Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#1 Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

Pozdrav ljudovi

Kupio sam svoje prvo auto "Opel Corsa 1997 1.4 motor benzinac" prije nekoliko mjeseci i nemam nikakvih problema osim sa velikom potrošnjom goriva. Platio sam ga 1700km i to na rate, i prodavac( prijatelj od familije) mi je rekao da troši vani 5,6l a po gradu maksimalno 8l na 100/km

Evo napunio sam 10litara prije 4 dana, prešao 50km i vec mi je gorivo na crvenoj kazaljci. Po mojoj procjeni to bi znacilo da auto troši 20l na 100/km
Gledao sam okolo i svi kažu da to jednostavno nije moguce, maximalno koliko bi to auto trebalo trošiti je do 10l po gradu zimi.

Najviše ga koristim da bih došao na posao. 4kilometra u jednom pravcu, 4 nazad. Uglavnom svaki drugi dan dnevno predjem oko 20km

Šta vi mislite šta je problem? Možda do mene jer mi je prvo auto pa možda startam sa previše gasa? Možda kazaljka ne pokazuje tacno stanje goriva
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#2 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by kabal1337 »

MAF senzor, filter zraka ?
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#3 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

kabal1337 wrote:MAF senzor, filter zraka ?

Nisam provjeravao jer se baš i ne razumijem u auta
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#4 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

Upravo sam pricao sa jednim likom koji ima skoro identicnu korsu, samo motor 1.2. Kaže da mu po gradu troši maximalno 5.5l
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by 530i »

Prvo naspi za barem 50 maraka pa onda se malo provozaj, sipanje po 20 maraka osim što nema smisla ne može ti ni pokazati realno stanje. Idealno bi bilo do čepa da naspeš, ali...uveliko ima i ulogu i tvoja vožnja. Ako si tek položio trebaš odvoziti koju desetinu hiljada da malo skontaš neke stvari. I ništa bez prakse. Normalno je da takav auto po gužvama i hladan troši i 10 pa i 12 litara na 100km, ko god da ga vozi.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by 530i »

BAN---KAI wrote:Upravo sam pricao sa jednim likom koji ima skoro identicnu korsu, samo motor 1.2. Kaže da mu po gradu troši maximalno 5.5l
Laže. Ljudi inače lažu kada se priča o potrošnji. Vlasnici VW auta lažu i kod priče o održavanju.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#7 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by amar1994 »

530i wrote:
BAN---KAI wrote:Upravo sam pricao sa jednim likom koji ima skoro identicnu korsu, samo motor 1.2. Kaže da mu po gradu troši maximalno 5.5l
Laže. Ljudi inače lažu kada se priča o potrošnji. Vlasnici VW auta lažu i kod priče o održavanju.
:mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by Dope_Man »

Ima tu dosta faktora. Prvo, i najbolje, je ovo sto je 530i napisao gore. Ako ti se da napuni ga do vrha, zapisi kilometrazu, pa nakon X kilometara opet napuni do vrha i vidjeces tacno koliko si potrosio.

Eh sad, koliko ces trositi ovisi od dosta faktora, da li se vuces od semafora do semafora u jutarnjoj guzvi ili ides relativno bez zastajkivanja itd. Nezz gdje si, ali za 4 km se meni ne bi dalo vaditi ga iz garaze osim ako bas nemas nikakvu alternativu ili ti je auto potreban i u poslu.
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#9 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

Ne želim da sipam do kraja jer sumnjam da negdje curi ili cak možda da neko krade gorivo. Zato to izbjegavam. Maximalno koliko sam nasuo jeste 25litara, i tad je mislim potrošio 14l/100km
Btw ne znam jel bitno ali ja gledam KM preko one tipke koja se restartuje.


Moja ruta je od malte do skenderije. Na velikim spicama. Dosta stajem i krecem dok vozim. Ipak mi kažu da se pod tom gradskom voznjom podrazumijeva trošenje do 10l.

