Osiguranje i registracija vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Kimur
Posts: 192
Joined: 24/06/2004 23:51

#1 Osiguranje i registracija vozila

Post by Kimur »

Pozz

trebao bih za par dana produžiti registraciju i interesuje me gdje se najlakše i najjeftinije može registrovati bibi :D

hvala unaprijed
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#2

Post by Mislilac »

Cijena svugdje ista (mislim na osiguranja).

A gdje je lakše, ovisi u kojem si gradu..
anesdz
Posts: 39
Joined: 03/03/2003 00:00

#3 SUPER TEMA

Post by anesdz »

Odlican topic taman sam planirao otvoriti isti...
Ljudi gdje registrovati auto i hoce li mi iko objasniti kako ono ide sa popustima..prve godine 10% druge 30 pa do 50% ako nisi imao udes ili nesto slicno..

Zanima me jos kako ide sa prevodom vozila imali smo staro auto..nikada nije imao udes..sada novo..jos ne prevedeno (gdje ici da se prevede) i kako traziti taj popust na osiguranje-registraciju..

Iz prilozenog se vidi da pojma nemam oko ovoga. :)

Hvala
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#4

Post by Mislilac »

Popust se zove bonus.

To je "nagrada" koji daje osiguravajuća kuća onima koju u toku godine nisu imali incidentnih situacija. (dakle. bili krivci).

Bonus može ići do 50% vrijednosti ugovora, polise osiguranja, po 10% godišnje.

Suprotno od bonusa je malus.

Međutim, u BiH je to teorijska veličina.

U BiH osiguravajućim kućama dobijaš bonus (kao gratis) odmah prve godine. Konkurencija, nelojalna, napada i slično.
anesdz
Posts: 39
Joined: 03/03/2003 00:00

#5

Post by anesdz »

Koju mi kucu preporucujete za osiguranje-registraciju??
Gdje ja mogu traziti i ostvariti taj popust i sta mi treba od dokumenata?!

thanks
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#6

Post by mirz@ »

Odeš u Loki na željezničkoj stanici, i tu ti ljudi daju i na rate registraciju i osiguranje, a moj ti je savjet da uzmes BSO osiguranje (Bosna Sunce Osiguranje).
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#7

Post by Mislilac »

mirz@ wrote:Odeš u Loki na željezničkoj stanici, i tu ti ljudi daju i na rate registraciju i osiguranje, a moj ti je savjet da uzmes BSO osiguranje (Bosna Sunce Osiguranje).
Gdje tu? Koje osiguranje? BSO?
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#8

Post by Koshpa »

Mislilac wrote:
mirz@ wrote:Odeš u Loki na željezničkoj stanici, i tu ti ljudi daju i na rate registraciju i osiguranje, a moj ti je savjet da uzmes BSO osiguranje (Bosna Sunce Osiguranje).
Gdje tu? Koje osiguranje? BSO?
pa na Zeljeznicku stanicu Bosna sunce osiguranje :D
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#9

Post by Mislilac »

TGSTK wrote:
Mislilac wrote:
mirz@ wrote:Odeš u Loki na željezničkoj stanici, i tu ti ljudi daju i na rate registraciju i osiguranje, a moj ti je savjet da uzmes BSO osiguranje (Bosna Sunce Osiguranje).
Gdje tu? Koje osiguranje? BSO?
pa na Zeljeznicku stanicu Bosna sunce osiguranje :D
NE budi glup. Nauči čitati. Ima ljudi koji nisu iz Sarajeva.

Pitao sam koje je to osiguranje, jer rečenična konstrukcija autora komentara ne zadovoljava jezičke norme. Dakle, nerazumljiva je (za one koji ne znaju tačnu lokaciju).
Kimur
Posts: 192
Joined: 24/06/2004 23:51

#10

Post by Kimur »

vezano za Loki d.o.o imaju sve informacije na sajtu:

http://www.loki.ba

kliknete na "Izračunaj cijenu AO" i dobijete ukupnu cijenu registracije

ja sam ipak na kraju odabrao VGT osigur. 8-)
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#11

Post by mirz@ »

Web: http://www.loki.ba
Lokacija: U zgradi željezničke stanice u Sarajevu, između ulica Halida Kajtaza i Put Života
U Loki-ju mozete registrovati vaše vozilo, i platiti registraciju i obavezno osiguranje u tri ili četiri rate.
Osiguranje koje sigurno nude je BSO, to znam jer sam ja uzeo navedeno.

Mislim da je sada sve jasno, takodje se izvinjavama svima kojima moja rečenična konstrukcija nije zadovoljavala jezičke norme.

