Operacija štitne žlijezde - iskustva

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
lucy_in_disguise
Posts: 15
Joined: 08/09/2011 21:55

#1 Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by lucy_in_disguise »

Pozdrav svima!

Odlučila sam da pokrenem ovu temu, nakon što mi je operisana štitnjača, znajući koliko je teško doći do nekih informacija i koliko znače iskustva drugih kad je u pitanju bolest i liječenje štitnjače...

Pune dvije godine sam lutala od jednog do drugog "doktora" u Sarajevu, namjerno stavljam navodnike, jer ti ljudi nemaju niti znanja niti humanosti da bi se mogli nazvati liječnicima...
Prvo sam isla kod dr Elme Kučukalić, naravno, privatno, jer je do nje nemoguće doći na drugi način. Pregled je skoro nevjerovatan i izgleda kao skrivena kamera, dođete kod žene u ordinaciju, ona vas otpremi za par minuta, ni ne sasluša, uputi na daljnje pretrage, ali na kraju ne da konačnu dijagnozu..Namješta ultrazvučne preglede kod svoje prijateljice, dr Veber i sl...Da ne kažem kako se žena ponaša kao divljakuša, nevjerovatno primitivna i nestručna, samo joj je da uzme lovu i pohlepna je neviđeno. Ne smeta mi da platim, jer je štitna jako važna žlijezda, i pravi mnoge neprilike organizmu, ako ne radi kako treba, ali ova nazovi doktorica je primitivna i nezajažljiva osoba, kojoj više nikada ne bih prošla pored ordinacije (koja BTW je jedna mala sobica sa stolom, nema ništa osim nekog paravana, iza kojeg se krije pomoćnica) :))
Kod dr Bosanka Horozića sam također išla, on je ok čovjek, ali nije baš profesionalan, također, nema baš neko znanje.
Niko mi za dvije godine nije znao objasniti u čemu je zapravo moj problem, i kako se liječi...

Imala sam nodoznu strumu, tj čvorove u štitnoj, na oba režnja, od kojih je desni režanj bio cijeli u čvorovima, i pola lijevog. u Sa sam radila hormonske pretrage, ultrazvuk, scintigrafiju i citopunkciju, hormoni su uviejk bili u granicama normale, scintigrafija je pokazala hladni čvor (za kojeg mi je Kučukalić rekla da već sumnja na amlignitet), a citopunkcija je pokazala da je riječ o koloidnoj strumi..benigno sve, hvala Bogu.
Zahvaljujući upravo ovom forumu, na temi hormoni štitnjače, pročitala sam priču jedne korisnice, koja je operisana u Zagrebu, kod dr Janušića, kod kojeg sam i ja, evo jučer bila na operaciji. Danas sam puštena iz poliklinike.

Prvo, sam pregled, kojeg sam obavila početkom mjeseca, je bio fantastičan, od njegovog pristupa, posvećenosti, brižnosti, do tačne dijagnoze i prijedloga liječenja. Naravno, on je sam obavio ultrazvučni pregled, nije mogao da vjeruje da su meni doktori tražili da mi neko drugi uradi UZ.. On radi od dijagnostike do hirurgije.
Ja sam se odmah odlučila na operaciju, iako ona nije hitno inducirana (nemam malignitet, niti mi pravi neke objektivne smetnje), ali budući da čvorovi rastu, prije ili kasnije bih morala to operisati.
Tako da sam odlučila da to što prije uradim, zakazana mi je operacija za 23- novembar, koja je trajala 2 i pol sata, bez ijedne posljedice, sačuvana su mi oba povratna živca (glasnice), kao i paratireoidne žlijezde.
Doktor Janušić, kao i njegov tim, su me oduševili i riješili moj dugogodišnji problem, kojeg, nažalost, niko u sarajevu nije znao da riješi.

