Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
FastRide1
Posts: 167
Joined: 16/03/2014 02:09

#226 Re: Ostavinska rasprava

Post by FastRide1 »

Pozdrav svima, da ne otvaram novu temu. Imam jedno pitanje :
Dakle, moja baka je umrla prije 4 godine i ostao je dio zemlje koji nikad nije podijeljen. Predano je od strane mog roditelja, još u februaru da se pozovu nasljedioci na sud, međutim od suda nikako nije došao poziv (iako svuda piše da je rok 3 mjeseca). U cilju je da moj roditelj taj dio od bake prebaci na mene, pa me zanima kako ide taj postupak? Da li je moguće da se to obavi za 1 dan? Npr. da to istog dana pređe na roditelja pa sa njega na mene? Da li je moguće to nekako da se podijeli preko notara, tj da moj roditelj i njegova sestra ne idu na sud nego da se podijele vansudskim putem, jer su se već dogovorili kako žele da se podijele i kako bi onda išao proces prelaska imovine na mene? Hvala svima unaprijed na odgovorima.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#227 Re: Ostavinska rasprava

Post by Kiki_Musampa »

Pozdrav,
hajmo pravnici jedno pitanje,al da ima rješenje:)
Mama mi je umra prije 30 ,rahmetli djed prije 15 godina, a rahmetli nena prije odprilike 10 godina.
Imali su još 4 sina od kojih je jedan preminuo.E ,sad ,ova 3 ne govore nikako i svi žive u inostranstvu.
Niko se nije nikad udostojio da kaže ovo je Vaš dio (imam i brata).
Može li se šta uraditi da mi dobijemo svoj dio nasljedstva,uzimajući u obzir da njih troje niko nikad ne može natjerati zajedno u sudnicu?
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#228 Re: Ostavinska rasprava

Post by ivannn »

ostavinska nije ni pokrenuta

prvo netko od nasljednika uradi zahtjev sudu koji će kasnije dodijeliti spis/predmet notaru

svi potomci naslijedit će jednak dio, po petinu ukoliko je petero braće i sestara, ti i brat dakle od sve ostavine nasljeđujete po 1/10
nasljednici ne moraju prisustvovati ostavinskoj raspravi mogu poslati nasljedničke izjave (koje će ovjeriti u ambasadama bih ili kod notora u tim državama, no možda će tada i trebati i nadovjera apostille (zavisi od države) i ako je izjava na stranom jeziku, trebat će i prijevod kod sudskog tumača)

no, isto tako nasljednici ne moraju ni dolaziti niti išta slati i opet će naslijediti svoj dio po zakonu samo trebaju biti uredno pozvani (tj. dobiti poziv uredno u zemlji kojoj žive i potpisati primitak istoga/povratnica vraćena)

ako se ne znaju točne adrese boravišta ili nasljednik ne želi primiti poziv, onda se malo komplicira i produžuje (oglas u s.list, privremeni zastupnk i sl.), ali se postupak ne zaustavlja što je bitno

kasnije ako nema dogovora za podjelom, tražite razvrgnuće suvlasništva u odvojenom procesu i dobijete svoj dio
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#229 Re: Ostavinska rasprava

Post by hrle1976 »

Kiki_Musampa wrote:Pozdrav,
hajmo pravnici jedno pitanje,al da ima rješenje:)
Mama mi je umra prije 30 ,rahmetli djed prije 15 godina, a rahmetli nena prije odprilike 10 godina.
Imali su još 4 sina od kojih je jedan preminuo.E ,sad ,ova 3 ne govore nikako i svi žive u inostranstvu.
Niko se nije nikad udostojio da kaže ovo je Vaš dio (imam i brata).
Može li se šta uraditi da mi dobijemo svoj dio nasljedstva,uzimajući u obzir da njih troje niko nikad ne može natjerati zajedno u sudnicu?