Položio sam prije 10 godina ali nisam nikad vozio poslije toga i nije me instruktor nicemu naucio. Vozim eto 5 mjeseci aktivno

Rekli su mi takodjer da moja vožnja ne može objasniti toliku potrošnju

Nisam naveo da ponekad troši 10l, ponekad 15, ponekad 8l. NIkad se ne zna
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#10 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

I btw taj lik kojeg sam spomenuo...kontaktirao sam ga preko Pika i pitao sam ga da mi iskreno kaže koliko troši, jer nisam zainteresovan za kupovinu. Mislim da ne bi lagao
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#11 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by channel10 »

Samo punjenjem do cepa mozes znati koliko trosi. Sve ostalo ti gubi vrijeme, a i ovim ljudima na forumu koji ti pokusavaju pomoci. Samo tako ces znati koliko okvirno trosi i vec su ti to drugi rekli.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by drndalo »

Ma laze sam sebe...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#13 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by 530i »

Vrlo je moguće da je to normalna potrošnja u tim uslovima, a posebno sad za vrijeme ovih jačih minusa. A da curi ili neko krade primjetio bi odmah. Probaj ići nekim alternativnim načinom ako ti auto baš ne treba.
User avatar
hopi
Posts: 5692
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#14 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by hopi »

10l po gradu mi zvuči razumno, pogotovo kada je riječ o špicama. Tu i nema nekog načina vožnje, sporo kreni stani i to je to. 20l je definitvno previše, pa moj 2.0 nije toliko trošio, trebalo bi se tu provjeriti šta je uzrok.

Izađi na otvorenu cestu, lagane vožnje odradi 100km, tu bi ti trebalo biti oko 5 litara, ako ti recimo ode na 10l ili više, znaš da nešto nije uredu
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#15 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by Naslovnica »

BAN---KAI wrote:Ne želim da sipam do kraja jer sumnjam da negdje curi ili cak možda da neko krade gorivo. Zato to izbjegavam. Maximalno koliko sam nasuo jeste 25litara, i tad je mislim potrošio 14l/100km
Btw ne znam jel bitno ali ja gledam KM preko one tipke koja se restartuje.


Moja ruta je od malte do skenderije. Na velikim spicama. Dosta stajem i krecem dok vozim. Ipak mi kažu da se pod tom gradskom voznjom podrazumijeva trošenje do 10l.

Položio sam prije 10 godina ali nisam nikad vozio poslije toga i nije me instruktor nicemu naucio. Vozim eto 5 mjeseci aktivno

Rekli su mi takodjer da moja vožnja ne može objasniti toliku potrošnju

Nisam naveo da ponekad troši 10l, ponekad 15, ponekad 8l. NIkad se ne zna
Ostavi ga da radi u mjestu, ako ti kapa gorivo trebala bi se nekakva flekica pojaviti. Smrdi li gorivo u autu?
Ako ne smrdi i ako ne pušta gorivo, onda ti je jedini način da provjeriš potrošnju da ga naspeš do čepa, mjeriš kilometre, pa opet na čep.
Ili da ga voziš majstoru.
Ovako, ni sam ne znaš koliko troši, samo nagađaš.
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#16 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

Pa jel onda pametnije da sipam do kraja ili da ga odvedem majstoru da on prvo vidi? Imam jednog poznanika majstora koji bi to mogao pregledati. Jel to bolje nego da sad sipam i sam mjerim

Znam da sad nagadjam ali realno šta bi vi mislili kad bi vam pisalo predjeno 50km a nasuli 10l?

kao što sam rekao totalni sam amatera i napunit cu do cepa
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#17 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by animals »

BAN---KAI wrote:Pozdrav ljudovi

Kupio sam svoje prvo auto "Opel Corsa 1997 1.4 motor benzinac" prije nekoliko mjeseci i nemam nikakvih problema osim sa velikom potrošnjom goriva. Platio sam ga 1700km i to na rate, i prodavac( prijatelj od familije) mi je rekao da troši vani 5,6l a po gradu maksimalno 8l na 100/km

Evo napunio sam 10litara prije 4 dana, prešao 50km i vec mi je gorivo na crvenoj kazaljci. Po mojoj procjeni to bi znacilo da auto troši 20l na 100/km
Gledao sam okolo i svi kažu da to jednostavno nije moguce, maximalno koliko bi to auto trebalo trošiti je do 10l po gradu zimi.

