Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#401 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Woody »

Sarajmen wrote:U vremenskom periodu 1994-1995, korišten je u izgovoru termin ''mala ćaba'' , kod onih koji su bili aktivni na tom području. Naravno, zvanično i nezvanično nije isto, al' za one koji su učesnici dešavanja na tom području je pojam ''mala ćaba '' jasno prepoznatljiv. Đokin toranj, Nikoline stijene .... ne pokušavajte ubjeđivati druge da je to ''grunt'' tog područja Bosne i Hercegovine. Nema smisla...
Hajde, ba @Sarajmen - niti sam ja smišljao toponime niti će ih @homega mijenjati ;-) Zove se onako kako se zove, a ne kako bi mi hotjeli da se zove. Nema ovo veze sa gruntom - raspitao sam se na Sudu u gruntovnici: niti Nikola niti Đoko nemaju (više) nikakvih nekretnina u KS. Znači - mirni smo, elhamdullilah.

Eh, kad smo kod grunta tog dijela Jedne nam jedine... čije li je to sreće ti? Ja nemogu više čekat one redove u gruntovnici, mal' prošli put ne padoh u nesvijest. Nemoj da se više opet tamo vraćam. Haj' ti, svega ti ;-)

I, naravno, Pozdrav domovini :thumbup:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#402 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

Sarajmen wrote:U vremenskom periodu 1994-1995, korišten je u izgovoru termin ''mala ćaba'' , kod onih koji su bili aktivni na tom području. Naravno, zvanično i nezvanično nije isto, al' za one koji su učesnici dešavanja na tom području je pojam ''mala ćaba '' jasno prepoznatljiv. Đokin toranj, Nikoline stijene .... ne pokušavajte ubjeđivati druge da je to ''grunt'' tog područja Bosne i Hercegovine. Nema smisla...
Nije valjda da ćemo sad i prastare toponime mijenjati, ko imena ulica u gradovima?

To što je nekom SDA moralisti, u nepunih godinu dana koliko je ratovanje na Treskavici trajalo, izgleda blasfemija bila što se vrh Treskavice zove i Ćaba, pa proturio vojsci onda Malu Ćabu, zar to znači da tu promjenu treba prihvatiti?

Također, na Treskavici su stari toponimi i Nikoline stijene i Ćabenske stijene, nikakvog grunta tu nema, niti se o gruntu razmišljalo kada su ti toponimi nastajali.
Za one koji ne poznaju Treskavicu, Nikoline i Ćabenske stijene se ne odnose na istu lokaciju, a svi posjetioci Treskavice, i planinari i stočari svih vjera i nacija, su ih bez ikakvih problema koristili zadnjih 100+ godina.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#403 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

Sarajmen wrote:U vremenskom periodu 1994-1995, korišten je u izgovoru termin ''mala ćaba'' , kod onih koji su bili aktivni na tom području. Naravno, zvanično i nezvanično nije isto, al' za one koji su učesnici dešavanja na tom području je pojam ''mala ćaba '' jasno prepoznatljiv. Đokin toranj, Nikoline stijene .... ne pokušavajte ubjeđivati druge da je to ''grunt'' tog područja Bosne i Hercegovine. Nema smisla...
Dva puta sam se peo na vrhove Treskavice - Đokin toranj i Pašinu planinu, jedva živ ostao. Lažeš za korištenje termina, jer 99% boraca jedva da je ranije ikad i čula za nazive ovih toponima. Čak i u vojnim dokumentima pisani su zvanični nazivi.

