Ostat će istine dvije ?!

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
EldarZizy
Posts: 48
Joined: 12/08/2013 21:30

#1 Ostat će istine dvije ?!

Post by EldarZizy »

Pozdrav forumaši,

neki dan uđem na net i pročitam nekoliko političkih laprdanja o novom ratu itd. I odem na YouTube da pogledam kakav klip o prošlom ratu u domovini. Kad ono X klipova, dokumentaraca ali razlika u poenti je ogromna i primijetio sam da zaraćene strane pričaju različite priče. Primjer: Pogledao sam neki dan dokumentarac "Istina o Bosni"



a danas dok sam odmarao listam TV programe i naletim na RTV BN i neki film (dokumentarac)

Image
(12:15 - dokumentarni film bez naslova, autora ?)

koji govori o ratu ali je puka suprotnost dokumentarcu "Istina u Bosni". I tu sam ostao malo zbunjen i ako znam da svaka strana truje "svoje" i da su svi krivi samo oni ne. Ali zar za 20 god. nije mogao jedan dokumetnarni film (do definiciji dokumetnarni film je filmski prikazana istina) da se napravi da je ISTINIT. I na kraju krajeva mi mladi koji smo rođeni u toku tog rata, istinu koju znamo je ono što nam kažu naši roditelji.
Bodkin
Posts: 21510
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Bodkin »

pa sam si rekao da postoje tri istine. svi ti filmovi su istiniti, bitno je samo na kojoj strani :)
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#3 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Zlajs »

ne znam zasto se dovodi u pitanje sta je istina :twisted: istina je da su veci dio(ne svi) srba/pravoslavaca slijedili milosevicevu ideologiju o velikoj srbiji i kao rezultat smo imali rat u sloveniji pa u hrvatskoj pa u bih itd. itd.. mislim da ovaj dokumentarac "istina o bosni" daleko trovanje kako si to naveo..cuj trovanje. :twisted:
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#4 Re: AW: Ostat će istine dvije ?!

Post by bruce lee »

imas bbc-ijevu 'smrt jugoslavije'. iako je uradjen neposredno poslije rata tj. sa relativno malom vremenskom distancom od svega, mislim da je taj dokumentarac hajd da kazemo najmanje pristran
User avatar
EldarZizy
Posts: 48
Joined: 12/08/2013 21:30

#5 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by EldarZizy »

Bodkin wrote:pa sam si rekao da postoje tri istine. svi ti filmovi su istiniti, bitno je samo na kojoj strani :)
Tri istorije, tri naroda, tri istine... ? Haman neko sveto trojstvo. S tobom se djelimično slažem, primjer: jedan događaj Bošnjaci su iznijeli podatak da su ubijene 2 porodice, dok su Srbi iznijeli podatak da je ubijeno 500 osoba ?! Sad ko tu laže ?
Zlajs wrote:ne znam zasto se dovodi u pitanje sta je istina :twisted: istina je da su veci dio(ne svi) srba/pravoslavaca slijedili milosevicevu ideologiju o velikoj srbiji i kao rezultat smo imali rat u sloveniji pa u hrvatskoj pa u bih itd. itd.. mislim da ovaj dokumentarac "istina o bosni" daleko trovanje kako si to naveo..cuj trovanje. :twisted:
Zašto ja dovodim u pitanje šta je istina... ovako prijatelju, k'o što Edo Maajka govori u svojoj pjesmi (ne mogu se sjetit naziva, trenutno) ja znam ko je počeo rat u mom gradu, u očevom rodnom mjestu itd. Ali ne znam razlog za početak ratovanja od Slovenije do BiH. Razlog za početak svega što se dešavalo 90-tih? Jer sam čuo dosta verzija istog događaja. Više verzija čak od strane jednog naroda, tako da nisam došao do srži istine. A upotrijebljena riječ "trovanje" se našla uz dokumentarac "Istina o Bosni" ali i ovaj na BN-u jer nisam se želio stavljati ni na jednu stranu da bi dobio što realnije odgovore.
bruce lee wrote:imas bbc-ijevu 'smrt jugoslavije'. iako je uradjen neposredno poslije rata tj. sa relativno malom vremenskom distancom od svega, mislim da je taj dokumentarac hajd da kazemo najmanje pristran
Hvala, svakako ću pogledati. :thumbup:
Bodkin
Posts: 21510
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Bodkin »