Eto, ako imate nekih pitanja, rado ću pomoći, a za više informacja o samoj poliklinici, možete me pitati preko pp...
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#2 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by rasuta_riza »

da ti zaželim brz oporavak i čestitam na otvorenosti da pomogneš.
moj prijatelj iz vojske je prije mislim god dana operisao istu,mislim da mu je dio odstranjen radi čvora,manji dio,nije bilo maligno isto,koliko znam uzima nadomjesnu terapiju hormona letrox, funkcioniše ekstra,sportista je,fizički i psihički stabilan,dobio i treće dijete,.ovo da ti donekle na tuđem primjeru pokažem i donekle ohrabrim da možeš biti sasvvim o.k. puno pozdrava!
User avatar
lucy_in_disguise
Posts: 15
Joined: 08/09/2011 21:55

#3 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by lucy_in_disguise »

rasuta_riza wrote:da ti zaželim brz oporavak i čestitam na otvorenosti da pomogneš.
moj prijatelj iz vojske je prije mislim god dana operisao istu,mislim da mu je dio odstranjen radi čvora,manji dio,nije bilo maligno isto,koliko znam uzima nadomjesnu terapiju hormona letrox, funkcioniše ekstra,sportista je,fizički i psihički stabilan,dobio i treće dijete,.ovo da ti donekle na tuđem primjeru pokažem i donekle ohrabrim da možeš biti sasvvim o.k. puno pozdrava!
Hvala puno na podršci!
Ja ću morati uzimati jedno vrijeme euthyrox, od 50 mg, dok se ne ustanovi je li ovaj dio štitnjače dovoljan da preuzme funkciju. Drago mi je kad čujem da ljudi normalno funkcionišu poslije operacije :)
Inače se osjećam sasvim dobro, za sada, i nadam se da će se neko javiti sa sličnim iskustvima, naravno, i ako ja mogu nekome da pomognem....
Puno pozdrava! :)
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#4 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by Beaddy »

Hvala ti na podijeljenom iskustvu, vjerujem da će mnogima dobro doći :) .

Ja sam nedavno radila nalaze štitne, kao pripremu za barijatrijsku hirurgiju, i hvala Bogu sve je uredno. Iz razgovora sa nekim bliskim osobama znam kako štitna zna biti vrlo nezgodna, pa ti želim brz oporavak i što manje muke s njom :thumbup: .
sunce$%&
Posts: 2
Joined: 29/11/2011 09:16

#5 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by sunce$%& »

Jako mi je drago što je opercija tako uspješno obavljena i želim Vam brz oporavak ,ako je moguće voljela bih da stupimo u kontakat ili da date malo više informacija(cijena koštanja operativnog zahvata i slično)jer moje stanje je vrlo zabrinjavajuće i operacija je jedino moguće rjeešenje i spas za mene.
Puno pozdrava i hvala.
User avatar
lucy_in_disguise
Posts: 15
Joined: 08/09/2011 21:55

#6 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by lucy_in_disguise »

@Beaddy: Oporavak je uredan :) Rez se vidi, nije veliki, oko 3 cm.. Inače nemam nikakvih problema poslije operacije.. Nadam se da će tako i ostati s mojom štitnom :) Hvala puno na podršci! :)
User avatar
lucy_in_disguise
Posts: 15
Joined: 08/09/2011 21:55

#7 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by lucy_in_disguise »

sunce$%& wrote:Jako mi je drago što je opercija tako uspješno obavljena i želim Vam brz oporavak ,ako je moguće voljela bih da stupimo u kontakat ili da date malo više informacija(cijena koštanja operativnog zahvata i slično)jer moje stanje je vrlo zabrinjavajuće i operacija je jedino moguće rjeešenje i spas za mene.
Puno pozdrava i hvala.
Naravno, sve što Vas zanima me pitajte, ja ću rado pomoći ako ikako mogu, zato sam i pokrenula ovu temu, jer znam kako je teško doći do nekih informacija, sve sam to prošla.

Cijena operacije u poliklinici je 18 000 kuna, ista cijena je i u bolnici Rebro npr, ako niste hrvatski državljanin, tj ako ne plaćate zdravstvenu zaštitu u Hrvatskoj.
Ja sam odabrala Polikliniku, isključivo zbog dr Janušića koji je vrhunski hirirug, inače hirurg glave i vrata (radi u Klinici za tumore), i koji ima veliko iskustvo u tome.


Poslala sam vam poruku sa detaljima :)
sunce$%&
Posts: 2
Joined: 29/11/2011 09:16

#8 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by sunce$%& »

Hvala vam što ste se javili i olakšali za mene ovu jako mučnu situaciju,možete li objasniti kakvi su vam nalazi bili ,koja vrsta reza vam je rađena ,koliko je trajo vaš boravak na klinici (da li su u cijenu uračunati troškovi pregleda i samog boravka na klinici i ostalo,jer i sami znati da su finansije jedan od bitnih faktora),ja trenutno prikupljam nalaze na KCU ,koje bi trebala da pošaljem dr.Janušiću na uvid (mada je on na osnovu starih nalaza )jako zabrinut za mene.Imam 38 godina i ovo što prolazim je jako deprimirajuće za mene.Volila bih i da se upoznamo,ali u svakom slučaju puno Vam hvala i na ovim informacijama.
User avatar
lucy_in_disguise
Posts: 15
Joined: 08/09/2011 21:55

