Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1576 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Optimist »

Za koliko si prodao Megana na kraju?
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#1577 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by milojicabrzi »

Otišao nešto ispod 11 hiljada.

Naletio korektan i realan kupac, a meni se nije dalo više peglati.

Uglavnom, dobro je, otišao je za 45% cijene koliko je plaćen kad je bio nov, auto od 11 godina, ok meni, kupac dobio dobro i provjereno auto, svi zadovoljni.

Ali da ne začatavamo temu o osiguranju :bih:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1578 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by kabal1337 »

milojicabrzi wrote: 26/04/2023 08:43 Ma napiši da nisi zadovoljan i da ponudu ne smatraš odgovarajućom, s obzirom na predračune i procjene popravke, pa zatraži da pošalju novu ponudu.

Ne moraš ti precizirati koliko još tražiš na taj iznos, a možeš i navesti npr. da bi iznos od najmanje 7500 KM smatrao adekvatnim.

Treba se boriti za svoje, auto je 12+ godina starosti, nije za popravak u ovlaštenom a nije ni za fušerenje.

Izračunaj koliko treba za čestit popravak, pa na to ako ti ostane još par hiljada kao amortizacija, to bi bilo ok.

Dođu sva ta čukanja na kraju "na naplatu" kad je u pitanju opšta vrijednost auta...ja sam nedavno prodavao auto koji je bio u dobrom stanju, godište, kilometraža, ali imao je za svog vijeka par sitnih čukanja, plus supruga prošle godine razbila far pa se vidi da je mijenjan, znaš koliko potencijalnih kupaca je to zamjerilo i istaklo kao negativnost...
ma pusti bolan, cigani i cicje. Sve nesto sicu gledaju, kao da si stavio cijenu max, a da ga kupe nista to ne bi popravljali.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1579 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ateista »

elec0m wrote: 26/04/2023 01:44
milojicabrzi wrote: 26/04/2023 00:42 Koja je godina proizvodnje vozila, tip i marka, kilometraža?

Mislim da možeš ići sa žalbom na prvobitnu ponudu, da dobiješ još nešto na taj iznos, ako ti se isplati praviti kod neovlaštenog i da ti nešto novca ostane, to je ok.

Ako misliš ići na ovlašteni, to ćeš morati tako i provesti, oni će platiti, samo u odnosu na cijenu, marku, model, starost auta, pitanje je koliko se tebi isplati ići na tu opciju, ako je auto staro 5+ godina...

Opet kažem, ne znam šta je sve oštećeno, jesu li vidljivi i vitalni dijelovi itd.

Ja sam nekad 2015. imao udes, u kojem je oštećen gepek nešto malo, u tom slučaju pisana je zamjena zadnjih vrata, koja su bila nekih preko 1000 KM, a realno, taj gepek je mogao i dalje, nekom ko nije previše picajzla i peka, uglavnom sve zavisi od puno faktora.
2011, problem je što je bio frontalni udes, tako da mi je stradao far, branik i još dosta prednjih dijelova.
Sad je to auto +15k KM. Sad ne znam koliko je 'bezobrazno' još staviti ,2-3-4k? praktično sam 2 mjeseca bez auta.
Problem je što kad mi nude novac, vjerovatno tražili ponudu za zamjenske dijelove nekih ž marki, a ne originalne.
Gledao po piku, imam 20 dijelova za zamijeniti, treba mi 10 prodavača da nađem najmanje jer nemaš kod jednog sve polovno a da je ispravno.
Po meni je realno 70-80% vrijednosti koju procijeni ovlasteni, jer to je nesto sto se opet i njima isplati vise nego da radis u ovlastenom a onome ko popravlja u vecini slucajeva bude i vise nego dovoljno da sve rijesi i da mu nesto ostane.
Najbolje je da posaljes predracun iz ovlastenog i kazes da imas procjenu privatnog majstora koji bi zavrsio sve po toj i toj cijeni i navedes cijenu koju ocekujes, pa neka izaberu jedno ili drugo. Sigurno ce pristati na tu da ne placaju ovlastenom.
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1580 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by oXavier »

