da je u tom napadu ucestvovalo oko 200 ljudi, od cega je preko 80 izbaceno iz stroja, sto se poklapa i s nasim tadasnjim procjenama po vidjenju.

I ovo je bilo receno komandantima, a da su oni gore bili samo malo pametniji i s vise muda, pa da su mogli na ispravan nacin shvatiti i procijeniti sta im je receno, mogli su hladno iz grada poslati 300-400 ljudi i da se Azici vrate bukvalno u trku, a zatim odmah i Otes, pa mozda i dio Ilidze.
Ovo se moglo uraditi jer oni tamo vise nisu imali ljudi, a dok bi dovukli svjeze odnekud, sve bi ovo bilo zavrseno u jedan-dva naleta i za manje od 48h.
Moj @Dozeru, da je ovdje bio neko kao Duaković, druge bi se priče pričale... najnesposobiji komandni kadar (a sve SDA podrumaši) je smjestio guzice u Sarajevo. Apsolutno se mogla linija odbrane uspostaviti da ide rijekom Dobrinjom i da nema pomaka. A ovako džabe momci zavaljeni :sad: :roll:

Meni je žao i tebe i ostalih momaka koji ste išli vaditi kestenje iz vatre, trebali ste onog riđobradog kretena istjerati iz trezora (gdje ga je kreten babuka smjestio) i poslati ga u Otes i Aziće :-x :twisted:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1512 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Seawolf wrote:
Dozer wrote:100%. Mjerio ja sublerom jedan izvadjen iz stomaka jednog naseg. Bilo mi cudno zrno... Kao 5.56, ali nekako predugo, i izmjerim. A ono 5,45.
Zrno metka kalibra 5,45x39 mm, ima prečnik 5,62 mm.
Tacnije 5,60. Nije valjda da mislis da sam izmjerio 5,45? :shock:
Napisao sam je 5,45 da lakse shvate oni koji o tome ne znaju puno, ili nista. Svako zrno je, logicno, sire od precnika uzljebljenja cijevi za 0,10 do 0,20mm.
Zrno 5,56 je zapravo 5,70. 5,45 je 5,60, .308 (7,62x51 nato) je zapravo 7,80, itd.itd.itd.

Zamisli da sam prvo rekao da je bilo zrno 5,45, a onda nakon mjerenja da je 5,60. Ko bi onda objasnio tu razliku cjepidlakama ovdje :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1513 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

decembar2017 wrote: Hvala na objasnjenju.

Gledajuci tu kartu koju si postavio ispada da su cetnici i sebe doveli u nezgodnu situaciju upadom na tom mjestu. Sabijeni u par kuca , opkoljeni sa 3 strane a jedini pravac popune ljudstvom i MTS , izvlacenje ranjenika i sl je bio preko brisanog prostora te livade. Kako su se uopste odlucili na taj potez ???
Gdje su oni bili opkoljeni s tri strane...? Samo ja Energoinvest bio u nekakvom nazovi spicu, sve ostalo izvan zute linije odbrane je bilo njihovo... Lijevo Otes, desno Doglodi. Zapravo je ta Azicka kocka bila u dubokom klinu.
A oni su upali tamo gdje im se ukazala rupa u nasoj liniji. Tu jesu usli u plitki klin, ali onda su se odatle sirili.
Ni jedne sekunde se ne smije zaboraviti enormna artiljerijska podrska. Bez toga oni nikad ne bi ni krenuli, a kamoli uspjeli.

Sto se tice pitanja o daljem napredovanju prema Stupu i petlji, Tromblon je vec objasnio, a ja se slazem s tim.