#9 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by lucy_in_disguise »

sunce$%& wrote:Hvala vam što ste se javili i olakšali za mene ovu jako mučnu situaciju,možete li objasniti kakvi su vam nalazi bili ,koja vrsta reza vam je rađena ,koliko je trajo vaš boravak na klinici (da li su u cijenu uračunati troškovi pregleda i samog boravka na klinici i ostalo,jer i sami znati da su finansije jedan od bitnih faktora),ja trenutno prikupljam nalaze na KCU ,koje bi trebala da pošaljem dr.Janušiću na uvid (mada je on na osnovu starih nalaza )jako zabrinut za mene.Imam 38 godina i ovo što prolazim je jako deprimirajuće za mene.Volila bih i da se upoznamo,ali u svakom slučaju puno Vam hvala i na ovim informacijama.
Pogledajte inbox, poslala sam vam poruku, u kojoj sam detaljnije sve objasnila..

Što se nalaza tiče, radila sma ovdje ultrazvuk više puta (da se provjeri da li ima razlike u veličini čvorova), hormone, scintigrafiju i punkciju, kojom je ustanovljeno da se radi o koloidnoj strumi..
Radila sma i antitijela, gdje mi je tireoglubulin bio povišen (skoro duplo od normalne vrijednosti), jer je čvor narastao, i štitnjača se "mučila" :)
Na operaciju sam se odlučila iz više razloga: prvo, počelo je da mi smeta, da me opterećuje, i rekli su mi da u budućnosti postoji mogućnost da preraste u malignitet, jer sam imala nekoliko kacifikata.
Osim toga, struma je po svojoj prirodi takva da se uvećava vremenom, i nisam htjela čekati i strepiti šta može da se dogodi.
Nakon operacije dobila sam i konačni, patohistološki nalaz (koji je ipak najvjerodostojniji, jer punkcija nije baš sigurna metoda), u kojem piše da se radi o nodoznoj strumi i da sad ne dužim, sve je bilo skorz benigno.

Što se operacije tiče, minimalno invazivna metoda podrazumijeva da operacija se izvodi sa što manjim rezom, beskrvna je i sl. Rez mi je veličine 3 cm. Šivano je iznutra. Operacija je trajala 2 i pol sata. Puštena sam sutradan prije podne.
Stavljen mi je neki flaster koji vlaži ranu, i mogla sam naravno normalno hodati nakon operacije, tako da sam bila potpuno spremna za izlazak iz bolnice, tj poliklinike.

U cijenu je uračunat pregled kod dr Janušića, pregled anesteziologa, preoperativne konsultacije, dalje sama operacija, boravak i cijeli taj proces košta 18 000 kuna.

Ovdje su mi izvadili konce.

Eto a što se još nekih detalja tiče, možemo putem poruka, stojim vam na raspolaganju
:)
zolu14
Posts: 1
Joined: 31/03/2013 12:39

#10 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by zolu14 »

Pozdrav svima...Meni je nalaz hormona stitne uredan, ali je na desnom reznju dijagnostifikovan čvor 15,2 mm i dr mi je uključio terapiju letrox 50 pa me zanima da li je to stetno piti s obzirom na uredne hormone. Dr kaze da je to preventivno da ne bi čvor rastao i slabio rad stitne žlijezde. Ako neko ima sličan problem neka mi pomogne...hvala!
andreja 123
Posts: 1
Joined: 28/03/2014 10:16

#11 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by andreja 123 »

Hvala na ovom forumu, za nas koji imamo probleme sa štitnjačom ,a nemožemo od svojih lječnika dobiti nikakve upute i savjete ,puno znače iskustva drugih ljudi koji žele sa nama to podijeliti.
mene zanima ja ču morati na operaciju sa štitnjačom, inače sam iz Hrvatske, kako se može doči do doktora Janušića i na kojoj bolnici radi ? jel na Rebru ili Šalati, pa te molim za savjet. od ovih doktora u Varaždinu svi se ograđuju nitko mi nikakve točne informacije ne govori uglavnom imam čvor od oko 3,5 cm napravila sam citopunkciju, kaže doktorica da je tumor , ne izgleda kao zločudan i da ga treba operirati, ne usudim se to raditi u Varaždinu jer mi uopče ne uljevaju povjerenje niti mi izgledaju stručno. to mi je na brzinu rekla tak da nakon njenog razgovora u meni ima još 100 pitanja na koja nemam odgovor- užas. Hvala na odgovoru
salih 1936
Posts: 6
Joined: 06/04/2014 21:18