EldarZizy wrote:
Bodkin wrote:pa sam si rekao da postoje tri istine. svi ti filmovi su istiniti, bitno je samo na kojoj strani :)
Tri istorije, tri naroda, tri istine... ? Haman neko sveto trojstvo. S tobom se djelimično slažem, primjer: jedan događaj Bošnjaci su iznijeli podatak da su ubijene 2 porodice, dok su Srbi iznijeli podatak da je ubijeno 500 osoba ?! Sad ko tu laže ?
pa to ti i kazem, za srbe ce uvijek lagati bosnjaci koji kazu porodice, a za bosnjake uvijek srbi koji kazu 500 osoba :) istina je relativna na ovim prostorima
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#7 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by trocadero »

Ех да ми је само знати што Албанци и Македонци заратише, јел због неке идеологије или нечег другог?
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#8 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by ulciscorr »

EldarZizy wrote:Pozdrav forumaši,

neki dan uđem na net i pročitam nekoliko političkih laprdanja o novom ratu itd. I odem na YouTube da pogledam kakav klip o prošlom ratu u domovini. Kad ono X klipova, dokumentaraca ali razlika u poenti je ogromna i primijetio sam da zaraćene strane pričaju različite priče. Primjer: Pogledao sam neki dan dokumentarac "Istina o Bosni"
A gdje zivis ti? U kojem entitetu?

Jesi Bosnjak?

Nema "tri istine", postoji samo jedna.

Ti ocigledno ocekujes odgovore koji ce teziti ka nekoj relativizaciji i staviti Bosnjake u istu ravan sa onim ljudima koji su pocinili genocid... svi smo isti, life is beautiful... :oops:
User avatar
EldarZizy
Posts: 48
Joined: 12/08/2013 21:30

#9 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by EldarZizy »

ulciscorr wrote:
EldarZizy wrote:Pozdrav forumaši,

neki dan uđem na net i pročitam nekoliko političkih laprdanja o novom ratu itd. I odem na YouTube da pogledam kakav klip o prošlom ratu u domovini. Kad ono X klipova, dokumentaraca ali razlika u poenti je ogromna i primijetio sam da zaraćene strane pričaju različite priče. Primjer: Pogledao sam neki dan dokumentarac "Istina o Bosni"
A gdje zivis ti? U kojem entitetu?

Jesi Bosnjak?

Nema "tri istine", postoji samo jedna.

Ti ocigledno ocekujes odgovore koji ce teziti ka nekoj relativizaciji i staviti Bosnjake u istu ravan sa onim ljudima koji su pocinili genocid... svi smo isti, life is beautiful... :oops:
Nema nikakve veze jesam li ja Bošnjak ili ne? Istina je jedna i ona je ista bio ja Bošnjak ili ne.
Ali da ipak odgovorim na tvoja pitanja, iz pristojnosti. Ja sam Bošnjak, i živim u FBiH.

U prvom postu sam naveo primjer kako se ta istina izvrće, i cilj ove teme je bilo dokazati to izvrćanje istine. Jer zbog ovog izvrćanja istine i prikazivanja izvrnute historije dobivamo omladinu koja je puna nacionalizma. Jer tim mladima se prikazuje i govori da su "ovi" pobili sve pripadnike njihovog naroda I tu se dolazi do stvaranja nekih emocija koji se grade na laži, isto kako što je sve započelo na Kosovu 1986/1987, na temelju laži.