E sad još jedino da vam nacrtam :D :D :D
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#12

Post by Faruk »

Sidro u Envera Šehovića
033 711 740

godinama tamo registrujem auto i zadovoljan sam
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#13

Post by Mislilac »

anesdz
Posts: 39
Joined: 03/03/2003 00:00

#14

Post by anesdz »

ma dobro ok je sve to cuo sam za loki i znam da je moguce AO izracunati..
Ali moze li mi neko objasniti :

imao sam auto..vozio ga godinu..prodao ga..
kupio novo treba da ga registrujem da li se prenosi moj bonus..tj hocu li ove godine dobiti bar 10% popusta i gdje mogu to najbolje ostvariti u kojoj osiguravajucoj kuci!

pozdrav,
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#15

Post by Mislilac »

anesdz wrote:ma dobro ok je sve to cuo sam za loki i znam da je moguce AO izracunati..
Ali moze li mi neko objasniti :

imao sam auto..vozio ga godinu..prodao ga..
kupio novo treba da ga registrujem da li se prenosi moj bonus..tj hocu li ove godine dobiti bar 10% popusta i gdje mogu to najbolje ostvariti u kojoj osiguravajucoj kuci!

pozdrav,
Bonus je na ime, ne na automobil.

Moći ćeš ostvariti bonus u osiguravajućoj kući gdje si bio osiguran.

PS. Osiguravajuće kuće NE SMIJE prdavati polise osiguranja na rate. Zbog toga sam pitao koje je to osiguranje. Ali to je ustvari jedan vid posredništva... Preduzeće za sebe (taj loki d.o.o.).
nx
Posts: 137
Joined: 06/08/2006 17:59
Location: Suncana strana

#16

Post by nx »

Ej mislilac mene zanima da li gubim zauvijek bonus ako sam izazvao sudar, i da li onaj ko osigurava auto koje sam udario, a koje nije na mene, gubi bonus, ili samo ja?
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#17

Post by Mislilac »

nx wrote:Ej mislilac mene zanima da li gubim zauvijek bonus ako sam izazvao sudar, i da li onaj ko osigurava auto koje sam udario, a koje nije na mene, gubi bonus, ili samo ja?
1. Ne gubiš zauvijek bonus. Dobit ćeš ga opet nakon n-godina koliko budeš pažljiv vozač (znači NErizičan). Opicja je smanjenje bonusa (npr. sa 50% na 40%).

savjet: odeš u drugo osiguranje, uplatiš obavezno AO i ne spominješ ništa... Vjerovatno ćeš dobiti maksimalni bonus od 50%.
Sve se to radi mimo zakona o osiguravajućim društvima, međutim uvođenjem jdinstvenog sistema AO polica, tome će se dohakati..

2. Bonus gubi onaj ko je krivac, onaj ko je prouzrokovao nastanak štetnog doađaja, dakle u ovom slučaju ti.


PS. Ovo je čisto teoretski, u praksi to izgleda malo drugačije: odeš u osiguranje, kažeš da želiš uplatiti obavezno AO, oni kažu cijenu (punu) i pa kažu, e sad vam dajemo BONUS od 50% na lijepe oči. Čisto iz tržišnih razloga.. Zadržavanje klijenata.
nx
Posts: 137
Joined: 06/08/2006 17:59
Location: Suncana strana

#18

Post by nx »

Mislilac wrote:
nx wrote:Ej mislilac mene zanima da li gubim zauvijek bonus ako sam izazvao sudar, i da li onaj ko osigurava auto koje sam udario, a koje nije na mene, gubi bonus, ili samo ja?
1. Ne gubiš zauvijek bonus. Dobit ćeš ga opet nakon n-godina koliko budeš pažljiv vozač (znači NErizičan). Opicja je smanjenje bonusa (npr. sa 50% na 40%).

savjet: odeš u drugo osiguranje, uplatiš obavezno AO i ne spominješ ništa... Vjerovatno ćeš dobiti maksimalni bonus od 50%.
Sve se to radi mimo zakona o osiguravajućim društvima, međutim uvođenjem jdinstvenog sistema AO polica, tome će se dohakati..

2. Bonus gubi onaj ko je krivac, onaj ko je prouzrokovao nastanak štetnog doađaja, dakle u ovom slučaju ti.




PS. Ovo je čisto teoretski, u praksi to izgleda malo drugačije: odeš u osiguranje, kažeš da želiš uplatiti obavezno AO, oni kažu cijenu (punu) i pa kažu, e sad vam dajemo BONUS od 50% na lijepe oči. Čisto iz tržišnih razloga.. Zadržavanje klijenata.
Hvala ti puno na odgovoru- :-D
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#19

Post by zlatan01 »