Kao sto je moglo biti i obratno, onako kako rekoh. Samo da smo imali malo vecih mozgova "gore". Ja bih se prvi okrenuo i vratio, cak i nakon 72h nespavanja i konstantnog rokanja, da su poslali 300-400 svjezih i naoruzanih ljudi. I tacno sam znao kuda i kako se to moglo odraditi bukvalno za par sati, i vratiti sve ono, pa i Otes.
Last edited by Dozer on 30/05/2018 11:37, edited 1 time in total.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1514 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by invincible1921 »

Tromblon wrote:
invincible1921 wrote:@Dozer koliko je bila realna opasnost da srbi zauzmu stup i dovedu grad u skoro nemogucu situaaciju? Po tvojoj procjeni, da li je VRS bili kadar da to urade i da nastave dalje da zauzmu grad ?
Mogu Ti ja odgovoriti. Iznad Sam opisao Dan kad umalo nisu pali azici. To je bio 20 I neki februar 93. Da Su tog Dana nastavili Ili sutra moguce je da Su mogli izbiti na stupsku petlju. I za to bi um trebao masivan oklopno-pjesadijski napad.

Sa nase strane Su vec bile montirane crvene strijele kojima je za jedno prijeppdne skinut tenk I jefno oklopno vozilo.

Poslije toga mislim da Su jedino mogli uzeti uz masivan napad I masivne gubitke.

Sa njihove strane u napadu Su ucestvovali ilidzanska brigada I brnetovi. Napadalo je ukupno 150 ljudi. Muslim jurisni esalon. Dalje svi poginuli Sa njihove strane Su bili iz ilidzanske brigade. Kod brnetovih je bilo ranjenih.

Dozer I njegovi Su imali problem naseg desnog krila. Kako se linija spustala cestom prema pruzi tako Su oni u karitasu I carapari bili izlozeniji djelovanj Sa ledja.

Nas glavni problem je bila neutvrdjena I neuvezana linija odbrane. Nedostatak protivoklopa. Nama rekli da rpg sprzi tenk a trenutna raketa nije mogla 55-icu da rokne. I na kraju izrazito nizak moral nakon dogloda, otesa I konstantnog granatiranja.

Hvala i tebi i @dozer :thumbup: :thumbup:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#1515 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:
decembar2017 wrote: Hvala na objasnjenju.

Gledajuci tu kartu koju si postavio ispada da su cetnici i sebe doveli u nezgodnu situaciju upadom na tom mjestu. Sabijeni u par kuca , opkoljeni sa 3 strane a jedini pravac popune ljudstvom i MTS , izvlacenje ranjenika i sl je bio preko brisanog prostora te livade. Kako su se uopste odlucili na taj potez ???
Gdje su oni bili opkoljeni s tri strane...? Samo ja Energoinvest bio u nekakvom nazovi spicu, sve ostalo izvan zute linije odbrane je bilo njihovo... Lijevo Otes, desno Doglodi. Zapravo je ta Azicka kocka bila u dubokom klinu.
A oni su upali tamo gdje im se ukazala rupa u nasoj liniji. Tu jesu usli u plitki klin, ali onda su se odatle sirili.
Ni jedne sekunde se ne smije zaboraviti enormna artiljerijska podrska. Bez toga oni nikad ne bi ni krenuli, a kamoli uspjeli.

Sto se tice pitanja o daljem napredovanju prema Stupu i petlji, Tromblon je vec objasni, a ja se slazem s tim.

Kao sto je moglo biti i obratno, onako kako rekoh. Samo da smo imali malo vecih mozgova "gore". Ja bih se prvi okrenuo i vartio nakon 72h nespavanja i konstantnog rokanja, da su poslali 300-400 svjezih i naoruzanih ljudi. I tacno sam znao kuda i kako se to moglo odraditi bukvalno za par sati, i vratiti sve ono, pa i Otes.
Mislim upravo za taj klin gdje su upali na liniju, na karti koju si nacrtao , pokazao si da je kontra pokusana sa 2 strane a da je ispred njih bila livada na cijem je kraju bila Carapara sa PAM-om , znaci bili su okruzeni sa 3 strane u tom klinu. A iza brisani prostor preko koje je trebalo da ide sve sto im je bilo potrebno, njima pojacanja i MTS a na drugu stranu eventualni ranjenici, znaci bilo im je nezgodno, pa sam se pitao kako su se uopste odlucili na takav potez pa cak i sa artiljerijom ?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1516 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Obrati paznju. Te dvije kuce uz unutrasnju livadu su bile u unutrasnjem nizu kuca. Oni su vec tada drzali kuce iza te dvije, s druge strane ceste. Zapravo smo mi tada bili na udaru s dvije strane - ekipa s lijeve strane je bila izlozena bocno i ukoso s ledja s desna, te frontalno, a ekipa s desne strane je bila izlozena bocno i ukoso naprijed s lijeva, i frontalno.