#12 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by salih 1936 »

Svaka cast za ovu temu.Naime Ja vec 17 godina imam polinodoznu strumu,sa cjelo vrijeme urednim hormonima.Struma mi je za ovih 17 godina znacajno porasla,a i puna je cvorova i kalcifikata.Danas sam bio na kont.pregledu i scintigrafiju sam radio i struma je toliko narasla da mi je vec dislocirala jugularne arterije i prijeti mi ishemija mozga ako nepoduzmem neku operaciju.Naime to nebi bilo nikakvog problema,ali citajuci iskustva ostalih bolesnika na ovom forumu,ne nadjoh nikoga starog koliko sam j.Naime Ja imam 80 godina,pa imam i ostala oboljenja kao n.pr. Glaukom simplex sa normalizivanim tlakom.A imam i srcanu hipertrofiji jos od svoje 14 godine.Da li mi netko moze odgovoriti slijedece:Koliko je preporucljiva operacija za ovako starog covjeka i koliki je rizik od eventualnog nekog invaliditeta,a posebno kakvi su mi izgledi za uspjesnu operaciju na kosevskoj bolnici u Sarajevu jer sam veoma siromasan za privatni tretman i da li mi moze neko da javi tko je operisao u Sarajevu i tko je bio hirurg i koliko je trajala operacija i koliki je rez radjen.Zanima me da li se radi traheoktomija,mislim dali se stavlja kanila kroz traheju,koliko trje operacija i da li poslije operacije se uzimaju kakvi lijekovi za stitnjacu.U stvari da pojasnim,mislim da sam se sasvim dovoljno nazivio jer 80 godina nije malo i nemam nikakvih pretenzija da dozivim stotu(Boze sacuvaj),ali plasim se invalidnosti jer nebih nitko imao voditi brigu o meni i morao bih se ubiti.A licno iz svoga iskustva mogu tvrditi da su najsrecnije osobe one koje umru od neke bolesti ili u nesreci i koji nedozive sudbinu da se moraju svjom rukom lisiti zivota.Lijep pozdrav iz Sarajeva :(
Forsaken
Posts: 826
Joined: 11/02/2005 10:51

#13 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by Forsaken »

lucy_in_disguise wrote:Pozdrav svima!

Odlučila sam da pokrenem ovu temu, nakon što mi je operisana štitnjača, znajući koliko je teško doći do nekih informacija i koliko znače iskustva drugih kad je u pitanju bolest i liječenje štitnjače...

Pune dvije godine sam lutala od jednog do drugog "doktora" u Sarajevu, namjerno stavljam navodnike, jer ti ljudi nemaju niti znanja niti humanosti da bi se mogli nazvati liječnicima...
Prvo sam isla kod dr Elme Kučukalić, naravno, privatno, jer je do nje nemoguće doći na drugi način. Pregled je skoro nevjerovatan i izgleda kao skrivena kamera, dođete kod žene u ordinaciju, ona vas otpremi za par minuta, ni ne sasluša, uputi na daljnje pretrage, ali na kraju ne da konačnu dijagnozu..Namješta ultrazvučne preglede kod svoje prijateljice, dr Veber i sl...Da ne kažem kako se žena ponaša kao divljakuša, nevjerovatno primitivna i nestručna, samo joj je da uzme lovu i pohlepna je neviđeno. Ne smeta mi da platim, jer je štitna jako važna žlijezda, i pravi mnoge neprilike organizmu, ako ne radi kako treba, ali ova nazovi doktorica je primitivna i nezajažljiva osoba, kojoj više nikada ne bih prošla pored ordinacije (koja BTW je jedna mala sobica sa stolom, nema ništa osim nekog paravana, iza kojeg se krije pomoćnica) :))
Kod dr Bosanka Horozića sam također išla, on je ok čovjek, ali nije baš profesionalan, također, nema baš neko znanje.
Niko mi za dvije godine nije znao objasniti u čemu je zapravo moj problem, i kako se liječi...

