Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#476 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

[/quote]

za njih se čulo kad su naguzili čete na Košćanu.[/quote]

Dobro si informiran
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#477 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Chmoljo wrote:za njih se čulo kad su naguzili čete na Košćanu.
Ja sam i 93 godine bio skoro 2 mjeseca u rejonu Tarcin-Pazaric cak sam bio i na nekoj obuci kod njih na Ormanu :lol: druzio sa sa njima po nekim kaficima i diskotekam ali nikada se ova prica o Koscanu nije spominjala, posto je bilo ono nema struje ima struje nisam nikada ni vidio ove snimke do YT :) a i vrli I korpus ARBIH nam nije dostavio prilog o ovom uspjehu u vidu onih armiskih novina valjda je trebalo dici guzicu i izaci iz kancelarija u Danijela Ozme :) :evil:

Bilo kako bilo momci su stvarno za 10 kapa dole.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#478 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

duminjo wrote:Pozdrav svima.
Volio BiH da neko nesto napise o desavanjima krajem Marta 95-te. Tada je stradalo dosta fojnicana, medju njima i moj otac. Sve sto znam, jeste lavina i bio bih mnogo zahvalan kada BI neko, KO je bio TU, nesto napisao.


JoseMujica wrote:jeste efendija je iz Sandžaka...dobar ko hljeb

A ne kontam šta je s Fojnicom? misliš na Dusinu :( :?:
Mujice, ovaj post je mnogo star. Jesi SA ovim mislio na lavinu?
ne
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#479 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Chmoljo »

jalijas74 wrote:
Chmoljo wrote:za njih se čulo kad su naguzili čete na Košćanu.
Ja sam i 93 godine bio skoro 2 mjeseca u rejonu Tarcin-Pazaric cak sam bio i na nekoj obuci kod njih na Ormanu :lol: druzio sa sa njima po nekim kaficima i diskotekam ali nikada se ova prica o Koscanu nije spominjala, posto je bilo ono nema struje ima struje nisam nikada ni vidio ove snimke do YT :) a i vrli I korpus ARBIH nam nije dostavio prilog o ovom uspjehu u vidu onih armiskih novina valjda je trebalo dici guzicu i izaci iz kancelarija u Danijela Ozme :) :evil:

Bilo kako bilo momci su stvarno za 10 kapa dole.
OrmanJ :D

i lokalna policija je u tom dijelu do Bradine odradila dobar posao, na čelu sa rahmetlijom Refikom Tufom.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#480 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by duminjo »

JoseMujica wrote:
duminjo wrote:Pozdrav svima.
Volio BiH da neko nesto napise o desavanjima krajem Marta 95-te. Tada je stradalo dosta fojnicana, medju njima i moj otac. Sve sto znam, jeste lavina i bio bih mnogo zahvalan kada BI neko, KO je bio TU, nesto napisao.


JoseMujica wrote:jeste efendija je iz Sandžaka...dobar ko hljeb

A ne kontam šta je s Fojnicom? misliš na Dusinu :( :?:
Mujice, ovaj post je mnogo star. Jesi SA ovim mislio na lavinu?
ne

Steta. A znas li mozda sta je sa Dusinom i zasto ovaj " :( " ?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#481 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

duminjo wrote:

Steta. A znas li mozda sta je sa Dusinom i zasto ovaj " :( " ?
za Dusinu je to vezano zbog mjesta radnje....tamo smo odvalili citav decembar 1993...trebalo se raditi nesto tamo prema Bakovicima koliko se sjecam

međutim, neki se ponapijali, srali jedni drugima i popucali se međusobno...elem 2 mrtva i 1 ranjen za kurac
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#482 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by sarajevowintwr »

Sarajmen wrote:
21.07.1995

21.07.1995

Može li neko koju rečenicu o sadržaju dva klipa iznad.


Ja bih eventualno mogao nešto napisati u vezi perioda koji je sadržaj klipova ispod.Nisam ih do sada gledao, dobre su kvalitete.