Ne, naprotiv nemam namjeru da stavim na istu ravan Srbe i Bošnjake, iz nekoliko razloga:
1. znam ko je zapucao na mog oca 19. maja 1992. god,
2. znam ko je zapalio kuću od djeda mi,
3. znam zbog čega je moj otac završio na operacionom stolu itd. da ne ulazim dublje u problematiku.
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#10 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by ulciscorr »

EldarZizy wrote:U prvom postu sam naveo primjer kako se ta istina izvrće, i cilj ove teme je bilo dokazati to izvrćanje istine. Jer zbog ovog izvrćanja istine i prikazivanja izvrnute historije dobivamo omladinu koja je puna nacionalizma.
Da, to se dogadja kod vecine Srba i Hrvata u Bosni koji i dalje negiraju zlocine pocinjene u ratu... ili ih ne negiraju vec se ponose njima.
Jer tim mladima se prikazuje i govori da su "ovi" pobili sve pripadnike njihovog naroda I tu se dolazi do stvaranja nekih emocija koji se grade na laži, isto kako što je sve započelo na Kosovu 1986/1987, na temelju laži.
Sta je laz i ko laze?
Last edited by ulciscorr on 21/08/2013 00:02, edited 1 time in total.
User avatar
EldarZizy
Posts: 48
Joined: 12/08/2013 21:30

#11 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by EldarZizy »

ulciscorr wrote:Sta je laz i ko laze?
Da te pitam, da li je tačan podatak da su se na prostoru BiH u doba Jugoslavije bili teroristički kampovi koji su povezani sa Osama bin Laden-om ?
Koliko sam ja upućen u ovo i koliko su mi moji bližni (koju su proživili cijeli rat u BiH) objasnili ovo je laž. A servira se na BN-u kao istina ! I to potiče da mladi u RS-u razvijaju mržnju prema muslimanima, jer se njima servira da su ti muslimani teroristi i da su željeli uništiti sve oko njih pa i njih same. I sve dok je tako kako je, Dodik i drugi manipulatori će moći manupulisati sa ljudima jer su stvorili mehanizam sa jako malo propusta. Ako ti neko 20 god. govori da me mlijeko crno, i ti ćeš početi tvrditi i "vidjeti" da je mlijeko crno, i ako je bijelo. Nadam se da si razumio poentu priče.
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#12 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by ulciscorr »

EldarZizy wrote:
ulciscorr wrote:Sta je laz i ko laze?
Da te pitam, da li je tačan podatak da su se na prostoru BiH u doba Jugoslavije bili teroristički kampovi koji su povezani sa Osama bin Laden-om ?
Koliko sam ja upućen u ovo i koliko su mi moji bližni (koju su proživili cijeli rat u BiH) objasnili ovo je laž. A servira se na BN-u kao istina ! I to potiče da mladi u RS-u razvijaju mržnju prema muslimanima, jer se njima servira da su ti muslimani teroristi i da su željeli uništiti sve oko njih pa i njih same. I sve dok je tako kako je, Dodik i drugi manipulatori će moći manupulisati sa ljudima jer su stvorili mehanizam sa jako malo propusta. Ako ti neko 20 god. govori da me mlijeko crno, i ti ćeš početi tvrditi i "vidjeti" da je mlijeko crno, i ako je bijelo. Nadam se da si razumio poentu priče.
Oni znaju vrlo dobro sta je istina a sta ne. Ali problem je sto su oni hladnokrvni... oni samo traze opravdanje za ono sto su pocinili nista drugo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#13 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

ulciscorr wrote:
EldarZizy wrote:U prvom postu sam naveo primjer kako se ta istina izvrće, i cilj ove teme je bilo dokazati to izvrćanje istine. Jer zbog ovog izvrćanja istine i prikazivanja izvrnute historije dobivamo omladinu koja je puna nacionalizma.
Da, to se dogadja kod vecine Srba i Hrvata u Bosni koji i dalje negiraju zlocine pocinjene u ratu... ili ih ne negiraju vec se ponose njima.
Jer tim mladima se prikazuje i govori da su "ovi" pobili sve pripadnike njihovog naroda I tu se dolazi do stvaranja nekih emocija koji se grade na laži, isto kako što je sve započelo na Kosovu 1986/1987, na temelju laži.
Sta je laz i ko laze?