Uostalom, dobio si adekvatne odgovore i od @Woody i od @Vječitog...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#404 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Drinski »

Ma to sto borci nisu culi za te nazive, nista ne znaci.
Bitno je sta kazu starosjedioci (ako ih uopće ima ima u tom području ili neposrednoj blizini) odnosno ranija topografija.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#405 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

homega wrote:
Sarajmen wrote:U vremenskom periodu 1994-1995, korišten je u izgovoru termin ''mala ćaba'' , kod onih koji su bili aktivni na tom području. Naravno, zvanično i nezvanično nije isto, al' za one koji su učesnici dešavanja na tom području je pojam ''mala ćaba '' jasno prepoznatljiv. Đokin toranj, Nikoline stijene .... ne pokušavajte ubjeđivati druge da je to ''grunt'' tog područja Bosne i Hercegovine. Nema smisla...
Dva puta sam se peo na vrhove Treskavice - Đokin toranj i Pašinu planinu, jedva živ ostao. Lažeš za korištenje termina, jer 99% boraca jedva da je ranije ikad i čula za nazive ovih toponima. Čak i u vojnim dokumentima pisani su zvanični nazivi.

Uostalom, dobio si adekvatne odgovore i od @Woody i od @Vječitog...

Drinski ti je već rekao...ne radi se o nama koji smo išli gore na izlete već o tome kako starosjedioci Dejčića, Ledića i ostalih sela rego zovu te čuke

al jebga znaš ti nas jebo ti nas...svaka priča vazda završi ko gruntovna prepiska u kojoj slovo odlučuje u najmanju ruku sudbinu svemira :-)

za temu o kojoj bistrimo, dakle operacije B-T 94-95 je najmanje bitno kako koje brdo zovemo
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#406 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

VjecitiStudent wrote:U staroj planinarskoj literaturi za vrh Treskavice se dva termina skoro pa jednako učestalo pojavljuju: Pakliješ i Ćaba (nikada Mala Ćaba), a od pedesetih se onda pojavljuje i Đokin toranj, po skloništu napravljenom na vrhu.
:thumbup:

Bez ikakve želje da "solim pamet" vama koji ste se gore borili jer na to nemam moralno pravo, samo želim reći da sam i ja u starim kartama i staroj literaturi nailazio na ova dva naziva. Pisalo je ili Treskavica pa oznaka vrha i nadmorska visina ili nazivi Paklijaš i Ćaba.
U selima podno i oko Treskavice sam čuo od starosjedilaca nazive Ćaba ili Mala Ćaba a mislim da je naziv Đokin Toranj uveden tek kasnije i da se više odnosio na sam objekat nego na naziv vrha.

Ovo sve govorim iz perspektive i saznanja nekoga ko planinari.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#407 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

Konkretno, Mala Ćaba ili Ćaba je izraz za kompletan taj prostor na vrhu a Đokin toranj je naziv za tačku, objekat na vrhu koji se pojavljuje tek pedesetih/šezdesetih pa na ovamo.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#408 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by seln »

Woody wrote: Nema ovo veze sa gruntom - raspitao sam se na Sudu u gruntovnici
Ne moze srbin da ne spomene grunt, pa da ga jebes...
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#409 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

Max Bunker wrote:U selima podno i oko Treskavice sam čuo od starosjedilaca nazive Ćaba ili Mala Ćaba a mislim da je naziv Đokin Toranj uveden tek kasnije i da se više odnosio na sam objekat nego na naziv vrha.
Jako malo mještana sela koja gravitiraju Treskavici sa ove zapadne strane, pelo se njen vrh, na plato Pašine planine, kako prije rata, tako i danas.

Zna li neko kada je prvi put izmjerena visina vrha Treskavice, kada se uspostavio toponim koji je ovdje sporan?
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#410 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

Sarajmen wrote:Ma naravno, najbitnije je da je :D Mala Ćaba zauzeta. Ti @homega ne govoriš istinu, sve dok mi ne dokažeš da si bio aktivan na tom području u vrijeme koje tema prostorno obuhvata. A dokazat' ćeš mi malo sutra :D .

Glumac, hajd' ne budalesaj po temi, hoćeš još i matični broj da ti prikažem :-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#411 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

homega wrote:
Max Bunker wrote:U selima podno i oko Treskavice sam čuo od starosjedilaca nazive Ćaba ili Mala Ćaba a mislim da je naziv Đokin Toranj uveden tek kasnije i da se više odnosio na sam objekat nego na naziv vrha.
Jako malo mještana sela koja gravitiraju Treskavici sa ove zapadne strane, pelo se njen vrh, na plato Pašine planine, kako prije rata, tako i danas.