Hvala za video, Treskavica / na 9,55 bivsi komandni sastav Delti :)
drugaceta
Posts: 7
Joined: 11/03/2018 15:55

#483 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by drugaceta »

Moze li neko napisati nesto o dogadjajima na Proskoku polovinom Decembra ' 94- te, o toku akcije, napadu i daljem napredovanju
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#484 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by decembar2017 »

drugaceta wrote:Moze li neko napisati nesto o dogadjajima na Proskoku polovinom Decembra ' 94- te, o toku akcije, napadu i daljem napredovanju
Na ovom snimku ima dosta toga objasnjeno :

blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#485 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by blecak »

Serija mapa: Balkan battlegrounds

Bosna: Bjelašnica & Treskavica, 1994

Image
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#486 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by blecak »

Bosna: Treskavica, 1995

Image
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#487 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Bili zapoceli ko Srbi; za svaku cuku 50. Glava.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#488 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by BISTRIK100 »

rare earth 2 wrote:Pozdrav svima!
Drago mi je da se otvorila ova tema u nadi da ce istinu ispričati
pravi učesnici tih dešavanja,a ne političarima podobni vojnici i oficiri.
Nekako se najbolje sjećam septembra i oktobra 1995.143lbr i rahmetli komandant Srna Enisa.
Naša je brigada sa sa svojim četama napadala Kragujevac,i 3.četa je pomela bradonje.
Onda smo se spustili na Čelinu i tu smo formirali liniju prema četnicima.
U tom formiranju linije rahmetli Amir Karamehmedović je zalutao među četnike i tu su
ga prvo mučili pa onda zaklali četnici Belog vuka.

Nas je na novoformiranoj liniji zamjenio združeni bataljon 12.divizije.(sastavljen od manevaraca 101.,115.,2.,itd)
Vraćamo se u logor B.lijeska.To veče pamtim po svim mogućim jelima,pečenju,narandže,mandarine,banane,sokovi
ma svega na hastalima ko švedski sto.Oko 22 sata sastanak kod rah.Srne.Već dobijamo nove zadatke:
naša 5. četa dizanje u 0400 ,0430 helikopteri i pravac Lupoč kojeg su mislim uzeli pripadnici Fočanske brigade.
Marinci i rendžeri nam ne bi mogli parirati...ranci municija lanč paketi panciri,vreća za spavanje ...kao u filmovima.
Ujutro mi na Lupoču,čekamo da se počne sa akcijom ka Rogoju...koji nam je bio krajnji zadatak.Ali,četnici
kreću u kontru i zarobljavaju 20-30 ljudi na toj linji na Čelini i plan za napad na Rogoj se polako kvari.
Na vezi čete otvoreno pričaju imaju i šifrarnik,veza u šlusu....Tog dana mislim da je bio 05.10.1995. gine i rahmetli Zaim Imamović,baš na Čelini...bilo je čak i miješanja četanika i naših jedinica.
Ništa od Rogoja ...vraćaj liniju..sa Čeline...,mi nizbrdo na Čelinu a 145. lbr uzbrdo nagrdili ih četnici.Doduše,i nas su granatirali ko 1993. na Žuči,sa Krbljinske zvijezde....a Dayton se potpisuje...,imali smo par ranjenih koje smo morali
nositi na nosilima...Šteta inače da nije bio ovakav razvoj događaja ko zna gdje bi se zaustavili,pogotovo mislim na
ovaj plan za Rogoj....Eto i moj mali doprinos ovoj temi .Mada je s kraja rata...
Neko napisa na ovom forumu kako su Beli vukovi bili korektni i profesinalni.Bio je jos jedan slucaj da su zaklali naseg vojnika koji je bio Srbin kada je nasih 20-30 tak vojnika bilo zarobljeno na Treskavici 95.Ko je god to napisao sigurno nije znao za ovo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#489 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Šta je bilo sa ovim zarobljenim ljudima?

P.S. Lupoč je uzela Bošnjačka brigada, mislim njihovi diverzanti.

Ovo napadanje Rogoja sa ove strane je zaista bilo teško.

Šteta kada je uzeti Ostojići, Presjenica, i kada je pala kota Lučevik (neposredno iznad centrale Bogatići), što se tada nije žešće napalo na drugu stanu, i prešlo magistralni put prema Ilovicima, i dalje prema Delijašima i Grebku, jer je tamo bio veliki nebranjeni prostor. Nakon osvajanja Lučevika se stalo par dana, vjerovatno jer nije bilo veće ispomoći, i naravno druga strana se konsolidovala.

A onda bio Trnovo ostalo u poluokruženju, a Rogoj pritisnuik sa dvije strane.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#490 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by BISTRIK100 »

_Reds_ wrote:Šta je bilo sa ovim zarobljenim ljudima?