Dakle , film ''Lepa sela lepo gore'' vam je školski primjer falsifikovanja i lažnog predstavljanja događaja iz vremena kada ...se osumnjičeni ratni zločinac Milan Lukić pitao za zdravlje, da ne kažem život . I u vrijeme snimanja filma se isti pitao haman za smimanje pluća u Višegradu a kamoli filma, pa se u odjavnoj špici ''zahvala '' na pomoći u snimanju odnosi i njemu, a ne samo Vojsci Republike Srpske i Vojnoj komandi Višegrada. Nije na odmet pomenuti da je film rađen u koprodukciji Radio Televizije Srbije.

U filmu su srpski vojnici, kao naoružanija i vojno organiziranija strana svedena je na grupicu iznemoglih i očajnih ratnika opkoljenih „velikom silom“ Bošnjaka, strašnih i divljih, koji siluju žene i muče „očajne“ ljude „hrabre srpske ratnike“.U filmskoj priči zarobljeni Srbi u tunelu prikazani su kao pozitivci koji su okruženi negativcima Bošnjacima, jer se pretpostavlja da ne bi postupili sa Srbima korektno ako bi se ovi predali, nego naprotiv.Najveće herojstvo je bilo kad sebe ubijaju.Njihova priča o herojstvu se ne uklapa s onim što su na terenu pokazali. Ovaj film je pokušaj izjednačavanja zločina u Podrinju, a ujedno i pokušaj da se onaj ko je došao iz Srbije sa namjerama uništenja bošnjačkog naroda, prebaci u ulogu žrtve.Plaćenik iz Srbije, na tuđoj zemlji, ne može se prikazati kao žrtva. Laž je da je s druge strane tunela, među armijskim borcima Ahmeda Sejdića , bio neko ko je bio najbolji drug iz djetinjstva jednom od tih srpskih boraca u tunelu, kao i to da se među njima u tunelu našla strana novinarka.

Šta je još laž?!
Laž je da su oni izvršili proboj. Radio Višegrad je tada javljao da je došlo deset hiljada Alijinih bojovnika u dolinu Drine, a istina je da je armijskih boraca tada bilo svega 200.

Najbolje se laž demantuje od direktnih učesnika bitke kod tunela Brodar. Tako je o događajima u tunelu Brodar pričao je i preživjeli srpski vojnik Mikajlo Šimšić iz Staniševca kod Dobruna, koji danas jedva preživljava kao radnik najamnik po Srbiji.
„Nas četiri vojnika Treće čete Drinskog bataljona Višegradske brigade Vojske RS-a: Slađan Simić iz Bosanske Jagodine, Novak Arsić iz Veletova, Vladan Gavrilović iz Višegrada i ja, te trojica dobrovoljaca iz Srbije - Stevo Panić iz Smedereva, Milo van Lučić iz Užica i Stanko Mađaševac iz Lazarevca, našli smo se devet dana i devet noći u klopci u tunelu Brodar, dugom 97 metara, punom nekih betonskih ploča, sa desnom krivnom na polovini tunela. Četvorica su: Novak, Vladan, Steva i Milovan ostala u tunelu zauvijek. Milovan i Vlado su poginuli u tunelu od gelera. Novak je bio teško ranjen i kad je osjetio da umire, pucao je sebi u sljepoočnicu. Bio je sedmi dan kad se ubio Novak. Stevo iz Lazarevca je ostao u tunelu pored svog pobratima ,Milovana iz Užica da čuva njegovo mrtvo tijelo i na kraju je poginuo. Nas trojica smo krenuli u smrt, ali smo nekim čudom ostali živi. Slađan je poslije poginuo. Danas su me u Višegradu svi zaboravili, a nekad su govorili „kako od Višegrada do Romanije od mene nema većeg srpskog junaka“, kazao je Mikajlo.
U vrijeme bitke na Brodaru, komandant Višegradske brigade Vojske Republike Srpske je bio pukovnik Vinko Pandurević, oficir koji je pred Haškim tribunalom 10. juna 2010. osuđen na 13 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih
u julu 1995. u Srebrenici.