Zna li neko kada je prvi put izmjerena visina vrha Treskavice, kada se uspostavio toponim koji je ovdje sporan?
Ćaba i Pakliješ se ravnopravno spominju u planinarskoj literaturi još od Austro-ugarske, Đokin toranj od pedesetih, kada je sklonište napravljeno, Mala Ćaba tek od rata.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#412 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

VjecitiStudent wrote:Ćaba i Pakliješ se ravnopravno spominju u planinarskoj literaturi još od Austro-ugarske, Đokin toranj od pedesetih, kada je sklonište napravljeno, Mala Ćaba tek od rata.
Vjerovatno su taj naziv - mala ćaba, Đokinom tornju dali armijski korpusni miševi, gledajući ga s Igmana i Bjelašnice, jer iz daleka i ima taj pravougaoni oblik :lol:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#413 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

homega wrote:
VjecitiStudent wrote:Ćaba i Pakliješ se ravnopravno spominju u planinarskoj literaturi još od Austro-ugarske, Đokin toranj od pedesetih, kada je sklonište napravljeno, Mala Ćaba tek od rata.
Vjerovatno su taj naziv - mala ćaba, Đokinom tornju dali armijski korpusni miševi, gledajući ga s Igmana i Bjelašnice, jer iz daleka i ima taj pravougaoni oblik :lol:
Kada je izgrađen Đokin toranj?
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#414 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

Max Bunker wrote:
homega wrote:
VjecitiStudent wrote:Ćaba i Pakliješ se ravnopravno spominju u planinarskoj literaturi još od Austro-ugarske, Đokin toranj od pedesetih, kada je sklonište napravljeno, Mala Ćaba tek od rata.
Vjerovatno su taj naziv - mala ćaba, Đokinom tornju dali armijski korpusni miševi, gledajući ga s Igmana i Bjelašnice, jer iz daleka i ima taj pravougaoni oblik :lol:
Kada je izgrađen Đokin toranj?

Sudeći po vremenu od kada se prvi put spominje, pretpostavljam nekad 50-tih godina.

Snimljeno 1990. godine:

Image
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#415 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by NIN »

aldinjo wrote:
NIN wrote:Polako momci!
Treba polahko,naravno.Ali ružno je onako da napiše. ;-)
Sta je ruzno?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#416 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

NIN wrote:
aldinjo wrote:
NIN wrote:Polako momci!
Treba polahko,naravno.Ali ružno je onako da napiše. ;-)
Sta je ruzno?
Allah se piše a ne onako kako je on/a napisao/la.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#417 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

Max Bunker wrote:
homega wrote:
VjecitiStudent wrote:Ćaba i Pakliješ se ravnopravno spominju u planinarskoj literaturi još od Austro-ugarske, Đokin toranj od pedesetih, kada je sklonište napravljeno, Mala Ćaba tek od rata.
Vjerovatno su taj naziv - mala ćaba, Đokinom tornju dali armijski korpusni miševi, gledajući ga s Igmana i Bjelašnice, jer iz daleka i ima taj pravougaoni oblik :lol:
Kada je izgrađen Đokin toranj?
1950.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#418 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Kao što se vrh planine Visočice zvao, i zove Džamija, tako se vrh Treskavice zove Ćaba, a plato oko vrha se zove Pakliješ.

Kao što sam rekao, Đokin toranj je samo objekat koji je nekad bio napravljen gore, i to je sve.

Što se tiče Pašine planine, postoji i zato priča zašto se tako zove. Otiđite do Turova, pa se raspitajte. možete vi tu baljezgati do sutra ujutro ali je tako.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#419 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

_Reds_ wrote:Kao što se vrh planine Visočice zvao, i zove Džamija, tako se vrh Treskavice zove Ćaba, a plato oko vrha se zove Pakliješ.