Ako ste vi nasljednici umrlog sina onda ti i brat imate po pola jedne cetvrtine. Znaci svakom po 1/4 a ta vasa 1/4 ide na 1/2 izmedju tebe i brata. Ako vam je mati ziva onda ide njoj 1/2 te 1/4 te jos 1/3 te druge 1/2 jedne 1/4.

Predate zahtjev o nasljedstvu u kojem navedete sve nasljednike sa adresom. Oni ce dobiti pismo preko ambasade i uputstva, naravno i rok do kada da se oglase inace sud ce nastaviti predmet sa onim cime raspolaze od informacija. Htjeli oni u sud ili ne nije bitno, jer se pismeno mogu izjasniti. Mogu i preko pravnika kao zastupnika - svak svog ili zajednickog, pa cak ako hoce mogu i tvom komsiji dat ovlastenje da se u ime njih izjasni.

Pitanje nasljednistva nije jednako odgovoru cije je sta, jer rasprava o nasljedstvu ce samo donjeti koliko kolicinski kome pripada. Znaci ono sto cete nasljediti ce biti uknjizeno kao suvlasnistvo izmedju vas nasljednika. Cije je sta konkretno je drugi par opanaka. Ako nema dogovora ko ce koji dio uzeti onda se moze traziti sudska podjela. Izadlju ljudi na teren i procjene kako je moguce racionalno podjeliti. Ako nije oni ce dati prijedlog sta je moguce - u najkrajnjem moze doci do civilne prodaje i svakom se isplati udio u iznosu koliko procenata je pojedinqc imao zakljuckom ostavinske rasprave.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#230 Re: Ostavinska rasprava

Post by Danguba »

Ako ste vi nasljednici umrlog sina onda ti i brat imate po pola jedne cetvrtine. Znaci svakom po 1/4 a ta vasa 1/4 ide na 1/2 izmedju tebe i brata. Ako vam je mati ziva onda ide njoj 1/2 te 1/4 te jos 1/3 te druge 1/2 jedne 1/4.
:lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#231 Re: Ostavinska rasprava

Post by hrle1976 »

Danguba wrote:
Ako ste vi nasljednici umrlog sina onda ti i brat imate po pola jedne cetvrtine. Znaci svakom po 1/4 a ta vasa 1/4 ide na 1/2 izmedju tebe i brata. Ako vam je mati ziva onda ide njoj 1/2 te 1/4 te jos 1/3 te druge 1/2 jedne 1/4.
:lol:

Ne kontam sta ti je smjesno. Ako zena trazi tesko ko da joj moze osporiti osim ako postoje dokazi da su djeca ulagala pa po toj osnovi da ide svakome jednak udio. Inace materi ide pola dok druga polovica se dijeli izmedju matare i djece.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#232 Re: Ostavinska rasprava

Post by Danguba »

pola od jedne cetvrtine ima svoj naziv i sve tako redom...

...otkud ti u pravu? :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#233 Re: Ostavinska rasprava

Post by hrle1976 »

Danguba wrote:pola od jedne cetvrtine ima svoj naziv i sve tako redom...

...otkud ti u pravu? :D

Znam da ima, a imas li predstave da vecina jedva razumije i to 1/4 a ne 1/8 ili 2/16 ili 5/8 ili 7/12 itd. Nekad je lakse napisati u % nego se patiti dok nekome objasnis zasto on ima 1/6 dok druga dvojica imaju po 5/12. Da imas zivice ko konj popizdio bi.

Davnih dana sam studiro pravo samo nikad aktivno se nisam bavio time, jer zadnja dva semestra ili godinu nisam odradio. Jednostavno nisam mogao da svarim sistem da moram biti necija sluga neko vrijeme dok mognem da postanem sam svoj sef.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#234 Re: Ostavinska rasprava

Post by ado_sar »

Dobro jutro,

prije tri mjeseca mi je umro otac. Do svoje smrti zivio je sa mojim bratom. Nakon njegove smrti, brat je uzeo smrtovnicu i na neki nacin blokira ostavinsku raspravu. Sa suda nema poziva, vjerovatno ga nece ni biti. Drugu smrtovnicu ja ne mogu dobiti, jer njegova supruga radi u opstini i to su blokirali na neki nacin. Svom imovinom on raspolaze, jer je zivio sa ocem, tako da on vjerovatno i ne zeli ostavinsku raspravu.

