Optika trapa

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#26 Re: Optika trapa

Post by 2001 »

lavic wrote:Govorimo o podesavanju spure, kakve veze ima na koje tockove je pogon, zasto mora ista nazad dirati, u krajnjem slucaju ako idemo u detalje, koje ovdje na forumu ikad stelovao nagib zadnjih tockova jer je jedino to sta mozes raditi na zadnjim tockovima.
Ovdje se samo prave pametni, a malo je ko ikad zavirio pod auto. Kod svih auta sa neovisnim vjesanjem u samo mozes nagib zadnjih tockova podesavati, a kod nekih ni to.
Izgleda da se ti najviše praviš pametan...
Prvo, za ovu boldiranu rečenicu treba prevodilac... :lol: a drugo, griješiš itekako...na mnogim vozilima s neovisnim ovjesom se podešava i TRAG i NAGIB točkova zadnje osovine! ;-)
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#27 Re: Optika trapa

Post by lavic »

2001 wrote:
lavic wrote:Govorimo o podesavanju spure, kakve veze ima na koje tockove je pogon, zasto mora ista nazad dirati, u krajnjem slucaju ako idemo u detalje, koje ovdje na forumu ikad stelovao nagib zadnjih tockova jer je jedino to sta mozes raditi na zadnjim tockovima.
Ovdje se samo prave pametni, a malo je ko ikad zavirio pod auto. Kod svih auta sa neovisnim vjesanjem u samo mozes nagib zadnjih tockova podesavati, a kod nekih ni to.
Izgleda da se ti najviše praviš pametan...
Prvo, za ovu boldiranu rečenicu treba prevodilac... :lol: a drugo, griješiš itekako...na mnogim vozilima s neovisnim ovjesom se podešava i TRAG i NAGIB točkova zadnje osovine! ;-)
Sad kad sam ponovo procitao ovu svoju recenicu zvuci uzasno, izvinjenje.
A sad mi reci ti koje to auto vozis,i na kojim mnogim se to podesava trag i nagib zadnjih tockova, a da spadaju u kategoriju auta masovne svakodnevne proizvodnje a ne ogranicene namjene i broja, npr, astra, alfa, peugeot, volvo, golf,....?
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#28 Re: Optika trapa

Post by lavic »

sorcerer wrote:
lavic wrote:
Govorimo o podesavanju spure, kakve veze ima na koje tockove je pogon, zasto mora ista nazad dirati, u krajnjem slucaju ako idemo u detalje, koje ovdje na forumu ikad stelovao nagib zadnjih tockova jer je jedino to sta mozes raditi na zadnjim tockovima.
Ovdje se samo prave pametni, a malo je ko ikad zavirio pod auto. Kod svih auta sa neovisnim vjesanjem u samo mozes nagib zadnjih tockova podesavati, a kod nekih ni to.
Tako da po mom misljenju 50 KM za spuru jer auto je zadnji pogon je porez ne budale ili bezobrazluk majstora, jer su Merc. i BMW su zadnji pogon.
zadnja geometrija se vrlo tesko rasteluje na cestovnim autima ukoliko nisi negdje dobro udario tockom,a tad u vecini slucajeva ti ne mogu pomoci majstori na spuri bez izmjene nekog dijela trapa...nije niko rekao da se mora dirati,niti te ko tjera da diras.evo ja se ne pravim pametan,vec znam sve o tome .zbog potrebe stelujem i nazad i naprijed sigurno 3-4 puta godisnje na jednom od mojih auta .mozes stelovati trag i nagib ,cak i na nekim autima sa krutom osovinom postoji nacin...
Ako vozis sa Hotom i ostalom ekipom trke onda mozda imas potrebu stelovati komplet ovjes 3-4 puta godisnje, ali onda tvoje auta ne spada u kategoriju cestovnih auta, jer svako auto za trke bilo koje vrsta ima takav ovjes, pa kad zelis ici u detalje i kao Vetel mozes po sebi stelovati ovjes, ali to nije bila tema razgovora, vec zasto je cijena podesavanja trapa duplo veca ako je auto sa zadnjim pogonom?
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#29 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

lavic wrote: Ako vozis sa Hotom i ostalom ekipom trke onda mozda imas potrebu stelovati komplet ovjes 3-4 puta godisnje, ali onda tvoje auta ne spada u kategoriju cestovnih auta, jer svako auto za trke bilo koje vrsta ima takav ovjes, pa kad zelis ici u detalje i kao Vetel mozes po sebi stelovati ovjes, ali to nije bila tema razgovora, vec zasto je cijena podesavanja trapa duplo veca ako je auto sa zadnjim pogonom?
osim trkaceg auta imam i cestovni auto....cijena ne moze biti duplo veca ,jer su samo parametri drugaciji - prednji trap se steluje drugacije u zavisnosti od pogona .istina je da mnogi auti nemaju mogucnost stelovanja nagiba i traga nazad,ali neki i imaju.cak na nekima koji nemaju moze se vrlo lako napraviti da imaju :)
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#30 Re: Optika trapa