Ateista wrote: 26/04/2023 16:42
elec0m wrote: 26/04/2023 01:44
2011, problem je što je bio frontalni udes, tako da mi je stradao far, branik i još dosta prednjih dijelova.
Sad je to auto +15k KM. Sad ne znam koliko je 'bezobrazno' još staviti ,2-3-4k? praktično sam 2 mjeseca bez auta.
Problem je što kad mi nude novac, vjerovatno tražili ponudu za zamjenske dijelove nekih ž marki, a ne originalne.
Gledao po piku, imam 20 dijelova za zamijeniti, treba mi 10 prodavača da nađem najmanje jer nemaš kod jednog sve polovno a da je ispravno.
Po meni je realno 70-80% vrijednosti koju procijeni ovlasteni, jer to je nesto sto se opet i njima isplati vise nego da radis u ovlastenom a onome ko popravlja u vecini slucajeva bude i vise nego dovoljno da sve rijesi i da mu nesto ostane.
Najbolje je da posaljes predracun iz ovlastenog i kazes da imas procjenu privatnog majstora koji bi zavrsio sve po toj i toj cijeni i navedes cijenu koju ocekujes, pa neka izaberu jedno ili drugo. Sigurno ce pristati na tu da ne placaju ovlastenom.
Na ovlašteni svakako može zaboraviti, predračun od 12,5k na vrijednost vozila kako kaže 15k debelo prelazi granicu totalne štete, a s druge strane i bez toga sumnjam da bi osiguranje pristalo svojevoljno da plaća fakturu popravke ovlaštenom servisu za vozilo staro 11-12 godina. Jedino što preostaje je da pokuša izvući što više novca da pokrije popravku kod privatnika.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1581 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ateista »

oXavier wrote: 27/04/2023 23:38
Ateista wrote: 26/04/2023 16:42

Po meni je realno 70-80% vrijednosti koju procijeni ovlasteni, jer to je nesto sto se opet i njima isplati vise nego da radis u ovlastenom a onome ko popravlja u vecini slucajeva bude i vise nego dovoljno da sve rijesi i da mu nesto ostane.
Najbolje je da posaljes predracun iz ovlastenog i kazes da imas procjenu privatnog majstora koji bi zavrsio sve po toj i toj cijeni i navedes cijenu koju ocekujes, pa neka izaberu jedno ili drugo. Sigurno ce pristati na tu da ne placaju ovlastenom.
Na ovlašteni svakako može zaboraviti, predračun od 12,5k na vrijednost vozila kako kaže 15k debelo prelazi granicu totalne štete, a s druge strane i bez toga sumnjam da bi osiguranje pristalo svojevoljno da plaća fakturu popravke ovlaštenom servisu za vozilo staro 11-12 godina. Jedino što preostaje je da pokuša izvući što više novca da pokrije popravku kod privatnika.
Ispravi me ako grijesim, ali ako su vec poslali ponudu i nisu proglasili totalnu stetu, valjda ne mogu naknadno to uraditi?
Isto tako, cuo sam da ako neko odluci da popravi auto u ovlastenom da su duzni to da pokriju, bez obzira na starost auta. Tada se ne dobiju pare vec se direktno uplati ovlastenom.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#1582 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by elSaik »

Mogu naknadno proglasiti totalnu, jer totalna šteta je vezana za utvrđeni iznos cijene popravke vozila. Onog trenutka kada se utvrdi da iznos popravke vozila prevazilazi iznos totalne štete, proglašava se totalna šteta.

Što se tiče popravke u ovlaštenom servisu, ne postoji zakonska odredba koja osiguravajuće društvo obavezuje na refundaciju iznosa koji je plaćen u ovlaštenom servisu. Bit će dužni refundirati taj iznos samo ukoliko kroz sudski postupak dokažeš da taj iznos odgovara iznosu materijalne štete. U slučaju da je u ovlaštenom servisu zaista izvršena popravka vozila za ona oštećenja koja su u vezi sa štetnim događajem (a ne neka od ranije postojeća) i ukoliko taj iznos ne prevazilazi iznos totalne štete, sud će usvojiti tužbu i dobit ćeš taj iznos uvećan za kamate i pripadajuće troškove sudskog postupka. Ali, ukoliko je popravkom u ovlaštenom servisu izvršena popravka oštećenja koja nisu posljedica udesa ili iznos plaćene popravke prevazilazi iznos totalne štete, dosudit će ti se srazmjerni iznos naknade prema vještačenju mašinskog vještaka.