Sta da radim?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#235 Re: Ostavinska rasprava

Post by hrle1976 »

ado_sar wrote:Dobro jutro,

prije tri mjeseca mi je umro otac. Do svoje smrti zivio je sa mojim bratom. Nakon njegove smrti, brat je uzeo smrtovnicu i na neki nacin blokira ostavinsku raspravu. Sa suda nema poziva, vjerovatno ga nece ni biti. Drugu smrtovnicu ja ne mogu dobiti, jer njegova supruga radi u opstini i to su blokirali na neki nacin. Svom imovinom on raspolaze, jer je zivio sa ocem, tako da on vjerovatno i ne zeli ostavinsku raspravu.

Sta da radim?
On je mogao osporiti ostavinsku raspravu da si ti recimo je pokreno a njega izostavio. Bas me zanima cime je blokira. Vas dvojica ste zakonski nasljednici. Provjeri na kome se vodi imovina, ako na bratu onda provjeri kojim pravnim poslom je dosao u tu poziciju. Ako je tebe izostavio iz ostavinske rasprave - onda ga tuzis za tu ne humanost i dobijes svoju polovicu. Ako je darovnim ugovorom, ili ugovorom o izdrzavanju onda ospori to i trazi nuzni dio ako nista drugo. Naravno, da nisi nesto hiper narocito bogat. Ako mu je otac vas prodao onda hebga.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#236 Re: Ostavinska rasprava

Post by ado_sar »

dosao sam do smrtovnice, jedva. Na koji nacin mogu saznati koju je sve imovinu otac imao? kuca, zemlja, bankovni racuni isl, a sto bi trebalo biti predmet podjele?
User avatar
mire - ložač
Posts: 290
Joined: 14/02/2008 10:51
Location: kota 850 (vuko*ebina)

#237 Re: Ostavinska rasprava

Post by mire - ložač »

Pozdrav kolegicama i kolegama pravnicima,

Jedno pitanje na osnovnu temu:
Ostavilac je imao 2 braka iz kojih ima dvoje djece. Imovina u vidu kuće i drugih sredstava je stečena u prvom braku (prestao smrću prve supruge) iz kojeg je prvo dijete, ostavina sa djetetom (sad odrasla osoba) nije provedena. Nakon određenog vremena je zasnovao drugi brak iz kojeg je ostalo drugo dijete.
Prvo dijete je zainteresovano za imovinu svoje majke - kuću i ostalu imovinu, ali sad je koristi maćeha i drugo dijete iako je ona kako kaže "došla na gotovo"!!!
Pitanje: Da li tražiti izdvajanje 1/2 iz ostavinske mase kao imovinu svoje majke kako bi se zaštitila njegova pozicija???
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#238 Re: Ostavinska rasprava

Post by situacija11 »

Pozdrav svima,

Da li neko zna otprilike koliko bi kostalo da otac prevede kuću i zemlje uz kuću sto ima, na mene? :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#239 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

situacija11 wrote:Pozdrav svima,

Da li neko zna otprilike koliko bi kostalo da otac prevede kuću i zemlje uz kuću sto ima, na mene? :)

Pogledaj notarsku tarifu, spram vrijednosti nekretnine.

Nema odprilike.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#240 Re: Ostavinska rasprava

Post by vješalica »

ado_sar wrote:Dobro jutro,

prije tri mjeseca mi je umro otac. Do svoje smrti zivio je sa mojim bratom. Nakon njegove smrti, brat je uzeo smrtovnicu i na neki nacin blokira ostavinsku raspravu. Sa suda nema poziva, vjerovatno ga nece ni biti. Drugu smrtovnicu ja ne mogu dobiti, jer njegova supruga radi u opstini i to su blokirali na neki nacin. Svom imovinom on raspolaze, jer je zivio sa ocem, tako da on vjerovatno i ne zeli ostavinsku raspravu.