Sve mi ovo zvuci kao da osiguranje placaju svi vise-manje jednako. U praksi bi trebalo biti vise razlika, jer nismo svi isto "rizicni". Takodje bonusi, popusti i td. su stvar odnosa firme i klijenta, pa stoga ako neka firma daje svima 50% direktno, to je njena stvar ali za mene kao vozaca bez udesa nije bas u redu da placam isto kao neko ko je napravio udes, pa promjenio kucu i dobio iste uvjete kao i ja. Mene je takodje zanimalo moze li se osigurati auto na krace vrijeme od godinu dana, recimo na tri mjeseca (ljeto)? Odgovor je bio NE. Ja recimo, ovdje mogu prijaviti i odjaviti auto kad god hocu, i kad je odjavljeno ne placam niti porez niti osiguranje ali ne smijem voziti naravno. U nekim zemljama kao Italija, Irska itd. postoje napredni sistemi koji registruju koliko vozis, kada (doba dana) i td, te na osnovu tih podataka placas.
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#20

Post by shadow »

zlatan01 wrote:Sve mi ovo zvuci kao da osiguranje placaju svi vise-manje jednako. U praksi bi trebalo biti vise razlika, jer nismo svi isto "rizicni". Takodje bonusi, popusti i td. su stvar odnosa firme i klijenta, pa stoga ako neka firma daje svima 50% direktno, to je njena stvar ali za mene kao vozaca bez udesa nije bas u redu da placam isto kao neko ko je napravio udes, pa promjenio kucu i dobio iste uvjete kao i ja. Mene je takodje zanimalo moze li se osigurati auto na krace vrijeme od godinu dana, recimo na tri mjeseca (ljeto)? Odgovor je bio NE. Ja recimo, ovdje mogu prijaviti i odjaviti auto kad god hocu, i kad je odjavljeno ne placam niti porez niti osiguranje ali ne smijem voziti naravno. U nekim zemljama kao Italija, Irska itd. postoje napredni sistemi koji registruju koliko vozis, kada (doba dana) i td, te na osnovu tih podataka placas.
mozes ako je auto na stranim tablama. Minimum je 15 dana, to kosta nekih 60-tak maraka, 3 mjeseca su 184 mambe, ja sam to ljetos radio. Jedini problem je sto je to pogranicno osiguranje, znaci ne dobijes zeleni karton, osiguran si samo u granicama drzave, cim ides preko grane moras uzeti osiguranje drzave u koju ulazis.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#21

Post by homo_sapiens »

shadow wrote:
zlatan01 wrote:Sve mi ovo zvuci kao da osiguranje placaju svi vise-manje jednako. U praksi bi trebalo biti vise razlika, jer nismo svi isto "rizicni". Takodje bonusi, popusti i td. su stvar odnosa firme i klijenta, pa stoga ako neka firma daje svima 50% direktno, to je njena stvar ali za mene kao vozaca bez udesa nije bas u redu da placam isto kao neko ko je napravio udes, pa promjenio kucu i dobio iste uvjete kao i ja. Mene je takodje zanimalo moze li se osigurati auto na krace vrijeme od godinu dana, recimo na tri mjeseca (ljeto)? Odgovor je bio NE. Ja recimo, ovdje mogu prijaviti i odjaviti auto kad god hocu, i kad je odjavljeno ne placam niti porez niti osiguranje ali ne smijem voziti naravno. U nekim zemljama kao Italija, Irska itd. postoje napredni sistemi koji registruju koliko vozis, kada (doba dana) i td, te na osnovu tih podataka placas.
mozes ako je auto na stranim tablama. Minimum je 15 dana, to kosta nekih 60-tak maraka, 3 mjeseca su 184 mambe, ja sam to ljetos radio. Jedini problem je sto je to pogranicno osiguranje, znaci ne dobijes zeleni karton, osiguran si samo u granicama drzave, cim ides preko grane moras uzeti osiguranje drzave u koju ulazis.
Ne vidim razlog zašto neko ne bi u BiH moga zaključiti ugovor o osiguranju mot.vozila na određeni rok trajanja, npr. 69 dana i 7 sati. I na osnovi takvog ugovora policija vrši registraciju, znači do roka određenog u Polici. Ne ulazim u razmatranje ekonomske (ne)isplativosti.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#22