Medjutim, u tim momentima, vjerovatno jer ni oni nisu tada znali gdje je ko, nije bilo vatre s bokova, samo frontalno iz one dvije isturene zauzete kuce.
Takodjer, na slici se vidi u grupa kuca na liniji vatre iz te dvije kuce prema Karitasu. Te kuce onda nisu postojale nego je sve bila livada, dakle - otvoreno sve dok Karitasa, i iza ledja naseg rova.
Prakticno neodrzivo bez jake artiljerije koja bi srusila te kuce. A to nismo imali.
Last edited by Dozer on 30/05/2018 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1517 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

agent_zero wrote: Moj @Dozeru, da je ovdje bio neko kao Duaković, druge bi se priče pričale... najnesposobiji komandni kadar (a sve SDA podrumaši) je smjestio guzice u Sarajevo. Apsolutno se mogla linija odbrane uspostaviti da ide rijekom Dobrinjom i da nema pomaka. A ovako džabe momci zavaljeni :sad: :roll:

Meni je žao i tebe i ostalih momaka koji ste išli vaditi kestenje iz vatre, trebali ste onog riđobradog kretena istjerati iz trezora (gdje ga je kreten babuka smjestio) i poslati ga u Otes i Aziće :-x :twisted:
Eh... da se mene poslusalo odmah kada smo dosli i da se linija uspostavila na vrhu kuca koje su na slici nekih 200m lijevo i ispred Karitasa (prva crvena strelica gore lijevo), a sto je tada bila nicija zemlja, tada bismo ispred i oko sebe mi imali 150-500m brisanog prostora preko kojeg niko ne bi mogao prici ni tenkovima.

Ali, islo se na to da je Karitas "cvrsci" objekat i da se iz njega moze "bolje braniti". Na kraju se ispostavilo da to jeste bilo tacno sto se tice cvrstoce objekta, ali nigdje veze s odbranom. Iz Karitasa se dobro vidio dio ispred Zute kuce, s boka, odakle su i kretali u direktni napad, i tu su imali gomilu gubitaka upravo iz Karitasa. Vidio se i bok kuca odakle su ulazili na liniju (to su na slici te kuce lijevo koje spominjem da smo tu trebali formirati liniju), i gdje je bio tenk, kojem smo u jednom momentu pogodili gusjenicu pa je ostao tu gdje je i bio, ali zaklonjen iza kuce i po cijeli dan se vrtio na onoj jednoj gusjenici da uhvati ugao da odere, pa se vrati iza kuce.

A njihov napad je upravo isao od tih kuca.
Bilo je tu jos kuca izmedju Karitasa i Zute kuce, na njihovoj strani. Sad ih nema na slici.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1518 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Ma glavna nasa greska je bila nestrucnost komandnog kadra. Cast izuzecima. Pad otesa uopste nije ozbiljno shvacen sto se vidi po obimu uredjenja odbrane u fortifikacijskih prepreka u danima poslije.

Skoro dva mjeseca je proslo izmedju otesa I azica a linija je skrpljena od niskih transeja, prepreka od sperploca I vreca sa pijeskom. Tek nakon azica se masovmo pristupilo utvrdjivanju.

Po mom misljenju cetnici da Su imali drugaciji pristup planu napada jebali bi nam sve po spisku. Cijela odbrana azica je raspolagala tad Sa max 20 protivoklopa. Strijela nije Jos bilo. Oni Su napadali Sa 4 tenka I tri prage sveukupno.

