Osram NightBreaker - Iskustva?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#76 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

Bakir1 wrote:nije to po mome, direktive tako kazu, koliko god zvucalo nakaradno, propisi kojih se drzi EU kazu ti ovako kako je napisano.
nisam ni reko da je po tvome
nego ističem da onda ono što je tip naveo u vezi jačine watta i grijanja fara i povezanosti sa prskalicama,
izgleda veze s vezom nema
nego da je nešto drugo bitno

i ostaje nejasno šta sada
ako ugradiš ksenone ispod 25 w i 2000 lumena ne moraš imat ni prskalice ni automatsku nivelaciju
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#77 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Bakir1 »

ne ali moras imati tagfarlicht integrisan u faru, sto ce ti reci na obicni auto ne moze.
usput jedna zanimljiva studija kaze ovako:
"Lebensretter Xenonlicht - TÜV Rheinland-Studie

Bessere Sicht durch innovative Fahrzeugbeleuchtung / Anzahl der nächtlichen Unfälle signifikant rückläufig / Deutlich weniger Todesopfer

Köln, Deutschland. 25. September 2007: Xenonlicht bei PKW verhindert Unfälle, Xenonlicht rettet Leben. Das ist das Resultat einer aktuellen TÜV Rheinland-Studie. Wären alle in Deutschland zugelassenen Fahrzeuge mit Xenonlicht statt mit herkömmlichen Halogenlampen ausgerüstet, ließen sich bei Nachtfahrten auf Landstraßen jährlich über 50 Prozent der schweren Unfälle vermeiden, auf Autobahnen mehr als 30 Prozent. Das wiederum bedeutet: ingesamt sechs Prozent weniger Unfälle mit Verletzten und 18 Prozent weniger Todesopfer. Die TÜV Rheinland-Untersuchung basiert auf einer Studie der Bundesanstalt für Straßenwesen (BASt). Deren Ergebnis: Zwischen 1991 und 2001 nahm in Deutschland die Zahl der Nacht-Unfälle mit Verletzten deutlicher ab, als die Zahl der Unfälle am Tag. Ziel der aktuellen TÜV Rheinland-Studie ware es herauszufinden, ob es einen Zusammenhang gibt zwischen dem Rückgang der Unfallzahlen und innovativen Entwicklungen auf dem Sektor der Fahrzeugbeleuchtung, speziell der Einführung des Xenonlichts. "Dazu verglichen wir die Unfallhäufigkeit von Fahrzeugen der Oberklasse mit und ohne Xenonlicht. Wir konnten nachweisen, dass es auf Landstraßen und Autobahnen einen statistisch signifikanten Einfluss des Xenonlichts auf die Unfallhäufigkeit gibt - und zwar abhängig von anderen technischen Neuerungen wie Antiblockiersystem oder elektronischem Stabilitätsprogramm", sagt TÜV Rheinland-Experte Dr. Hendrik Schäbe. Wie zu erwarten, hat das Xenonlicht auf die Unfallhäufigkeit im innerstädtischen Bereich keinen Einfluss, da in Städten ausreichend Straßenbeleuchtung vorhanden ist. Derzeit sind rund zehn Prozent aller in Deutschland zugelassenen Autos mit Xenonlicht ausgerüstet. "Dabei ist Fakt, dass die nächtlichen Unfallzahlen mit dem steigenden Xenonlicht-Anteil weiter zurückgehen. Auch diese Tatsache stützt unsere Analyse", erklärt Schäbe."
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#78 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

jeboga ti ne znamo mi svi švapski
ukratko "prevedi i prepričaj"

jel ti "tagfarlicht" znače dnevna svjetla ??
Last edited by M e m o on 19/11/2014 14:52, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#79 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Bakir1 »

kazu masovnijom upotrebom xenon svjetala smanjio bi se broj nesreca po mraku za 50%.
ja im nisam musterija ni u kojem slucaju odmah da kazem, mene od istih zaboli glava kada duze vozim po mraku, od 4 sata i vise.
da dnevna svjetla
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#80 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bakir1 wrote:kazu masovnijom upotrebom xenon svjetala smanjio bi se broj nesreca po mraku za 50%.
ja im nisam musterija ni u kojem slucaju odmah da kazem, mene od istih zaboli glava kada duze vozim po mraku, od 4 sata i vise.
da dnevna svjetla
Meni definitivno bolje osvjetli put nego obične a najviše mi se svidio Bi-xenon sa refloktorima koji prate ugao volana. :thumbup:

Pogledaj od 1:18

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#81 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Bakir1 »

imam priliku porediti neuporedivo, dva passata, sa deset godina razlika, na oba fabricki xenoni, lijepo je to sve u novom passatu, ta opcija sa zakretanjem, bixenon svjetla, sjasti, ali na kisi boli glava od tih farova.
sa druge strane na ovom starijem, polirani farovi, automatska nivelacija odavno ne radi, mjenjana sociva, nema sta nisam radio, orginalna d2s sijalica, u prosli cetvrtak sam po mraku prosao od zvornika do sarajeva, preko vlasenice, han pijeska.... mozak me je zabolio od pracenja ceste i oznaka sa strane.
i ovaj pasat mladji ce jednog dana ostariti i biti isto grozan kao sto je ovaj sada.
moje misljenje skromno, xenon jok za mene niposto.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#82 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bakir1 wrote:imam priliku porediti neuporedivo, dva passata, sa deset godina razlika, na oba fabricki xenoni, lijepo je to sve u novom passatu, ta opcija sa zakretanjem, bixenon svjetla, sjasti, ali na kisi boli glava od tih farova.
sa druge strane na ovom starijem, polirani farovi, automatska nivelacija odavno ne radi, mjenjana sociva, nema sta nisam radio, orginalna d2s sijalica, u prosli cetvrtak sam po mraku prosao od zvornika do sarajeva, preko vlasenice, han pijeska.... mozak me je zabolio od pracenja ceste i oznaka sa strane.
i ovaj pasat mladji ce jednog dana ostariti i biti isto grozan kao sto je ovaj sada.
moje misljenje skromno, xenon jok za mene niposto.
Ne znam druže, moguće. Kakav ti je vid? Ja nosim naočale denso -4, lijevo -3 ali ja nemam tih problema. Ima dosta ljudi koji pate od tzv. "kokošijeg sljepila" odnosno da noću jednostavno ne vide dobro i smeta im svjetlost, imaju savršeno normalan i zdrav vid ali imaju to "sljepilo" noću.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#83 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

e jebiga
još će ispast bolja obična H sijalica od xenona
User avatar
Qler
Posts: 23643
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#84 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Qler »

U pravu je bakir, negdje sam procitao da sa kamiona i autobusa su poceli da skidaju xenone, jer umore vozace, pogotovo po losem vremenu... i meni na otvorenom, opet po kisi, vise odgovara halogena... kad je vedro nebo dobri su i xenoni. Plus, xenoni su nekako "odsjeceni" pa se desi da ne vidis nekoga sa strane, pjesaka. Mrak, on iza zbuna, a ne baca preko zbuna svjetlo i hop on iskoci niodakle pred auto...

Imaju xenoni prednosti, nije da su losiji, ali imaju i mana. Najveca je ta sto te umore na duzim potovanjima, a lose vrijeme...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#85 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Bakir1 »

drvosjeca vid mi je dobar, nemam problema, fin je xenon far na novom i novijem autu, ali nije dugotrajan ni upotrebljiv kao obicni far, to je poenta.
na passatu iz 2002 trebas skinuti karambolku, masku, izvaditi farove, da dodjes do sijalice, sada tome pridodaj cinjenicu da je sve polovican uspjeh sa zamjenom sijalice i imas to sto imas, evo mozda je to drastican primjer starosti, kod starog ima na autu iz 2009 automatsko podesavanje snopa sa kurvenlicht koji ne radi radi jednog senzora sto automatski obara far u najnizu mogucu tacku, nema zamjeniti senzor, samo zamjeniti far, a to kosta :shock:
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#86 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Ringhio »

I po obicaju odose postovi daleko od teme :)

Kao i kad covjek pita o renou, a 600 komentara bude o golfu, onaj sto pita o golfu bude 400 komentara o nekom BMW-u, i tako dalje i tako sire :)
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#87 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

samo što je ovo ipak povezano
da li kupiti Osram H sijalice
ili doplatiti još pa ugradit ksenon
dilema je bila

a onda argumenti za i protiv, kako se može vidjet, neočekivano puno argumenata protiv ksenona :-)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#88 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#89 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Bakir1 »

