Osram NightBreaker - Iskustva?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#126 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by walter kurtz »

koliko ima lumena može li se ganja uzgajati :?
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#127 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Ridjobrki »

530i wrote:NightBreaker je poznat po tome da ne traje dugo, ali da svijetli bolje - svijetli.
Cool blue je na sličan fazon...

Mislim da Osram ima i neku sijalicu koja je dugotrajna, potraži negdje u autodijelovima...

1. Promijeni samo ono što ti je crklo, uzmi sijalice renomiranog proizvođača tipa Osram, Hella i sl. Nemoj neki no-name ili JL kineske. U pismenoj prodavnici autodijelova, ne u šopingcentru ili na benzinskoj pumpi.
2. Ako ti je problem trajnost, traži neku koja je fabrički predviđena da traje duže, rekoh već za Osram. A ako ti baš često crkavaju sijalice onda potraži pomoć električara, neka malo ispita instalaciju.
3. U maglenkama su vrlo vjerovatno H3, dok rade, ne diraj, kad crkne, isto kao pod 1.
4. U autodijelove pravac, najskuplje su ove nightbreaker oko 40 ili 45 maraka par, sve druge su jeftinije.
Dakle:

1. Kad crkne iduća žarulja npr. kratkih svjetala uzmem par (logično) i zamijenim ih bilateralno. :) Naravno da ću ove bolje, nikad ne štedim na dijelovima i uvijek su brand name dijelovi.
2. Ne crkavaju često, nije do instalacija. Crknu u prosjeku u pola godine ali ako u martu crkne lijeva u maju će desna pa dok tako kratka pa duga pa pozicija... Diži haubu svako malo.
3. Razumio. :)
4. 40 maraka je totalno prihvatljivo ako su pouzdane i kvalitetne i daju bolji snop od običnih.


Hvala na objašnjenju! :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#128 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by 530i »

Nema na čemu. :thumbup:

Pomislio sam da ti često crknu, ali nisi napisao koliko pređeš kilometara sa sijalicom, tačnije koliko sati budu upaljene. Svaka sijalica ima svoj neki radni vijek.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#129 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Ridjobrki »

530i wrote:Nema na čemu. :thumbup:

Pomislio sam da ti često crknu, ali nisi napisao koliko pređeš kilometara sa sijalicom, tačnije koliko sati budu upaljene. Svaka sijalica ima svoj neki radni vijek.
Uh, govorimo o oko 20,000 km godišnje i poprilično puno hladnih startova. Nisu te sijalice toliko ni loše. Plus mislim da je slaba struja i hoću da mijenjam akumulator, ovaj nakon par dana stajanja teže vergla, osjeti se slabost.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#130 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by 530i »

Onda ne brini, normalno je sve to. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#131 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by amar1994 »

Ljudi,gdje se mogu naci kvalitetne H11 sijalice u SA? :-)
Lancer
Posts: 24
Joined: 10/06/2012 20:40

#132 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Lancer »

Danas sam kupio Osram Cool blue Intense H7 pa da prenesem neka iskustva.
Kinesku sijalicu vise nikad necu kupiti, jer neki dan kad mi je pregorila sijalica, ja stavim kinesku iz zamjenskog seta. Isti dan kupim Bosch-ovu H7 i kad sam izvadio kinesku, ONA SE VEC POCELA TOPITI !!! Bosch-ova je sasvim uredu, pravilna svjetlost, i mnogo vise svjetlosti za razliku od orginalne sijalice.
Medjutim, danas kada sam kupio Osram, uvjerio sam se da su daleko najbolji. Cijena jest malo velika, ali se isplati. Cim sam ih kupio, odmah sam ih stavio(oko 18.30 h) iako je jos bio dan, ja sam vidio malo svjetla od farova na asfaltu. Otisao sam u podzemnu garazu da vidim kako je to u mraku.
1. Odlicno rasporedjena svjetlost
2. Mnogo vise svjetlosti na cesti
3. Bijelja svjetlost (nije onako dosadno zuta)
4. Ocekivao sam da ce far izgledati kao da je xenon unutra, medjutim samo je malo bijelje, daleko od plavog (H4 far sa Osram Cool Blue zaista izgleda kao da je unutra xenon 4200K)
5. I ono sto je najbitnije, ukoliko su vam farovi uredu, sigurni ste da necete nikoga zaslijepiti.

Buduci da sam htio bijelu svjetlost izabrao sam Cool blue, medjutim mislim da su performanse cak i bolje kod NightBreaker Unlimited. Medjutim, njemu je cijena cini mi se nesto veca od Cool Blue.
Ovo su originalne sijalice, dozvoljene u EU, nisu one "plave kineske". Iskreno mislim da je ovo opravdana cijena, jer je sigurnost najbitnija.
Ako nekoga nesto vise zanima, otvoren sam za pitanja :)
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#133 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by mayab »