Cijela livada od hangara do skole y barama "pokrivena" Sa par mina koje bog zna da Li Su ispravne. Uz onoliko artiljeriju trebali Su dodati Jos dva Ili tri tenka u par transportera nakrcati pjesadijom I juris preko livade na zeljezmicku prugu uz podrsku praga I patova. Sa tih 150-200 ljudi pregulili bi azice ko plitak potok.

Medjutim oni Su mama olaksavali odbranu koncentrisuci udar svojih snaga na base vatrene tacke odbrane. Medjutim jednim frontalnim udarom Su to mogli izbjeci umjesto da se trose I trpe gubitke cekajuci napredovanje nakon hiljada potrosenih granata.

Na nasoj liniji Su bili vikicevci, ekipa iz doma ljiljana, hvo I gro snaga tadasnja prva mrbr zlatka lagumdzije. Hvo brisi. Linijske jedinice prve mtbr vecinom spremne za bjezaniju. Uz nas diverzante I vojnu muriju koliko se sjecam momacki Su se tukli iz cete bratstvo jedinstvo. Ali I tih momaka nije bilo preko dvadeset.

Mi fakat nismo svjesni kako smo ostali u azicima. Ja kad Sam rekao ovo za tenkovski napad gledali Su me Kao da Sam Sa marsa pao. Tad Sam bio potpuni laik Ali nakon prvog gledanja karte ja nikako nisam mogao shvatiti zasto oninapadaju po krilima umjesto sredinom koja je bila skoro pa nikako utvrdjena. Jos kad Sam poslije saznao da je samo ilidzanska brigada imala 15 tenkova.

Sa drugs strane ovo sto dozer prica ima itekako smisla. I tad Sam vjerovao da se utvrdjena linija pruga - lambada - kuce ispred karitasa - pa desno do miljacke mogla drzati. Mozda cak I Sa skolom u barama. Lako je naprdjivati sad. A tad je vazda nesto falilo.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#1519 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by havaji »

pozdrav svima, procitah ovo , pa odlucih da se registrujem, bio po svim tim linijama sto se ovdje spominju, pripadnik ovde popljuvanog hvo-a,bojna novi grad alpasino,bio s tom ekipom na otesu, azicima,pijacnoj,miljacki,zuc,hladivode,igman,breza, jucer smo kod crkve u novom sarajevu polozili vijence za preko 100 poginulih iz nase brigade, politika ne da spomenik ....24 puta prosao kroz tunel, oruzja slabo skroz imali, u mojoj zgradi stanovala nas tri hrvata,.dva u hvo,jedan u armiji, dva bosnjaka volu rep iscupat nigdje ,jedan ko fol sum na srcu, drugi isto nesto,.treci djelio humanitarnu ko fol ne vidi, caco ga uhvatio i mobiliso, progledao... jedan nam je komso poginuo u armiji ,odmah na startu,to je to sto se tice raje iz zgrade, sto je bilo jos 3-4 momka u armiji to ovi sto su uvalili se u stanove odnekle izbjegli...
Znaci bio u Otesu, liniju drzali ko prema Osjeku, transe nista, bunker ko nesta, al tako je svuda bilo manje vise, citam hvo vam kriv i za pad Otesa, nigdje veze, provalili su preko sastavaka, gdje bila armija,s tehnikom, a prema Pejtonu su bili Jukini,.ovdje neko pise hvo pa pala linija, nije tacno.
U Azicima bio kod Lambade, desno kuca od crvene cigle, straza u kuci iza tri reda elemenata,jedino smo iza kuce iskopali transe od 2.5m dubine,pouceni granatiranjem Otesa, a i spavali u kuci na prvoj liniji,samo ko u drugoj , ,soBi koja ne gleda ka liniji,koja je btv bila non stop osvjetljena, neki sistem reflektora i ogledala ,s nama ko podrska i protivoklop bili vikicevi, tu noc kad je kreno napad nama dosla smjena sMejtasa, smrdilo je na sranje,.granatirali su vec u noc haos,smjena nam nazalost vecinom nagrabusila,ako je hvo kriv sto je pukla linija, pitam sta bi s ovih vikicevih,i oni bijahu tu, sa svakom nssom ekipom, i njihova podrska nije bio hvo sam.Neznam detalje,al u noc je bilo zestoko, mogu mislit kad su ujtro krenuli...
Poslije bio u Pijacnoj, citam ovdje i tu smo pobjegli haha za tvoj info u Pijacnoj nismo ni drzali liniju neg smo bili ko neka priprema nas desetak a,rmiji u jeDnoj kuci red iza linije, znam samo da mi kolega pricao da su vidjeli ove iz armije kad su pobjegli bocno od njih,te su se i oni zanogetali...
Hladnjaca, vidim neko pise tri put naisso a ono hvo rov prazan, cista laz, tu smo drzali tri rova, najistureniji kod pilicare,otprilike to je tacno ispred hladnjace sto metara.Tu mi ranjen jaran u nogu gelerom, nije bilo vise napada, neg su onako siljili tromblone, osobito navece
Eto raspisah se,jos jednom pozdrav, malo da skinem famu i suplju, nije znsci hvo nigdje sam bio,sve je to bilo izmjesano, uz hvo najlosije naoruzan, automat dva okvira, nista tromblon, rucna bomba itd
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1520 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