P.S. Lupoč je uzela Bošnjačka brigada, mislim njihovi diverzanti.

Ovo napadanje Rogoja sa ove strane je zaista bilo teško.

Šteta kada je uzeti Ostojići, Presjenica, i kada je pala kota Lučevik (neposredno iznad centrale Bogatići), što se tada nije žešće napalo na drugu stanu, i prešlo magistralni put prema Ilovicima, i dalje prema Delijašima i Grebku, jer je tamo bio veliki nebranjeni prostor. Nakon osvajanja Lučevika se stalo par dana, vjerovatno jer nije bilo veće ispomoći, i naravno druga strana se konsolidovala.

A onda bio Trnovo ostalo u poluokruženju, a Rogoj pritisnuik sa dvije strane.
Neko je ovde napisao da su bili u zatvoru u Foci pa su razmjenjeni.
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#491 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by djes_ba »

Jel mi moze iko pojasniti pokusao sam naci ali ...zadnjih dana rata na ovom podrucju je poginulo 8policajaca iz Hadzica sta kako gdje zasto...
Postoje samo datumi obiljezavanja sjecanja ostalo ne
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#492 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by degenek »

https://www.youtube.com/watch?v=YN9iz5WRa78&t=2553s
SARAJEVSKI VITEZOVI-POZDRAV DOMOVINI IMAO DIO O ZAUZIMANJU TENKOVA NA DUJMOVSKIM BRDIMA
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#493 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by nepoznati988 »

degenek wrote:https://www.youtube.com/watch?v=YN9iz5WRa78&t=2553s
SARAJEVSKI VITEZOVI-POZDRAV DOMOVINI IMAO DIO O ZAUZIMANJU TENKOVA NA DUJMOVSKIM BRDIMA
loše objašnjeno. priča o kamionu i samohodki koji se nisu mogli mimoići pa odjednom spominje nekakve tenkove, napad i sl.

inače, mudonjama naklon do poda.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#494 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by decembar2017 »

nepoznati988 wrote:
degenek wrote:https://www.youtube.com/watch?v=YN9iz5WRa78&t=2553s
SARAJEVSKI VITEZOVI-POZDRAV DOMOVINI IMAO DIO O ZAUZIMANJU TENKOVA NA DUJMOVSKIM BRDIMA
loše objašnjeno. priča o kamionu i samohodki koji se nisu mogli mimoići pa odjednom spominje nekakve tenkove, napad i sl.

inače, mudonjama naklon do poda.
o tome na 1.42 su dobro opisali,a taj napad gledano iz ugla cetnika :
Treskavica

Treskavica je mnogima poznata po planinarenju i prirodnim ljepotama ali u ratu je bila poprište žestokih borbi. Zbog nedostatka boraca linije nisu bile povezane a problem je predstavljala i konfiguracija telena.

U jesen 1994. godine, muslimani su krenuli u ofanzivu. Bile su to za njih odlučujuće borbe.

Posebno mi je ostao u sjećanu 29. oktobar 1994. godine. Moja jedinica je čekala na kamione u Trnovu, koji su trebali da nas odvezu na odredište, koje nam je bilo nepoznato s obzirom da nam je to bio prvi dolazak na taj teren. U gradu se osjećala neka napetost u vazduhu, jer je se vrhovima Treskavice prolamala artiljerijska paljba. Imali smo i informaciju da su naše linije pomjeraju i da to "naše" haubice rade svoj posao.

Kada su kamioni stigli, krenuli smo kanjonom koji je napravila rijeka spuštajući se Treskavice ka Trnovu. Naše prvo iznenađenje smo doživjeli na samo par kilometara izvan Trnova. U susret su nam dolazili kamioni puni vojnika, koji se se povlačili u pravcu Trnova. Put je bio uzak i dok smo se mimoilazili, pošto naš TAM nije imao ceradu, saznali smo da su naše linije probijene i da se naša vojska povlači. Bilo nam je jasno da idemo u pakao, ali o povratku nazad niko nije pomišljao.

Nastavili smo dalje, i nakon par kilometara smo na jednoj oštroj krivini susreli kolonu tenkova, na čijim su kupolama bili nakačeni vojnici. Naša kolona, od nekih pet kamiona, se zaustavila. Vozač našeg kamiona je izašao, popeo se na tenk i pricao sa vozačem koji je bezuspješno pukušavao da se pomjeri u stranu tako da mi možemo proći.