Post by lavic »

sorcerer wrote:
lavic wrote: Ako vozis sa Hotom i ostalom ekipom trke onda mozda imas potrebu stelovati komplet ovjes 3-4 puta godisnje, ali onda tvoje auta ne spada u kategoriju cestovnih auta, jer svako auto za trke bilo koje vrsta ima takav ovjes, pa kad zelis ici u detalje i kao Vetel mozes po sebi stelovati ovjes, ali to nije bila tema razgovora, vec zasto je cijena podesavanja trapa duplo veca ako je auto sa zadnjim pogonom?
osim trkaceg auta imam i cestovni auto....cijena ne moze biti duplo veca ,jer su samo parametri drugaciji - prednji trap se steluje drugacije u zavisnosti od pogona .istina je da mnogi auti nemaju mogucnost stelovanja nagiba i traga nazad,ali neki i imaju.cak na nekima koji nemaju moze se vrlo lako napraviti da imaju :)
E sad se mozemo sloziti, da cijena ne moze biti duplo veca, i da su samo parametri drugaciji jer ima razlike u kad prednji tockovi vuku ili ih zadnji guraju u prijanjanju guma, i da slazem se da se moze kupiti "aftermarket" set za prednji ili zadnji ovjes koji dopusta podesavanja ovjesa, i nagiba i traga
Drago mi je da ima neko s kim mozes razgovarati na temu auta a ima tehnickog znanja o autima, a ne samo suhoparne informacije sa interneta i novina.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#31 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

lavic wrote:
E sad se mozemo sloziti, da cijena ne moze biti duplo veca, i da su samo parametri drugaciji jer ima razlike u kad prednji tockovi vuku ili ih zadnji guraju u prijanjanju guma, i da slazem se da se moze kupiti "aftermarket" set za prednji ili zadnji ovjes koji dopusta podesavanja ovjesa, i nagiba i traga
Drago mi je da ima neko s kim mozes razgovarati na temu auta a ima tehnickog znanja o autima, a ne samo suhoparne informacije sa interneta i novina.
pa naravno da ne moze biti veca kad je prednji pogon trag prednjih tockova ostavlja malo otvoren,a kad je zadnji obrnuto.
zadnji trap nema potrebe dirati osim ako nije nesto poremeceno od nekog udarca ili sl.
fabrika uvijek ostavlja toleranciju u kojoj se bitno ne mijenjaju vozne karakteristike ,
a ti aftermarket setovi nisu teski za napraviti,ko ima malo volje, znanja i alata ,nikakav problem :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#32 Re: Optika trapa

Post by drndalo »

I da, u pravu ste u onome, da pojednostavim, ko zna i hoce, napravice ti i predni i zednji za 25-30 KM, ko nece, stavi cijenu 50 KM, pa ko naleti, naletio je, mada kod njih ni tih 50 KM nije garancija da je ista (dobro) uradjeno... Elem, naci majstora koji hoce, i zna... Ostalo je tehnika...
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#33 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

pa ja vecinom budem prisutan kad rade i govorim im kako ce uraditi i uredno uvijek dobijem papir sa mjerama :)
imam samo jedno lose iskustvo s deltom,kad je senad bio na godisnjem ,radio je neki kilavac pa nije dobro stegao zadnji amortizer i nagib tocka mi se pomjerio,mada kad sam se vratio ispravili su gresku,jedino sto sam potrosio vrijeme vozajuci se...
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#34 Re: Optika trapa

Post by 2001 »

lavic wrote:Sad kad sam ponovo procitao ovu svoju recenicu zvuci uzasno, izvinjenje.
A sad mi reci ti koje to auto vozis,i na kojim mnogim se to podesava trag i nagib zadnjih tockova, a da spadaju u kategoriju auta masovne svakodnevne proizvodnje a ne ogranicene namjene i broja, npr, astra, alfa, peugeot, volvo, golf,....?
Više je bila zeza što se tiče rečenice...dešava se, nema frke! :D