da sam bio vani ili dijete,još bih povjerovao da je "bojna HVO" iz Novog grada tako zaslužna u odbrani grada...je li štab bio u obdaništu u A fazi ili je ono bio neki Karitas?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1521 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

Tromblon wrote: Po mom misljenju cetnici da Su imali drugaciji pristup planu napada jebali bi nam sve po spisku. Cijela odbrana azica je raspolagala tad Sa max 20 protivoklopa. Strijela nije Jos bilo. Oni Su napadali Sa 4 tenka I tri prage sveukupno.
Koliko se ja sjecam, a bio sam na potezu Karitas - Zuta kuca, uz distancu Karitas - skola (na slici je skola u gornjem dijelu slike, ali se ne vidi), imali su 2 tenka u kucama ispred ovog poteza, od kojih jedan spomenuti s unistenom gusjenicom, zatim 1 tenk koji je djelovao od Dogloda, 1 BOV tockas sa maljutkama na njemu, i 1 BVP s 2 BST-a, kojim su dovozili grupe prema Zutoj kuci. I kupili povaljene kukama. Nisam vidio ni jednu pragu, a ne znam za cetvrti tenk... Odakle je on djelovao? I prage?
Cijela livada od hangara do skole y barama "pokrivena" Sa par mina koje bog zna da Li Su ispravne. Uz onoliko artiljeriju trebali Su dodati Jos dva Ili tri tenka u par transportera nakrcati pjesadijom I juris preko livade na zeljezmicku prugu uz podrsku praga I patova. Sa tih 150-200 ljudi pregulili bi azice ko plitak potok.
Medjutim oni Su mama olaksavali odbranu koncentrisuci udar svojih snaga na base vatrene tacke odbrane. Medjutim jednim frontalnim udarom Su to mogli izbjeci umjesto da se trose I trpe gubitke cekajuci napredovanje nakon hiljada potrosenih granata.
Nisam siguran da bi im ovo proslo bas tako glatko, a vjerovatno bi imali puno vise gubitaka nego su imali s napadom kroz kuce. Mi smo imali PO-a dovoljno da se masakrira par desetina komada bilo kojeg oklopa, i ekipe koje su curile i cekale samo da se neki pojavi. Znai su oni ovo, ne brini. Zato i nisu nigdje izasli s oklopom na livadu i gledali su da svaki stalno bude zaklonjen.
Na nasoj liniji Su bili vikicevci, ekipa iz doma ljiljana, hvo I gro snaga tadasnja prva mrbr zlatka lagumdzije. Hvo brisi. Linijske jedinice prve mtbr vecinom spremne za bjezaniju. Uz nas diverzante I vojnu muriju koliko se sjecam momacki Su se tukli iz cete bratstvo jedinstvo. Ali I tih momaka nije bilo preko dvadeset.
Ako sam te dobro shvatio, bio si na Lambadi? Tamo je bila nasa protivoklopna ekipa, a vecina je u prva 2 dana i noci bila na potezu glavnog napada Zuta Kuca - Karitas. Ukupno 45 na pocetku, oko 30 drugi dan jer smo imali ranjenih, a treci dan je stiglo jos, cini mi se, oko 30 ljudi.
Sa drugs strane ovo sto dozer prica ima itekako smisla. I tad Sam vjerovao da se utvrdjena linija pruga - lambada - kuce ispred karitasa - pa desno do miljacke mogla drzati. Mozda cak I Sa skolom u barama. Lako je naprdjivati sad. A tad je vazda nesto falilo.
Skola tesko, jer je bila predaleko od svega naseg, isturena i bez mogucnosti veze s nasom dubinom. To bi bila bukvalno smrtna presuda ljudima koji b bili u njoj.
Ali prosirena kocka od ove zute linije odbrane na slici se mogla cuvati. Logicno, s vise ljudi, MTS-a i spremnom logistikom.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1522 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by invincible1921 »