Ako ces ksenon da budes legalan moras fabricki a to sa sobom nosi skuplju opciju odmah po defaultu.
Moje misljenje je bazirano na godinama voznje auta sa istim a u poredjenju sa halogenim na polovnim vozilima kakva su obicno kod nas xenon nema nista sto bi ga opravdalo kao predmet ceznje.
Lijepi stakleni farovi i starinska sjenila po tome se moze vidjeti koliko su auti kratkotrajniji sada nego nekada.
Vidjeti w123 i w211 jedan pored drugoga i zamucene farove na ovom potonjem :-)
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#90 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

ksenoni nikakve veze nemaju sa tvojom kritikom farova
far kod novijih auta koje ti prozivaš je isti valjda i sa i bez ksenona i jednako će biti zamućen, kako kažeš, imo on ili nemo ksenon
tako da ne vidim nešto svrhu te priče o poređenju farova starijih i novijih auta
sa pričom o ksenonima i halogenim lampama
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#91 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Bakir1 »

Da ali kad se zamute farovi halogena sijalica opet bolje svijetli od ksenona.
Ostale kritike su opravdane na racun ksenon farova kod polovnih automobila ima se tu sto sta pokvariti
Lancer
Posts: 24
Joined: 10/06/2012 20:40

#92 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Lancer »

Kupio Osram Cool blue, razlika nevjerovatna! Od sad, pa na dalje, samo Osram...mogu misliti sta tek radi NB+ ili ona novi Ultimate. Definitivno vrijedi zamijeniti obicne sa Osramovim sijalicama.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37290
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#93 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by bitanga_sa_otesa »

Qler wrote:U pravu je bakir, negdje sam procitao da sa kamiona i autobusa su poceli da skidaju xenone, jer umore vozace, pogotovo po losem vremenu...
ja gledao emisiju na tv-u o tome :thumbup:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#94 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by sheilak »

Pa odavno je poznato da su po kisovitom vremenu halogene sijalice visestruko bolje od xenona
Dok u svemu ostalom skoro uvijek su bolji xenoni ili su bare bare (r)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#95 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by condy »

Ja vozim sa bi xenon sijalicam tri godine auto, i meni su puno bolje od klasičnih svjetala. Čišća osvjetljenost veće površine u mraku.
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#96 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

Lancer wrote:Kupio Osram Cool blue, razlika nevjerovatna! Od sad, pa na dalje, samo Osram...mogu misliti sta tek radi NB+ ili ona novi Ultimate. Definitivno vrijedi zamijeniti obicne sa Osramovim sijalicama.
nisam baš za plavo osvjetljenje, vidim dosta divljaka xenona takvih
kolko si platio ?? i gdje kupio
Lancer
Posts: 24
Joined: 10/06/2012 20:40

#97 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Lancer »

M e m o wrote:
Lancer wrote:Kupio Osram Cool blue, razlika nevjerovatna! Od sad, pa na dalje, samo Osram...mogu misliti sta tek radi NB+ ili ona novi Ultimate. Definitivno vrijedi zamijeniti obicne sa Osramovim sijalicama.
nisam baš za plavo osvjetljenje, vidim dosta divljaka xenona takvih
kolko si platio ?? i gdje kupio
Nije plavo druze :) To sto pise u naslovu, uopste nije u praksi :) Ali i bolje je, jer ustvari imas malo bjelju i puuuno ljepsu svjetlost, koja nikako nije plava....kad gledas u farove cini se kao da su u njima xenoni 4300K kao sto i pise na deklaraciji, sto je ustvari bijela boja. Imas ih svugdje kupiti, ja kuppio u Bingu, jedna kosta oko 17KM, a dvije izadju oko 20 i nesto...Ugl. puuno su bolje od obicnih Boschovih. Mogu misliti sta tek radi NightBreaker Ultimate :D I da, sto je najbitnije, na kisi su sasvim ok, ako su ti farovi uredu ;)
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#98 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

Čuj u Bingu
Jesil dobio garanciju ?
Jer ja sam skoro na INA pumpi pitao za nightbreaker i trenutno nisu imali ali je čovjek rekao da je davana garancija na te sijalice kada su bile u prodaji
User avatar
mayab
Posts: 27274
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#99 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by mayab »

A kakvi su garantni uvjeti i koliko je duga garancija; fakat mi to bas i nije jasno, pogotovo kod nas, da mi pričaš o Njemačkoj, bilo bi mi jasnije :shock: , čuj, naši da ti daju garanciju na sijalicu :izet: ?
User avatar
M e m o
Posts: 821
Joined: 08/08/2014 09:27
Location: Tuzla

#100 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M e m o »

Eto tako reče čovjek na INA pumpi
Nije mi sad hiča čekam da mi pregori pa ću otić tražit
Post Reply