Post by zlatan01 »

homo_sapiens wrote:
shadow wrote:
zlatan01 wrote:Sve mi ovo zvuci kao da osiguranje placaju svi vise-manje jednako. U praksi bi trebalo biti vise razlika, jer nismo svi isto "rizicni". Takodje bonusi, popusti i td. su stvar odnosa firme i klijenta, pa stoga ako neka firma daje svima 50% direktno, to je njena stvar ali za mene kao vozaca bez udesa nije bas u redu da placam isto kao neko ko je napravio udes, pa promjenio kucu i dobio iste uvjete kao i ja. Mene je takodje zanimalo moze li se osigurati auto na krace vrijeme od godinu dana, recimo na tri mjeseca (ljeto)? Odgovor je bio NE. Ja recimo, ovdje mogu prijaviti i odjaviti auto kad god hocu, i kad je odjavljeno ne placam niti porez niti osiguranje ali ne smijem voziti naravno. U nekim zemljama kao Italija, Irska itd. postoje napredni sistemi koji registruju koliko vozis, kada (doba dana) i td, te na osnovu tih podataka placas.
mozes ako je auto na stranim tablama. Minimum je 15 dana, to kosta nekih 60-tak maraka, 3 mjeseca su 184 mambe, ja sam to ljetos radio. Jedini problem je sto je to pogranicno osiguranje, znaci ne dobijes zeleni karton, osiguran si samo u granicama drzave, cim ides preko grane moras uzeti osiguranje drzave u koju ulazis.
Ne vidim razlog zašto neko ne bi u BiH moga zaključiti ugovor o osiguranju mot.vozila na određeni rok trajanja, npr. 69 dana i 7 sati. I na osnovi takvog ugovora policija vrši registraciju, znači do roka određenog u Polici. Ne ulazim u razmatranje ekonomske (ne)isplativosti.
Mislim da problem lezi u MUP-u koji nema instrumente da kontrolise validnost registracije osim pecata u saobracajnoj knjizici, a njima je to previse posla. Kada bi policija imala on-line uvid u registar vozila, onda bi moglo ici prijavljivanje i odjavljivanje kad se kome cefne. Meni bi pasalo ovo na par mjeseci jer tada bih mogao imati neko vozilo u BiH i registrovati ga po potrebi. Mozda ovaj gore prijednog rijesi moj problem..
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#23

Post by uvjek dobar gost »

Obavezno osiguranje 230.00km
Putarina 100.00km
AMS (auto moto savez) 8.00km
Vodoprivreda 20.00km
Kantonalna taksa 10.00km
Porez na imovinu 100.00km
priznanice+zeleni karton 4.00km
poštarina 5.00km
tehnički pregled 45.00km
usluga 10.00km

ukupno 532.00km za auto Peugeot 206 1.9 diesel 2001 godište....

E sad gdje su pare....

osiguranje... haj ok
Putarina... 100.00 km... gdje su pare majku im lopovsku... vidi nam cesta...
AMS , a nisam član... lopovluk fakat
Vodoprivreda.... 20.00 gdje su šolde... lopovi...
Kantonalna taksa... za šta... LOPOVI.........
Porez na imovinu... 100.00km..... aloooo... gdje su pare...
Poštarina.... kakva poštarina....



:x :x :x
POmnožite ovo sa brojem auta registrovanih samo u Kantonu Sarajevo... i zažmirite... uzmite kocku šećera i čašu vode.....

Fakat mi plaćamo i plaćamo i plaćamo... a oni kraduz, kradu i kradu...

GDJE SU ŠOLDE___________?????.com
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#24

Post by Mislilac »

uvjek dobar gost wrote:Obavezno osiguranje 230.00km
Putarina 100.00km
AMS (auto moto savez) 8.00km
Vodoprivreda 20.00km
Kantonalna taksa 10.00km
Porez na imovinu 100.00km
priznanice+zeleni karton 4.00km
poštarina 5.00km
tehnički pregled 45.00km
usluga 10.00km

ukupno 532.00km za auto Peugeot 206 1.9 diesel 2001 godište....

E sad gdje su pare....

osiguranje... haj ok
Putarina... 100.00 km... gdje su pare majku im lopovsku... vidi nam cesta...
AMS , a nisam član... lopovluk fakat
Vodoprivreda.... 20.00 gdje su šolde... lopovi...
Kantonalna taksa... za šta... LOPOVI.........
Porez na imovinu... 100.00km..... aloooo... gdje su pare...
Poštarina.... kakva poštarina....

Imaš pravo, po zakonu, jednom godišnje pozvati BIHAMK (AMS) u slučaju potrebe (naravno, ne prevelike štete).. Besplatno. I Bihamk će to naplatiti od AMS-a.
nx
Posts: 137
Joined: 06/08/2006 17:59
Location: Suncana strana

#25

Post by nx »

Klisalbi
- Dr. Fetaha Bećirbegovića 23A / nasuprot otvorene pijace Otoka /.
Telefon: 00387/ 33 65 72 82 , 00387 / 33 717 505
Fax: 00387 /33 717 506
Mobitel: 00387/ 61 13 06 88 i 00387/ 61 86 31 22
Web: http://www.klisalbi.co.ba
E-mail: [email protected]

i Renome Ismeta Mujezinovica do broja 14 /Breka; preko puta Malezijske dzamije/
Post Reply