Sjedio sam leđima okrenut ka litici. Ispred mene se nalazio duboki kanjon, čije su dubine u mom stomaku stvarale nekakav čudni osjećaj. Miris nafte i tenkovski dim pomješan sa bukom motora stvarali su mučninu. I baš kada sam okrenuo glavu u pravcu kabine ugledah tog našeg vozača kako pada na put. Začula se i rafalna paljba, koja nije bila glasna i činilo se da dolazi iz daljine. Počela je da se diže i prašina sa puta, i ja ugledah krv pored vozača. Munjevitom brzinom sam napravio kolut unazad i prebacio se preko ograde kamiona shvativši da smo napadnuti. U tom trenutku smo bili zasuti bombama.

Tenk je bio pogođen i počeo je da gori. Muslimani su se nalazili na litici, tačno iznad nas. Imali su naše položaje kao na dlanu i zasuli su nas svim raspoloživim sredstvima. Sa lijeve i desne strane su padali borci po putu, i u tom trenutku sam shvatio da im ne možemo pružiti otpor. Jedini spas iz tog pakla je bio skok u ambis, što sam ja i još nekolicina boraca uradili. Tu smo imali kakav-takav zaklon, i odatle smo se polako izvlačili jedan po jedan. U pauzama dok se "hladilo" naše oružje izvlačili smo se nas osam iz te dvije kolone.

Kada smo već bili dovoljno daleko od neprijateljske vatre, naletjeli smo na grupu vojnika i otvorili smo paljbu jedni na druge ne znajući da su to naši borci. Nekako smo se ipak prepoznali i obustavili paljbu.

Bio je to ostatak jedinice iz Goražda. Oni su imali ranjenika sa sobom. Geleri od bombe su ga dobro iscjepali, pa je krvario obilno. Neko je imao nož, pa smo odsjekli dvije grane i od šatorskih krila napravili nosila. Zavili smo mu nekoliko rana, sve što smo mogli. Bio je povrijeđen i u oko, i imao je nesnosne bolove.

Počela je da pada i kiša. Kako niko nije poznavao teren, nismo znali gdje da idemo. Nosili smo tog ranjenog borca cijeli dan, pokušavajući da se orijentišemo. Plan je bio da idemo ka Trnovu, ali nam je riječica bila nepremostiva prepreka.

Borac je počeo da se trese od hladnoće. Nismo znali hoće li preživjeti. Kiša nikako nije prestajala da pada. U sami mrak smo se domogli nekog razrušenog sela. Nastavili smo putem i izašli na put Sarajevo-Trnovo gdje smo zaustivili neko vozilo i ubacili ranjenika. Kasnije nas je pokupio neki kamion i prevezao nazad u Trnovo.

U tom napadu, četvorica boraca iz mog kamiona su ranjeni ali nismo imali poginulih. Svi smo se nekako izvukli. O broju poginulih u toj zasjedi nikada nisam uspio saznati, a ranjeni borac čije ime nikada nisam saznao je ostao živ.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#495 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by decembar2017 »

gledam za ovu akciju iznad i 29 oktobar 1994...ko god je odabrao taj dan za napad procjenio je pravo dobro situaciju :thumbup:
Mogu da zamislim facu dezurnom oficiru u onom njihovom cetnickom GS u Crnoj Rijeci koji je dobijao taj dan izvjestaje :-D
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#496 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by BISTRIK100 »