Ali hajde....na film će se odgovoriti filmom, tako kaže Žbanić J. . A Lukić će za svoja nedjela odgovarati , i u međuvremenu pisati knjige i nuditi ih putem FB profila...za one koji ne žele istinu već im je laž duhovna hrana. On im samo daje hranu...jbt-e on dobar čovjek ... :-) , k'o i Milošević mirotvorac svojevremeno.


A Drina i dalje teče....
User avatar
EldarZizy
Posts: 48
Joined: 12/08/2013 21:30

#14 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by EldarZizy »

Kao što glasi naslov teme Ostat će istine dvije ! :bih:

Očigledno da se nema volje, niti motivacije da se dođe do istine prave i da se svima takva prestavlja, i nama i ostatku svijeta. Ali valjda će neki klinci za 50-100 god. učiti historiju kakva je ona zaista i bila, a ne da slučaju bajke.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#15 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Zokipfc »

Istina je jedna, a imas ih hiljada...
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#16 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Pisistratus »

EldarZizy wrote:
Zašto ja dovodim u pitanje šta je istina... ovako prijatelju, k'o što Edo Maajka govori u svojoj pjesmi (ne mogu se sjetit naziva, trenutno) ja znam ko je počeo rat u mom gradu, u očevom rodnom mjestu itd.

Znam ko je počeo rat,
znam šta je glad,
znam kad su Šešeljevci ,
dosli u moj grad;

User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#17 Re: AW: Ostat će istine dvije ?!

Post by Šveđanin »

bruce lee wrote:imas bbc-ijevu 'smrt jugoslavije'. iako je uradjen neposredno poslije rata tj. sa relativno malom vremenskom distancom od svega, mislim da je taj dokumentarac hajd da kazemo najmanje pristran
Evo cijelog dokumentarca, solidan je:

User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#18 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Zokipfc »

Dobro, to je zvanicna prica. Mnogo je interesantnije ispitati sta se desavalo iza kulisa, kod drzavnih sluzbi itd itd...
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#19 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by RATM56 »

Nekako s proljeća wrote: U filmu su srpski vojnici, kao naoružanija i vojno organiziranija strana svedena je na grupicu iznemoglih i očajnih ratnika opkoljenih „velikom silom“ Bošnjaka
Nije sniman dokumentarac o ratu, već igrani film, autor ima punu slobodu u izboru teme i motiva. Imaš filmove i o opkoljenim i iznemoglim Amerikancima u Vijetnamu, Nemcima u Rusiji itd.
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#20 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by RATM56 »

Zlajs wrote:ne znam zasto se dovodi u pitanje sta je istina :twisted: istina je da su veci dio(ne svi) srba/pravoslavaca slijedili milosevicevu ideologiju o velikoj srbiji i kao rezultat smo imali rat u sloveniji pa u hrvatskoj pa u bih itd. itd.. mislim da ovaj dokumentarac "istina o bosni" daleko trovanje kako si to naveo..cuj trovanje. :twisted:
Jesi ti baš sto posto siguran da je neko i u Sloveniji pravio Veliku Srbiju?
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#21 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by trocadero »

Nekako s proljeća wrote:



U filmu su srpski vojnici, kao naoružanija i vojno organiziranija strana svedena je na grupicu iznemoglih i očajnih ratnika opkoljenih „velikom silom“ Bošnjaka, strašnih i divljih, koji siluju žene i muče „očajne“ ljude „hrabre srpske ratnike“.U filmskoj priči zarobljeni Srbi u tunelu prikazani su kao pozitivci koji su okruženi negativcima Bošnjacima, jer se pretpostavlja da ne bi postupili sa Srbima korektno ako bi se ovi predali, nego naprotiv.Najveće herojstvo je bilo kad sebe ubijaju.Njihova priča o herojstvu se ne uklapa s onim što su na terenu pokazali. Ovaj film je pokušaj izjednačavanja zločina u Podrinju, a ujedno i pokušaj da se onaj ko je došao iz Srbije sa namjerama uništenja bošnjačkog naroda, prebaci u ulogu žrtve.Plaćenik iz Srbije, na tuđoj zemlji, ne može se prikazati kao žrtva. Laž je da je s druge strane tunela, među armijskim borcima Ahmeda Sejdića , bio neko ko je bio najbolji drug iz djetinjstva jednom od tih srpskih boraca u tunelu, kao i to da se među njima u tunelu našla strana novinarka.