S tim da im osiguranja koji će i vansudski prihvatiti da refundiraju iznos plaćen ovlaštenom servisu ukoliko je sve uredno i čisto, jer znaju da će izgubiti parnicu pred sudom.

Međutim, iz iskustva znam da 98% oštećenih koji se pozivaju na predračun ovlaštenog servisa ne žele popravku nego žele novac, a popravku vrše privatno za mnogo manje novca. Tržište smo i društvo gdje oštećenici gledaju da "hajruju" iz štete a ne da zaista poprave vozilo kako bi pravila struke zahtijevale. S druge strane, i osiguranja znaju da gotovo niko ne popravlja u ovlaštenom servisu i onda zašto bi i nudili približne iznose naknade, kada će se popravka de facto uraditi "na divlje".
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#1583 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by elSaik »

U konkretnom slučaju, iako nisam detaljno čitao postove, najbolja varijanta ti je naći servis gdje ćeš raditi popravku da ti kažu okvirno koliko bi koštala popravka i da onda pokušaš izganjati totalnu na taj ili viši iznos.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1584 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by kabal1337 »

najbolja opcija je da obavis razgovor sa advokatom za te vrste odsteta.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1585 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ateista »

elSaik wrote: 28/04/2023 07:38 Mogu naknadno proglasiti totalnu, jer totalna šteta je vezana za utvrđeni iznos cijene popravke vozila. Onog trenutka kada se utvrdi da iznos popravke vozila prevazilazi iznos totalne štete, proglašava se totalna šteta.

Što se tiče popravke u ovlaštenom servisu, ne postoji zakonska odredba koja osiguravajuće društvo obavezuje na refundaciju iznosa koji je plaćen u ovlaštenom servisu. Bit će dužni refundirati taj iznos samo ukoliko kroz sudski postupak dokažeš da taj iznos odgovara iznosu materijalne štete. U slučaju da je u ovlaštenom servisu zaista izvršena popravka vozila za ona oštećenja koja su u vezi sa štetnim događajem (a ne neka od ranije postojeća) i ukoliko taj iznos ne prevazilazi iznos totalne štete, sud će usvojiti tužbu i dobit ćeš taj iznos uvećan za kamate i pripadajuće troškove sudskog postupka. Ali, ukoliko je popravkom u ovlaštenom servisu izvršena popravka oštećenja koja nisu posljedica udesa ili iznos plaćene popravke prevazilazi iznos totalne štete, dosudit će ti se srazmjerni iznos naknade prema vještačenju mašinskog vještaka.

S tim da im osiguranja koji će i vansudski prihvatiti da refundiraju iznos plaćen ovlaštenom servisu ukoliko je sve uredno i čisto, jer znaju da će izgubiti parnicu pred sudom.

Međutim, iz iskustva znam da 98% oštećenih koji se pozivaju na predračun ovlaštenog servisa ne žele popravku nego žele novac, a popravku vrše privatno za mnogo manje novca. Tržište smo i društvo gdje oštećenici gledaju da "hajruju" iz štete a ne da zaista poprave vozilo kako bi pravila struke zahtijevale. S druge strane, i osiguranja znaju da gotovo niko ne popravlja u ovlaštenom servisu i onda zašto bi i nudili približne iznose naknade, kada će se popravka de facto uraditi "na divlje".
Mislio sam da vec kod procjene sta je osteceno moraju proglasiti totalku, nisam znao da mogu i naknadno.
To za ovlasteni je jasno da se ne mogu popravljati stvari koje nemaju veze sa udesom, a to sto kazes ako i neprihvate da plate predracun iz ovlastenog onda sudski mogu izgubiti ako je u pitanju realna steta, pa ce zbog toga mislim malo koje osiguranje rizikovati da ne prihvati 70-80% iznosa koje procijeni ovlasteni jer kasnije mogu jos gore proci ako se neko zainati.
Po meni osiguranja treba derati koliko je moguce, oni nisu u minusu i sve to nama prethodno dobro naplate, sto neko rece ni oni nas ne zale kad treba ukinuti bonus i slicno.
To sto neko sicari na tome je isto tako ok, svako ostecenje dugorocno moze imati posljedice i umanjice trzisnu cijenu vozila kako god da je popravljeno.
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1586 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by oXavier »