Kada sam prvi put otisao na Bjelasnicu ostao sam 48 dana :mrgreen: .Isli smo sa kamionom Dajc.Pola kamiona je bilo natrpano sa gas maskama i jos nekim starima.Bili smo kao lesevi natrpani jedni na druge.Moja cizma je bila na ledjima jednog veziste,koji mi je rekao"Jaro mozes li malo pomjeriti tu cizmu utetoviraces mi je u ledja"Malo sam je pomjerio pa se opet vratila na staro mjesto.Ovaj jedan je poceo plakati nije vise mogao izdrzati.Prije nego sto smo krenuli jaran mi dade rucnu bombu koja je napravljena u nekom podrumu,bila je od metala sa izrezbarenim kockicama.Izgledala je mocno.Stavio sam je u torbu sa gas maskom,i stavio sa ostalim gas maskama.Kada smo na kraju dosli nasao sam tu gas masku sa bombom na podu kamiona.Doslo mi je da vrisnem kada sam je vidio na podu,mozda je neko sjedio na njoj cijelo vrijeme.Valjda je spala u toku voznje,mogli smo smo svi otici u pm.Kupio sam nove JNA cizme za 50 maraka od jednog jarana sa Alipasinog,koji ih je ukrao dok je bio vatrogasac.Volio je da duva ljepilo i da igra pispila sa starom.Kasnije je pobjegao u Belgiju.Otisao sam na Bjelasnicu u suskavoj tamno plavom trenerci i ponio sam jos neke pantole.To je bilo u Septembru 94.Uniforme smo dobili tako sto su nasi u gradu prenosili robu kroz tunel ratnom profiteru Alemku :( .Ziva istina.Imali smo 3 polozaja oko sela Gradina.Na tom cijelom podruciju uopste nije bilo linija mogao ti je doci ko hoce.Preko puta nas je bio MAD(mjesoviti artereljiski divizijon), i bila je jos neka pjesadiska jedinica.Neki diverzanti su uletili cetnicima u komandu na Čaklama i ubili ih oko 22.https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=224163 :-D U tom napadu su koristeni hekler i skorpion sa prigusivacem,ubijen je i jedan unproforac koji je tu sjedio sa njima.To su nam rekli kada su nas postrojili.Sljedeci put sam zavrsio na Proskoku mjesec dana blizu onog unistenog tenka.Bila je tu i jedna ekipa iz Breze sa crvenim strijelama.Rece mi ovaj koliko su unistili tenkova i transportera ali sam zaboravio.Dok smo tu sjedili ovaj rece"Eno tenka" u Dejcicima koliko se sjecam.Ja i on otrcimo dole ispod gdje su drzali lanser i raketu.Taj je sanduk bio tako tezak kao da je bio pun olova.Dok smo dosli gore tenk se sakrio iza neke kuce.Ovaj tip je bio jako hladnokrvan dok smo se mi poredali ko na utakmici da navijamo.Ovaj tip skinu jaknu i pokri raketu zato sto je bio odsjaj od sunca i raketa je sijala.Meni dodje smjena i odem u bajtu.Kada su cetnici bjezali bjezao je i taj tenk.Kazu isao je pa je stao pa onda nastavio voziti,i reketa je pala pored njega.Kaze ovaj frajer da nije stao pogodio bi ga jbg :( .Noc prije toga smo pomjerili nas iranski PAT dvocijevac 23mm(ZU-23-2 AA) sa jednog mjesta na drugo.ZU-23-2 AA Gunhttps://www.youtube.com/watch?v=1sSWry6Z0IU&t=17s :) Ovaj nas sto je pucao je razvalio cetnike.Moj jaran je gledao sa dvogledom i rece"Vidi sto bjeze cetnici".Bio je i jedan minobacac 82 ispod nas.Nas komandant Danijel Bilajac je isao zajedno sa ovom ekipom sa PAT-om kada se danje napredovalo,iako nije morao.Imao je muda i na pocetku je isao u akcije.Prijasnjeg komadanta Darvina Lisicu iz Hrvatske su 95 poslali u Kralj Tvrtko.Za divno cudo kada je bila islamizacija nisu ga smijenili.Jos jedna od gluposti nesposobnog starca Alije.Samo je time oslabio moral nemuslimana a time i Armiju BiH.Dobili su pohvalu od Rasima Delica.Doslo se je do Kukova,i onda je bio kraj rata.Zestoko su ga oni pusili na tom ratistu.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#497 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