Imala sam nodoznu strumu, tj čvorove u štitnoj, na oba režnja, od kojih je desni režanj bio cijeli u čvorovima, i pola lijevog. u Sa sam radila hormonske pretrage, ultrazvuk, scintigrafiju i citopunkciju, hormoni su uviejk bili u granicama normale, scintigrafija je pokazala hladni čvor (za kojeg mi je Kučukalić rekla da već sumnja na amlignitet), a citopunkcija je pokazala da je riječ o koloidnoj strumi..benigno sve, hvala Bogu.
Zahvaljujući upravo ovom forumu, na temi hormoni štitnjače, pročitala sam priču jedne korisnice, koja je operisana u Zagrebu, kod dr Janušića, kod kojeg sam i ja, evo jučer bila na operaciji. Danas sam puštena iz poliklinike.

Prvo, sam pregled, kojeg sam obavila početkom mjeseca, je bio fantastičan, od njegovog pristupa, posvećenosti, brižnosti, do tačne dijagnoze i prijedloga liječenja. Naravno, on je sam obavio ultrazvučni pregled, nije mogao da vjeruje da su meni doktori tražili da mi neko drugi uradi UZ.. On radi od dijagnostike do hirurgije.
Ja sam se odmah odlučila na operaciju, iako ona nije hitno inducirana (nemam malignitet, niti mi pravi neke objektivne smetnje), ali budući da čvorovi rastu, prije ili kasnije bih morala to operisati.
Tako da sam odlučila da to što prije uradim, zakazana mi je operacija za 23- novembar, koja je trajala 2 i pol sata, bez ijedne posljedice, sačuvana su mi oba povratna živca (glasnice), kao i paratireoidne žlijezde.
Doktor Janušić, kao i njegov tim, su me oduševili i riješili moj dugogodišnji problem, kojeg, nažalost, niko u sarajevu nije znao da riješi.

Eto, ako imate nekih pitanja, rado ću pomoći, a za više informacja o samoj poliklinici, možete me pitati preko pp...
Vadim temu iz naftalina al treba mi info, jel ovo Dr.Janusic? http://drjanusic.com/Pocetna.html

Hvala
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#14 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by sour cherry »

Jeste on.Možeš posjetiti stranicu ordinacija.hr,Tamo odgovara na pitanja posjetiteljima.
User avatar
escobar__
Posts: 8903
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#15 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by escobar__ »

Dižem temu iz mrtvih, a interesuju me iskustva operacije štitne u Sarajevu u posljednje vrijeme ako ovdje ima takvih slučajeva? Supruga je radila pretrage, na lijevom režnju ima čvor vjerovatno dobroćudan i preporučuju operaciju jer isti raste.

Kazali su kako ima mogućnost radit operaciju na glandularnoj hirurgiji ili UGN ali joj doktorica koja je radila scintigrafiju nije mogla preciznije preporučiti nekoga konkretnog. Tu je i opcija privatno, a to smo na dosta mjesta čitali preporuke za ovog dr. iz Zagreba (zna li ko cijenu?).

Hvala. 😊
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#16 Re: Operacija štitne žlijezde - iskustva

Post by alibegoa »

escobar__ wrote: 28/08/2020 13:47 Dižem temu iz mrtvih, a interesuju me iskustva operacije štitne u Sarajevu u posljednje vrijeme ako ovdje ima takvih slučajeva? Supruga je radila pretrage, na lijevom režnju ima čvor vjerovatno dobroćudan i preporučuju operaciju jer isti raste.

Kazali su kako ima mogućnost radit operaciju na glandularnoj hirurgiji ili UGN ali joj doktorica koja je radila scintigrafiju nije mogla preciznije preporučiti nekoga konkretnog. Tu je i opcija privatno, a to smo na dosta mjesta čitali preporuke za ovog dr. iz Zagreba (zna li ko cijenu?).

Hvala. 😊
Prije 3 sedmice odstranjena mi je polovina štitne žlijezde na glandularnoj hirurugiji KCUS. Operisao doktor Muftić, sve opohvale i preporuke. 15 tak dana sam mogla samo tiho pričati, sada se glas vratio u potpunosti. Ostalo sve ok. Super osoblje, ljubazni, ptrofesionalni, čisto. Jednu pacijenticu koja je ležala u susjednoj sobi opersiao je doktor Bičakčić. Također sve ptreporuke. Nadam se da sam pomogla jer sam i sama mjesec dana razbijala glavu gdje , šta i kako .
Post Reply