A Drina i dalje teče....
A тече и Требава :?: :D
Дај ба Некако с Прољећа, Лепа села лепо горе је филмчина у односу на неке друге! Наравно да у филмовима има имагинације и не можеш очекивати да се сними све како јесте!
Шта речи за Холивудску продукцију, ненадмашиво!
У једном Србин се шета по Менхентну носећи атомску бомбу на леђима :lol:
У другом Ричард Гир гања Дабић-Рашу по планинчугама док овај уствари гузи по Београду :lol:
Овај најновији са Траволтом и Де Ниром је факат велики промашај. У уводном тексту наводе да је у геноциду у БиХ убијено 200 000 људи, То им Злаја шануо! Главни лик Србин се крсти као католик са пет прстију :-) .....
User avatar
EldarZizy
Posts: 48
Joined: 12/08/2013 21:30

#22 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by EldarZizy »

Da ne bi napose svakom odgovaro, evo ovako. Naravno da u igranom filmu autor ima slobodu. Ali u dokumentarnom filmu treba da je sve istina, na to sam ja pokušao ukazati a vi ste otišli općenito o ratnim filmovima. Historija će nekad pokazati pravu istinu, samo što ni ja, ni vi nećemo dočekati...
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#23 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by dragan.s »

EldarZizy wrote:Da ne bi napose svakom odgovaro, evo ovako. Naravno da u igranom filmu autor ima slobodu. Ali u dokumentarnom filmu treba da je sve istina, na to sam ja pokušao ukazati a vi ste otišli općenito o ratnim filmovima. Historija će nekad pokazati pravu istinu, samo što ni ja, ni vi nećemo dočekati...
Trebalo bi da bude sve istina u dokumentarcima, ali i istina se može prikazati na razne načine. Imaš gomilu dokumentaraca o Vijetnamu, ali sam slabo i u jednom vidio nekog iz Sjevernog Vijetnama kako priča svoju priču. Zato imaš gomilu filmova o avio borbama američkih pilota nad S.Vijetnamom (stalno su prikazivani na History kanalu) u kojima hrabri ameri uvijek pometu sve neprijatelje.
Rijetko ćeš vidjeti neki realan film koji prikazuje obadvije strane. Ponešto od BBC-a i to od ranije. Trenutno gledam BBC-jev "The World At War" i to je primjer kako se pravi dokumentarac. Svidio mi se i "Untold History of USA" od Olivera Stouna, ali je to opet priča iz samo jednog ugla.
Ne možemo očekivati da neko napravi nešto slično o ovom našem ratu. Nismo interesantni da neko uloži lovu, provede godinu dana istraživajući, razgovarajući sa par stotina ljudi, prekopavajući arhive i da to sve kvalitetno obradi i prikaže. Kome to da proda? Domaće TV kuće niti imaju para niti distance da stvari objektivno sagledaju iz svih uglova.
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#24 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by forel »