BISTRIK100 wrote:Kada sam prvi put otisao na Bjelasnicu ostao sam 48 dana :mrgreen: .Isli smo sa kamionom Dajc.Pola kamiona je bilo natrpano sa gas maskama i jos nekim starima.Bili smo kao lesevi natrpani jedni na druge.Moja cizma je bila na ledjima jednog veziste,koji mi je rekao"Jaro mozes li malo pomjeriti tu cizmu utetoviraces mi je u ledja"Malo sam je pomjerio pa se opet vratila na staro mjesto.Ovaj jedan je poceo plakati nije vise mogao izdrzati.Prije nego sto smo krenuli jaran mi dade rucnu bombu koja je napravljena u nekom podrumu,bila je od metala sa izrezbarenim kockicama.Izgledala je mocno.Stavio sam je u torbu sa gas maskom,i stavio sa ostalim gas maskama.Kada smo na kraju dosli nasao sam tu gas masku sa bombom na podu kamiona.Doslo mi je da vrisnem kada sam je vidio na podu,mozda je neko sjedio na njoj cijelo vrijeme.Valjda je spala u toku voznje,mogli smo smo svi otici u pm.Kupio sam nove JNA cizme za 50 maraka od jednog jarana sa Alipasinog,koji ih je ukrao dok je bio vatrogasac.Volio je da duva ljepilo i da igra pispila sa starom.Kasnije je pobjegao u Belgiju.Otisao sam na Bjelasnicu u suskavoj tamno plavom trenerci i ponio sam jos neke pantole.To je bilo u Septembru 94.Uniforme smo dobili tako sto su nasi u gradu prenosili robu kroz tunel ratnom profiteru Alemku :( .Ziva istina.Imali smo 3 polozaja oko sela Gradina.Na tom cijelom podruciju uopste nije bilo linija mogao ti je doci ko hoce.Preko puta nas je bio MAD(mjesoviti artereljiski divizijon), i bila je jos neka pjesadiska jedinica.Neki diverzanti su uletili cetnicima u komandu na Čaklama i ubili ih oko 22.https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=224163 :-D U tom napadu su koristeni hekler i skorpion sa prigusivacem,ubijen je i jedan unproforac koji je tu sjedio sa njima.To su nam rekli kada su nas postrojili.Sljedeci put sam zavrsio na Proskoku mjesec dana blizu onog unistenog tenka.Bila je tu i jedna ekipa iz Breze sa crvenim strijelama.Rece mi ovaj koliko su unistili tenkova i transportera ali sam zaboravio.Dok smo tu sjedili ovaj rece"Eno tenka" u Dejcicima koliko se sjecam.Ja i on otrcimo dole ispod gdje su drzali lanser i raketu.Taj je sanduk bio tako tezak kao da je bio pun olova.Dok smo dosli gore tenk se sakrio iza neke kuce.Ovaj tip je bio jako hladnokrvan dok smo se mi poredali ko na utakmici da navijamo.Ovaj tip skinu jaknu i pokri raketu zato sto je bio odsjaj od sunca i raketa je sijala.Meni dodje smjena i odem u bajtu.Kada su cetnici bjezali bjezao je i taj tenk.Kazu isao je pa je stao pa onda nastavio voziti,i reketa je pala pored njega.Kaze ovaj frajer da nije stao pogodio bi ga jbg :( .Noc prije toga smo pomjerili nas iranski PAT dvocijevac 23mm(ZU-23-2 AA) sa jednog mjesta na drugo.ZU-23-2 AA Gunhttps://www.youtube.com/watch?v=1sSWry6Z0IU&t=17s :) Ovaj nas sto je pucao je razvalio cetnike.Moj jaran je gledao sa dvogledom i rece"Vidi sto bjeze cetnici".Bio je i jedan minobacac 82 ispod nas.Nas komandant Danijel Bilajac je isao zajedno sa ovom ekipom sa PAT-om kada se danje napredovalo,iako nije morao.Imao je muda i na pocetku je isao u akcije.Prijasnjeg komadanta Darvina Lisicu iz Hrvatske su 95 poslali u Kralj Tvrtko.Za divno cudo kada je bila islamizacija nisu ga smijenili.Jos jedna od gluposti nesposobnog starca Alije.Samo je time oslabio moral nemuslimana a time i Armiju BiH.Dobili su pohvalu od Rasima Delica.Doslo se je do Kukova,i onda je bio kraj rata.Zestoko su ga oni pusili na tom ratistu.
Opet rahmetli Alija kriv!? :lol: :lol: :lol: :run:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#498 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

Darvin Lasica, poznato ime u gradu, LARD, laki artiljerijsko-raketni divizion.
dedomraz
Posts: 83
Joined: 16/01/2013 16:21

#499 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by dedomraz »

BITKA ZA TENKOVE NA DUJMOVSKIM BRDIMA -NAJVEĆI RATNI PLIJEN ARMIJE RBiH
dedomraz
Posts: 83
Joined: 16/01/2013 16:21

#500 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by dedomraz »

Diverzantska akcija na Čakljama. :-D
Post Reply