Sta da radim?
izvadi izvod iz matične knjige umrlih ti si mu dijete to ti ne mogu osporiti u općini

ostavinska se odmah po službenoj sad provodi,ne znam detalje jer nisam upućena,a kad se završi ako ima neke imovine to se opet službeno kad se prenese na nasljednike evidentira u zk uredu
aladin
Posts: 109
Joined: 11/03/2004 00:00

#241 Re: Ostavinska rasprava

Post by aladin »

Umrli je prije svoje smrti kupio stan jednom sinu koji je ovaj upisao na svoje ime. Iza sebe nije tako reci ostavio nista u nasljedje nama ostalima u porodici . Da li je moguce to osporiti na nekakav nacin.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#242 Re: Ostavinska rasprava

Post by hrle1976 »

aladin wrote:Umrli je prije svoje smrti kupio stan jednom sinu koji je ovaj upisao na svoje ime. Iza sebe nije tako reci ostavio nista u nasljedje nama ostalima u porodici . Da li je moguce to osporiti na nekakav nacin.
Nije. Jer je on samo dao pare za kupovinu a umjesto da se upise u vlasnitvo, on je dao prednost nekome drugom odnosno sinu. Tako da taj stan nikada nije bio u vlasnitvu umrlog.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#243 Re: Ostavinska rasprava

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:
aladin wrote:Umrli je prije svoje smrti kupio stan jednom sinu koji je ovaj upisao na svoje ime. Iza sebe nije tako reci ostavio nista u nasljedje nama ostalima u porodici . Da li je moguce to osporiti na nekakav nacin.
Nije. Jer je on samo dao pare za kupovinu a umjesto da se upise u vlasnitvo, on je dao prednost nekome drugom odnosno sinu. Tako da taj stan nikada nije bio u vlasnitvu umrlog.
joj hrle sta si ti imo ovih nesporazuma oko meda, pravnih zackoljica, nerasciscenih odnosa sa familijom...
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#244 Re: Ostavinska rasprava

Post by dildi »

hrle1976 wrote:
aladin wrote:Umrli je prije svoje smrti kupio stan jednom sinu koji je ovaj upisao na svoje ime. Iza sebe nije tako reci ostavio nista u nasljedje nama ostalima u porodici . Da li je moguce to osporiti na nekakav nacin.
Nije. Jer je on samo dao pare za kupovinu a umjesto da se upise u vlasnitvo, on je dao prednost nekome drugom odnosno sinu. Tako da taj stan nikada nije bio u vlasnitvu umrlog.
Kako @stakasa rece a sad vidim tebe je toliko puta familija tuzila da sad mislis da si pravnik
User avatar
mire - ložač
Posts: 290
Joined: 14/02/2008 10:51
Location: kota 850 (vuko*ebina)

#245 Re: Ostavinska rasprava

Post by mire - ložač »

mire - ložač wrote:Pozdrav kolegicama i kolegama pravnicima,

Jedno pitanje na osnovnu temu:
Ostavilac je imao 2 braka iz kojih ima dvoje djece. Imovina u vidu kuće i drugih sredstava je stečena u prvom braku (prestao smrću prve supruge) iz kojeg je prvo dijete, ostavina sa djetetom (sad odrasla osoba) nije provedena. Nakon određenog vremena je zasnovao drugi brak iz kojeg je ostalo drugo dijete.
Prvo dijete je zainteresovano za imovinu svoje majke - kuću i ostalu imovinu, ali sad je koristi maćeha i drugo dijete iako je ona kako kaže "došla na gotovo"!!!
Pitanje: Da li tražiti izdvajanje 1/2 iz ostavinske mase kao imovinu svoje majke kako bi se zaštitila njegova pozicija???
Ovo haman niko ne zna???
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#246 Re: Ostavinska rasprava