Evo odgovora na ovo gore boldirano:
Skoro svaka HONDA (od sredine 80' -ih) bez obzira na model, s tim što su na osmoj generaciji CIVIC-a napravili glupost, tj. "downgrade" pa stavili polukrutu osovinu a sve zbog nižih troškova proizvodnje! :sad:
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#35 Re: Optika trapa

Post by lavic »

2001 wrote:
lavic wrote:Sad kad sam ponovo procitao ovu svoju recenicu zvuci uzasno, izvinjenje.
A sad mi reci ti koje to auto vozis,i na kojim mnogim se to podesava trag i nagib zadnjih tockova, a da spadaju u kategoriju auta masovne svakodnevne proizvodnje a ne ogranicene namjene i broja, npr, astra, alfa, peugeot, volvo, golf,....?
Više je bila zeza što se tiče rečenice...dešava se, nema frke! :D

Evo odgovora na ovo gore boldirano:
Skoro svaka HONDA (od sredine 80' -ih) bez obzira na model, s tim što su na osmoj generaciji CIVIC-a napravili glupost, tj. "downgrade" pa stavili polukrutu osovinu a sve zbog nižih troškova proizvodnje! :sad:
Naravno da ima modela, ali evo da uzmemo bilo koje auto i bilo kojeg cjenovnog ranga, pa cak i premium modele i ako je neovisan ovjes nazad, imas lafete, stabilizatore, neku vrstu rama i sve je to povezato preko selena, amortizer zadnji se gore veze u sasiju,.... tako da trag i nagib prakticno ne mozes podesavat.
Mozemo uzeti za primjer BMW E 36 mogao se samo nagib jako malo podesavat preko jednog elipsastog selega.
Sad imamo seriju 5 i reno lagunu sa zakretnim zadnjim tockovima, ali pitanje je ko moze ovdje kod nas to podesavati.
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#36 Re: Optika trapa

Post by 2001 »

lavic wrote: Naravno da ima modela, ali evo da uzmemo bilo koje auto i bilo kojeg cjenovnog ranga, pa cak i premium modele i ako je neovisan ovjes nazad, imas lafete, stabilizatore, neku vrstu rama i sve je to povezato preko selena, amortizer zadnji se gore veze u sasiju,.... tako da trag i nagib prakticno ne mozes podesavat.
Mozemo uzeti za primjer BMW E 36 mogao se samo nagib jako malo podesavat preko jednog elipsastog selega.
Sad imamo seriju 5 i reno lagunu sa zakretnim zadnjim tockovima, ali pitanje je ko moze ovdje kod nas to podesavati.
Da ne dužimo i raspravljamo do besvijesti...evo ti par sličica starih preko 25 godina!
HONDA, tvornica koja je napravila auto, u servisnom manual-u tvrdi jedno a ti drugo? :roll:

Nagradno pitanje je: kome vjerovati???

Image

Image
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#37 Re: Optika trapa

Post by lavic »

2001 wrote:
lavic wrote: .
Da ne dužimo i raspravljamo do besvijesti...evo ti par sličica starih preko 25 godina!
HONDA, tvornica koja je napravila auto, u servisnom manual-u tvrdi jedno a ti drugo? :roll:

Nagradno pitanje je: kome vjerovati???

Vjerovatno se nismo razumjeli, ali nije ni bitno.
Nigdje nisam osporio da Honda CRX ima podesiv zadnji ovjes, samo sam se nadovezao na tvoju konstataciju o downgrade-u sa postavljanjem poukrute osovine.
Razgovor je bio o tome da je duplo skuplje podesavanje spure ako ze zadnji pogon, na sta sam se ja ukljucio sa tezom ko to uopste "ako nije razbio auto" radi podesavanje zadnjeg trapa.
I cinjenica je da kod vecine auta se ona ne podesava, a da ima auta kod koji se moze podesavati ja nisam osporio, cak sam i naveo E36 kao jedan od primjera, a ti Hondu.
Ja nisam tip da sad uzmem npr.G2 i kazem nisi u pravu vidis da se ne podesava, govorili smo o praksi i stvarnom stanju kod nas.
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#38 Re: Optika trapa