Najviše ga koristim da bih došao na posao. 4kilometra u jednom pravcu, 4 nazad. Uglavnom svaki drugi dan dnevno predjem oko 20km

Šta vi mislite šta je problem? Možda do mene jer mi je prvo auto pa možda startam sa previše gasa? Možda kazaljka ne pokazuje tacno stanje goriva
10l nauso, presao 50 km i upali ti se lampica..
pa jebote , to znaci da imas rezervu jos, koja je kod neki auta, 50, a kod neki 100 km..
pa racunaj..
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#18 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by timezone »

Koliko vremena ti treba za ta 4 km?
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#19 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

animals wrote:
BAN---KAI wrote:Pozdrav ljudovi

Kupio sam svoje prvo auto "Opel Corsa 1997 1.4 motor benzinac" prije nekoliko mjeseci i nemam nikakvih problema osim sa velikom potrošnjom goriva. Platio sam ga 1700km i to na rate, i prodavac( prijatelj od familije) mi je rekao da troši vani 5,6l a po gradu maksimalno 8l na 100/km

Evo napunio sam 10litara prije 4 dana, prešao 50km i vec mi je gorivo na crvenoj kazaljci. Po mojoj procjeni to bi znacilo da auto troši 20l na 100/km
Gledao sam okolo i svi kažu da to jednostavno nije moguce, maximalno koliko bi to auto trebalo trošiti je do 10l po gradu zimi.

Najviše ga koristim da bih došao na posao. 4kilometra u jednom pravcu, 4 nazad. Uglavnom svaki drugi dan dnevno predjem oko 20km

Šta vi mislite šta je problem? Možda do mene jer mi je prvo auto pa možda startam sa previše gasa? Možda kazaljka ne pokazuje tacno stanje goriva
10l nauso, presao 50 km i upali ti se lampica..
pa jebote , to znaci da imas rezervu jos, koja je kod neki auta, 50, a kod neki 100 km..
pa racunaj..

Cim se upali lampica ja napunim goriva i onda samo restartujem mjerac na 0. Tako da je rezerva uvijek na istom nivou
BAN---KAI
Posts: 98
Joined: 02/02/2016 19:23

#20 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by BAN---KAI »

timezone wrote:Koliko vremena ti treba za ta 4 km?
Možda 10 minuta, max 20
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#21 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by animals »

BAN---KAI wrote:
10l nauso, presao 50 km i upali ti se lampica..
pa jebote , to znaci da imas rezervu jos, koja je kod neki auta, 50, a kod neki 100 km..
pa racunaj..

Cim se upali lampica ja napunim goriva i onda samo restartujem mjerac na 0. Tako da je rezerva uvijek na istom nivou[/quote]

Auto staro 20 god..
vozis ga na otvorenom ili po gradu.
ali 20 l, je previse i za neko auto od 300ks..
ne bi smjeo da trosi vise od 10l i to po gradu..
jer je to auto male snage..
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#22 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by timezone »

BAN---KAI wrote:
timezone wrote:Koliko vremena ti treba za ta 4 km?
Možda 10 minuta, max 20

Znaci da bi sa takvom voznjom presao nekih 15 do 20 km za sat vremena sto opet znaci da ti je potrebno nekih 5 sati takve voznje da predes 100km. A za 5 sati rada i kosacica potrosi 10 litara. To je sasvim normalna potrosnja za te uslove voznje i jos na to dodas zimu i minuse i kao sto kazes da si manje vise pocetnik .
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#23 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by preludezalude »

Taj sto kaze da trosi 5,5 po gradu, laze. Tesko ces naci i dizelasa koji moze tako malo trositi po gradu. A ta korsa... da trosi na otvorenom 6 a po gradu 8 ???? Nesto mi nema smisla ni logike da po gradu trosi samo 25% vise. Neka normala za taj motor bi bila 10-ak litara. 20 litara prosjecna potrosnja po gradu je stvarno previse. Uzrok moze biti svasta a kvar sigurno neces otkloniti na forumu.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#24 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by dgL_ »

BAN---KAI wrote:Pozdrav ljudovi

Kupio sam svoje prvo auto "Opel Corsa 1997 1.4 motor benzinac" prije nekoliko mjeseci i nemam nikakvih problema osim sa velikom potrošnjom goriva. Platio sam ga 1700km i to na rate, i prodavac( prijatelj od familije) mi je rekao da troši vani 5,6l a po gradu maksimalno 8l na 100/km

Evo napunio sam 10litara prije 4 dana, prešao 50km i vec mi je gorivo na crvenoj kazaljci. Po mojoj procjeni to bi znacilo da auto troši 20l na 100/km
Gledao sam okolo i svi kažu da to jednostavno nije moguce, maximalno koliko bi to auto trebalo trošiti je do 10l po gradu zimi.