Ateista wrote: 28/04/2023 07:30
oXavier wrote: 27/04/2023 23:38

Na ovlašteni svakako može zaboraviti, predračun od 12,5k na vrijednost vozila kako kaže 15k debelo prelazi granicu totalne štete, a s druge strane i bez toga sumnjam da bi osiguranje pristalo svojevoljno da plaća fakturu popravke ovlaštenom servisu za vozilo staro 11-12 godina. Jedino što preostaje je da pokuša izvući što više novca da pokrije popravku kod privatnika.
Ispravi me ako grijesim, ali ako su vec poslali ponudu i nisu proglasili totalnu stetu, valjda ne mogu naknadno to uraditi?
Isto tako, cuo sam da ako neko odluci da popravi auto u ovlastenom da su duzni to da pokriju, bez obzira na starost auta. Tada se ne dobiju pare vec se direktno uplati ovlastenom.
Kao što je već napisao forumaš iznad, moguće je da naknadno proglase totalnu štetu. Osiguranje neće sporiti da refundira plaćeni iznos ukoliko su u ovlaštenom servisu popravljena oštećenja koja su nastala u udesu i šteta ne prelazi totalnu, ali isto tako neće nuditi opciju da oni direktno plaćaju ovlaštenim servisima štete na vozilima starim 10-15 godina. Ako popraviš i platiš, doneseš fakturu i fiskalni, dobićeš pare. Takođe složio bi se sa forumašem elSaikom da je tržište osiguranja ogledalo društva i države.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1587 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ateista »

oXavier wrote: 28/04/2023 11:33
Ateista wrote: 28/04/2023 07:30

Ispravi me ako grijesim, ali ako su vec poslali ponudu i nisu proglasili totalnu stetu, valjda ne mogu naknadno to uraditi?
Isto tako, cuo sam da ako neko odluci da popravi auto u ovlastenom da su duzni to da pokriju, bez obzira na starost auta. Tada se ne dobiju pare vec se direktno uplati ovlastenom.
Kao što je već napisao forumaš iznad, moguće je da naknadno proglase totalnu štetu. Osiguranje neće sporiti da refundira plaćeni iznos ukoliko su u ovlaštenom servisu popravljena oštećenja koja su nastala u udesu i šteta ne prelazi totalnu, ali isto tako neće nuditi opciju da oni direktno plaćaju ovlaštenim servisima štete na vozilima starim 10-15 godina. Ako popraviš i platiš, doneseš fakturu i fiskalni, dobićeš pare. Takođe složio bi se sa forumašem elSaikom da je tržište osiguranja ogledalo društva i države.
:thumbup:
Hvala na pojasnjenjima.
U svakom slucaju, ostaje to da bi morali prihvatiti predracun iz ovlastenog ako iznos ne prelazi cijenu totalke, podrazumijeva se da se popravlja steta nastala u udesu.
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#1588 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by heat »

Kakav je postupak kada ti auto ostete na parkingu (kasko osigurano)?
Sta je ciniti kod takve situacije, a nema kamera nigdje ?
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1589 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

heat wrote: 01/05/2023 19:26 Kakav je postupak kada ti auto ostete na parkingu (kasko osigurano)?
Sta je ciniti kod takve situacije, a nema kamera nigdje ?
Zato kasko i služi (između ostalog), da naplatis kad ne znaš ko te udario.
User avatar
mirota
Posts: 2352
Joined: 11/01/2018 11:42

#1590 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mirota »

tako je, meni sam agent osiguranja vidio 2 parnice oko 20 cm na gepeku , slikao, poslao u centralu, i naplatio sam to jako dobro, a da cu farbati necu garant, jer mi ne smeta...ofarbam, nakon mjesec dana opet ce biti slicno
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1591 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by kabal1337 »

mirota wrote: 01/05/2023 23:48 tako je, meni sam agent osiguranja vidio 2 parnice oko 20 cm na gepeku , slikao, poslao u centralu, i naplatio sam to jako dobro, a da cu farbati necu garant, jer mi ne smeta...ofarbam, nakon mjesec dana opet ce biti slicno
ppf folija
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1592 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by anex »

Koje je osiguranje aktuelno trenutno, kakva ne Uniqa?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10610
Joined: 10/03/2022 22:16

#1593 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja sam već pisao u par navrata, zadnjih 15ak godina imam Uniqu na svim vozilima, kako privatnim tako i firminim. Nisu najskuplji, ali su daleko od jeftinih.

