Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1 Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by realna do boli »

Opcina je donijela, nametnula, izabrala, upravitelja zgrada..
Kako niko nema konkretne odgovore, zelim otici do tog, u moje ime, izabranog upravitelja i postaviti par pitanja, ali prije toga zelim da mi neko s pravne strane odgovori, da ne bih ispala "smijesna".
1. Kako Opcina moze bez moje saglasnosti mene zaduziti u privatnoj firmi..znaci, oni danas sutra, bez moje saglasnosti mogu nametnuti da placam bilo sta..mogu li ?
2. Nametnuti upravitelj ne zeli da se sa vlasnicima stana potpisu pojedinacni ugovori u kojima bi, po mom, morale biti navedene pored mojih i njihove obaveze..oni se samo pozivaju na odluku opcine..platite . Ako nema ugovor na moje ime..kako mogu biti duzna privatnoj firmi.
3. Ako me mogu natjerati kao privatnog vlasnika stana 1/1 da na taj nacin odrzavam zgradu ( sa cim se generalno slazem), zasto se iz te odredbe izuzimaju i vlasnici privatnih kuca u gradu.
4.Kako mogu tu privatnu firmu natjerati da mi crno na bijelo da svoje obaveze..da se mogu u slucaju neizvrsavanja njihovih obaveza na nesto pozvati. Ili da za svaki problem krivim opcinu.

Ljudi im idu po informacije i izlaze zbunjeniji nego sto su usli, sve se svodi na to, opcina je donijela odluku i vi morate platiti, sta sada pitate. Imali ste priliku na javnoj raspravi...na kojoj nisu znali odgovoriti ni na jedno pitanje, pa su svi izasli iz sale, a oni zbunjeni ostali, i sada svi pojedinacno odlaze do nijh po informacije koje nedobijmo..
Posebno me je iznervirao jedan dati odgovor..i da svi redovno placate, za 4 godine nece biti stredstava da se bilo sta uradi . Znaci, mi skupljamo pare na racune, pa ako ikada bude dovoljno, nesto cemo i uraditi. Zar nisu i oni duzni uloziti nekakav pocetni kapital.
Sta ako se ta firma ugasi za godinu, dvije... Racune su poceli slati vlasnicima stanova, bez da je iko dosao i pregledao zgradu u kojoj nemamo ni predstavnika, sto je do nas...
Jesu li duzni u svakoj zgradu staviti godisnje stanje na racunu sa pojedincanim stavka utrosenih sredstava.
U principu, podrzavam to da sa mora nekako regulisati odrzanje zajednickih prostorija u, i oko zgrade, samo zelim ugovor na svoje ime sa obostranim obavezama, od cega oni bjeze.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24801
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by Haris.ba »

Koja općina?
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#3 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by realna do boli »

Travnik.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24801
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by Haris.ba »

Ima kantonalni zakon o održavanju zgrada.

http://www.sbk-ksb.gov.ba/index.php?opt ... iew&id=733

Mada mislim da nije usklađen sa Zakonom o stvarnim pravima.

Nek ti to bude polazna tačka.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#5 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by realna do boli »

Hvala.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#6 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by petunija »

@realna,
isto je i u Centru, od Nove godine imam identičan slučaj, u našoj zgradi promijenili upravitelja (nisam ni znala da to radi opština) a nas niko ništa nije pitao :? računi stižu, počela ih plaćati tek nakon pola godine iako ne znam za šta plaćam, iz straha da mi ne konfiskuju stan, obzirom u kakvoj državi živimo ne bi me iznenadilo
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#7 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by gidra »

petunija wrote:@realna,
isto je i u Centru, od Nove godine imam identičan slučaj, u našoj zgradi promijenili upravitelja (nisam ni znala da to radi opština) a nas niko ništa nije pitao :? računi stižu, počela ih plaćati tek nakon pola godine iako ne znam za šta plaćam, iz straha da mi ne konfiskuju stan, obzirom u kakvoj državi živimo ne bi me iznenadilo
Kako Općina, ne vjerujem? To ti je predstavnik stanara uradio, mislim da mu je dovoljan odredjeni broj potpisa od stanara i izmirena dugovanja prema bivsem upravitelju.
Mi smo nedavno stanari svojom odlukom zamjenili Hetig sa OKI-jem.. Novo Sarajevo.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#8 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by realna do boli »

Nemamo predstavnika stanara..niko nista u ime nase zgrade nije potpisao..nije izvrsena inspekcija...a racuni stizu.
Zgrada za primjer :D nesto je i do nas, ali ja jednostavno vise necu vuci svakog za rukav u zgradi... sta u ovom slucaju.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#9 Re: Općina donosi odluku o upravitelju zgrada...

Post by petunija »

Mi imamo predstavnika stanara ali ni on nije upućen u to. Jednostavno počeli stizati novi računi. Čak nam je predstavnik savjetovao da ih ne plaćamo, zato nisam ni platila prvih pola godine
Post Reply