Općenito o Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
Locker
Posts: 230
Joined: 13/03/2005 01:57

#101 Re: Općenito o Mostaru

Post by Locker »

Danas je u Zračnoj luci Mostar svečano obilježen dolazak prvog zrakoplova na avio liniji Rim – Mostar – Rim, koji će obavljati talijanska kompanija Mistral Air dva puta sedmično, ponedjeljkom i četvrtkom.

Image
Macolaaa
Posts: 86
Joined: 11/01/2009 16:23

#102 Re: Općenito o Mostaru

Post by Macolaaa »

Planiram za koji dan za wikend u Mostaru proslaviti godisnjicu braka :D pa ako bi mi mogli dragi Mostarci preporuciti neki povoljan apartmanski smjestaj, restorane i sta vrijedi u okolici mostara (100km) posjetiti.
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#103 Re: Općenito o Mostaru

Post by Straza »

Obnova Sinan - pašine džamije

Image


http://www.muftijstvo-mostarsko.ba/inde ... ne-dzamije

Radovi na obnovi Sinan-pašine džamije, najstarijeg sakralnog objekta u historiji grada Mostara, odvijaju se po utvrđenoj dinamici. Sinan-pašina ili Atik – Stara džamija sagrađena je 1473. godine, prije 540 godina, nadomak Starog mosta, u mahali koja se nekada zvala Sinan-pašinom, na Mejdanu.



Ova džamija predstavlja vrijedno kulturno-historijsko blago i svjedoči prisustvu islama i muslimana u ovome gradu. S obzirom na njenu starost može se smatrati i rodnim listom grada Mostara, jer je jedan od najstarijih sagrađenih objekata za vrijeme uprave Osmanske carevine našim prostorima.



Ona je kroz svoju burnu historiju, prema podacima koje nalazimo ponajprije u djelima neumornog istraživača na polju naše baštine, rahmetli profesora Hivzije Hasandedića, doživjela više adaptacija, posljednju temeljitu, 1906. godine, da bi nemilosrdno bila srušena krajem decembra 1949. godine.



Radi se o jako zahtjevnom objektu sa stajališta graditeljske struke i potrebnih sredstava za njenu obnovu, jer je i najprostranija mostarska džamija, čije su dimenzije impresivne; 13,5 x 18,5m (džamija sa hajatom).



Ukupna cijena radova prema predmjeru je preko 450.000 KM, a Medžlis Islamske zajednice Mostar je do sada obezbjedio dio potrebnih sredstava. Medžlis Mostar ovim putem izražava zahvalnost svima koji su do sada pomogli i pomažu izgradnju naše najstarije džamije.



Ukoliko se osiguraju sva potrebna sredstva predviđeno je da Sinan-pašina džamija bude u potpunosti obnovljena i stavljena u funkciju do sredine ljeta.
User avatar
Rustem
Posts: 70
Joined: 26/07/2010 11:52

#104 Re: Općenito o Mostaru

Post by Rustem »

Jeste li bili na mostarsakom Street Arts Festivalu?

Evo priče o Martinu Frljiću, mladiću koji radi genijalne 3d slike.

http://www.dodaske.ba/streber-ka/zaniml ... ve-granice
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#105 Re: Općenito o Mostaru

Post by Straza »

Održana tribina i formiran tim Prosvjetitelja u Mostaru

http://prosvjetitelj-muallim.org/aktivn ... staru.html

Image

U momentu kada su članovi Udruženja Prosvjetitelj sve svoje resurse usmjerili na novonastalu situaciju i elementarne nepogode širom Bosne i Hercegovine, jedan tim iz Udruženja je posjetio Hercegovinu. U saradnji sa studentima i profesorima iz Mostara, inicirana je ideja o održavanju tribine u Hercegovini. Tribina je poprilično posjećena i domaćini i su pokazali veliki respekt prema radu Udruženja i domaćinski se postavili prema gostima iz Istočne Bosne. Tribina je održana 30.05. (subota) u Studentskom hotelu u Mostaru.