Post by 2001 »

lavic wrote:Vjerovatno se nismo razumjeli, ali nije ni bitno.
Nigdje nisam osporio da Honda CRX ima podesiv zadnji ovjes, samo sam se nadovezao na tvoju konstataciju o downgrade-u sa postavljanjem poukrute osovine.
Razgovor je bio o tome da je duplo skuplje podesavanje spure ako ze zadnji pogon, na sta sam se ja ukljucio sa tezom ko to uopste "ako nije razbio auto" radi podesavanje zadnjeg trapa.
I cinjenica je da kod vecine auta se ona ne podesava, a da ima auta kod koji se moze podesavati ja nisam osporio, cak sam i naveo E36 kao jedan od primjera, a ti Hondu.
Ja nisam tip da sad uzmem npr.G2 i kazem nisi u pravu vidis da se ne podesava, govorili smo o praksi i stvarnom stanju kod nas.
Ma nema frke, razumjeli smo se...ko ima na ovjesu šta da podesi, podesit' će...ko nema, neće! :lol:
DzenoMeliha
Posts: 3
Joined: 02/01/2013 18:34

#39 Re: Optika trapa

Post by DzenoMeliha »

[quote="_ado_"]Ja sam imao pozitivna iskustva sa servisom Ferhatovic, dok im je radio onaj momak Aldin, ili neko slicno ime. Poslije toga sam dva puta bio tamo, i katastrofa su. Posljednji out ljetos, dva dana prije nego sto cu otici na more. Odvezem auto jer znam da su mi otisli seleni na lafetama. Kaze ok, zamjenit cemo to i uraditi spuru. Ostavim ja auto, zovu oni i dodaju jos nekih stvari. Kazem ok, mjenjajte. Racun na kraju bio oko 300 km i kao i spura je uradjena. Nigdje onog listinga. I ja se zeznem i preuzmem auto. Na autu vise nista ne kucka ali i dalje vuce u jednu stranu. Spuru vjerovatno nisu ni radili, al ja nisam imao vremena odmah da idem reklamirati i tako i ostane. Tako da su kod mene precrtani za sva vremena. A da imaju jedan od najbolje opremljenih servisa u gradu, to je tacno.[/

to ne mora biti do spure,vec do guma koje su vec ne ravnomjerno istrosene,tako da i kada je uradjena spura auto vuce u jednu stranu!imao sam i ja isti problem s tim!
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#40 Re: Optika trapa

Post by Sakazulu »

Postavio sam ovaj post sa željom da vidim ko najbolje radi špuru i vidim krenula rasprava u smijeru cijene koštanja kao i mogućnosti podešavanja prednjih i zadnjih točkova... e kad je tako šta preporučujete za Kia Rio 2006 godište?
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#41 Re: Optika trapa

Post by M@RKO »

Delta, trazi samo da Senad radi i bices prezadovoljan :thumbup:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#42 Re: Optika trapa

Post by sorcerer »

M@RKO wrote:Delta, trazi samo da Senad radi i bices prezadovoljan :thumbup:
+1
Sakazulu
Posts: 2263
Joined: 28/04/2012 08:02

#43 Re: Optika trapa

Post by Sakazulu »

oks
ucenik1234
Posts: 930
Joined: 06/11/2012 22:10

#44 Re: Optika trapa

Post by ucenik1234 »

Gdje jeftino uraditi spuru za Golfa trojku karavan? Kakav je servis u lukavici kod Mandic petrola (kod semafora). Tu sm zapazio da ima
Last edited by ucenik1234 on 22/03/2017 23:01, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#45 Re: Optika trapa

Post by konektovan »

ucenik1234 wrote:Gdje jeftinu uraditi spuru za Golfa trojku karavan? Kakav je servis u lukavici kod Mandic petrola (kod semafora). Tu sm zapazio da ima
Tu je najjeftiniji, neskovic, meni su ok.
User avatar
basicm
Posts: 10486
Joined: 16/01/2012 21:38

#46 Re: Optika trapa

Post by basicm »

Jeftino-neskovic, dobro-ferhatovic. Zavisi sta ti treba. Meni su oba dobro napravili, ali sam znao sta mi treba.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#47 Re: Optika trapa

Post by Qler »

Meni je do sada Ferhatovic najjeftiniji, jer sam obicno poslije Neskovica ili Makbela isao kod njih da srede spuru...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#48 Re: Optika trapa

Post by supercali »

Delta gore kod bolnice isto super radi cijena ja zadovoljan
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#49 Re: Optika trapa

Post by drndalo »

Moje iskustvo s Deltom je da ih treba zaobici...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#50 Re: Optika trapa

Post by supercali »

Ja sam 2 puta radio i sve je bilo ok
Naravno govorim samo svoje iskustvo
Post Reply