Najviše ga koristim da bih došao na posao. 4kilometra u jednom pravcu, 4 nazad. Uglavnom svaki drugi dan dnevno predjem oko 20km

Šta vi mislite šta je problem? Možda do mene jer mi je prvo auto pa možda startam sa previše gasa? Možda kazaljka ne pokazuje tacno stanje goriva
Trebas provjeriti od najbanalnijih stvari kao sto si rekao... Dali curi negdje gorivo pregledati sve odokativno... Druga stvar druze kazaljci se ne moze vjerovati bas... Pogotovo kod starijih vozila... Ja sumnjam da fizicki u komori moze sagoriti to auto toliko goriva, znaci jedino ga moze naljevat previse iz nekog razloga...

Moja iskustva imao sam starije auto karburator sistem i hladno mi je timi u gradu trosio 12 litara... Japanac, ljeti 10... A do mora mi je potroanja bila 6 l mozda...

Pa sam imao ibizu 1.4 16v mpi je bila, i ona je po gradu znala uzeti 9-10 litara... Otvoreno do mora po boardu 5.1 l...

Megane 2 1.4 16v zimus 2000 km decembar/januar nije 9.5 prelazio po boardu... Ljeti grada od 8 do 8.2-8.5 zavisi od guzve... Otvorene 5.5...

Tako da tih 20 l nema sanse da sagori u cilindrima... A vrlo je moguce da te sevi i kazaljka od goriva/supalj rezervar mozda pa cak i kradja ako sumnjas da moze doci do istog...

Bilo kalo bilo otkriti i popraviti ako je kvar trebas sto prije... Gorivo nije jeftino a bacati pare ako toliko trosi je smijesno u najmanju ruku...

Sretno
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Opel Corsa 1997 nenormalna potrošnja goriva

Post by mayab »

BAN---KAI wrote:Pozdrav ljudovi

Kupio sam svoje prvo auto "Opel Corsa 1997 1.4 motor benzinac" prije nekoliko mjeseci i nemam nikakvih problema osim sa velikom potrošnjom goriva. Platio sam ga 1700km i to na rate, i prodavac( prijatelj od familije) mi je rekao da troši vani 5,6l a po gradu maksimalno 8l na 100/km

Evo napunio sam 10litara prije 4 dana, prešao 50km i vec mi je gorivo na crvenoj kazaljci. Po mojoj procjeni to bi znacilo da auto troši 20l na 100/km
Gledao sam okolo i svi kažu da to jednostavno nije moguce, maximalno koliko bi to auto trebalo trošiti je do 10l po gradu zimi.

Najviše ga koristim da bih došao na posao. 4kilometra u jednom pravcu, 4 nazad. Uglavnom svaki drugi dan dnevno predjem oko 20km

Šta vi mislite šta je problem? Možda do mene jer mi je prvo auto pa možda startam sa previše gasa? Možda kazaljka ne pokazuje tacno stanje goriva
Drug, kao prvo, pusti se tog točenja za cvaju, ako hoces sta mjeriti, samo do čepa, i kad potrosis, opet do čepa, samo je to mjerodavno i ispravno!
Kao drugo, na te tvoje relacije, kratke, jos sada zimski period, ja bih tipovao na potrosnju od 10l benzina na 100 km, i jos si dobro prosao :D
4km u jednom pravcu :shock: , jarane, taj se ne skine sa sauga za to vrijeme
Jos ako imas gužvu u prometu, ode potrosnja u nevidjene visine
Dakle, na osnovu svega napisanog, ja smatram da je to to, i sve u normalnim granicama, naravno hajmo reći da ti je auto tehnicki ispravno, mislim, stvari koje se tiču potrošnje.....
Post Reply