Da, uvijek treba , ako nista drugo, kupovati sijalice provjerenih proizvodjača, kakvi kinezi i ostali plagijatori!
Pogotovo sam siguran u to, kad sam jednom prolikom negdje procitao test sijalica (njemački izvor :D ), gdje su oni isli toliko daleko u testu da su "skenirali" poziciju zarne niti u balonu sijalice, i gdje je zakljuceno da kod vecine no name proizvoda vec konstrukcijski ima greska kod pozicije niti, dakle u faru ni ne bude u pravom fokusu, a onda ti tu ne pomaze ni to ako ima 500W :izet:
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#134 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by SSemir »

gdje kupujete te original Osram sijalice?
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#135 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by dinao »

Ja kupio u Conrad. Valjda su original.
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#136 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by promaha »

ja sam NB prije kupovao u Merkuru na stupu ali posto su pred zatvaranjem nemaju vise nista pa sam prosli par NB+ Ultimate uzeo u motorexu i po do sad vidjenom odlicne sijalice :)
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#137 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by mayab »

U Bingu u Hadzicima ima veliki izbor Osram sijalica
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#138 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by johntra »

Pišite ljudima, koje to interesuje, cijene, da znaju...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#139 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by amar1994 »

mayab wrote:U Bingu u Hadzicima ima veliki izbor Osram sijalica
Ako ima H11 odo danas odma kupit :D
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#140 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by chockad »

nisam htio da otvaram novu temu, ali posto se tice sijalica moze i ovdje. je li neko imao iskustva sa ugradnjom led sijalica umjesto halogenih?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#141 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by supercali »

chockad wrote:nisam htio da otvaram novu temu, ali posto se tice sijalica moze i ovdje. je li neko imao iskustva sa ugradnjom led sijalica umjesto halogenih?
jedino ako ces ga drzati na izlozbi
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#142 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by chockad »

supercali wrote:
chockad wrote:nisam htio da otvaram novu temu, ali posto se tice sijalica moze i ovdje. je li neko imao iskustva sa ugradnjom led sijalica umjesto halogenih?
jedino ako ces ga drzati na izlozbi
Ne kontam ti ovo "na izlozbi". Na nekoliko foruma sam citao o ovoj temi, vecinom govore uopsteno, gotovo nista konkretno o vrstama i rezultatmi. Zato sam i pitao je li ko imao iskustva, a ti ako nisi imao unaprijed ti hvala na neodgovaranju.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#143 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by amar1994 »

chockad wrote:
supercali wrote:
chockad wrote:nisam htio da otvaram novu temu, ali posto se tice sijalica moze i ovdje. je li neko imao iskustva sa ugradnjom led sijalica umjesto halogenih?
jedino ako ces ga drzati na izlozbi
Ne kontam ti ovo "na izlozbi". Na nekoliko foruma sam citao o ovoj temi, vecinom govore uopsteno, gotovo nista konkretno o vrstama i rezultatmi. Zato sam i pitao je li ko imao iskustva, a ti ako nisi imao unaprijed ti hvala na neodgovaranju.
Apsolutno nista ne daju dobro osim izgleda,svjetlost slaba,pregrijavaju se,gore su od HID xenon konverzije,far mora iskljucivo biti dizajniran za Full LED tehnologiju,ne moze nikako kako treba raditi u halogenom/xenon faru :D
Full LED far :https://autotunedblog.files.wordpress.c ... 80x782.jpg
Halogeni far :http://indianautosblog.com/wp-content/u ... 24x677.jpg
Nimalo slicnosti nema,Halogena u halogeni,xenon u xenon,led u led Far :thumbup:
Lancer
Posts: 24
Joined: 10/06/2012 20:40

#144 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Lancer »

Nista se ne dobija stavljanjem led sijalica u nase farove. To uopste ne osvjetljuje cestu po noci, ustvari mozda nesto malo, ali daleko je to od sijalica koje su predvidjene za auto...
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#145 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by bosniamaj »

Čitajući vaše postove, odlučio sam se da probam i ja :)

Kupio sam, za sad, 2 komada H7 Night breaker i postavio za kratka svjetla da probam prvo.
Za duga ću se morat odlučiti šta ću (i ona su mi H7) :)

P.S. Kupio sam ih u Motorexu, 29 KM je komad.
User avatar
Optimist
Posts: 13689
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#146 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Optimist »

Kakve su to cijene, jel moguce da su toliko poskupile? Prije je bilo 30-35 KM par a sada je ta cijena na komad?
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#147 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by Nabucco »

U FISU su po 39KM komad :D , tako da si dobro prošao.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#149 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by amar1994 »

bosniamaj wrote:Čitajući vaše postove, odlučio sam se da probam i ja :)

Kupio sam, za sad, 2 komada H7 Night breaker i postavio za kratka svjetla da probam prvo.
Za duga ću se morat odlučiti šta ću (i ona su mi H7) :)

P.S. Kupio sam ih u Motorexu, 29 KM je komad.
super za h7, H11 70km :-)
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#150 Re: Osram NightBreaker - Iskustva?

Post by M@RKO »

Nesto nije ok sa ovim cijenama na stranici conrada. Prije godinu dana sam kupio H4 Nightbreaker Unlimited i platio ih 19,00KM komad, a isto je i tad stajala ova cijena 37,00KM. U prodavnici se prijatno iznenadio :D A inace sijalice vrhunske, prezadovoljan sam, samo jos da potraju :)
Post Reply