Kao što sam rekao, Đokin toranj je samo objekat koji je nekad bio napravljen gore, i to je sve.

Što se tiče Pašine planine, postoji i zato priča zašto se tako zove. Otiđite do Turova, pa se raspitajte. možete vi tu baljezgati do sutra ujutro ali je tako.
Netačno, za vrh Treskavice se u planinarskoj literaturi zadnjih 100 godina skoro pa ravnomjerno koriste nazivi Ćaba i Pakliješ.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#420 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

homega wrote:
Sudeći po vremenu od kada se prvi put spominje, pretpostavljam nekad 50-tih godina.
Vjerovatno si malo ironičan a nije mi se dalo pisati onu noć puno pa te samo pitah ovo gore.
Izgrađen je 1950. godine i nije on stariji od same planine i vrhe. Naziv je Paklijaš i/ili Ćaba pa onda Mala Ćaba i ti nazivi nisu nikakva "novotarija i izmišljotina SDA demokrata i armijskih korpusni miševa" kao što ti napisa i par pojedinaca na ovoj temi već dugogodišnji, višedecenijski nazivi za sami vrh.
Ono što pojedinci ovdje pokušavaju da proguraju je isto kao da sada kompletnu Baščaršiju nazovemo Sebilj zbog sebilja. Pojedinci ili imaju loše namjere ili nisu dovoljno upoznati o temi.

P.S.
I mislim da bi bilo fino da ovdje i stane ova rasprava da temu ne uništavamo.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#421 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by NIN »

aldinjo wrote:Allah se piše a ne onako kako je on/a napisao/la.
Aha, znaci polaHko i AlLah. Vazi, od sad i to pratimo, a ti pripazi na to da se poslije interpunkcije treba ostaviti prostor. :wink:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#422 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by svjezi_ustipak »

VjecitiStudent wrote:
_Reds_ wrote:Kao što se vrh planine Visočice zvao, i zove Džamija, tako se vrh Treskavice zove Ćaba, a plato oko vrha se zove Pakliješ.

Kao što sam rekao, Đokin toranj je samo objekat koji je nekad bio napravljen gore, i to je sve.

Što se tiče Pašine planine, postoji i zato priča zašto se tako zove. Otiđite do Turova, pa se raspitajte. možete vi tu baljezgati do sutra ujutro ali je tako.
Netačno, za vrh Treskavice se u planinarskoj literaturi zadnjih 100 godina skoro pa ravnomjerno koriste nazivi Ćaba i Pakliješ.

mozemo li vidjeti te izvore? imena, autore?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#423 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

NIN wrote:
aldinjo wrote:Allah se piše a ne onako kako je on/a napisao/la.
Aha, znaci polaHko i AlLah. Vazi, od sad i to pratimo, a ti pripazi na to da se poslije interpunkcije treba ostaviti prostor. :wink:
Polahko je bosanska riječ.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#424 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

- Jovan Cvijić u studiji "Glacijalne i morfološke studije o planinama Bosne, Hercegovine i Crne Gore" iz 1899. spominje Ćabu, vrh Treskavice i Ćabenske stijene,
- Dr Josip Fleger u članku "Treskavica", Hrvatski planinar br. iz 1932, spominje Ćabu, vrh Treskavice,
- Umberto Girometta u članku "Treskavica planina", Hrvatski planinar iz 1937, spominje Pakliješ, vrh Treskavice,
- Josip Sigmund u članku "Iz zapisa o Treskavici planini", Hrvatski planinar iz 1939., spominje Pakliješ, vrh Treskavice,

i tako dalje.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#425 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

Sarajmen wrote:Jovan Cvijić , Dr Josip Fleger , Umberto Girometta i Josip Sigmund nisu bili aktivni na Treskavici 1994-1995. Imaš li nam ti @ VjecitiStudent-e šta reći iz ličnog iskustva o operacijama na ovom području ?

Jok eto, samo si ti bio na Treskavici. Jesi, ali iz pozadine iz Pazarića :-)
Post Reply