Post by hrle1976 »

Nije da niko, vec je to malo ono degutantno a ima ovdje ljudi koji stvari poput ovih uzimaju sa prevelikom dozom ponosa i sl. No, ako on nije napravio neki testament obicno druga zena dobije sve sto je zajednicko vlasnistvo, ili pola (ako ne tj. samo na njemu bilo) te jos pola od druge polovice. A ostatak druge polovice ide na djecu i iz prvog i drugog braka.
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#247 Re: Ostavinska rasprava

Post by Laertes »

Drugovi, da li ima negdje ta gore spominjana tarifa notama na netu? Upravo mi notarka reče da će troškovi ostavinske biti oko 250 KM. Puno više od onih 58 KM.
EDIT: Našao sam tarifu, nasljednopravni poslovi, tarifni broj 10, ali tu nema nigdje troškova najjednostavnijeg postupka (kćerke se odriču nasljedstva u korist majke). Takođe nema tog iznosa od 50 KM + PDV. Notarka spomenu vrijednost imovine (stan, auto, zemlja). Ima li ko da mi pojasni?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#248 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Laertes wrote:Drugovi, da li ima negdje ta gore spominjana tarifa notama na netu? Upravo mi notarka reče da će troškovi ostavinske biti oko 250 KM. Puno više od onih 58 KM.
EDIT: Našao sam tarifu, nasljednopravni poslovi, tarifni broj 10, ali tu nema nigdje troškova najjednostavnijeg postupka (kćerke se odriču nasljedstva u korist majke). Takođe nema tog iznosa od 50 KM + PDV. Notarka spomenu vrijednost imovine (stan, auto, zemlja). Ima li ko da mi pojasni?
Ocigledno si citao postove od miki123, a ne od mene.

Tacno je, upravo toliko iznosi ostavinska rasprava, a o tome sam prije 1 godinu i nesto pisao...

Vjerovatno je tvoja vrijednost imovinske mase od 100 - 200k KM.

Jer da je od 201.000 KM prema pola miliona bilo bi te 400 KM.

Maksimalna nagrada notaru za ostavinsku raspravu iznosi 2.400,00 KM + PDV, a sve zavisi od tvoje imovine.
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#249 Re: Ostavinska rasprava

Post by Laertes »

muminovic wrote:
Laertes wrote:Drugovi, da li ima negdje ta gore spominjana tarifa notama na netu? Upravo mi notarka reče da će troškovi ostavinske biti oko 250 KM. Puno više od onih 58 KM.
EDIT: Našao sam tarifu, nasljednopravni poslovi, tarifni broj 10, ali tu nema nigdje troškova najjednostavnijeg postupka (kćerke se odriču nasljedstva u korist majke). Takođe nema tog iznosa od 50 KM + PDV. Notarka spomenu vrijednost imovine (stan, auto, zemlja). Ima li ko da mi pojasni?
Ocigledno si citao postove od miki123, a ne od mene.

Tacno je, upravo toliko iznosi ostavinska rasprava, a o tome sam prije 1 godinu i nesto pisao...

Vjerovatno je tvoja vrijednost imovinske mase od 100 - 200k KM.

Jer da je od 201.000 KM prema pola miliona bilo bi te 400 KM.

Maksimalna nagrada notaru za ostavinsku raspravu iznosi 2.400,00 KM + PDV, a sve zavisi od tvoje imovine.
Hvala na odgovoru. Koliko bi bilo da je ispod 100.000 (pola stana je u pitanju, nekih 50.000, auto od 12.000 i 1400 mi zemlje od nekih max. 20.000)? I ima li uticaja sto nema podjele na 3 osobe?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#250 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

uzima se cjelokupna imovina, ako je manje od 100.000 KM sve skupa onda je 180 KM (+ drugi troskovi notara)

3 stranke imaju uticaja samo da ti notarski troskovi budu veci :-)
Post Reply