Pored tribine, koja je oduševila Hercegovce, formiran je tim Udruženja Prosvjetitelj na čelu sa nekoliko istaknutih omladinaca, univerzitetskih profesora i mladih ljudi željnih društvenog aktivizma.


Članovi Udruženja su posjetili i mektebsku djecu koji su boravili na mektebskom takmičenju iz raznih sportova, te je predstavljen rad Udruženja imamima i prisutnoj djeci.

Prolazeći kroz Konjic srećemo i dragog prijatelja mr. Safeta Mešića, koji je ugostio članove i ponudio svaki vid saradnje sa Udruženjem.

Sa sobom nosimo pozitivne utiske i draga sjećanja na našu posjetu.
obala
Posts: 103
Joined: 22/04/2008 10:21

#106 Re: Općenito o Mostaru

Post by obala »

Mostarci,

da li Restoran/Hotel Kriva cuprija ima svoj parking?

Ima li kakva preporuka za parking u blizini u slucaju nocenja, odnosno boravka od nekoliko sati gdje bi se mogao bezbjedno ostaviti vozilo.

Hvala.
User avatar
Rustem
Posts: 70
Joined: 26/07/2010 11:52

#107 Re: Općenito o Mostaru

Post by Rustem »

http://www.dodaske.ba/streber-ka/drustv ... -potrebama

Organizacija Vara Barn, zajedno sa svojim sestrinskim organizacijama Our kids i Naša djeca o kojima smo već pisali, u Mostaru su otvorili smještaj za djecu s posebnim potrebama koja nakon navršenih 18 godina moraju napustiti dječiji dom.
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#108 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

obala wrote:Mostarci,

da li Restoran/Hotel Kriva cuprija ima svoj parking?

Ima li kakva preporuka za parking u blizini u slucaju nocenja, odnosno boravka od nekoliko sati gdje bi se mogao bezbjedno ostaviti vozilo.

Hvala.
Imaju oni neki svoj parking, malo zavucen ali nije problem (kada dolazis pred Krivu Ćupriju sa autom (jednosmjerna ulica) ispred ulaza kada stignes vidices lijevo ulicu, cim u nju smotas odmah tu ostro desno i malo je strmo - tu ti je parking, bukvalno ispod onog mosta :) ) Samo ako nisi u turistickom obilasku zaobidji Stari grad sto se tice dobrog rucka - cijene previsoke, hrana loša. Nikada neces naci Mostarca da ruca u Starom gradu.

Ako treba preporuka za dobru hranu, piceriju, ovo ono javi se na pm, da ne bude da objavljujem reklame ovde.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#110 Re: Općenito o Mostaru

Post by montypython2000 »

Evo i jedne ljepše strane Mostara, pogledah ovo prije par dana i stvarno me oduševilo:

https://www.youtube.com/watch?v=Pg19pE0_WJU
User avatar
aveos
Posts: 1662
Joined: 28/02/2012 08:42

#111 Re: Općenito o Mostaru

Post by aveos »

bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#112 Re: Općenito o Mostaru

Post by bumerangss »

zasto mostarci nisu prisutni na klixu? :|
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#113 Re: Općenito o Mostaru

Post by fortaleza »

Ko kaže? :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#114 Re: Općenito o Mostaru

Post by asurbanipal »

Jako lijepo. Mostar iz zraka... :)


probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#115 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

Sreca iz zraka se ne vidi smece po gradu :D
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#116 Re: Općenito o Mostaru

Post by montypython2000 »

Last edited by montypython2000 on 25/07/2015 16:44, edited 2 times in total.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#117 Re: Općenito o Mostaru

Post by AstorH »

Meni iskreno taj stari most nikako me ne privlači vizuelno. Bezveze. Iako sam desetak puta bio tu.
Ima neku romantiku navečer kad udru oni reflektori, ali po danu ne, uopće.
U onu rijeku ne bi ušao ni pod razno. Ima smeca i iz one cijevi ispod mosta piči neka kanalizacija neka voda, šta li je ko zna.
Sama rijeka Neretva ispod mosta izleda neprivlačno i ružnog obalnog područja.

Toliko oko starog mosta. Znači niđe veze. (meni osobno)

E sad.