Gdje god napises nesto lose, ali uglavnom istinito o HVOu i o tome kako su bili vojna ratnoprofiterska hunta javi se neko ko se tek registrovo da stane na branik TE ELITNE JEDINICE :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1523 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Dozer »

@havaji
Nije bas da je HVO popljuvan, bar ja to nisam radio, kao ni MBR, ali cinjenice su da su svi oni dobro popusili na tom potezu Zuta kuca - Lambada, kao i da se u jednom momentu jesu pokupili s linije, ono sto ih je ostalo, kao i da je linija pukla upravo tu, a ne na Lambadi.

Mozemo se ubjedjivati, iako nema potrebe jer se sve zna, ali ovo su cinjenice, kao sto je cinjenica i da se nama nisu uspjeli uvaliti s 30m, koliko su daleko bile kuce iz kojih su napadali na nas transe, Karitas i Zutu kucu sva 3 dana, a usli su na kraju upravo u te prazne kuce, preko livade i nama s boka.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1524 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

havaji wrote:pozdrav svima, procitah ovo , pa odlucih da se registrujem, bio po svim tim linijama sto se ovdje spominju, pripadnik ovde popljuvanog hvo-a,bojna novi grad alpasino,bio s tom ekipom na otesu, azicima,pijacnoj,miljacki,zuc,hladivode,igman,breza, jucer smo kod crkve u novom sarajevu polozili vijence za preko 100 poginulih iz nase brigade, politika ne da spomenik ....24 puta prosao kroz tunel, oruzja slabo skroz imali, u mojoj zgradi stanovala nas tri hrvata,.dva u hvo,jedan u armiji, dva bosnjaka volu rep iscupat nigdje ,jedan ko fol sum na srcu, drugi isto nesto,.treci djelio humanitarnu ko fol ne vidi, caco ga uhvatio i mobiliso, progledao... jedan nam je komso poginuo u armiji ,odmah na startu,to je to sto se tice raje iz zgrade, sto je bilo jos 3-4 momka u armiji to ovi sto su uvalili se u stanove odnekle izbjegli...
Znaci bio u Otesu, liniju drzali ko prema Osjeku, transe nista, bunker ko nesta, al tako je svuda bilo manje vise, citam hvo vam kriv i za pad Otesa, nigdje veze, provalili su preko sastavaka, gdje bila armija,s tehnikom, a prema Pejtonu su bili Jukini,.ovdje neko pise hvo pa pala linija, nije tacno.
U Azicima bio kod Lambade, desno kuca od crvene cigle, straza u kuci iza tri reda elemenata,jedino smo iza kuce iskopali transe od 2.5m dubine,pouceni granatiranjem Otesa, a i spavali u kuci na prvoj liniji,samo ko u drugoj , ,soBi koja ne gleda ka liniji,koja je btv bila non stop osvjetljena, neki sistem reflektora i ogledala ,s nama ko podrska i protivoklop bili vikicevi, tu noc kad je kreno napad nama dosla smjena sMejtasa, smrdilo je na sranje,.granatirali su vec u noc haos,smjena nam nazalost vecinom nagrabusila,ako je hvo kriv sto je pukla linija, pitam sta bi s ovih vikicevih,i oni bijahu tu, sa svakom nssom ekipom, i njihova podrska nije bio hvo sam.Neznam detalje,al u noc je bilo zestoko, mogu mislit kad su ujtro krenuli...