U tih 15 godina nikad nikakvog problema sa rješavanjem bilo kakve vrste štete. Doduše u tih 15 godina nijednom nisam bio ja kriv, ali bilo je par puta štete od N.N. lica. Kako god, sve riješeno u rekordnom roku na način na koji sam htio.

Za sina odmah uzeo i DZO čim se rodio, do sad im uplatio 220 KM (19.90 mjesečno), a vratili su mi tačno u broj 524 KM, bez ikakvih osporavanja zajebancija. Preko portala njihovog uploadaš nalaz i račun i vrate ti 80% nazad, i za lijekove koji su propisani tim nalazom. (Ima i skupljih paketa sa 100% pokrićem).

Žena i ja imamo ono Comfort Dual životno osiguranje, skupilo se već finih para, vidjet ćemo u slučaju doživljenja kolika je “zarada”.


Dok još završim neke stvari oko kuće uzet ću kod njih i osiguranje nekretnine, nije neka cifra a može, ne daj bože, zatrebati.


Suma sumarum, definitivno je daleko od najpovoljnijih, ali je zato sve ostalo top. :thumbup:
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#1594 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by milojicabrzi »

Mislim da su sada aktuelni Adriatic, Euroherc i Uniqa od ovih većih, najviše se vrte...
Grawe ide na životna osiguranja i nekretnine, ali imaju i portfolio za auta...

Uglavnom, sva osiguranja su kao i ponuda svega na tržištu, otprilike tu negdje, najvažnije je da isplata u slučaju štete ide brzo i bez nepotrebnih zatezanja.

Meni je sticajem okolnosti, većina polica za auta, kasko, pa i osiguranje stana kod Euroherca, uglavnom imam pozitivna iskustva do sada...
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#1595 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by maxell_sarajevo »

Na magistralnoj cesti udario nedužnu životinju, može li se šteta na autu popraviti preko polise osiguranja ili da aktiviram kasko?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10610
Joined: 10/03/2022 22:16

#1596 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by ZoomZoomKiwi »

maxell_sarajevo wrote: 02/05/2023 23:04 Na magistralnoj cesti udario nedužnu životinju, može li se šteta na autu popraviti preko polise osiguranja ili da aktiviram kasko?
Tvoje osnovno osiguranje od autoodgovornosti ne pokriva štetu na tvom vozilu, bez obzira ko je kriv.

Moraš to preko kaska.
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#1597 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by maxell_sarajevo »

EFD22 wrote: 02/05/2023 23:05
maxell_sarajevo wrote: 02/05/2023 23:04 Na magistralnoj cesti udario nedužnu životinju, može li se šteta na autu popraviti preko polise osiguranja ili da aktiviram kasko?
Tvoje osnovno osiguranje od autoodgovornosti ne pokriva štetu na tvom vozilu, bez obzira ko je kriv.

Moraš to preko kaska.
Hvala na odg.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1598 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by mirsek »

Kakav je Triglav sto se tice full kaska ?
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1599 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by Ateista »

maxell_sarajevo wrote: 02/05/2023 23:04 Na magistralnoj cesti udario nedužnu životinju, može li se šteta na autu popraviti preko polise osiguranja ili da aktiviram kasko?
Zavisi ko je kriv, ako je zivotinja kriva onda ti njeno osiguranje pokriva stetu. Ako zivotinja nije registtovana onda kazu ima taj fond za te slucajeve. :D

Nadam se da je zivotinja ok i da su svi u autu dobro, steta ce se rijesiti.
User avatar
yamakashii
Posts: 181
Joined: 04/07/2017 15:28

#1600 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by yamakashii »

Da li kasko osiguranje isplacuje pun iznost u slucaju kradje ili recimo ako auto odnese bujica, polava i sl?

Da li je praksa da osiguranje pokrije odredeni postotak (recimo 70-80%) ili full iznos polovnu vrijednost auta u slucaju kradje? Kako oni uopste to vrijednuju koliko treba isplatiti?

Ako moze brzinski odgovor, da ne otvaram novu temu. Hvala
Post Reply