Sviđa mi se Mostar kada se ide sa onog Bijelog Brijega jel se tako zove, di je oni stadion, e od tuda pa pravo doli, i onaj trg odnosno ono setaliste, to mi je bas cool. I ima lijepih zena taj Mostar. Sreo sam par i upoznao se sa njima. Vec kad se nakon onog parka, odnosno od raskrsnice gdje je onaj Lovacki dom HB zupanije kako vec, pa prema Mostu, meni tu nista nema zanimljivo kao ni sam most i rijeka.

Eto tako sam ja dozivio Mostar. Nemoj da ko sta zamjeri jel :D
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#118 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

Rijeka prljava znaci katastrofa - ne bi noge u njoj oprao. Kazu nizvodno od Konjica da se nigdje ne valja kupati, a u Mostaru pogotovo. Rade sada kolektore za prociscavanje otpadnih voda, pa ce mozda situacija biti malo bolja, ali kupati se u njoj ni za zivu glavu :-)
noviprimitivac
Posts: 176
Joined: 05/02/2007 16:24

#119 Re: Općenito o Mostaru

Post by noviprimitivac »

Mostarci pozdrav,

Želim sa porodicom za vikend pobjeći iz ovog smoga u Mostar,pa vas molim da mi pomognete kako bih proveo lijep vikend sa dvoje manje djece(3 i 8 god.).Što se tiče samog grada znam samo doći sa autobuske stanice do Starog mosta i nazad i to je moje poznavanje.

Sad molim za pomoć gdje se može otići,šta vidjeti još,recimo neki park lijep(još bolje ako ima za djecu parkić),šetalište,izletište,okolina grada nešto.....znači napolju da malo me sunce ogrije.

Svakako bi dobro došlo neki dobar restoran ili sl. da je dobra klopa pa i neka možda igraona,tržni centar ako bude naveče hladnije

Hvala unaprijed

LP
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#120 Re: Općenito o Mostaru

Post by novi_korisnik »

Proveo dva divna dana u mostaru.. Prekljucer je bilo malo oblacno i hlado. Jucer odlicno vrijeme.. 20 stepeni... Raja sjedi u baštama kafića.. Prava IDILa :D .. Cak su neke azijke gazale po neretvi dole ispod mosta...
Evo par video isjecaka koje sam snimio.. :D









Uživajte 8-)
brazzo19
Posts: 3144
Joined: 25/09/2008 13:43

#121 Re: Općenito o Mostaru

Post by brazzo19 »

Mostarci, kakva je danas situacija kod vas danas dole, isplatil' se klapnut do mostara malo za prvi maj sa porodicom iz Sarajeva, pada li kisa i radi li dole ista kod vas uopste danas ? :)
brazzo19
Posts: 3144
Joined: 25/09/2008 13:43

#122 Re: Općenito o Mostaru

Post by brazzo19 »

brazzo19 wrote:Mostarci, kakva je danas situacija kod vas danas dole, isplatil' se klapnut do mostara malo za prvi maj sa porodicom iz Sarajeva, pada li kisa i radi li dole ista kod vas uopste danas ? :)

??? :)
User avatar
aveos
Posts: 1662
Joined: 28/02/2012 08:42

#123 Re: Općenito o Mostaru

Post by aveos »

Od 6h ne prestaje padati,netko radi netko ne radi :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#124 Re: Općenito o Mostaru

Post by fortaleza »

brazzo19 wrote:Mostarci, kakva je danas situacija kod vas danas dole, isplatil' se klapnut do mostara malo za prvi maj sa porodicom iz Sarajeva, pada li kisa i radi li dole ista kod vas uopste danas ? :)
Ne isplati danas nikako, a ni idućih par dana, kiša lijeva, oko 15 stupnjeva napolju.. Roštilj se pali na balkonu. :D
SerijeSync
Posts: 1128
Joined: 08/02/2016 20:35

#125 Re: Općenito o Mostaru

Post by SerijeSync »

jel zna neko ko su oni vehabinjosi što su danas arlaukali i tekbirali ispod starog mosta, jedno sat vremena bila je paljba!!
Post Reply