Poslije bio u Pijacnoj, citam ovdje i tu smo pobjegli haha za tvoj info u Pijacnoj nismo ni drzali liniju neg smo bili ko neka priprema nas desetak a,rmiji u jeDnoj kuci red iza linije, znam samo da mi kolega pricao da su vidjeli ove iz armije kad su pobjegli bocno od njih,te su se i oni zanogetali...
Hladnjaca, vidim neko pise tri put naisso a ono hvo rov prazan, cista laz, tu smo drzali tri rova, najistureniji kod pilicare,otprilike to je tacno ispred hladnjace sto metara.Tu mi ranjen jaran u nogu gelerom, nije bilo vise napada, neg su onako siljili tromblone, osobito navece
Eto raspisah se,jos jednom pozdrav, malo da skinem famu i suplju, nije znsci hvo nigdje sam bio,sve je to bilo izmjesano, uz hvo najlosije naoruzan, automat dva okvira, nista tromblon, rucna bomba itd
Pozdrav I tebi.
Znaci isprozivao si me da lazem samo tako. Evo prvo pijacna ulica. Bili Ste u nekoj kuci iza linije. Kad je kolega otisao po hvo da izadju u kuce na pijacnoj tamo nikog nije bilo. Ovi iz skladista Su vidjelu cetnike I zbrisali a havajci vidjeli njih I noga. Sta bi bilo da Su vidjeli cetnike. Nemam sad vremena Ali ako Te zanima Sta o pijacnoj pitaj slobodno.

Koliko se sjecam kasnije Ste drzali jedan rov tacno nasred livade ispred hladnjace. Bio Sam u diverzantima 102. I pocesto Sa saborcima isao u sto nocna sto dnevna izvidjanja. Znam za najmanje tri slucaja ljeto jesen 93 da na liniji nije nikog bilo. Dakle cista istina I stokin iza toga. Moderator sarajmen me poznaje licno I nit se krijem niti lazem. Pogotovo o ratu jer za to nema nikakve potrebe posto se sve treba znati kakoje bilo.

Da se vratim na pijacnu. Nas 4 smo u stali ispred hladnjace zarobilu nasu posadu bst topa. Komandir I'm poginuo oni culi nas tenk lod hladnjace I kontali da su cetnici pregulili. U strahu Su velike oci pa Su ovi ismatraci Sa hladnhace kontali od njih da Su se cetnici uvalili u stalu.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1525 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Tromblon »

Dozer druze sad kratko. Dva tenka bila kod vas. Dva kod nas na cesti za doglode. Kod nas Jos jefan bov, jedan transporter I praga. Jedna praga bila montirana kod skole u barama. Kad Su usli u vidica kuce premjestili je kod carapare.

Na cesti za doglode pogodili tenk Sa rpg nista mu nije bilo. Pragu izbacili iz igre Ali Su Dan poslije popravili vozilo Ili doveli drugu. Transporter pogodili I odvezao se u dimu. Nazalist prazan bio.

Nas rahmetli daut je Dan prije nego sto ce poginuti skrsio jedan oklop sad se ne mogu sjetitu jel bio pat dvocijevac montiran.
Post Reply