Problem sa istinom u BiH je sto se svi plase prave istine.Da bi se kompletna istina o sukobima u BiH saznala, trebalo bi zavuci se u arhive CIA-e, MI6,DGSE, obavjestajne strukture Ruske Federacije itd.Jedna je istina da se rat u BiH mogao zavrsiti u roku od 24 casa kada je poceo, ali zapadu to nije odgovaralo, zasto? - ne zna se, ili su cekali da se dovoljno pobijemo pa onda da oni dodju kao spasitelji.Vazno je napomenuti da svaki narod pravi istinu za sebe, istina je da i u arhivi BiH postoje dosta istina, ali isto tako postoji i mnogo lazi u kojima su imali prste i KOS-ovi obavjestajci koji su se uvukli u strukture ARBiH.Istina je i to da nekome nije odgovarala deblokada Sarajeva, iako po nekim vojnim analiticarima Sarajevo se moglo deblokirati s pocetkom 95 godine.Da li je rat u Bosni trebao da zavrsi sa toliko krvi, da bi zapadne sile u ratu u Bosni i genocidu stvarale izgovor da se vojno reaguje na podrucja od njihovog interesa u kojima bjesnineki sukob, kao sto su Libija, pa sada Sirija?Izmedju tri istine ispricane o sukobu u BiH ona je obicno negdje u sredini.Istina je da sve tri strane nisu bas totalno ciste, neke manje neke vise.Zasto je u Bosni doslo do priliva odredjenog broja dobrovoljaca iz arapskog svijeta i zasto su pusteni da udzu u BiH?Iako je taj broj relativno zanemarljiv kad se uporedi broj Ukrajinski, Grcki, Ruski, Bugarski i Rumnunski placenika u agresorskoj vojsci?Da li su zlocini ARBiH, odmetnutih struktura i odreda bili potrebni da se na kraju rata proglasi da nema pobjednika?I po cijem naredjenju su se osobe sklone zlocinu, nisu to nepoznate osobe.Samo se sjetite ko je imalo bio u ratu u Sarajevu, da je gotovo svaki bivsi kriminalac imao po svoju policiju?Kako?Tko je dozvolio da se osobe sa kriminalnom proslosti proglase komadantnima nekih policijskih postrojbi?Sjecam se dobro jednog komentara mog oca koji je inace bio borac i to od prvog dana.''Cetnici nikada nisu usli u Sarajevo, a zlatare po Bascarsiji su bile opljackane''.
Zasto se desava da gotovo cijela Srbijanska struktura oficira u Hagu danas proglasava da nisu krivi?Zato da bi se skinula ljaga sa Srbije i njenom ucescu u ratu.Pokusava se prebaciti krivica iskljucivo na VRS.Slazem se da je VRS bio agresor, ali isto tako mnogi ce se slozit da je ta vojska nastala od opreme i naoruzanja bivse JNA.I niko me ne moze ubijedit da jedan Mladic koji je iako oficir ali ipak sirov covjek sa ne bas tolikim ratnim znanjem (sto se pokazalo i po mnogobrojnim porazima) uspio isplanirati sve ratne operacije?Danas ratna Istina je potrebna da se zavode politicki poeni, da se narod u plucebo efektu zatvaraju oci pred onim zivotnim problemima dok upravo oni koji rata ocima nisu vidjeli se prave kao najveci branitelji.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#25 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by dragan.s »

forel wrote:Problem sa istinom u BiH je sto se svi plase prave istine.Da bi se kompletna istina o sukobima u BiH saznala, trebalo bi zavuci se u arhive CIA-e, MI6,DGSE, obavjestajne strukture Ruske Federacije itd....
To niko i ne očekuje. Tek se otkrivaju tajni dokumenti o II svjetskom ratu (pa i oni ne svi), a o Vijetnamskom još manje. O ratovima u Iraku i Avganistanu sigurno ni za naših života. Takvi dokumeti i ne govore puno o samom ratu koliko o pozadini rata.
Ali to nije spriječilo dobre novinare i ekipe da naprave odlične dokumentarce o svim tim ratovima, sa učesnicima na svim stranama kako su doživjeli rat, o glavnim operacijama i igrama političara, sve iz javnih izvora i svjedočenja učesnika. I sa dokumentima koji postoje se može napraviti dobra dokumentarna serija, ali kao što sam već prije napisao niko za to nema interesa jer je to ipak komercijalna stvar. Ova naš rat je koliko god ga mi smatrali najvećim, za svijet samo neki lokalni sukob bez većeg značaja i nikome sa komercijalne strane nije interesantno da pravi nešto ozbiljno. BBC-jev "Smrt Jugoslavije" je najviše što smo mogli dobiti, a i on je napravljen neposredno nakon rata dok je još bilo nekog interesa za nas.
Nekakav udruženi projekt HRT-a, RTS-a i BHT-a na tom planu je teško očekivati.
Post Reply